Πρόβλημα με το usb. Για βοηθήστε ρε μάγκες...

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με software.
Post Reply
User avatar
vincent
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 438
Joined: Wed Oct 24, 2007 5:25 pm
Academic status: 4th year
Gender:
Location: L.A. (Lekanopedio Attikis)

Πρόβλημα με το usb. Για βοηθήστε ρε μάγκες...

Post by vincent » Fri Dec 14, 2007 3:17 pm

Έχω ένα μικρό προβληματάκι και ελπιζω να με βοηθήσετε να το λύσω..

Αγόρασα πριν από 2 βδομάδες ένα καινούργιο υπολογιστή... Αγόρασα τα κομμάτια και μοθ τον φτιάξανε στο μαγαζί... Το προβλημά μου είναι ότι όταν βάζω μια συσκευή σε θύρα usb αν την απομακρύνω χωρίς ασφαλή κατάργηση τότε μαυρίζει η οθόνη μπαίνει σε αναμονή... Σαν να μην δέχεται σήμα από τον υπολογιστή και είμαι αναγκασμένος να κάνω reset... Τι να κάνω???

Y.Γ. Μην παιταχτεί κανείς εξυπνάκιας και πει να αφαιρώ τις συσκευές με ασφαλή κατάργηση γιατί ο pc έχει πρόβλημα και θέλω να το διορθώσω όχι να το αποφύγω...
Last edited by vincent on Tue Dec 18, 2007 2:17 pm, edited 1 time in total.
Image
User avatar
Proxenos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1095
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:20 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κολωνία, Γερμανία
Contact:

Post by Proxenos » Fri Dec 14, 2007 3:41 pm

Φυσικά, αν δεν τον χρησιμοποιείς σωστά, τότε του δημιουργείς πρόβλημα...

Χμ, βγάζω το κλειδί ενώ το αυτοκίνητο προχωράει και μετά δεν πιάνουν καλά τα φρένα... το αυτοκίνητο έχει πρόβλημα!!!

:-D :-D :-D


Πέρα από την πλάκα, δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά. Σε linux έχει το ίδιο πρόβλημα;
One who pays some attention to history will not be surprised if those who cry most loudly that we must smash and destroy are later found among the administrators of some new system of repression. - Noam Chomsky
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Post by Master_ex » Fri Dec 14, 2007 3:56 pm

Proxenos wrote: Πέρα από την πλάκα, δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά. Σε linux έχει το ίδιο πρόβλημα;
Γιατί όμως??? Κανονικά αν βγάλεις usb χωρίς ασφαλή κατάργηση πιο εύκολα θα χαλάσει η συσκευη που αφαιρείς παρά το pc. Και το περίεργο δεν είναι ότι απλά κολάει αλλά δεν δέχεται σήμα(αν κατάλαβα καλά). Πάντως πράγματι το μόνο σίγουρο είναι πως μέχρι να βρείς τι μπορεί να φταίει(αν το βρεις) :!: :?: :!: να κάνεις ασφαλή κατάργηση.
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Post by emperormario » Fri Dec 14, 2007 4:22 pm

Προτείνω να περάσεις ξανά του drivers της μητρικής, ή ακόμα καλύτερα να κατεβάσεις τους πιο τελευταιους απο το site της εταιρείας. Παίζει κάποιο πρόβλημα με τον usb controller..
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
elsupreme
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1573
Joined: Mon Nov 21, 2005 10:16 pm
Academic status: N>4
Gender:

Post by elsupreme » Fri Dec 14, 2007 4:28 pm

Τι συσκευή είναι ; Ή κάνει το ίδιο ανεξαρτήτως συσκευής ?
"Must float like lotus on river... and kill old lady!"
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Post by crash_override » Fri Dec 14, 2007 4:28 pm

emperormario wrote:Προτείνω να περάσεις ξανά του drivers της μητρικής, ή ακόμα καλύτερα να κατεβάσεις τους πιο τελευταιους απο το site της εταιρείας. Παίζει κάποιο πρόβλημα με τον usb controller..
Το πλέον λογικό νομίζω. Μάλλον ο usb controller θα έχει πρόβλημα.
Πάντως γιατί δεν δέχεσαι να το απομακρύνεις με ασφαλή κατάργηση?

