Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Συζητήσεις και ενημέρωση σχετικά με μεταπτυχιακές σπουδές σε Ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια.
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by Ganther » Fri Nov 13, 2009 12:56 am

Eπειδή έχω λάβει αρκετά ΠΜ για τη Σουηδία, είπα σήμερα που είχα χρόνο να κάνω ένα γενικό ποστ... Θα το εμπλουτίσω και θα απαντήσω σε τυχόν ερωτήσεις φυσικά


Οπότε σκέφτεσαι να κάνεις αίτηση στη Σουηδίαααααααα... Μερικά πράγματα που πρέπει να ξέριες...
1. Αίτηση-Προετοιμασία αίτησης.
Οι αιτήσεις δεν γίνονται σε κάθε πανεπιστήμιο χωριστά όπως στις περισσότερες χώρες, αλλά γίνονται συγκεντρωτικά (1 αίτηση) στο site http://www.studera.nu στο οποίο πρέπει να επιλέξεις ΕΩΣ 4 προγράμματα με σειρά προτίμησης που θές να φοιτήσεις. Θέλει προσοχή γιατί δεν αλλάζει και σε όποιο γίνεις δεκτός, αυτό είναι. Δεν μπορείς να πείς, «α! Με πήρε το 1ο, αλλα τώρα θέλω να πάω στο 2ο...» Deadline αίτησης είναι η 15η Ιανουαρίου. Μεγάλη προσοχή με τις προθεσμίες γιατί δεν γίνεται κανένα σκοντο σε αυτό. Τα απαιτούμενα έγγραφα υπάρχουν στο studera τα στάνταρ που τα θέλουν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και απο κει και πέρα πρέπει να ψάξεις το κάθε πρόγραμμα χωριστά εαν ζητάει έξτρα συστατικές η οτιδήποτε άλλο. Γενικά όπως σε κάθε μεταπτυχιακό θέλει ενα αξιοπρεπή βαθμό (στην περίπτωση μου το ~7 ήταν αρκετό για το ΚΤΗ) καλές συστατικές και ένα καλό motivation letter.
Γενικά δεν θέλει φρικαρίσματα με το βαθμό αφού κατά πως φαίνεται χωρίζουν τα γκρούπ σε Ασια και Ευρώπη-Αμερική και προσπαθούν να πάρουν και απο τα 2 (γιατί τους ΜΟ των ασιατών δεν μπορούμε να τους ανταγωνιστούμε δυστηχώς

2. Δεκτός και accommodation (μονο για Στοκχόλμη)
Μόλις γίνεις δεκτός έρχεσαι αντιμέτωπος με το πρόβλημα της διαμονής στην Στοκχόλμη. Τα πράγματα είναι τραγικά όσον αφορά το θέμα του accommodation... Οι φοιτητές είναι πάρα πολλές, και οι εστίες λίγες... Το ΚΤΗ συγκεκριμένα σου προσφέρει τη δυνατότητα να κάνεις αίτηση για την εστία του αλλα δεν εγγυάται το αποτέλεσμα... Προσωπικά έκανα και ήμουν απο τα άτομα που δέν τους βρήκαν σπίτι. Το κύριο πρόβλημα για εμάς τους κακομαθημένους Έλληνες είναι οτι εστία ΚΤΗ = 20 τετραγωνικά δωμάτιο με συγκάτοικο (στο ίδιο δωμάτιο).
Γιαυτό λοιπόν εφόσον σκέφτεσαι να κάνεις αίτηση σε μεταπτυχιακό στη Στοκχόλμη, μπές και γράψου ΣΗΜΕΡΑ στο http://www.sssb.se που είναι site ιδιωτικής εστίας και έχει διάφορα κτήρια στη Στοκχόλμη. Με την εγγραφή σου αρχίζουν και μετράνε οι μέρες αναμονής για να βρείς εστία... Για να έχεις πιθανότητες θέλεις πάνω απο 400 (!!!) μέρες οπότε γράψου ΤΩΡΑ.

