[παλιό] Venus Event 05/05/2006 - Mobile Development

Εδώ μπορείτε να ενημερώνετε ή να ενημερώνεστε για τη διοργάνωση διαφόρων συνεδρίων και σεμιναρίων.
Post Reply
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

[παλιό] Venus Event 05/05/2006 - Mobile Development

Post by HdkiLLeR » Fri Apr 14, 2006 2:46 pm

Το Venus, η on-line κοινότητα των φοιτητών Πληροφορικής του Ο.Π.Α. σε συνεργασία με την Microsoft Hellas διοργανώνουν ομιλία με θέμα: Introduction to Mobile Devices Development using Windows Mobile 5.0 and .NET Compact Framework 2.0. Η παρουσίαση θα γίνει την Παρασκευή 05/05 13.00-15.00 στην αίθουσα Α44.

Παρακάτω ακολουθεί η agenda της ομιλίας:
[list][*]Εισαγωγή

[list][*]Επεξήγηση όρων, brand names[/list]
[list][*]Windows CE,Pocket PC,Windows Mobile,Smart Phone,eVC…[/list]
[list][*]Tools we need to start [/list][/color][/list]
[list][*]Introduction to .NET Compact Framework

[list][*]Compact Framework for Desktop Developers[/list]
[list][*]How to transfer skills[/list]
[list][*]Mobile specific issues[/list][/color]
[*]Introduction to Windows Mobile 5.0

[list][*]Explore managed APIs[/list]
[list][*]State & Notifications (Quering device states) [/list]
[list][*]Camera API [/list]
[list][*]GPS API [/list]
[list][*]Pocket Outlook [/list]
[list][*]TAPI (Make calls, send & receive messages)[/list][/color]
[*]Advance Topics in Mobility

[list][*]Where to pay attention when developing mobile applications [/list]
[list][*]Connectivity[/list]
[list][*]Data Synchronization issues[/list]
[list][*]User interaction[/list]
[list][*]Deployment - Mobility [/list] [/list][/color]
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
Paralias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1346
Joined: Mon May 24, 2004 11:30 am
Academic status: Alumnus/a
Location: Αθήνα

Post by Paralias » Fri Apr 14, 2006 6:24 pm

I think it's great!
I'll be there!!
User avatar
P@radox
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 486
Joined: Tue Nov 09, 2004 4:50 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Among The Few..
Contact:

Post by P@radox » Wed Apr 26, 2006 3:08 am

Με τη σειρά μου να ευχηθώ Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά σε όλους. Ελπίζω η παρατήρηση μου να μην εκληφθεί ώς αποδοκιμασία για το γεγονός που διοργανώνετε. Πριν λίγο καιρό είχα παρευρεθεί σε ένα σεμινάριο της Microsoft (DevDays) οπου ένα μεγάλο μέρος της εκδήλωσης ήταν αφιερωμένο στο .NET Compact Framework και το Mobile Programming με κύριο ομιλητή τον MVP της Microsoft στον τομεά αυτό. Αυτό που κατάλαβα είναι πως η γνώση του Visual Studio είναι αρκετή για την υλοποίση Mobile προγραμμάτων (με την έννοια οτι αποτελεί μια πολύ στέρεα βάση).
Αυτό που θέλω να καταλήξω είναι το ότι θεωρώ άτοπο το γεγονός να πάμε σε κάτι τόσο εξειδικευμένο όσο το Mobile Programming ενώ η συντριπική πλειοψηφία των συναδέλφων μας δέν είναι σε θέση να φτιάξει μια "Hello World" εφαρμογή. Κατ΄επέκταση η εκδήλωση αυτή "ακούγεται" εκπληκτική (και δεν αντιλέγω οτι μπορεί να είναι) αλλα δυστυχώς "είναι" εκπληκτική μόνο για τους καλούς γνώστες του θέματος. Ίσως μια εκδήλωση πιο κοντά στον μέσο φοιτητή να ήταν και πιο προτιμητέα και πιο χρήσιμη.
Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκαν τα όσα ανέφερα και παροτρύνω όλους να βρεθούμε εκεί, μια και ότι μαθαίνει κανείς καλό είναι..
Image
P@radox's Space - Ελληνικότατο..!
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Post by Erevodifwntas » Wed Apr 26, 2006 8:59 am

