Πληροφορικάριοι, οι αδικημένοι της σχολής... ή όχι...

Σίγουρα όλο και κάτι δε θα ταιριάζει με τις παραπάνω ψυχαγωγικές κατηγορίες...

Είμαστε καμένοι?

Poll ended at Mon Nov 19, 2007 1:45 pm

Ναι ρε συ ασε με τώρα να ασχοληθώ με την Java μου...
17
49%
Τι λες τώρα, εγώ λέω να κλείσουμε το pc να πάμε για αραλίκι...
4
11%
Δν ξέρω\Δν απαντώ\Είσαι καραγκιόζης\Δν γράφομαι σε καμία παράταξη...
14
40%
 
Total votes: 35
User avatar
para
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3648
Joined: Sat Nov 04, 2006 2:59 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by para » Sat Dec 01, 2007 4:01 pm

Πληροφοριακή == Informational != Informatics
Ο Μπαμπινιώτης έχει αποδείξει πολλές φορές ότι έχει λάθη σ' αυτά που λέει. Και λογικό είναι αφού το έργο του δεν μπορεί να ξεφύγει απ' την υποκειμενικότητα.


Όπως και νά 'χει οι όροι πληροφορική, πληροφορικάριοι/πληροφορικοί είναι αυτοί που έχουν μείνει και (θα) χρησιμοποιούνται.
Γύρνα είμαι ένα άψυχο κορμί που σ' αγαπάει, αισθάνομαι στον άνεμο φτερό
Σαν μέσα σε όνειρο η ζωή με προσπερνάει, δείξε μου οίκτο μια στιγμή παρακαλώ...
#!
Κοίτα πως με κατάντησε η δική σου η αγάπη, να μη γνωρίζω από που να κρατηθώ
Στο τελευταίο της ζωής το σκαλοπάτι, Γύρνα, είμαι ένα βήμα απ' το γκρεμό...
User avatar
Serendipity
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1977
Joined: Tue Sep 19, 2006 11:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Sweden
Contact:

Post by Serendipity » Sat Dec 01, 2007 4:32 pm

sandra wrote:Κι όμως το Πληροφοριακή είναι λογικά το σωστά. Το λέει και ο Μπαμπινιώτης ;) Αυτά συμβαίνουν όταν δανείζεσαι λέξη και την προσαρμόζεις τόσο άσχημα στο λεξιλόγιο σου...


o Μπαμπινιωτης εχει αποδειχτει απο πολλους φιλολογους οτι εχει γραψει τερατα στο λεξικο του.Καλυτερα να ψαξεις σε ενα πιο καλο λεξικο.
-Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
--Albert Einstein--


ImageImage

My new blog Serendipity's thoughts!
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Sat Dec 01, 2007 5:27 pm

Μήπως να αλλάξουμε το όνομα του topic και να το κάνουμε "Πώς μας λένε κανονικά οεο;" :-D :-D
Πολύ χαμος για κατι μη ουσιώδες, είμαστε να καμμένα που έλεγε ο para και νομίζω ότι με αυτό καταλαβαίνουμε...
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Post by redlabel » Sat Dec 01, 2007 6:09 pm

Πιστεύω ότι το "Πληροφορική" (από το μάλλον σπάνιο "Informatics") είναι και εύστοχος και δόκιμος όρος (διαφωνώ σε πολλά με το λεξικό του Μπαμπινιώτη και προτιμώ το λεξικό του Ιδρύματος Τριανταφυλλίδη).

Δεν υιοθετώ τον όρο "Επιστήμη Υπολογιστών" (από το δημοφιλές "Computer Science"), τόσο γιατί είμαι διστακτικός στη χρήση της λέξης "Επιστήμη", όσο και γιατί θεωρώ ότι ο όρος "Υπολογιστής" είναι σημαντικά (semantically) ελλιπέστερος του όρου "Πληροφορία". Σε αυτό είμαι επηρεασμένος από τον Αριστοτέλη, αλλά και από σύγχρονους φιλόσοφους.

