Routers ?

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Sat Jun 24, 2006 9:21 pm

Δεν είναι σαφώς για εμένα αυτό το παλιόπραγμα!Ψάχνω για ένα φίλο router στα 50 euros.Τι έχετε να μου προτείνετε;
Από ο,τι κατάλαβα μάλλον είναι router(οφείλουν και αυτοί να το κάνουν πιο σαφές-Γ@@ω τα e-shops τους γ@@@ :mad: ).
Γενικά θα μου προτείνατε κάτι από Dlink όπως αυτό ως μια φτηνή λύση;
http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?it ... 7&catid=36
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Sat Jun 24, 2006 11:56 pm

Τι απαιτησεις εχει???
στα λεφτα που βαζεις ειναι και το αλκατελ 536 που ειναι πολυ καλο... Εγω δε θα επαιρνα με τιποτα ιντρακομ απο κει και περα, θα προτιμουσα κατι γνωστο... (δηλαδη οχι D-link)...
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Sun Jun 25, 2006 12:49 am

Router θελω στα 50euro το οποιο να είναι πολυ καλό για τα λεφτά του.Να μη βγάλει κανένα πρόβλημα βασικά.Τώρα με firewalls κ.α. features δεν τα συζηταμε, αν τα έχει καλώς!
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Sat Sep 29, 2007 3:33 pm

Άφησα αυτό το μήνυμα στο http://www.adslgr.com και επειδή θέλω περισσότερες γνώμες το παραθέτω, για να μην το ξαναγράφω:
Καλησπέρα σας!

Ψάχνω ασύρματο router για 2 χρήστες (όχι για εμένα), μέσω του οποίου να μοιράζονται την ίδια σύνδεση ADSL (είναι αδέρφια, ζούν στο ίδο σπίτι, στον ίδιο όροφο).
Ο ένας από αυτούς έχει ήδη σύνδεση ADSL over PSTN με απλό ADSL modem από το desktop του, απ'ότι έχω καταλάβει, και τώρα θέλει να αποκτήσει πρόσβαση στο Internet και ο άδερφός του από το laptop του.

Επειδή δεν ασχολούνται με υπολογιστές παρά μόνο ως απλοί users, θα πρέπει ο router να είναι όσο πιο αξιόπιστος γίνεται (να μη χρειάζεται πολλά resets-reconfigurations κλπ) και όσο πιο απλός στη χρήση γίνεται, ώστε, αν προκύψει κάποιο πρόβλημα, να μπορούν να το επιλύσουν μόνοι τους (αν και ξέρω ότι κάτι τέτοιο είναι πολύ δύσκολο, εως αδύνατο, να βρεθεί, αλλά μήπως υπάρχει κάτι που να το προσεγγίζει; )

Αυτό που δε γνωρίζω είναι με ποιά εταιρία και ποιά υπηρεσία συνδέονται στο Internet-αυτό μπορώ να το μάθω όμως-όπως επίσης και τί εφαρμογές θα χρησιμοποιούν (πάντως μέσα σε αυτές θα είναι σίγουρα το απλό web surfing).

Α, και η τιμή του να μην υπερβαίνει τα 100 ευρώ αν γίνεται!

Δίαβασα το thread για το Linksys WAG200G, θα ήταν καλή επιλογή με βάση τουλάχιστον τα παραπάνω;Τί άλλο θα μπορούσατε να μου προτείνετε;

Για να σας προλάβω, έψαξα μέσα στο forum και είδα το thread που έχετε για απόκτηση router-αλλά, επειδή κάθε άλλο παρά ειδικός είμαι σε θέματα routing, και επειδή έχω περιορισμένο χρόνο, θα σας παρακαλούσα αν μπορείτε να μου δώσετε λίγη personalized βοήθεια! :)

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά πολύ για το χρόνο σας! :)
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Post by emperormario » Mon Oct 01, 2007 4:58 pm

Θεωρητικές ερωτήσεις:

1.Κατά πόσο επικινδυνη θεωρείται η ακτινοβολία του Wi-fi?

2.Σε ενα wireless router μπορεις να απενεργοποιησεις το
wifi και να δουλευεις μονο με ethernet? Με αλλα λόγια να μην εκπεμπει η κεραια, αλλά η συσκευη να δουλευει σαν να χαμε απλο cabled router

Ρωτάω γιατι σκοπευω να αγορασω καποια συσκευη, και θέλω να ξέρω αν θα μπορω να το μετατρεπω σε wireless κατα το δοκουν..
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Mon Oct 01, 2007 5:03 pm

1. Δεν ξέρω, νομίζω οτί ούτε η επιστημονική κοινότητα έχει βρεί απαντήσεις σε αυτό!Θα πρέπει να το ψάξουμε πάντως.Το έχει μελετήσει κανείς;
2. Ναι, μπορείς να ενεργοποιήσεις και να απενεργοποιήσεις το wifi.Στο δικό μου router τουλάχιστον αυτό γίνεται μέσω του "web" interface του router.

