[Παλιό] 20/10/2004-----Ημερίδα Τ.Ε.Ε. & B.C.S.

Εδώ μπορείτε να ενημερώνετε ή να ενημερώνεστε για τη διοργάνωση διαφόρων συνεδρίων και σεμιναρίων.
Post Reply
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

[Παλιό] 20/10/2004-----Ημερίδα Τ.Ε.Ε. & B.C.S.

Post by lumenintervalum » Tue Oct 12, 2004 5:03 pm

Το Τεχνικό Επιμελητήριο της Ελλάδας (ΤΕΕ) σε συνεργασία με το Ελληνικό Παράρτημα του Βρετανικού Επιμελητηρίου Πληροφορικής (British Computer Society - BCS) διοργανώνει ημερίδα με θέμα «Η Επαγγελματική Κατοχύρωση στην Πληροφορική» την Τετάρτη 20 Οκτωβρίου 2004 στις 18:00 στο ξενοδοχείο Divani Caravel στην Αθήνα με ελεύθερη συμμετοχή.
Στόχος της ημερίδας είναι να προβάλει την αξία της επαγγελματικής κατοχύρωσης στο χώρο της Πληροφορικής και να διερευνήσει μεταξύ άλλων πώς η κατοχύρωση μπορεί να διασφαλίσει υψηλά πρότυπα στα έργα πληροφορικής.
Το BCS θα εκπροσωπήσει στην εκδήλωση ο κος Charles Hughes, Αντιπρόεδρος του BCS, ο οποίος θα εξάρει τη σημασία της επαγγελματικής κατοχύρωσης στο χώρο της Πληροφορικής και θα μεταφέρει την εμπειρία που έχει συσσωρεύσει το BCS στη Μ. Βρετανία από τη διαχείριση και την επιτυχή συμμετοχή μελών του στην ολοκλήρωση μεγάλων έργων πληροφορικής. Μετά την ομιλία του προέδρου του Τεχνικού Επιμελητηρίου της Ελλάδας, κου Ιωάννη Αλαβάνου, ο καθηγητής του Τμήματος Πληροφορικής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Ε.Ι.Γιαννακουδάκης, Υπεύθυνος Δημοσιότητας του Ελληνικού Παραρτήματος του BCS, θα αναπτύξει τους σκοπούς του BCS και τα οφέλη που αποκομίζουν τα μέλη του. Στην εκδήλωση θα απευθύνουν χαιρετισμούς σύλλογοι πληροφορικής που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα όπως o Σύνδεσμος Επιχειρήσεων Πληροφορικής & Επικοινωνιών Ελλάδας (ΣΕΠΕ), το Ελληνικό Παράρτημα του Ινστιτούτου Ηλεκτρολόγων Μηχανικών (Institution of Electrical Engineers – IEE), ο Πανελλήνιος Σύλλογος Διπλωματούχων Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής (ΠΣΔΜΗΥΠ).

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται
στο http://portal.tee.gr/
Επίσης στο Τμήμα Επιστημονικού & Αναπτυξιακού Έργου του ΤΕΕ, τηλ: 210 3291252-4, e-mail: sci-work@central.tee.gr
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Βρετανικό Επιμελητήριο Πληροφορικής οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://www.bcs.org
Για πληροφορίες σχετικά με το Ελληνικό Παράρτημα: http://hellas.bcs.org και hellenic_sec@bcs.org.uk

Πηγή: Δελτίο Τύπου, http://portal.tee.gr
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
User avatar
semis19
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1607
Joined: Sat May 01, 2004 12:10 am
Location: Άνω Γλυφάδα - Αθήνα
Contact:

Post by semis19 » Wed Oct 20, 2004 12:21 am

Aύριο είναι το εν λόγω σεμινάριο το υπενθυμίζω μήπως ενδιαφέρεται κάποιος είναι και αρκετά βολική ώρα!
"Make way for the bad guy.", Al Pacino, Playing Tony Montana in Scarface
"Elementary, my dear Watson.",The adventures of Sherlock Holmes
"A boy's best friend is his mother.", Antony Perkins, Psycho
"P.M.P. Fight Hey, Juohmaru, you are a fighter of hope, P.M.P. Fight Put your love into machines ..." - Plawres SanShiro
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Wed Oct 20, 2004 12:27 am

εγώ πάντως λέω να πάω να δω τι παίζει..
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Wed Oct 20, 2004 12:57 am

Εγώ ενδιαφέρομαι, αλλά μόνο αν μπορείς να μεταφέρεις τα μαθήματα των 3-7....
User avatar
semis19
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1607
Joined: Sat May 01, 2004 12:10 am
Location: Άνω Γλυφάδα - Αθήνα
Contact:

Post by semis19 » Wed Oct 20, 2004 2:13 am

Eεε ... αν δεν πας και μια μέρα δεν έγινε και τπτ να δω εγώ πότε θα πάω ασύρματα!!! :evil:
"Make way for the bad guy.", Al Pacino, Playing Tony Montana in Scarface
"Elementary, my dear Watson.",The adventures of Sherlock Holmes
"A boy's best friend is his mother.", Antony Perkins, Psycho
"P.M.P. Fight Hey, Juohmaru, you are a fighter of hope, P.M.P. Fight Put your love into machines ..." - Plawres SanShiro
User avatar
sudtuwup
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 707
Joined: Fri May 14, 2004 6:46 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Xavier Institute for Higher Learning

Post by sudtuwup » Wed Oct 20, 2004 1:12 pm

Δυστυχως ουτε εγω θα μπορεσω αν και ηθελα πολυ. Ειμαι περιεργος για τις εξελιξεις στο θεμα. Οποιος παει ας πει τα νεα σε γενικες γραμμες
Image
User avatar
semis19
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1607
Joined: Sat May 01, 2004 12:10 am
Location: Άνω Γλυφάδα - Αθήνα
Contact:

Post by semis19 » Wed Oct 20, 2004 1:17 pm

sudtuwup wrote:Δυστυχως ουτε εγω θα μπορεσω αν και ηθελα πολυ. Ειμαι περιεργος για τις εξελιξεις στο θεμα. Οποιος παει ας πει τα νεα σε γενικες γραμμες
Λέω να πάω μιας και έχω λίγο χρόνο πιστεύω να είμαι σε θέση να σας πω σε γενικές γραμμές τι ειπώθηκε ...
"Make way for the bad guy.", Al Pacino, Playing Tony Montana in Scarface
"Elementary, my dear Watson.",The adventures of Sherlock Holmes
"A boy's best friend is his mother.", Antony Perkins, Psycho
"P.M.P. Fight Hey, Juohmaru, you are a fighter of hope, P.M.P. Fight Put your love into machines ..." - Plawres SanShiro
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Wed Oct 20, 2004 1:32 pm

κι εγώ θα συμπληρώσω ότι μπορέσω να πιάσω..
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Thu Oct 21, 2004 11:40 am

Πείτε μας ρε παιδιά τι έγινε; κανείς δεν πήγε εντέλει;
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
semis19
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1607
Joined: Sat May 01, 2004 12:10 am
Location: Άνω Γλυφάδα - Αθήνα
Contact:

Post by semis19 » Thu Oct 21, 2004 12:11 pm

Ethel wrote:Πείτε μας ρε παιδιά τι έγινε; κανείς δεν πήγε εντέλει;
Βασικά αν και στην αρχή ειπώθηκαν κάποια ενδιαφέροντα πράγματα στο τέλος έγινε ότι γίνεται σε συνελεύσεις δηλαδή τσακωμοί και αντιπαραθέσεις σε ήπιο τόνο βέβαια. Η ομόνοια στην πληροφορική στην ελλάδα δεν υπάρχει υπάρχουν άπειρα σωματεία τα όποία δεν έχω καταλάβει γιατί αλλά σφάζονται λυσσαλέα EΠΕ, ΕΠΥ κτλ
Ο κος Γιαννακουδάκης επικεντρώθηκε σε αιρετικές αλλά κατά την άποψη μου σωστές απόψεις του στυλ ότι στην πληροφορική είμαστε σε στάδιο σπηλαίων, να μην ισχύει υποχερωτικά η προϋπόθεση πτυχίου ΑΕΙ για τη εισαγωγή σε επιμελητήρια, ενώσεις κτλ
Η συζήτηση επίσης επικεντρώθηκε στο μεγάλο ποσοστό αποτυχίας των έργων της ΚτΠ.
"Make way for the bad guy.", Al Pacino, Playing Tony Montana in Scarface
"Elementary, my dear Watson.",The adventures of Sherlock Holmes
"A boy's best friend is his mother.", Antony Perkins, Psycho
"P.M.P. Fight Hey, Juohmaru, you are a fighter of hope, P.M.P. Fight Put your love into machines ..." - Plawres SanShiro
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Thu Oct 21, 2004 1:19 pm