3. Προγράμματα - Campus (μονο για ΚΤΗ)
Ολα τα μαθήματα στα master για τους "ξενους" γινονται στα Αγγλικα. Το επιπεδο των αγγλικων ειναι εξαιρετικο εφοσων προκειται για Σουηδους, και απλα καλο ισως και με δυσνοητη προφορα αν ο καθηγητης ειναι Ιρανος πχ! (κατι εχω στο μυαλο μου :) ) ΠΡΟΣΟΧΗ οτι τα ιδια μαθηματα -συνηθως- προσφερονται και στα Σουηδικα, οποτε μην περιμενετε πολλους Σουηδους-εζες στο τμημα σας :cool: (ταιριαζει και στο τελευταιο chapter)
Πολλοί μέχρι τώρα με έχετε ρωτήσει για τα διάφορα προγράμματα, πραγματικά δεν τα ξέρω τα περισσότερα, νομίζω είνια λογικό, ειναι σαν να σας ρωτάω για τον οδηγό σπουδών του ΛΟΧΡΗ.... Πληροφορίες έχει εδώ http://www.kth.se/studies/master/programmes?l=en_UK και ότι θελετε στείλτε mail στον program coordinator απαντάνε και μάλιστα σχετικά άμεσα. Εδω να αναφέρω οτι ΔΥΣΤΗΧΩΣ οποιος σπουδάζει πληροφορική έχει την ατυχία να σπουδάζει στο campus Kista (προφέρεται Σίστα με το πρώτο σ να εχει υποψια τσσσς... :P ) To oποιο δεν ειναι ιδιαιτερα ωραίο εχουν χίουμορ πάντως αφού σημαίνει φέρετρο η λέξη :smt016

4. Το πανεπιστήμιο (ΚΤΗ)
Όλα είναι οργανωμένα, ακόμα και σαν ψαράς τις πρώτες μέρες δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα, φυσικά όλα γίνονται ηλεκτρονικά, προσωπικα με εξεπληξε η οργανωση και το ολο θεμα. Το κτήριο είναι καλα εξοπλισμενο, σε καθε αιθουσα ειναι 2 βιντεοπροβολεις στους οποιους γινεται το μαθημα, τα περισσοτερα μαθηματα βιντεοσκοπουνται. Οι ωρες μαθηματος ειναι λιγες ανα εβδομαδα, αλλα εχει αρκετες εργασιες, Παρουσιες δεν ειναι απαραιτητες. Δεν υπαρχουν εξαμηνα αλλα περιοδοι (4) οι οποιες εχουν διαρκεια 6 βδομάδες και αμεσως μετα δινεις τα μαθηματα σε εξεταστικη της 1 βδομαδας. (συνηθως 2-3 μαθηματα) Τα γραπτα διορθωνονται σκαναρωνται και ανεβαινουν στο online συστημα στο οποιο βλεπεις το βαθμο και τις παρατηρησεις στο γραπτο σου :smt007, και ολα αυτα το πολυ 3 βδομαδες μετα την εξεταση! :smt002