P@radox wrote:Με τη σειρά μου να ευχηθώ Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά σε όλους. Ελπίζω η παρατήρηση μου να μην εκληφθεί ώς αποδοκιμασία για το γεγονός που διοργανώνετε. Πριν λίγο καιρό είχα παρευρεθεί σε ένα σεμινάριο της Microsoft (DevDays) οπου ένα μεγάλο μέρος της εκδήλωσης ήταν αφιερωμένο στο .NET Compact Framework και το Mobile Programming με κύριο ομιλητή τον MVP της Microsoft στον τομεά αυτό. Αυτό που κατάλαβα είναι πως η γνώση του Visual Studio είναι αρκετή για την υλοποίση Mobile προγραμμάτων (με την έννοια οτι αποτελεί μια πολύ στέρεα βάση).
Αυτό που θέλω να καταλήξω είναι το ότι θεωρώ άτοπο το γεγονός να πάμε σε κάτι τόσο εξειδικευμένο όσο το Mobile Programming ενώ η συντριπική πλειοψηφία των συναδέλφων μας δέν είναι σε θέση να φτιάξει μια "Hello World" εφαρμογή. Κατ΄επέκταση η εκδήλωση αυτή "ακούγεται" εκπληκτική (και δεν αντιλέγω οτι μπορεί να είναι) αλλα δυστυχώς "είναι" εκπληκτική μόνο για τους καλούς γνώστες του θέματος. Ίσως μια εκδήλωση πιο κοντά στον μέσο φοιτητή να ήταν και πιο προτιμητέα και πιο χρήσιμη.
Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκαν τα όσα ανέφερα και παροτρύνω όλους να βρεθούμε εκεί, μια και ότι μαθαίνει κανείς καλό είναι..
Οι εκδηλώσεις αυτές δεν είναι υποχρεωτικές... όποιος θέλει πάει... σκοπός τους δεν είναι να σε μάθουν να προγραμματίζεις, αλλά να σε ενημερώνουν για το τι υπάρχει στην πιάτσα (και ειδικά στην πιάτσα της Μ$). για να μάθουν οι συμφοιτητές μας να προγραμματίζουν θα πρέπει να παρακολουθούν τα αντίστοιχα μαθήματα (και να κάνουν τις εργασίες -όχι απλά να τις παραδίδουν)
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Wed Apr 26, 2006 10:20 am

Το κοινό στο οποίο απευθυνόταν ο ομιλιτής στη microsoft ήταν άλλο και άλλο θα είναι στο Πανεπιστήμιο. Ένας καλός ομιλητής γνωρίζει ότι θα πρέπει να προσαρμόζεται ανάλογα με το ακροατήριο. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο ομιλιτής μας είναι από τους καλύτερους στο χώρο.
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Wed Apr 26, 2006 11:39 am

Θα συμφωνήσω με τον Einherjar....ο ομιλητής που θα έρθει, κατά την άποψη μου είναι αρκετά καλός και θα έχει γνώση για το κοινό στο οποίο απευθύνεται.
Κατά δεύτερον, εγώ πιστέυω ότι και να έχει μικρή σχέση κάποιος με το θέμα του Programming δεν είναι κακό να παρακολουθήσει κάτι ποιό advanced(ειδικά όταν πρόκειται για τα εργαλεία - τυφλοσούρτη της Μ$) καθώς μπορεί να του δημιουργηθεί όρεξη να ψαχτεί λίγο παραπάνω για να μπορέσει να δουλέψει με αυτά που είδε...είναι ένα trigger.
Εγώ με τον Einherjar είχαμε πάει θυμάμαι σε κάτι αντίστοιχο της Sun πριν μερικά χρόνια και όντας άσχετοι είχαμε χάσει το μπαλάκι με τα Initials που ακούγαμε...αλλά τελικά ήταν κάτι το οποίο μας έκανε να θέλουμε να κάνουμε κάτι και να λέμε "α, αυτό το έχω ακούσει εκεί νομίζω...κάτσε να το δω εκεί..."
Νομίζω πως I made my point....come and see for yourself!
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Wed Apr 26, 2006 3:11 pm