Το "Πληροφορικοί" - αν και δεν με ενθουσιάζει - νομίζω ότι είναι πολύ καλύτερο από το κακόηχο "Πληροφορικάριοι", που δεν έχει αντίστοιχο (με εξαίρεση το ...αποθηκάριοι και το ...λεγεωνάριοι :) ).

Δ. Γκρ.

ΥΓ. Άκουσα τις προάλλες κάποιον να μιλάει - με έπαρση και περισσή αυτοπεποίθηση - για την "Επιστήμη του Μάρκετινγκ" και ...φρικάρισα (με το συμπάθειο)!
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Sat Dec 01, 2007 6:25 pm

redlabel wrote: Δεν υιοθετώ τον όρο "Επιστήμη Υπολογιστών" (από το δημοφιλές "Computer Science"), τόσο γιατί είμαι διστακτικός στη χρήση της λέξης "Επιστήμη", όσο και γιατί θεωρώ ότι ο όρος "Υπολογιστής" είναι σημαντικά (semantically) ελλιπέστερος του όρου "Πληροφορία". Σε αυτό είμαι επηρεασμένος από τον Αριστοτέλη, αλλά και από σύγχρονους φιλόσοφους.
Ναι αλλά απο την άλλη και το "Information", semantically, δεν νομίζω ότι καλύπτει ολόκληρο το πεδίο εφαρμογής της επιστήμης των υπολογιστών. Συμφωνώ ότι το term information είναι σημασιολογικά πλουσιότερο απο το computer αλλά πάλι δεν μπορεί να περιγράψει/αποτελέσει, απο μόνο του, foundation της επιστήμης μας. Βέβαια όλα αυτά αποτελούν perspective του καθενός οπότε όλα σωστά είναι εφ' όσον βρίσκονται κάτω απο το ίδιο context.
redlabel wrote: ΥΓ. Άκουσα τις προάλλες κάποιον να μιλάει - με έπαρση και περισσή αυτοπεποίθηση - για την "Επιστήμη του Μάρκετινγκ" και ...φρικάρισα (με το συμπάθειο)!
Lol, για να είναι κάτι επιστήμη, και όχι τέχνη, πρέπει πρώτα να γνωρίζει τι σημαίνει scientific method. Είμαι πολύ περίεργος τι ποσοστό του Marketing γνωρίζει τον όρο :) :).
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Sat Dec 01, 2007 8:01 pm

@redlabel: Το πιο τραγικό ήταν το ότι πέρσυ, που για τις πανελλήνιες έπρεπε να διαβάσω το τρισκατάρατο ΑΟΔΕ, σε κάποια φάση είχε μια σελίδα που επαναλάμβανε, αν θυμάμαι καλά 7 φορες 'η επιστήμη της οργάνωσης και διοίκησης των επιχειρήσεων'...
Μάλλον προσπαθούσαν να το πιστέψουν και οι ίδιοι ότι ειναι επιστήμη...
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Post by redlabel » Sat Dec 01, 2007 8:10 pm

marios wrote:@redlabel: Το πιο τραγικό ήταν το ότι πέρσυ, που για τις πανελλήνιες έπρεπε να διαβάσω το τρισκατάρατο ΑΟΔΕ, σε κάποια φάση είχε μια σελίδα που επαναλάμβανε, αν θυμάμαι καλά 7 φορες 'η επιστήμη της οργάνωσης και διοίκησης των επιχειρήσεων'...
Μάλλον προσπαθούσαν να το πιστέψουν και οι ίδιοι ότι ειναι επιστήμη...
Τι να πω, φίλε συμforumίτη... Θου, Κύριε, φυλακή τω στόματί μου! :-(

Δ. Γκρ.
User avatar
para
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3648
Joined: Sat Nov 04, 2006 2:59 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by para » Sat Dec 01, 2007 8:15 pm