5. Ζωή στη Στοκχόλμη (ΜΥΘΟΙ-ΑΛΗΘΕΙΕΣ)
Η Στοκχόλμη είναι φανταστική πόλη, αλλα αυτό έχει να κάνει με το γούστο του καθενός. Προσωπικά λατρέυω οτι είμαι 8 λεπτά απο το κέντρο με το Μετρό και είμαι σε δάσος που όμοιο του στην Ελλάδα πρέπει να ταξιδέψεις κανα 2ώρο και πάλι ΑΝ θα βρείς. Λατρεύω να καβαλάω το ποδηλατό μου και να με σέβονται έστω και αν το κάνω στους 0 και μειον βαθμους :smt022  Γενικά είμαι ανθρωπος που μου αρέσει το στυλ εδώ, όλα καθαρά σε τάξη και ησυχία, μου αρέσει να πληρώνω εισητήριο λεοφωρείου με sms αντί να ψάχνω περιπτερα να μου κανει χαρη να μου δωσει εισητηριο.
Ως φοιτητική η ζωή είναι πολυ καλή, έχει πολλά πάρτυ στυλ εράσμους και άλλα τέτοια, έχει pubs που μπαίνεις μονο με φοιτητικό πάσο και η μπύρα έχει 2 ευρώ (γενικα το αλκοολ ειναι πανάκριβο) Αλλά και μαγαζιά κλάμπ η οτιδήποτε θέλεις για να βγείς. Μειονεκτήματα είναι οτι όλα τα bars κλείνουν στη 1, το ίδιο και το Μετρό. Τα Π-Σ-Κ το μετρό ειναι 24ωρο το οποιο λατρευω! Παντως νυχτερινά Λεοφωρεία υπάρχουν παντα.
ΜΥΘΟΣ. Η Στοκχόλμη είναι πανάκριβη. ΜΕΓΑΛΟΣ μύθος. Αν εξαιρέσει κανείς το Αλκοόλ και τα τσιγάρα που τα έχουν ταράξει στους φόρους και είναι πανάκριβα, οπως και το φαι στα εστιατόρια, η Στοκχόλμη έχει τιμές Αθήνας. Απο τον καφέ ως το Σουπερ-Μάρκετ. To ιδιο μεχρι και στα σπιτια. Φιλος που εχει (μοιραζεται) σπιτι-μεζονετα σε προαστειο (~20λεπτα απο κεντρο) με 3 δωματια στον πανω οροφο, 2 τουαλετες και ο κατω οροφος κουζινα και καθιστικο (μεγαλο) και το σπιτι κανει ~1000/μηνα. Προσωπικά δεν καπνίζω, και το μήνα χαλάω ~1000 ευρώ τα πάντα μέσα, χωρίς να τα πολυσκέφτομαι τα έξοδα.
ΑΛΗΘΕΙΑ. Το σκοτάδι ειναι ζόρι. Δυστηχώς τώρα βραδιάζει 15¨30 περίπου και ενώ έλεγα οτι θα το πάρω ελαφρά, όταν είσαι τοσο ασυνηθιστός σε επηρεάζει πραγματικά. Περνάς μια ψιλο κατάθλιψη φάση... Τους περισσότερους «μεσογειακούς» μας πιάνει αρκετά παρατηρώ.
ΜΥΘΟΣ και ΑΛΗΘΕΙΑ. Θα πεθάνω απο το κρύο! Τον τελευταιο μήνα η θερμοκρασία φλερτάρει κάθε μέρα με το 0... Δέν ξέρω πως θα είναι ο Γενάρης και ο Φλεβάρης, αλλα λογικά θα παίζει γύρω στο -5... Είναι ζόρι κυρίως για ποδήλατα κτλ, αλλά έχει το καλό οτι ΜΑΧ και ΜΙΝ θερμοκρασίες ταυτίζονται σχεδόν, οπότε συνηθίζεις... (Στη μέρα μέσα ειναι 0...3 βαθμους, όχι σαν την ελλάδα 4...18 ξερω γω)

6. ΣΟΥΗΔΕΖΕΣ – Γυναίκες γενικά.
Χαχα, το αγαπημένο μου θέμα! Γενικά οι περισσότεροι έστω μεταξύ αστείου και σοβαρού το θίξατε, οπότε το γράφω και εδώ. Καταρχάς ο ΜΟ στη Στοκχόλμη είναι πολύ υψηλός, βλέπεις απίστευτες γυναίκες στο Μετρο, και γενικα είναι πολύ μοδάτοι οι νέοι (αντρες-γυναικες)
ΜΥΘΟΣ. Οι Σουηδες ακούν Έλληνα ή βλέπουν μελαχροινό και τρέχουν πάνω του. (δε ξερω ποια παραλαγή έχετε ακούσει)
Γενικά είναι πιο απελευθερωμένες, πιο «εύκολες» πειτε το όπως θέλετε, αλλά αυτα που λέγονται, δεν ισχύουν. Καταρχάς το 50% του πλυθησμού είναι μελαχροινοί... Μάλλον έχετε στο μυαλό σας την Φινλανδία όταν σκέφτεστε το τοσο ξανθό.
Γενικά άν είσαι ωραίος περνάς καλά, αλλά τότε περναγες αρκετα καλα και Ελλάδα. Άν νομίζεις οτι θα έρθεις εδώ και εισαι ο εξωτικός ξανασκέψου το...
‘Οπως μου είπε και μία, Hot is hot, no matter where it comes from, no matter where it goes to…
Σε γενικές γραμμές πάντως πολυ καλύτερα θα περάσετε εδώ αν δε κολήσετε με παρέα "αγέλη" ανδρών! jajaja :smt016

