Ποδηλασία etc

Σίγουρα όλο και κάτι δε θα ταιριάζει με τις παραπάνω ψυχαγωγικές κατηγορίες...
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Ποδηλασία etc

Post by Funk » Sun Jun 01, 2014 7:56 pm

Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς "κούρσες", αλλά ok.
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Ποδηλασία etc

Post by Funk » Thu Nov 20, 2014 11:50 am

x-post
MpoMp wrote:Επίσης άλλο θέμα, οι ποδηλάτες που όποτε θέλουν θεωρούν ότι ο Κ.Ο.Κ. τους αφορά (π.χ. ότι μπορούν να πιάνουν όλη τη λωρίδα οδηγώντας στη μέση ή στα φανάρια σε περνάνε και μετά πρέπει να ξαναπροσπεράσεις αλλάζοντας λωρίδα αντί να περιμένουν πίσω σου) και άλλοτε ότι δεν τους αφορά (περνάνε κόκκινα φανάρια, μπαίνουν στο αντίθετο ρεύμα, κτλ.).
Μιας που το ανέφερες, ψάχνω καιρό που θα ρίξω rant για τους Έλληνες ποδηλάτες. 9 στους 10 περνάνε με κόκκινο όλα τα φανάρια, ακόμα και της Αλεξάνδρας-Κηφισίας και της Κηφισίας-Κατεχάκη (στο οποίο υπάρχουν πάντα αμάξια από όλες τις κατευθύνσεις που περνάνε ακόμα και 2-3 δευτερόλεπτα αφότου ανάψει το κόκκινο).
Σίγουρα, οι υποδομές στις κεντρικές λεωφόρους είναι ανύπαρκτες και οι οδηγοί είναι "gtp", αλλά τσαντίζομαι περισσότερο όταν βλέπω ποδηλάτες με όλο τον εξοπλισμό και αυτό το "professional" look (κράνος, ποδήλατο>600 € , ποδηλατικά shorts) να αγνοούν πλήρως τον ΚΟΚ, περνώντας κόκκινα φανάρια & κάνοντας χειρότερους ελιγμούς από μηχανάκι ανάμεσα από αμάξια και πεζούς.
For Goat's Sake! Αν ποδηλατείτε, παρακαλώ μην το κάνετε αυτό. Δημιουργείτε, προφανώς, πολύ άσχημη εικόνα για όλους τους ποδηλάτες, στους οδηγούς και στους πεζούς, και βάζετε σε κίνδυνο τους εαυτούς σας.
Και βγαίνουν μετά στα fora και στα blogs και γκρινιάζουν για τους Έλληνες οδηγούς, για τα ατυχήματα που παθαίνουν και για τους ποδηλατόδρομους.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
On other news: Μου κλέψαν το ποδήλατο από εξωτερικό, κρυφό -όμως- χώρο, κλειδωμένο με αλυσίδα και πέταλο. :smt022
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Ποδηλασία etc

Post by stoupeace » Thu Nov 20, 2014 3:40 pm

Funk wrote:On other news: Μου κλέψαν το ποδήλατο από εξωτερικό, κρυφό -όμως- χώρο, κλειδωμένο με αλυσίδα και πέταλο. :smt022
Ποιος στο κλεψε ο μαγκάηβερ;
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Ποδηλασία etc

Post by Funk » Thu Nov 20, 2014 4:05 pm

Η αλυσίδα ίσως ήταν ψιλοσάπια, αλλά το να το δεις από το δρόμο (υποθέτω βράδυ), και να μπεις μέσα, ενώ μισό μέτρο πιο δίπλα είναι η φωτισμένη είσοδος το βρίσκω καπως δύσκολο. Έχω αρχίσει να πιστεύω πως το είχε βάλει στο μάτι κάποιος από αυτούς που περνάνε και αφήνουν διαφημιστικά φυλλάδια.
Το καινούργιο (ελπίζω σύντομα) μόνο μέσα θα το αφήνω, και κλειδωμένο.
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: Ποδηλασία etc

Post by pgetsos » Sat Nov 22, 2014 2:53 am

Πριν κανα χρονο μου το εκλεψαν απο το μπαλκονι. Μονο το δικο μου, ενω υπηρχε και δευτερο καλυτερο, σε μπαλκονι με ευκολη προσβαση ΑΛΛΑ το ποδηλατο δε φαινοταν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ και ειχα να το μετακινησω 2 μηνες+. Τωρα πως το ειδαν, που το ξεραν κτλ δεν εχω ιδεα. Αρχιζω να πιστευω σε εξωγηινους

Ακομα παιρνω καινουργιο...
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
Post Reply

Return to “Άλλα ψυχαγωγικά θέματα”