c/c++ and netbeans

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με software.
User avatar
para
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3648
Joined: Sat Nov 04, 2006 2:59 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: c/c++ and netbeans

Post by para » Sun Jul 26, 2009 6:07 pm

Έλεγε ένας ότι δεν τα κατάφερνε με C++ όταν έκανε αναβάθμιση στην καινούρια έκδοση, οπότε κατέβασα την προηγούμενη, έβαλα και προηγούμενες εκδόσεις από τους compilers γιατί τις καινούριες δεν τις αναγνώριζε και τώρα δουλεύει μια χαρά. :-)
Γύρνα είμαι ένα άψυχο κορμί που σ' αγαπάει, αισθάνομαι στον άνεμο φτερό
Σαν μέσα σε όνειρο η ζωή με προσπερνάει, δείξε μου οίκτο μια στιγμή παρακαλώ...
#!
Κοίτα πως με κατάντησε η δική σου η αγάπη, να μη γνωρίζω από που να κρατηθώ
Στο τελευταίο της ζωής το σκαλοπάτι, Γύρνα, είμαι ένα βήμα απ' το γκρεμό...
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Re: c/c++ and netbeans

Post by emperormario » Sun Nov 08, 2009 12:28 am

ultimate_aektzis wrote:Θελω να κανω c++ στο netbeans.Κατεβασα το cygwin οπως ελεγε στο site του netbeans ξεκιναω νεα εργασια και οταν τελικα παω για compile μου λεει

the project is empty you need to add a file to the project before you can build it

Καμια ιδεα πως ξεφευγω? :smt017
Είχα και γω αυτό το πρόβλημα, και βρήκα τι φταιει..Δεν είναι θέμα compiler, απλά ο Netbeans :smt021 ..Όταν φτιάξεις το project σου, θα δεις 3 tabs:Files, classes και services..Λίγο πιο αριστερά, λέει projects με πλαγιαστά γράμματα..Το πατάς, επεκτείνεις το δέντρο, και στο source files-->New-->C++ source file-->..
Επομένως κάθε φορά που θέλεις να προσθέσεις ένα αρχείο το κάνεις έτσι, και όχι με File-->New του context-menu του κυρίως προγράμματος..Τελικά, το build γίνεται κανονικά!!

ΥΓ1:Προφανώς δε σε νοιάζει και πολύ πλέον, αλλά το αναφέρω και για όποιον έχει αντίστοιχο πρόβλημα
ΥΓ2:Μην αρχίσετε το κύρηγμα για το Netbeans :smt019
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
Post Reply

Return to “Software”