Γενικές Συμβουλές
* Γραφτείτε στο http://www.sssb.se μην το αμελείτε.
* Ξεκινήστε να μάθετε Σουηδικά πρίν έρθετε. Δέν είναι απαραίτητα, αλλά είναι χρήσιμα, αυξάνουν τις πιθανότητες να κάνετε παρέα με Σουηδούς, να βρείτε Σουηδέζες, και κυρίως να βρείτε δουλειά μετα. (Συνήθως είναι requirement). Το ΚΤΗ δεν προσφερει μαθήματα στους μεταπτυχιακούς.
* Καμμία χώρα δεν είναι τέλεια, έχει μειονεκτήματα και είμαι πολύ λιγο καιρό για να τα αντιληφθω. Εδώ τα πραγματα δεν ειναι τοσο "ελευθερα" η οτι ναναι, και επισης μπορει να γινετε δέκτες ρατσιστικης συμπεριφορας.
Last edited by Ganther on Fri Nov 13, 2009 2:27 am, edited 2 times in total.
User avatar
nikolas17
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1117
Joined: Sun Sep 20, 2009 12:51 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: 192.168.1.1

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by nikolas17 » Fri Nov 13, 2009 1:03 am

Πολύ ενδιαφέρον πόστ :smt023

Εγώ έχω ξεκινήσει ήδη να μαθαίνω σουηδικά, με σκοπό κάποια στιγμή να πάω Erasmus στην Σουηδία. Ξέρεις αν μετράει αυτό ως + στην αίτηση για μεταπτυχιακό? :-)
Image
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by Ganther » Fri Nov 13, 2009 2:31 am

To erasmus ειναι ενα + στην αιτηση σου, αν εχεις παει καλα στα μαθηματα, αλλα γενικα στην ευρωπη γνωριζουν ολοι οτι ειναι διακοπες 6 μηνων. :-D

Κατα την αποψη μου αξιζει με τα 1000 παντως... Αν μιλας Σουηδικα, και ερθεις ερασμους θα γινεις αναρπαστος στο εγγυωμαι! Ειδικα αν διαδοσεις οτι εχεις εξοχικο σε κανα νησι... Μετα θα διαδιδεις οτι ισχυουν τα στερεοτυπα! χαχαχα

Γενικα ομως ειναι μια τελεια προβα τζενεραλε να δεις αν σαρεσει το εξωτερικο και/ή η πολη που θα πας... Γιατι υπαρχουν ατομα που δεν ειναι πολυ ευχαριστημενα απο τη Στοκχολμη κτλ.. Νομιζω ειχαμε και μερικα drop-outs...
User avatar
nikolas17
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1117
Joined: Sun Sep 20, 2009 12:51 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: 192.168.1.1

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by nikolas17 » Fri Nov 13, 2009 2:46 am

Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Η πλάκα είναι ότι [b]είμαι[/b] από νησί :oops: :-p
Κυρίως αναφερόμουν στην γνώση της σουηδικής γλώσσας, βασικά ;) Αν θα μετρήσει δηλαδή ως + έναντι άλλων που δεν ξέρουν σουηδικά. Πάντως, υποθέτω τα περισσότερα μεταπτυχιακά προγράμματα είναι στα αγγλικά, έτσι?
Image
User avatar
f@bio
byte level
byte level
Posts: 146
Joined: Sat Jun 03, 2006 2:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: Στου διαόλου την μάνα!!!

