Prince of Persia vs Lara Croft

Οτιδήποτε έχει σχέση με gaming (ψηφιακό και μη)
Forum rules
Υπενθυμίζουμε ότι οι συζητήσεις πρέπει να συμφωνούν με τους κανονισμούς χρήσης
Post Reply

Prince of Persia or Lara Croft

Prince of Persia
10
53%
Lara Croft
9
47%
 
Total votes: 19
User avatar
Silver
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 453
Joined: Tue Jun 13, 2006 3:22 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Inside Maniac Mansion ,try to take on the world

Prince of Persia vs Lara Croft

Post by Silver » Wed May 30, 2007 3:25 pm

Τώρα που βγήκε και το καινούριο Tomb Raider (τι καινούριο δηλαδή... το πρώτο Tomb Raider με διαφορετικό περιτύλιγμα) σκέφτηκα να βάλω αυτήν τη ψηφοφορία και να αιτιολογήσετε την άποψη σας με επιχειρήματα. Δεν είναι ανάγκη να μείνεται στους τελευταίους τίτλους, μπορείτε κάλλιστα να ψηφίσετε με βάση τους παλιούς (αλήθεια πόσοι από εσάς έχουν παίξει το πρώτο prince of persia του 90?)

Όσο για το παιχνίδι δεν ξέρω αν θα βγει αντάξιο του παλιού, αλλά αν κρίνω από τις εικόνες η Lara Croft είναι η μόνη γυναίκα που όσο περνάνε τα χρόνια γίνεται όλο και πιο όμορφη (τα τυχερά του να είσαι ψηφιακός χαρακτήρας, αντί να γερνάς ομορφαίνεις!!!!).

Τέλος αξίζει όλοι να δείτε το συγκεκριμένο βίντεο (πολύ μα πολύ γέλιο!!! :-D )

http://www.youtube.com/watch?v=4-3CPAtQ ... ed&search=
Τελείωσα!!!!
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Wed May 30, 2007 4:07 pm

Θα απαντήσω έχοντας παίξει μόνο τα παλιά versions των παιχνιδιών.

Η Lara πάντα με ξενέρωνε. Μια όμορφη τυχοδιώκτρια που έψαχνε σπάνιους θησαυρούς για να πλουτίσει τη συλλογή της. Ένας θηλυκός indiana jones. Αντικατόπτριζε την πλεονεξία και λαιμαργία της εποχής (αν και είναι διαχρονικές αξίες).

Ενώ ο πρίγκηψ ήταν το κάτι άλλο. Πάλευε για κάτι σημαντικό, για κάτι που, όταν πρωτοβγήκε το παιχνίδι, φάνταζε εντυπωσιακό. Ήρθε να αναπτερώσει τα ιδανικά μιας "asteroids" γενιάς, και να κουνήσει τους Tetris maniacs. Ήρθε να θυμίσει πως η θυσία είναι το μεγαλύτερο αγαθό! Και ότι, αν είναι να θυσιαστείς για κάποιον, δεν υπάρχει καλύτερος υποψήφιος από το άτομο που αγαπάς the most (οικογένεια, κοπέλα, αγόρι, φίλος)

Η ψήφος μου λοιπόν, χωρίς καμία αναστολή και δεύτερη σκέψη, πάει στον πρίγκηπα των videogames

ΥΓ. (on second read) μάλλον το πήρα λίγο παραπάνω σοβαρα...
Last edited by The Punisher on Wed May 30, 2007 6:21 pm, edited 1 time in total.
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Wed May 30, 2007 6:16 pm

Έχω παίξει τα Tomb Raider 1 , 2 και το αρχικό Prince of Persia..
Και επιλέγω Lara Croft.. κυρίως για συναισθηματικούς λόγους..
Θυμάμαι να παίζω με τον πατέρα μου το Demο του Tomb Raider 1 και να πέφτουμε μέσα σε μια λίμνη και να μην μπορούμε να βγούμε (καθότι δεν ξέραμε κάν όλα τα κουμπιά), θυμάμαι τα τετραγονισμένα γραφικά στον Pentium 75Mhz με 1MB κάρτα γραφικών , και γραφικά τα οποία θαυμάζαμε :) , μετά θυμάμαι που δανείστικα από φίλο φίλου το Original παιχνίδι το οποίο κόλλαγε κιόλας και ποτέ δεν το τερμάτισα.. Παρόμοια κατάσταση και με το 2 (Τέλεια η πίστα στην Βενετία ?!) αλλά δεν είχε καμμία επαφή με προηγούμενα παιχνίδια.. Μπορώ να πώ οτι μου είχε κάνει εντύπωση όσο και το Quake τότε..

Σαν το Prince of Persia είχα παίξει διάφορα όταν το πρωτοείδα οπότε ήταν small potatoes.. Platform game μόνο το Super Mario (1,2,3) ίσως να ξεπέρναγε το Tomb Raider!
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
N@z_Plir
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 291
Joined: Thu Jun 29, 2006 2:09 pm

Post by N@z_Plir » Wed May 30, 2007 8:39 pm

Συμφωνώ με τον Αmmarkov.Για καθαρά συναισθηματικούς λόγους ψήφισα Lara Croft!! Τι να κάνουμε?με αυτό το action game μεγάλωσα...
User avatar
SeniorCarbone
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 396
Joined: Fri Feb 24, 2006 1:57 pm
Gender:
Contact:

Post by SeniorCarbone » Thu May 31, 2007 4:21 pm

AmmarkoV wrote: Θυμάμαι να παίζω με τον πατέρα μου το Demο του Tomb Raider 1 και να πέφτουμε μέσα σε μια λίμνη και να μην μπορούμε να βγούμε (καθότι δεν ξέραμε κάν όλα τα κουμπιά)
Έχω ζήσει ακριβώς την ίδια στιγμή ..χεχε
Βασικά έχω παίξει όλα τα Tomb Raider (εκτός του anniversary) και
όλα τα PoP και περισσότερο μου έχουν μείνει τα TR.
Ta PoP είχαν πολύ έξυπνο lvl design και ήταν διασκεδαστικά αλλά
Τomb Raider είναι άλλη φάση..έχουν πολύ μυστήριο και φοβερές τοποθεσίες..
(σε αντίθεση με την μονοτονία της ανατολής..).
Οπότε,με διαφορά Tomb Raider και εγώ για συναισθηματικούς λόγους :-p
*--Common sense is not so common--*
User avatar
Joanna
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 563
Joined: Fri Oct 27, 2006 11:02 pm
Academic status: N>4
Gender:

Post by Joanna » Thu May 31, 2007 8:43 pm

Παιδιά χαλαρά ψηφίζω Prince of Persia από την πρώτη κιόλας version.. Η Λάρα μού κάνει απλά άλλο ένα παιχνιδάκι, με πλοκή οκ, αλλά σε καμία περίπτωση με τη μαγεία του Πρίγκιπα! Τι μου θυμίσατε τώρα... Ανεπανάληπτες οικογενειακές στιγμές, right Ethel?!
Le vent nous portera...
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Thu May 31, 2007 11:06 pm

Right! Απίστευτες σκηνές, υπήρχε ο σαγονιάρης, ο χοντρός με την κοιλιά που έβγαζε σπαθί, εκείνη η απίστευτη κίνηση που έκανε ο 'πρίγκηπας' και προχωρούσε μισό βήμα... Από τα αγαπημένα μου παιχνίδια ever, αν δεν είχα βρει τα cheatάκια ακόμα θα παιζα...
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
Silver
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 453
Joined: Tue Jun 13, 2006 3:22 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Inside Maniac Mansion ,try to take on the world

Post by Silver » Fri Jun 01, 2007 2:12 pm

Πολύ δύσκολη απόφαση. Και οι 2 σειρές είναι από τις αγαπημένες μου και πραγματικά η απόφαση μου είναι πολύ δύσκολη. Τα πρώτα παιχνίδια της κάθε σειράς είναι πραγματικά διαμάντια. Πολύ καλά γραφικά, animation χαρακτήρων, ακριβής χειρισμός, καινοτομίες στο gameplay, καλό σενάριο για παιχνίδι δράσης και με μελωδίες που σου μένουν στο μυαλό και μετά το τέλος του παιχνιδιού.

Επίσης οι συνέχεις τους, παρόλο που δεν θυμίζουν τους αρχικούς τίτλους, είναι και αυτά πολύ καλά παιχνίδια.

Τελικά με μικρή διαφορά, ψηφίζω τη Lara, επειδή συνολικά τα παιχνίδια της σειράς είναι πιο τεχνολογικά προσεγμένα από τα αντίστοιχα του πρίγκηπα (και όχι με διαφορά στήθους για να προλάβω μερικούς μερικούς). Χωρίς να είναι τέλεια δεν έχουν τα bugs του Prince Of Persia 3D (που δεν μπορούσα να προχωρήσω από 1 σημείο και μετά), ούτε με πέρναγε στα καλά καθούμενα επίπεδα το παιχνίδι μόνο του (μάλλον το έκανε για να με διευκολύνει επειδή πάλευα με το boss για κανά μισάωρο και δεν μπορούσα να το νικήσω :-D ).

Συγγνώμη πρίγκηπα σε φάγαν τα μαμούνια (κοινώς bugs).

Τέλος και ο πρίγκηπας θα βγάλει remake το πρώτου το παιχνίδι (ναι αυτό του 89) στο xbox360. Περισσότερα

http://www.gamespot.com/xbox360/adventu ... ks;story;4

http://www.worthplaying.com/article.php?sid=42901

Αξίζει να αναφερθεί ότι το παιχνίδι είναι ο ορισμός του remake. Ακριβώς το παλιό παιχνίδι με βελτιωμένα γραφικά. Τα 2 βίντεο που υπάρχουν είναι ένααπό το πρώτο επίπεδο από τη στιγμή που παίρνει το σπαθί μέχρι τον τερματισμό και το άλλο από το τέλος του τρίτου επιπέδου με τον κοκαλιάρη που όσο και να τον βαράς δεν ψόφαγε (πάντως υπάρχει και πιο απλός τρόπος να τον κερδίσεις από αυτός του video).
Επίσης να θυμίσω ότι ο πρίγκηπας στο πρώτο παιχνίδι ήταν ξανθός!!!

Και μόλις έμαθα ότι θα βγει το Sands Of Time σε ταινία από την Walt Disney Pictures το 2008. (Τι μόνο η Lara σε ταινία. σιγά ... )
ο Charlie Clausen (πρώτη φορά τον ακούω) θα κάνει τον πρίγκηπα.
Τελείωσα!!!!
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Post by ciao » Fri Jun 01, 2007 3:26 pm

Χαλαρά το Prince of Persia!
Οι περισσότεροι προλαλήσαντες με κάλυψαν.
Τι να πρωτοπώ...story, graphics, concept... :smt023
S.S.D.D.
Post Reply

Return to “Gaming”