Την ώρα που οι φοιτητές στο Μάρκετινγκ μιλάνε για την επιστήμη του Μάρκετινγκ, καθηγητής τους αναφέρει πως οι πωλήσεις είναι πεζοδρόμιο!! :lol: :lol:
Γύρνα είμαι ένα άψυχο κορμί που σ' αγαπάει, αισθάνομαι στον άνεμο φτερό
Σαν μέσα σε όνειρο η ζωή με προσπερνάει, δείξε μου οίκτο μια στιγμή παρακαλώ...
#!
Κοίτα πως με κατάντησε η δική σου η αγάπη, να μη γνωρίζω από που να κρατηθώ
Στο τελευταίο της ζωής το σκαλοπάτι, Γύρνα, είμαι ένα βήμα απ' το γκρεμό...
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Sun Dec 02, 2007 12:05 pm

και γιατι όχι επιστήμονες πληροφορικής? πάντως κι εγώ συμφνωνώ με την λέξη "πληροφορικός" που υποδηλώνει ότι γνωρίζω την επιστήμη της πληροφορικής και όχι "πληροφοριακός" που στο δικό μου μυαλό υποδηλώνει ότι έχω πληροφορίες.

Η λέξη πληροφορικάριος σε μένα δηλώνει το κλασσικό καμμένο καφρο, που ασχολείται με χαζο flash games στο web, μιλάει με τον διπλάνο του μέσω ΙΜs, χρησιμοποιεί μόνο mail και IMs, έχει ξεχάσει το σταθερό τηλέφωνο, διαβάζει μόνο από e-books κλπ κλπ. Μια κοινότητα ανθρώπων πολύ οικεία σε μένα...
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Post by redlabel » Sun Dec 02, 2007 12:11 pm

tsilochr wrote:και γιατι όχι επιστήμονες πληροφορικής? πάντως κι εγώ συμφνωνώ με την λέξη "πληροφορικός" που υποδηλώνει ότι γνωρίζω την επιστήμη της πληροφορικής και όχι "πληροφοριακός" που στο δικό μου μυαλό υποδηλώνει ότι έχω πληροφορίες.

Η λέξη πληροφορικάριος σε μένα δηλώνει το κλασσικό καμμένο καφρο, που ασχολείται με χαζο flash games στο web, μιλάει με τον διπλάνο του μέσω ΙΜs, χρησιμοποιεί μόνο mail και IMs, έχει ξεχάσει το σταθερό τηλέφωνο, διαβάζει μόνο από e-books κλπ κλπ. Μια κοινότητα ανθρώπων πολύ οικεία σε μένα...
:) :) :) :)

Δ. Γκρ.
User avatar
ailouros
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1041
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:36 pm
Academic status: Alumnus/a
Contact:

Post by ailouros » Sun Dec 02, 2007 8:11 pm

Εγώ έχω να πω ότι οι γραμμές μεταξύ επιστήμης και κάτι άλλο είναι πολύ δυσδιάκριτες. Ένα "overfit" στον ορισμό θα άφηνε απέξω όλες τις ανθρωπιστικές επιστήμες μιας και εκεί σπάνια χρησιμοποιείται η μέτρηση και το πείραμα και η υποκειμενική άποψη υπερισχύει. Πάντως κάποια στιγμή είχα κοιτάξει την διαφορά computer science και informatics γιατί δεν ήξερα τι να βάλω στο cv μου ότι έχω τελειώσει. Ο computer scientist χονδρικά έχει ασχοληθεί στις σπουδές του με πιο τεχνικά/εφαρμοσμένα ζητήματα και φέρνει κοντά στο IT management ενώ ο informatician έχει προβληματιστεί στις σπουδές του πάνω στις αρχές της θεωρίας της πληροφορίας, των μαθηματικών , της πολυπλοκότητας κλπ. Είναι "πιο επιστήμονας" αυτό που λέμε εμεις θεωρητική πληροφορική. Και προφανώς έβαλα Department of Informatics ευλογώντας τα γένια του τμήματος αν και δεν είναι καθόλου έτσι.
Καταλήγω στο ότι αν δεν προέρχεσαι από καθαρή επιστήμη ήτοι (Πολύδωρας μοντ) Μαθηματικά-Φυσική-Βιολογία και δεν ξέρω τι άλλο είναι πολύ δύσκολο να γενικεύσεις. Ο καθένας κάνει φόκους όπου επιθυμεί και στο τμήμα μας δεν είναι λίγοι οι απλοί κατσαβιδάδες που περιγράφει ο tsilochr και φοιτήτες και καθηγητές.
User avatar
Michelle
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1168
Joined: Sun Jul 15, 2007 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: MIT
Contact:

Re:

Post by Michelle » Tue Dec 25, 2007 9:42 am

tsilochr wrote: Η λέξη πληροφορικάριος σε μένα δηλώνει το κλασσικό καμμένο καφρο, που ασχολείται με χαζο flash games στο web, μιλάει με τον διπλάνο του μέσω ΙΜs, χρησιμοποιεί μόνο mail και IMs, έχει ξεχάσει το σταθερό τηλέφωνο, διαβάζει μόνο από e-books κλπ κλπ.
Μα τι το περίεργο έχει η παραπάνω περιγραφή ανθρώπου; :razz:

[seriousness mode on]
Πάντως η παραπάνω περιγραφή δεν σκιαγραφεί "κλασσικό καμμένο κάφρο", ούτε καν σκέτο "καμμένο", κατά τη γνώμη μου. Σκιαγραφεί απλά έναν άνθρωπο που έχει μάθει να χρησιμοποιεί την τεχνολογία προς όφελος του και να μην τη φοβάται. Απλά στη χώρα της υπερβολής που βρισκόμαστε, έχουμε μάθει να ταυτίζουμε όποιον χρησιμοποιεί την τεχνολογία εκεί που του χρειάζεται με όποιον είναι πραγματικά κολλημένος με αυτή και καταλήγει να επικεντρώνεται στο μέσο αντί για το σκοπό.
[seriousness mode off]
Question everything (and first of all, yourself)

w3.org/People/all#lealea.verou.me@leaverou on Twitter
User avatar
nookie
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 863
Joined: Wed Dec 20, 2006 8:29 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Take a look around..
Contact:

Re: Πληροφορικάριοι, οι αδικημένοι της σχολής... ή όχι...

Post by nookie » Tue Dec 25, 2007 10:34 am

Gentlemen!!Please restrain yourselves!! :-D :-D :-p

Το με ποιους τροπους "τη βρισκει" ο καθενας ειναι δικο του προβλημα/θεμα και απο εκει και περα δεν μας πεφτει και πολυς λογος.

Οσο για τον ορο που θα περιγραφει το επαγγελμα/ειδικοτητα μου...μαλλον θα κλινω προς το πληροφορικος(αν και η συμπαθεια μου ειναι το σε -αριος :-p )..Ωστοσο αυτο ειναι απλα ενα μικρο ζητημα(ταμπελας) που θολωνει το γενικοτερο ερωτημα του ποιοι πραγματικα ειμαστε εμεις που αποτελουμε τον κλαδο..

Κατα την ταπεινη μου αποψη...ειμαστε αυτοι που...οταν αναψουν τον διακοπτη του ρευματος...we make the digital world spin!!! :-D :-D

PS.Βεβαια...οσοι δεν εχουν επαφη με Η/Υ και ελαχιστη χρηση τους...δεν ξερω κατα ποσο αξιζει να τους "εκπαιδευσεις" σε αυτα τα ζητηματα..ενα απο αυτα ειναι και το ποιοι ειμαστε εμεις ;)