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by f@bio » Fri Nov 13, 2009 8:09 am

Το να ξέρεις Σουηδικά μετράει.... Ειδικά αν σκέφτεσαι να μείνεις εδώ. Τα international masters είναι στα αγγλικά.

Ganther έφυγε κόσμος?
Image
User avatar
abujafar
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 651
Joined: Wed Dec 03, 2008 2:49 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Marmaras

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by abujafar » Fri Nov 13, 2009 11:17 am

Nice τοπικ ;)
Θα ηταν καλο και αλλοι να ακολουθησουν το παραδειγμα σου για να δουμε εξω τι παιζει απο ατομα που ηδη ειναι :)
User avatar
f@bio
byte level
byte level
Posts: 146
Joined: Sat Jun 03, 2006 2:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: Στου διαόλου την μάνα!!!

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by f@bio » Fri Nov 13, 2009 6:29 pm

Πάντως όσοι το σκέφτονται για το τρέχων έτος καλό θα ήταν να ξεκινήσουν της διαδικασές γιατί έχει κάποια σχετική γραφειοκρατεία.... Και εμείς εδώ είμαστε για όποιον θέλει πληροφορίες :smt002 !
Image
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by Ganther » Fri Nov 13, 2009 10:53 pm

F@bio απο το δικο μου master ειχαμε καποιους που ειτε το σκεφτονταν σοβαρα (εχω υποψιν εναν που πηγε στη χωρα του για 2 βδομαδες και ξαναηρθε τωρα) και εχω ακουσει και για κανα δυο που δεν κανω καθολου παρεα οτι το παρατησαν. Τωρα εμεις ειμαστε και πολλοι, ~50 βαλε μεσα και καποιους απο το SU (stockholms University απο παρεμφερες μαστερ που κοιτανε παρομοια μαθηματα) τοτε λογικο ειναι φανταζομαι να υπαρχουν καποιοι που δεν την παλεψαν..

abujafar
Γιαυτο το λογο το εκανα, δεν ειναι βιβλος φυσικα, ειναι 100% υποκειμενικη αποψη...
Απλα θελω ακομα και τωρα να βοηθησω λιγο αν μπορω γιατι πηρα μεγαλη βοηθεια στο προπτυχιακο απο αυτη τη κοινοτητα (Γλυφτης και ετσι :-p )
User avatar
abujafar
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 651
Joined: Wed Dec 03, 2008 2:49 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Marmaras

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by abujafar » Sat Nov 14, 2009 6:53 am

Ganther wrote: abujafar
Γιαυτο το λογο το εκανα, δεν ειναι βιβλος φυσικα, ειναι 100% υποκειμενικη αποψη...
Απλα θελω ακομα και τωρα να βοηθησω λιγο αν μπορω γιατι πηρα μεγαλη βοηθεια στο προπτυχιακο απο αυτη τη κοινοτητα (Γλυφτης και ετσι :-p )
Και πολυ καλα εκανες :smt023

Υ.Σ. για το γλυψιμο λεω , χαχαχαχαχαχα :-p
User avatar
rigo
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1160
Joined: Wed Nov 02, 2005 10:54 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Amsterdam

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by rigo » Sat Nov 14, 2009 3:15 pm

Πολύ καλό topic Ganther!! :smt023
Στη Σουηδία τι λέει από δουλειές; Είναι εύκολο να μείνεις και μετά το master? Και με τους μισθούς τι παίζει;
"Αλλού κοιμάται το κορμί, και αλλού η ψυχή ξυπνάει"
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by Ganther » Sat Nov 14, 2009 6:05 pm