Να μην σχολιάσω τον τίτλο που έβαλες στο topic...
What to say man...what to say....
User avatar
mikros
byte level
byte level
Posts: 127
Joined: Wed Nov 09, 2005 8:08 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: somewhere in the world
Contact:

Post by mikros » Sat Dec 15, 2007 1:57 am

για ψάξε στο device manager κάπου παλιά είχα βρει επιλογή στα usb αν προτεραιότητα είναι η ταχύτητα ή η ασφάλεια. Συγκεκριμένα η επιλογή της ασφάλειας σου επέτρεπε να "τραβάς" το usb χωρίς ασφαλή κατάργηση. Δυστυχώς με μια ματιά που έριξα δεν το ξαναβρήκα :(
User avatar
adam98
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1078
Joined: Tue May 02, 2006 2:58 pm

Post by adam98 » Sat Dec 15, 2007 5:33 pm

mikros wrote:για ψάξε στο device manager κάπου παλιά είχα βρει επιλογή στα usb αν προτεραιότητα είναι η ταχύτητα ή η ασφάλεια. Συγκεκριμένα η επιλογή της ασφάλειας σου επέτρεπε να "τραβάς" το usb χωρίς ασφαλή κατάργηση. Δυστυχώς με μια ματιά που έριξα δεν το ξαναβρήκα :(
Ειναι στα properties της συσκευής> υλικο> ιδιότητες>καρτέλα πολιτικές
αλλα δεν ξέρω αν θα βοηθήσει
H δύναμη της εξαπάτησης και της καταστροφής μπορεί να γοητεύσει μόνο μέτριους και αδύναμους
Τhe lessons we learn from pain are the ones that make us the strongest
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Sun Dec 16, 2007 4:02 pm

vincent σε παρακαλώ άλλαξε τον τίτλο του topic σε κάτι που να βγάζει νόημα για το πρόβλημά σου
User avatar
vincent
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 438
Joined: Wed Oct 24, 2007 5:25 pm
Academic status: 4th year
Gender:
Location: L.A. (Lekanopedio Attikis)

Post by vincent » Tue Dec 18, 2007 2:23 pm

Άλλαξα τίτλο... Δεν έχω δοκιμάσει σε Linux αλλά αν δοκίμασω τι συμπεράσματα μπορεί να βγάλω?

Το ίδιο παθαίνει και στα usb ports που βγάζει το τροφοδοτικό... οπότε δν νομίζω να φταίνε τα drivers

Συμβαίνει σε όλες τις συσκευές όπως mp3 player,card reader, modem της sagem... και εκτυπωτή... (Δν μου έχει μείνει τίποτα που να μην έχω βάλει)

Αυτό με τις ρυθμίσεις δν το κατάλαβα...

Άλλαξα τον τίτλο...
Image
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Post by *estrngd » Tue Dec 18, 2007 3:24 pm

vincent wrote:Άλλαξα τίτλο... Δεν έχω δοκιμάσει σε Linux αλλά αν δοκίμασω τι συμπεράσματα μπορεί να βγάλω?
Αν στον ίδιο υπολογιστή δουλεύει μόνο σε linux, σημαίνει ίσως ότι το h/w είναι εντάξει, αλλά φταίνε οι drivers του window$. (Ή μπορεί να σημαίνει ότι το linux διορθώνει με software το προβληματικό h/w ...)
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Post by Master_ex » Tue Dec 18, 2007 4:25 pm

και πάλι αν φταίει το os δεν θα λυθεί με uptadate? το linux δεν αποτελεί λύσει εφόσον δεν το χρησιμοποιεί. Όσο για το αν φταίει το hardware σημαίνει χαλασμένη μητρική, τι να πώ... aαν έχει εγγύηση ας το δοκιμάσει γιατί αν φταίει αυτό ας το αλλάξει....
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Post by Loner » Tue Dec 18, 2007 4:44 pm