PS2.Μαρκετινγκ...αξιοσεβαστη επιστημη...αλλα πολλη συγγενεια με το μοντελινγκ εχει ρε παιδακι μου!!!
Θελω να πιστευω οτι ειναι συμπτωση και οτι τα φαινομενα απατουν!! :-p :-p
Image
Internal Imperfectness makes it sooo trickier than it should be..
http://www.youtube.com/watch?v=VPWi-OrMzV4
http://www.youtube.com/watch?v=ZOgBtI8Q ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=vxtf8ypY ... re=related
Ακομα και στο μεταπτυχιακο...Siranai..
User avatar
Chuang
bit level
bit level
Posts: 39
Joined: Tue Dec 25, 2007 8:07 pm
Academic status: 4th year
Gender:
Location: ston aera

Re: Πληροφορικάριοι, οι αδικημένοι της σχολής... ή όχι...

Post by Chuang » Tue Dec 25, 2007 8:58 pm

Εγώ πάλι θέλω να πιστεύω ότι έχει, για να πηγαίνουμε να κάνουμε και κανά μάθημα ψυχολογία!!!!!! μιας που μπορούμε να το επιλέξουμε κιόλας!
Μπάς και ανοίξει και λίγο το μάτι γιατί στο δικό μας..δεν έχει και τίποτα..... :smt024
Δεν είναι το γιατί, είναι το πώς και πού το κάνεις ,
Δεν είναι από που είσαι, είναι που είσαι και τι κάνεις
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Re: Πληροφορικάριοι, οι αδικημένοι της σχολής... ή όχι...

Post by emperormario » Wed Dec 26, 2007 12:53 am

Απ'ότι έχω ακούσει, η 1οετής είστε μια χαρά..Μην παραπονιέστε..Υπάρχουν και χειρότερα(αλλά και καλύτερα..)
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Re: Πληροφορικάριοι, οι αδικημένοι της σχολής... ή όχι...

Post by marios » Wed Dec 26, 2007 1:39 am

emperormario, το καλό ειναι εχθρός του καλύτερου... Σίγουρα είμαστε καλύτερα από αυτό που περίμενα στην θεωρία, αλλά μην φανταστείς ότι έχουμε και τι άπειρες όμορφες...Απλά ειμαστε σε ένα αρκετά έως πολύ ικανοποιητικό επίπεδο.... Anyway, μια παρακολούθηση σε μάθημα μας θα σε κατατοπίσει...
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Re: Πληροφορικάριοι, οι αδικημένοι της σχολής... ή όχι...

Post by gasparosoft » Wed Dec 26, 2007 9:07 am

Τι καλύτερα είναι ρε emperomario....Οτι ζάμπα υπάρχει έχει έρθει στο τμήμα μας(εκτός από μία-δύο) :smt022 :smt022 :smt022 .Είχα ακούσει οτι γενικά η ΑΣΟΕΕ είχε όμορφες αλλά δεν έχω δει καμμιά πραγματικά ωραία μέχρι τώρα...
User avatar
Michelle
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1168
Joined: Sun Jul 15, 2007 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: MIT
Contact:

Re: Πληροφορικάριοι, οι αδικημένοι της σχολής... ή όχι...

Post by Michelle » Wed Dec 26, 2007 9:19 am

gasparosoft wrote:Τι καλύτερα είναι ρε emperomario....Οτι ζάμπα υπάρχει έχει έρθει στο τμήμα μας(εκτός από μία-δύο) :smt022 :smt022 :smt022 .Είχα ακούσει οτι γενικά η ΑΣΟΕΕ είχε όμορφες αλλά δεν έχω δει καμμιά πραγματικά ωραία μέχρι τώρα...
Σε πληροφορώ ότι -όσο μπορώ να κρίνω όντας γυναίκα- οι κοπέλες του τμήματος είναι δέκα κλάσεις πιο όμορφες απο τις κοπέλες στους ΗΜΜΥ ΑΠΘ που βρισκόμουν πριν. Οπότε μην παραπονιέστε, γιατί άλλοι θα σας θεωρούσαν έως και τυχερούς :lol:
Question everything (and first of all, yourself)

w3.org/People/all#lealea.verou.me@leaverou on Twitter
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Πληροφορικάριοι, οι αδικημένοι της σχολής... ή όχι...