Καταρχας να πω οτι ειναι νωρις για να ξερω για δουλειες κτλ ακομα... Οποτε θα μιλησω με βαση τι εχω ακουσει...
Η περιοδος η τωρινη ειναι σχετικα νεκρη, οπως παντου φανταζομαι, αλλα γενικα ναι μπορεις να μεινεις ειδικα με MSc απο το ΚΤΗ το οποιο το εχουν αρκετα υψηλα. Γενικα η Σουηδια παρουσιαζει το φαινομενο οτι πολλοι δεν σπουδαζουν αφου ως απλοι εργατες-εργαζομενοι περνουν πολυ καλα, και περνουν πολυ καλα λεφτα.. (τα unions τους ειανι πολυ καλα) οποτε γενικα με ενα μαστερ εισαι καλα... Το θεμα ειναι οτι χρειαζεσαι Σουηδικα μου εχουν πει στις περισσοτερες περιπτωσεις... Τα οποιςα ειναι πολυ πολυ δυσκολο να μαθεις για πολλους λογους... (Ελλειψη χρονου, ελλειψη μαθηματων Σουηδικων απο το ΚΤΗ, δεν ειναι απαραιτητα αφου ολοι μιλανε τελεια αγγλικα, κτλ..)

Για λεφτα αποτι εχω καταλαβει η Σουηδια ειναι απο τα χειροτερα μερη αν θες να μεινεις για να κανεις λεφτα, αφου το κρατος στα παιρνει ολα :)
Γενικα παντως οι μισθοι ειναι καλοι, αλλα μιλαμε για φορολογια ισως και 50%... Δηλαδη 5.000 να παρεις, 2.500 θα ειναι στο χερι. :-D


Yg. οπως λεει και ο f@bio, οποιος ειναι να κανει αιτηση για του χρονου, καλο ειναι να ξεκινησει αφου με τα χριστουγεννα κτλ, δεν εχει πολυ καιρο...
ΥΓ2. Rigo thanx, περιμενουμε και ενα δικο σου αντιστοιχο post!! Ακομα δεν εχω ξεκαθαρισει αν επρεπε να ειχα παει στο utrecht university η στο ΚΤΗ... :smt002
thefreak
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 720
Joined: Wed Oct 08, 2008 8:40 pm

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by thefreak » Tue Nov 17, 2009 3:34 am

Ganther wrote:
Για λεφτα αποτι εχω καταλαβει η Σουηδια ειναι απο τα χειροτερα μερη αν θες να μεινεις για να κανεις λεφτα, αφου το κρατος στα παιρνει ολα :)
Γενικα παντως οι μισθοι ειναι καλοι, αλλα μιλαμε για φορολογια ισως και 50%... Δηλαδη 5.000 να παρεις, 2.500 θα ειναι στο χερι. :-D
[/size] :smt002
ναι φίλε Ganther οι φορολογίες στην Σουηδία έιναι πολύ ψηλές αλλά εκεί όπως φαντάζομαι ξέρεις, ΟΛΟΙ πληρώνουν τους φόρους τους, βγάζουνε απόδειξη μέχρι και τα κομμωτήρια.. και απο ότι έχω ακούσει τα χρήματα πάνε όντως για καλούς σκοπούς(εχ: health insurance, pensions and care for the elderly).. σε αντίθεση με άλλες χώρες..
aquila non captat muscas. numero 5
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by ultimate_aektzis » Tue Nov 17, 2009 10:53 am

Καλα, ας μου δινανε 5000 μισθο και ας μου κραταγανε τα μισα για την υγεια και τα δημοσια εργα, καρφακι δεν θα μου καιγοταν. :-)
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by Ganther » Tue Nov 17, 2009 5:03 pm

thefreak wrote: ναι φίλε Ganther οι φορολογίες στην Σουηδία έιναι πολύ ψηλές αλλά εκεί όπως φαντάζομαι ξέρεις, ΟΛΟΙ πληρώνουν τους φόρους τους, βγάζουνε απόδειξη μέχρι και τα κομμωτήρια.. και απο ότι έχω ακούσει τα χρήματα πάνε όντως για καλούς σκοπούς(εχ: health insurance, pensions and care for the elderly).. σε αντίθεση με άλλες χώρες..
Οπως ξαναεχω πει ειμαι λιγο καιρο εδω για να ξερω πολλα, αλλα δεν θα ημουν τοσο σιγουρος. Προφανως και εδω ΟΛΟΙ πληρωνουν παραπανω, προφανως και εδω ειναι πολυ καλυτερα σε σχεδον ολους τους τομεις, αλλα μιλωντας με διαφορους Σουηδους, εχω την εντυπωση οτι -τα τελευταια εστω χρονια- υπαρχει καποια φοροδιαφυγη και εδω... Αυτα με βαση αυτα που μου λενε Σουηδοι. Κυριως καναν λογο για μαυρη εργασια τα τελευταια χρονια.