Έχω κι εγώ ένα πρόβλημα που ταιριάζει με τον τίτλο του topic :-p ...Όταν βάζω ο,τιδήποτε στη usb κάνει επανεκκίνηση...Δηλαδή έχω ανοιχτό το pc και μόλις βάλω πχ το card reader κάνει πρώτα επανεκκίνηση και μετά βέβαια το διαβάζει...Σαν να κάνει βραχυκύκλωση:?: :?: :?: :shock:
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Post by netharis » Tue Dec 18, 2007 4:50 pm

Είναι σε onboard usb;
Εάν δεν είναι τότε δοκίμασε να αλλάξεις τη θύρα που συνδέεται εσωτερικά επάνω στη μητρική το usb (που προφανώς θα είναι στο case).
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
User avatar
vincent
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 438
Joined: Wed Oct 24, 2007 5:25 pm
Academic status: 4th year
Gender:
Location: L.A. (Lekanopedio Attikis)

Post by vincent » Tue Dec 18, 2007 4:50 pm

Δεν βοηθάτε... και πολύ τεσπά δν πειράζει θα δω τι θα κάνω.... (μάλλον δν πρέπει να ξανααφαιρεθώ...)
Image
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Post by Loner » Tue Dec 18, 2007 4:53 pm

netharis wrote:Είναι σε onboard usb;
Εάν δεν είναι τότε δοκίμασε να αλλάξεις τη θύρα που συνδέεται εσωτερικά επάνω στη μητρική το usb (που προφανώς θα είναι στο case).
:shock: :shock: :shock:
Από hardware είμαι άσχετος :oops: Τι να κάνω δηλαδή;
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Post by netharis » Tue Dec 18, 2007 5:08 pm

Oι θύρες που συνδέεις τα USB βρίσκονται πάνω στο κουτί του υπολογιστή, (στη κάσα δηλαδη); Ή είναι ενσωματωμένες πάνω στη motherboard και η σύνδεση γίνεται απευθείας;
Εαν ισχύει το πρώτο, μπορείς να παρέμβεις ανάμεσα στις θύρες usb και τη σύνδεση τους με τη μητρική κάρτα. Διάβασε το αντίστοιχο τόπικ του Zifnab στο τομέα Ηardware, για να κατατοπιστείς λίγο. ;)
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Post by Master_ex » Tue Dec 18, 2007 5:18 pm

Λίγο δύσκολο αυτό που λές αφού ουσιαστικά θα έχει πρόβλημα η μητρική, σίγουρα είναι πιο απλό να ισχύει η δεύτερη περίπτωση για διευκόλυνση του Loner :P
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Post by emperormario » Tue Dec 18, 2007 11:58 pm

Loner wrote:Έχω κι εγώ ένα πρόβλημα που ταιριάζει με τον τίτλο του topic :-p ...Όταν βάζω ο,τιδήποτε στη usb κάνει επανεκκίνηση...Δηλαδή έχω ανοιχτό το pc και μόλις βάλω πχ το card reader κάνει πρώτα επανεκκίνηση και μετά βέβαια το διαβάζει...Σαν να κάνει βραχυκύκλωση:?: :?: :?: :shock:
Κάνε πρώτα unistall/reinstall τους drivers των συσκευων,για να βεβαιωθείς ότι το πρόβλημα δεν είναι στο software.

Το πρόβλημα εμφανίζεται στις μπροστινές ή στις πίσω θύρες?
Τι τροφοδοτικό έχεις?Πόση ισχύ? Πόσες συσκευες έχεις συνδεδεμένες?

Αν οι συνδεδεμένες συσκευες είναι πολλές, βγάλτες όλες και δοκίμασε μια μια συσκευη ξεχωριστά..
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Post by Loner » Wed Dec 19, 2007 12:05 pm

Βασικά έχω μόνο το εξωτερικό modem συνδεδεμένο...Στις μπροστά μου παρουσιάζεται το πρόβλημα...Αυτό που με παραξένεψε είναι το ότι κάνει επανεκκίνηση πριν τοποθετήσω τελείως μέσα τη συσκευή usb...Μόλις κάνει δηλαδή επαφή,επανεκκινεί,γι'αυτό είπα κάτι για βραχυκύκλωση...Για τροφοδοτικό δεν ξέρω :oops: είμαι άσχετος από hardware
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
Post Reply

Return to “Software”