Post by ultimate_aektzis » Wed Dec 26, 2007 1:49 pm

Michelle wrote:
gasparosoft wrote:Τι καλύτερα είναι ρε emperomario....Οτι ζάμπα υπάρχει έχει έρθει στο τμήμα μας(εκτός από μία-δύο) :smt022 :smt022 :smt022 .Είχα ακούσει οτι γενικά η ΑΣΟΕΕ είχε όμορφες αλλά δεν έχω δει καμμιά πραγματικά ωραία μέχρι τώρα...
Σε πληροφορώ ότι -όσο μπορώ να κρίνω όντας γυναίκα- οι κοπέλες του τμήματος είναι δέκα κλάσεις πιο όμορφες απο τις κοπέλες στους ΗΜΜΥ ΑΠΘ που βρισκόμουν πριν. Οπότε μην παραπονιέστε, γιατί άλλοι θα σας θεωρούσαν έως και τυχερούς :lol:
κοιτα μπορει να μαστε σε καλυτερη μοιρα απο τα ΗΜΜΥ αλλα και εγω με τη φημη που εχει η ασοεε στα κοριτσια θα προτιμουσα κατι καλυτερο.Παντως συμφωνω με το gasparosoft(κιτρινομαυρη αλληλεγγυη... :-D :-D :-D ) οι πραγματικα καλες ειναι μετρημενες στα δαχτυλα...
User avatar
Chuang
bit level
bit level
Posts: 39
Joined: Tue Dec 25, 2007 8:07 pm
Academic status: 4th year
Gender:
Location: ston aera

Re: Πληροφορικάριοι, οι αδικημένοι της σχολής... ή όχι...

Post by Chuang » Wed Dec 26, 2007 2:17 pm

Κοίτα, το οτι υπάρχουν 6-7, δν θυμάμαι και γω πόσες "καλες" δεν σημαίνει οτι είμαστε καλά.Τόσες ήταν μόνο στο τμήμα στο Λύκειο στα 25 παίδια ενώ τώρα είμαστε πάνω απο 200...Σίγουρα πάντως είναι καλύτερα απ' ότι περίμενα αλλά αυτό δεν σημαίνει οτί δν θα ήθελα περισσότερες...πολύ περισσότερες....
Δεν είναι το γιατί, είναι το πώς και πού το κάνεις ,
Δεν είναι από που είσαι, είναι που είσαι και τι κάνεις
User avatar
Michelle
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1168
Joined: Sun Jul 15, 2007 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: MIT
Contact:

Re: Πληροφορικάριοι, οι αδικημένοι της σχολής... ή όχι...

Post by Michelle » Wed Dec 26, 2007 2:27 pm

Καλά όχι ότι και απο άντρες πάει και πολύ καλά η σχολή, έτσι;
Είναι μεν περισσότεροι, αλλά για άλλη μια φορά αποδεικνύεται ότι η ποσότητα δεν συμβαδίζει πάντα με την ποιότητα :-D
Thanks god που έχω σχέση δλδ, γιατί αν περίμενα απο τη σχολή, κλάφτα χαράλαμπε :-D
Question everything (and first of all, yourself)

w3.org/People/all#lealea.verou.me@leaverou on Twitter
User avatar
rigo
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1160
Joined: Wed Nov 02, 2005 10:54 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Amsterdam

Re: Πληροφορικάριοι, οι αδικημένοι της σχολής... ή όχι...

Post by rigo » Wed Dec 26, 2007 5:22 pm

Το έχουμε εξαντλήσει εδώ αυτό το θέμα..
"Αλλού κοιμάται το κορμί, και αλλού η ψυχή ξυπνάει"
Locked

Return to “Άλλα ψυχαγωγικά θέματα”