Γενικα οπως ξαναειπα ειναι αλλο να εχεις μια ιδεα για ενα κρατος απο ενα ταξιδι 5-10 ημερων και απο αυτα που εχεις δει και διαβασει, και αλλο οταν την ζησεις, εστω και για μολις 3 μηνες οπως εγω, αλλα να ερθεις αντιμετωπος με τα οποια καθημερινα προβληματα και υπηρεσιες... (Tax office, bank accounts etc...)
Γενικα η εμπειρια μου ειανι αρκετα διαφορετικη απο αυτο που περιμενα, οχι ασχημη ομως :-D
Τεσπα το θεμα βασικα αφορα το μεταπτυχιακο του θεματος, και οχι τοσο τη χωρα αυτη καθ'αυτη και το συστημα...
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by Zifnab » Tue Nov 17, 2009 5:05 pm

Ganther τί είδους ρατσιστική αντιμετώπιση εννοείς? Καταπληκτικό topic ! Αναμένουμε και από άλλους σε Ολλανδία Αμερική κτλ!!! :cool:
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by Ganther » Tue Nov 17, 2009 5:14 pm

Zifnab wrote:Ganther τί είδους ρατσιστική αντιμετώπιση εννοείς? Καταπληκτικό topic ! Αναμένουμε και από άλλους σε Ολλανδία Αμερική κτλ!!! :cool:
Disclaimer: Θα χρησιμοποιησω ορους και εθνη χωρις να τα σκεφτω πολυ γιατι βαριεμαι τον καθωσπρεπισμο. Δεν ειμαι καθολου ρατσιστης, λεω αυτα που ειδα μη τολμησει κανεις και μου την πει. :twisted:

Eδω για να μπεις σε κλαμπ στελνεις μαιλ και μπενεις στην Guestlist. Πολλες φορες μπορει λογω επωνυμου να μην εισαι χωρις κανεναν αλλο λογο στην gustlist. Μπορει ενας φιλος σου που τον λενε Andersson h Rosenberg να στειλει 2 ωρες πιο μετα απο εσενα να ειναι στη λιστα μια χαρα. Ειδικα αν εχεις αραβικο η τουρκικο επωνυμο την πατησες... Μεχρι τωρα εγω δεν αντιμετωπισα προβλημα, αλλα δεν παω συχνα σε κλαμπ.

Ενας φιλος πεταχτηκε εξω απο κλαμπ απο την ασφαλεια μονο και μονο επειδη ειναι μαυρος. Ηταν ο λιγοτερο μεθυσμενος απο ολους μας, δεν ενοχλησε καμμια και κανεναν αλλα ηρθαν του ειπαν να περασει εξω κτλ... Ξαναλεω μονο και μονο επειδη ηταν μαυρος. Μετα η ιστορια συνεχιστηκε επειδη μιλουσαμε αγγλικα στο τρενο και ακουσε ενας Σουηδος και υπηρξαν κατι ωραια του στυλ "μοιαζει με σκυλο" απο ενα γελοιο Σουηδο.

Πολλες φορες σε μπαρ κτλ που δεν τηρειται η ουρα μπορει να δεις οτι οι "ξανθοι" εξυπηρετουνται πιο γρηγορα απο σενα.

Οι Σουηδοι στο Μαστερ εχουν -κατα την αποψη μου- μερικα -μη σημαντικα- προνομια. δηλαδη τα γκρουπ τους μπορει να εχουν την καλη ωρα, η τις καλες αιθουσες πχ... δεν νομιζω οτι ειναι τυχαιο.

Οταν ψαχνεις να νοικιασεις διαμερισμα, αμα προερχεσαι απο εθνη με μικρο κυρος (τυχαια παραδειγματα: Τουρκια, Ιραν, Πακισταν) επαιξες και εχασες, ειναι πολυ δυσκολο να βρεις καποιον να σου νοικιασει. Αμα εισαι Γερμανος, Βορειο Αμερικανος κτλ, εχεις πολυ μεγαλυτερες πιθανοτητες.