Ποιός είναι αυτός ο ομιλητής ρε παιδιά; :shock: :cool:

Πιστεύω πως ακόμη και αν κάποιος φοιτητής είναι αδύναμος, εφόσον έχει όρεξη για το αντικείμενο ώστε να έρθει σε ένα τέτοιο event, αυτό είναι προς τιμήν του! (Και δε το λέω για τον εαυτό μου! :-D )

Επειδή σκοπεύω ούτως ή αλλιώς να ξεκινήσω την ενασχόληση με το θέμα, θα βάλω τα δυνατά μου για να παρευρεθώ! :)
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Wed Apr 26, 2006 3:31 pm

Ποιός είναι αυτός ο ομιλητής ρε παιδιά;
Δε μπορούμε, προς το παρόν τουλάχιστον, να τον αποκαλύψουμε για συγκεκριμένους λόγους που δε μπορώ να αναφέρω.
Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι αυτή τη στιγμή είναι Product Manager σε πολυεθνική εταιρία και πριν από αυτή τη θέση δούλευε για την Microsoft Hellas ως Developer Evangelist.
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
P@radox
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 486
Joined: Tue Nov 09, 2004 4:50 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Among The Few..
Contact:

Post by P@radox » Fri Apr 28, 2006 12:10 am

Respect...
Image
P@radox's Space - Ελληνικότατο..!
User avatar
Fairy
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1733
Joined: Tue Jan 24, 2006 4:48 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Mairyland Park

Post by Fairy » Thu May 04, 2006 6:08 pm

:smt024 Μιας και αναφέρθηκε το θέμα ότι η ομιλία αφορά κάπως advanced θέματα,
πιστεύετε πως ένας δευτεροετής θα μπορούσε να βγάλει κάποιο νόημα από όσα θα ειπωθούν αύριο;
(Εντάξει, με την προϋπόθεση ότι μπορεί να γράψει μόνος του αξιοπρεπή προγράμματα σε Java ή C++...)
Απλά δεν έχουμε δει ακόμη θέματα φορητότητας ή μετάδοσης δεδομένων ή δικτύων, μιας και μιλάμε
για φορητές συσκευές, γι' αυτό ρωτώ, δεν ξέρω τι ακριβώς θα μπορούσε να αναφερθεί αύριο...
"Αν αυτό που έκανες χτες σου φαίνεται ακόμα μεγάλο, δεν έχεις κάνει αρκετά σήμερα."
User avatar
Paralias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1346
Joined: Mon May 24, 2004 11:30 am
Academic status: Alumnus/a
Location: Αθήνα

Post by Paralias » Thu May 04, 2006 6:35 pm

Δεν το πιστεύω... Δε θα μπορέσω να έρθω τελικά αύριο. :evil: :-(
Κρίμα και πάλι κρίμα.
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Thu May 04, 2006 6:59 pm

Ούτε εγώ :-(:-(:-(...θα διαβάζω για την Γραμμική Άλγεβρα...αλλά στο επόμενο meeting θα είμαι παρών ελπίζω...:-D
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Thu May 04, 2006 7:43 pm

