προβλημα με μνημη RAM

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με software.
Post Reply
anna1983
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Tue Apr 06, 2010 7:12 pm

προβλημα με μνημη RAM

Post by anna1983 » Tue Apr 06, 2010 7:17 pm

Παιδια καλησπέρα, έχω ενα προβληματακι στον η/υ μου και ελπιζω να μπορειτε να με βοηθησετε... Λοιπον στον η/υ μου εχω μνημη RAM 2GB, και ενω ο σκληρος μου δισκος ειναι αδειος στο μετρητη της επιδοσης του υπολογιστη φαινεται να χρησιμοποιειται το 100% της μνημης RAM αν και εγω δεν εχω ανοιχτο τιποτα.. μου πηγαινει γενικα παρα πολυ αργα ενω πριν λιγο διαστημα δεν ειχε προβλημα.. τον υπολογιστη δεν τον ειχα εγω για ενα διαστημα οποτε δεν ξερω τι μπορει να εχει γινει απο τον αδερφο μου που τον χρησιμοποιούσε... θελω να αποφυγω το format αν γινετε....ξερετε τι μπορει να φταιει???
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: προβλημα με μνημη RAM

Post by Luke » Tue Apr 06, 2010 7:20 pm

Τσέκαρε από τον task manager τις διεργασίες (processes) ποια είναι αυτή που καταναλώνει την περισσότερη RAM κι αν γνωρίζεις ότι δεν είναι απαραίτητη κλείστην. Αλλιώς ψάξε το όνομά της στο google για να δεις τι κάνει ή πόσταρέ το εδώ.
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
anna1983
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Tue Apr 06, 2010 7:12 pm

Re: προβλημα με μνημη RAM

Post by anna1983 » Tue Apr 06, 2010 7:40 pm

το ανοιξα δεν εχει τιποτα ιδιαιτερο... απλα προσεξα οτι απο εκει που η φυσικη μνημη RAM χρησιμοποιηται κατα 45% με πεταει στο 100% και ολα κολλανε... δεν εχω τιποτα βαρυ για να πιασει αν κανω ανασυγκροτηση δισκου??
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: προβλημα με μνημη RAM

Post by Luke » Tue Apr 06, 2010 7:50 pm

Προφανώς για να πάει στο 100% υπάρχει κάποιο process που καταναλώνει αυτούς τους πόρους της RAM. Αυτό προσπάθησε να βρεις. Εκτός κι αν το κάνει στιγμιαία και μετά ξαναπέφτει σε χαμηλό νούμερο οπότε ίσως να μην το προλαβαίνεις. Βασικά κλίκαρε στην καρτέλα που αναγράφει memory usage (ή κάτι παρόμοιο) μέχρι να σου τα ταξινομήσει κατά φθίνουσα σειρά.

Αυτό που λες για την ανασυγκρότηση έχει να κάνει με το σκληρό δίσκο (πόσο κατακερματισμένος, δηλ. "ανοικοκύρευτος" είναι) κι όχι με τη μνήμη RAM. Επομένως κάνε του μια ανασυγκρότηση μήπως δεις διαφορά στις γενικότερες επιδόσεις αλλά δε νομίζω να δεις διαφορά στη χρήση της RAM. Επίσης τσέκαρε πόσο % του σκληρού έχεις ελεύθερο γιατί από ένα σημείο και κάτω (γύρω στο 25%) αρχίζει και αγκομαχάει το σύστημα.

Έχεις κάποιο πρόγραμμα προστασίας (antivirus, antispyware); Αν είναι κάνε κι ένα έλεγχο με αυτά μήπως και βρει κανά malware και το καθαρίσει.
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
anna1983
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Tue Apr 06, 2010 7:12 pm

Re: προβλημα με μνημη RAM

Post by anna1983 » Tue Apr 06, 2010 7:55 pm

εψαξα για το τι ακριβως γεμιζει τη μνημη και δε βρηκα τπτ το μεγαλυτερο ειναι το windows explorer με 15.000 kb. εκανα και αυτο που μου ειπες και ενω σταματησα καποιες διεργασιες και η μνημη χρησιμοποιουταν μονο στο 38% σε μια στιγμη πηγε 98% χωρις να ακουμπησω τπτ... και δε ξανακατευηκε μεχρι που εκανα restart και απο την αρχη τα ιδια... ο σκληρος δισκος εχει ελευθερο χωρο κοντα 200 gb..οποτε δεν νομιζω να φταιει αυτο..υπαρχει περιπτωση να ναι καποιος υιος??? δεν εχω καποιο antivirus αλλα αν τελικα φταιει αυτο μπορω να κατευασω..
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: προβλημα με μνημη RAM

Post by Luke » Tue Apr 06, 2010 8:07 pm

Κακώς που δεν έχεις προστασία. :-p
Το πιο πιθανό τότε είναι να ευθύνεται κάποιος ιός. Ακόμα κι έτσι όμως θα έπρεπε να εμφανίζεται ως διεργασία. :smt017

Για αρχή κατέβασε, ενημέρωσέ το και τσέκαρε με το "Spybot - Search and Destroy" (είναι δωρεάν).
Στη συνέχεια δοκίμασε μία ανασυγκρότηση και τέλος δοκίμασε και με κάποιο antivirus (υπάρχουν αρκετά δωρεάν).
Στα λέω με την παραπάνω σειρά προκειμένου να δοκιμάσεις πρώτα τις λιγότερο χρονοβόρες πιθανές λύσεις.
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
Post Reply

Return to “Software”