Αυτά που είπε ο semis19 σε γενικές γραμμές. Πολύ ενδιαφέρουσα ημερίδα και ακούστηκαν αρκετές απόψεις. Προσωπικά ενώ ήξερα ότι υπάρχουν σύλλογοι/σύνδεσμοι/εταιρείες΄πληροφορικής δεν ήξερα τη δράση τους και ψιλοέβγαλα μια άκρη. Ειλικρινά αυτό το σφάξιμο είναι άξιον απορίας. Δεν ήταν όμως πάρα πολύ σαφείς οι αρμοδιότητες του καθενός και πιστέυω ότι θα έπρεπε να αναφερθούν. Έχω την αίσθηση ότι η εξέλιξη θα είναι ένας διαρκής αγώνας για να αποδείξουμε τι και αν αξίζουμε κι αυτό με αγχώνει λίγο και πίστεύω ότι θα μας κουράσει στο μέλλον. Τώρα όσον αφορά το αν θα πρέπει γίνονται δεκτά άτομα που δεν θα έχουν πτυχίο ΑΕΙ, πιστεύω ότι επειδή μόλις τώρα ξεκινάει αυτή η προσπάθεια, καλό θα ήταν να περιμένουμε και να δούμε πως εξελίσσονται τα πράγματα.
Κατά τη γνώμη μου ο Charles Hughes έδωσε ρέστα με την ομιλία του-πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία και πολύ ωραία η παρουσιασή τους. Ο Γιαννακουδάκης λίγο πολύ είπε παρόμοια πράγματα με το μάθημα αν και έθεσε τους προβληματισμούς που είπε ο semis19, οι οποίοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν και τη συζήτηση παραπέρα.
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Thu Oct 21, 2004 1:27 pm

Δηλαδή με λίγα λόγια αυτός άναψε flames ε; :-D
Ενδιαφέροντα ακούστηκαν όσα είπατε αλλά δεν κατάλαβα δηλαδή πόσα σωματεία υπάρχουν ρε παιδιά; Και σε τι διαφέρουν;
(ευτυχώς που έχουμε και ανταποκριτές!)
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Thu Oct 21, 2004 1:39 pm

Βασικά εγώ κατάλαβα τα εξής:
1. Κοινωνία της Πληροφορίας
2. British Computer Society
3. Πανελλήνιος Σύλλογος Διπλωματούχων Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής (ΠΣΔΜΗΥΠ)
4. Ελληνικό Παράρτημα του Ινστιτούτου Ηλεκτρολόγων Μηχανικών (IEE)
5. Ένωση Πληροφορικών Ελλάδας (ΕΠΕ)
νομίζω έχει κι άλλη μία, αλλά δεν τη θυμάμαι τώρα.

Μου έκανε εντύπωση που δεν είδα στην ημερίδα καθηγητές από τη σχολή, εκτός από το Γιαννακουδάκη που ήταν ομιλητής και τον Κανέλλη που ήταν συντονιστής.

Imho:
Βασικά κοίταξα στο site της Ένωση Πληροφορικών Ελλάδας (ΕΠΕ-http://www.epe.org.gr/) και φαίνεται σα να ασχολείται κυρίως με θέματα κυρίως νομικά και έχει και κάποιες αναφορές σε ημερίδες.

Η Κοινωνία της Πληροφορίας (http://www.ktp.gr/) δείχνει να ασχολείται με την διανομή των επιδοτήσεων και την υποστήριξη αυτών που έχουν πάρει την επιδότηση. Ουσιαστικά, απ 'οτι φαίνεται έχει σαν ρόλο να "ελέγχει" τα έργα που θα γίνονται.

Η British Computer Society (http://www.bcs.org) απ 'οτι φαίνεται έχει σα στόχο να αξιολογεί και να βελτιώνει την επίδοση των IT Professionals-και γι αυτό και τόση συζήτηση για την αποτυχία των έργων.

Το Ελληνικό Παράρτημα του Ινστιτούτου Ηλεκτρολόγων Μηχανικών (http://www.ieee.gr) δεν ασχολείται και πολύ με το ιντερνετ, έχει ν ανανεώσει το site από το 2002 και δεν έχει και πολλά στοιχεία!!

Ο Πανελλήνιος Σύλλογος Διπλωματούχων Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής (http://www.computer-engineers.gr) ουσιαστικά δείχνει σα να θέλει να οργανώσει των μηχανικών-μάλλον είναι σύλλογος αποφοίτων της Πάτρας, ενώ ο ΕΠΕ είναι της Κρήτης. Έχει κάποια στοιχεία τα οποία δεν επαρκούν για να βγάλει κάποιος άκρη.

Ούτε για το γιατί σφάζονται μπόρεσα να καταλάβω!!
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Thu Oct 21, 2004 10:51 pm

Ούτε για το γιατί σφάζονται μπόρεσα να καταλάβω!!
Για τι άλλο...για την πίτα...είναι πολλά τα συμφέροντα.
Άλλωστε μερικά από τα ονόματα που συμμετείχαν είναι θετικός ελκούμενα στα συμφέροντα.... ;-)
Post Reply

Return to “Συνέδρια - Σεμινάρια”