Πιστεύω ότι τα θέματα που θα αναφερθούν είναι τέτοια που θα αφορούν την πλειοψηφία μας, και σήμερα αλλά και στα χρόνια που έρχονται. Οπότε, ακόμη και αν πιάσετε τα μισά από αυτά θα είναι στα ατού σας. Κανείς δε θα χάσει... και στην τελική έρχεστε, βλέπετε, κρίνετε και αν θέλετε φεύγετε :)
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

pek@aueb.gr

Post by AnINffected » Fri May 05, 2006 10:54 am

Παιδιά το ήθελα πολύ αλλά ούτε και εγώ θα μπορέσω να έρθω κυρίως γιατί νοιώθω εντελώς πτώμα και εν μέρει λόγω της προόδου στη Γραμμική. Sorry. :-( :-( :-( :-(
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Fri May 05, 2006 4:00 pm

Πώς ήταν το event??
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Fri May 05, 2006 6:12 pm

Προσωπικά μου άρεσε πολύ η παρουσίαση αλλά ας ακούσουμε και τους υπόλοιπους!
Θα ανεβάσουμε και την παρουσίαση κάπου σήμερα-αύριο ώστε να μπορείτε να την κατεβάσετε
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
Paralias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1346
Joined: Mon May 24, 2004 11:30 am
Academic status: Alumnus/a
Location: Αθήνα

Post by Paralias » Fri May 05, 2006 6:52 pm

Einherjar wrote:Θα ανεβάσουμε και την παρουσίαση κάπου σήμερα-αύριο ώστε να μπορείτε να την κατεβάσετε
The best!Μπράβο! :smt023
User avatar
Swtos
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 309
Joined: Mon Apr 18, 2005 4:52 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Δ.Π

Post by Swtos » Fri May 05, 2006 6:56 pm

Μια χαρα ήταν! Ο ομιλητης το κατείχε το αντικειμενο, μονο που μιλαγε αρκετα γρηγορα ωρες ωρες και προσωπικα τον εχανα! :) Προσωπικα δεν εχω ασχοληθει με .ΝΕΤ αλλα ειναι χρησιμο να ξερεις τις δυνατοτητες που σου παρεχουν καποια εργαλεια, και αυτος πιστευω ηταν και ο σκοπος της εκδήλωσης. Αυτοι που εχουν ασχοληθει προφανως καταλαβανε αρκετα παραπανω!
-My father made him an offer he couldnt refuse
-What was that?
-Luca Brasi held a gun to his head and my father assured him that either his brain or his signature would be on the contract

-The Godfather
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Fri May 05, 2006 9:23 pm

Paralias wrote:
Einherjar wrote:Θα ανεβάσουμε και την παρουσίαση κάπου σήμερα-αύριο ώστε να μπορείτε να την κατεβάσετε
The best!Μπράβο!
Συμφωνώ και επαυξάνω! :) :) :)
Swtos wrote:Μια χαρα ήταν! Ο ομιλητης το κατείχε το αντικειμενο, μονο που μιλαγε αρκετα γρηγορα ωρες ωρες και προσωπικα τον εχανα! :) Προσωπικα δεν εχω ασχοληθει με .ΝΕΤ αλλα ειναι χρησιμο να ξερεις τις δυνατοτητες που σου παρεχουν καποια εργαλεια, και αυτος πιστευω ηταν και ο σκοπος της εκδήλωσης. Αυτοι που εχουν ασχοληθει προφανως καταλαβανε αρκετα παραπανω!
Κρίμα που δεν ήρθα!
Ο ομιλητής ποιος είναι τελικά;Του κάνατε & ερωτήσεις;
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Mon May 08, 2006 6:51 pm

Την παρουσίαση μπορείτε να την κατεβάσετε από το link που βρίσκεται εδώ. Το όνομα του ομιλητή βρίσκεται στα properties του αρχείου.
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Tue May 09, 2006 11:12 am

Ευχαριστούμε πολύ! :)
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
Post Reply

Return to “Συνέδρια - Σεμινάρια”