ΥΓ. Φυσικα αυτα υπαρχουν και στην Ελλαδα, απλα εισαι στην αλλη πλευρα, και δεν τα καταλαβαινεις, η δε σε ενοχλουν τοσο γιατι δε σε αφορουν. Εαν με ρωτησετε, οι Σουηδοι ειναι πολυ λιγοτερο ρατσιστες απο τους Ελληνες, απλα ειναι η 1η φορα που το ζω απο την αλλη πλευρα, και προσωπικα οχι τοσο εντονα, αφου τους Ελληνες μας συμπαθουν γενικα.
User avatar
f@bio
byte level
byte level
Posts: 146
Joined: Sat Jun 03, 2006 2:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: Στου διαόλου την μάνα!!!

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by f@bio » Thu Nov 19, 2009 2:01 pm

Το θέμα είναι πως και οι Σουηδέζες είναι ρατσίστριες... :P
Image
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by Ganther » Thu Nov 19, 2009 2:04 pm

χαχαχαχα, επεσες θυμα τετοιου ρατσισμου?? Περιεργο μου ακουγεται, συνηθως αν ακουν τουρκια ξενερωνουν, την Ελλαδα την εχουν για Χαβαη :smt016
Γενικα νομιζω αν δεν μιλας σουηδικα, η εισαι σουπερμοντελ, την πατησες. Εκτος και εισαι τυχερος και πεις Αναμπελ μυγδαλα και γινει κανα τρελο... :-D
User avatar
margaritarenia
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 219
Joined: Sat Nov 25, 2006 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ..my world..

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by margaritarenia » Mon Nov 23, 2009 11:16 pm

σιγα τις Σουηδεζες ρε παιδια :razz: :razz: :smt016

επισης αν δεν κανω λαθος το deadline για τα "χαρτια" (πτυχια κλπ) δεν ειναι 1 φλεβαρη?
...Ive got wild, staring eyes
And I got a strong urge to fly,
But I got nowhere to fly to
Ooooo babe,
When I pick up the phone,
There is still nobody home...
User avatar
f@bio
byte level
byte level
Posts: 146
Joined: Sat Jun 03, 2006 2:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: Στου διαόλου την μάνα!!!

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by f@bio » Tue Nov 24, 2009 1:53 am

Νομίζω ναι!
Image
User avatar
DrNio
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 750
Joined: Sun May 30, 2010 6:04 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Zion / Closer to 2199

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by DrNio » Wed Oct 30, 2013 1:58 pm

Υπάρχει κάποια πιο πρόσφατη εμπειρία σχετικά με το θέμα του μεταπτυχιακού σε πανεπιστήμιο στην Σουηδία?
Για το University of Stockholm κάποια λεπτομέρεια για την εισαγωγή σε προγράμματα , μ.ο. που απαιτείται κλπ. ?

Με τα οικονομικά πώς τα βγάζεις πέρα τώρα γτ το ποστ είναι του 2009.
Thanks! :smt006
Everything that has a beginning has an end
Alkistis
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Mon Dec 02, 2013 2:29 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό στη Σουηδία (Συνοπτικός οδηγός - Εμπειρία)

Post by Alkistis » Mon Dec 02, 2013 2:37 pm

Καλησπέρα!
Μπορεί κάποιος να μας πεί τη διαδικασία που ακολούθησε σχετικά με τα απαιτούμενα έγγραφα;;
Είμαι στη φάση που τα προετοιμάζω και δε ξέρω αν θέλουν σφραγίδα Χάγης(apostille) με ποιο τρόπο επικυρώνεις τη ταυτότητα σου(για τα δίδακτρα που δε πληρώνεις).
Στέλνω μειλ παντού και κάνω τηλέφωνα,δεν έχω βρεί άκρη ακόμα...
Post Reply

Return to “Μεταπτυχιακά”