Καμία πρόταση για εμένα;
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
sagwnias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1005
Joined: Tue May 23, 2006 6:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: To RING του Steel FM
Contact:

Post by sagwnias » Mon Oct 01, 2007 6:06 pm

Φιλε εγω εχω το Linksys WAG354G και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Δεν κερω βεβαια τιμη.
Εχει 4 θυρες ethernet, wifi φυσικα (που μπορεις να το απενεργοποιησεις), και γενικα ειναι ευκολο σε ρυ8μισεις κλπ κλπ. Δεν ξερω απο εμβελεια πως παει βεβαια...γιατι αν ειναι μεγαλο το σπιτι το ατομο με το λαπτοπ πρεπει να ψαξει για κατι δυνατο ωστε να μην εχει προβλημα με το σημα...
User avatar
angelina
byte level
byte level
Posts: 58
Joined: Sun Nov 21, 2004 6:49 pm

Post by angelina » Tue Oct 02, 2007 1:03 am

Πάντως από τα routers που λένε πιο πάνω τα παιδιά, κι εγώ θα έλεγα να προτιμήσεις Linksys. Με 70 ευρώ και προς το παρόν είμαι υπερευχαριστημένη.Το αγόρασα στον αδερφό μου στην Πάτρα ο οποίος επίσης δεν θέλει να ασχολείται με τα του rooter, απλά θέλει να έχει σύνδεση. Το σέταρα πριν 5 μήνες και δεν χρειάστηκε να κάνει τίποτα από τότε. Αλλά που το είδε λίγο και μόνος του του φάνηκε απλό.

Το alcatel 530 (που δεν είναι ασύρματο) δεν στο συνιστώ... μπορεί να είναι εύχρηστο και γενικά καλό αλλά επειδή δούλευα στο 1242, τα περισσότερα στα 2 χρόνια τα έπαιζαν -ξαφνικά άρχιζαν να κάνουν ασταμάτητα reboot από μόνα τους. Για το ασύρματο της alcatel δεν ξέρω, αλλά της ίδιας εταιρίας είναι... εγώ δεν θα το έπαιρνα.
alasondro
byte level
byte level
Posts: 120
Joined: Sat May 01, 2004 4:03 am
Academic status: N>4

Post by alasondro » Tue Oct 02, 2007 1:42 am

Μια παρατήρηση:

Η συζήτηση που κάνουμε είναι ως ένα βαθμό άτοπη...Γενικά όλοι οι δρομολογητές για adsl που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά είναι πάνω κάτω οι ίδιοι. Ολοι βασίζονται σε πλατφόρμες είτε από την Broadcom, είτε από την Texas Instruments, είτε από την Realtek είτε από την Infineon. Δηλαδή ένα linksys και ένα usr πχ μπορεί αν τα ανοίξετε να δείτε ακριβώς το ίδιο πράγμα...το μόνο που αλλάζει είναι το software που τρέχουν που πολλές φορές ακόμη και αυτό είναι ίδιο απλά αλλάζουν τα εικονίδια και το logo στο web interface. Τα μόνα που ουσιαστικά διαφέρουν είναι τα cisco αλλά βέβαια το κόστος τους είναι απαγορευτικό και δεν το συζητάω καν για οικιακή χρήση.
Η καλύτερη λύση για εμένα είναι να αγοράσει κάποιος τον πιο φτηνό router ή και σκέτο modem που θα βρει και να το συνδέσει ως bridge σε ένα παλιό pc με Linux που αυτό πλέον θα κάνει την δρομολόγηση. Ετσι και θα πέζει καλύτερα η adsl καθώς θα μπορούμε να κάνουμε qos και firewalling χωρίς να γονατίζει η σύνδεση με το πρώτο torrent.
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Post by emperormario » Tue Oct 02, 2007 1:46 am

AnINffected wrote:
Καμία πρόταση για εμένα;
Απο router δεν ξέρω και πολλά. Πάντως έχω ακουσει καλα λόγια για το U.S. Robotics Wireless Gateway 9108-αυτο δεν είναι?- που προτειναν τα παιδια και στην 1η σελίδα. Εγώ μάλλον θα συμβιβαστω σαυτο που προσφερουν οι Isp όταν παιρνεις 2play.
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
djsolid
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 483
Joined: Thu Dec 02, 2004 7:36 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Πετράλωνα
Contact:

Post by djsolid » Tue Oct 02, 2007 2:30 am

Μην κανετε το λαθος και παρετε USR 9108 αν έχετε Forthnet... Είναι πλήρως ασυμβατό με τα DSLAM της και θα σας σπάσει τα νεύρα... Πραγματικά είναι κρίμα γιατί είναι ενα πολύ καλό router... Ένα χρόνο με vivodi κανένα πρόβλημα. Αλλα με Forthnet απλά δεν παίζει... Και έτσι χρησιμοποιώ αναγκαστικά το siemens που μου δώσανε δωρεάν...
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Tue Oct 02, 2007 10:26 am

alasondro wrote:Η καλύτερη λύση για εμένα είναι να αγοράσει κάποιος τον πιο φτηνό router ή και σκέτο modem που θα βρει και να το συνδέσει ως bridge σε ένα παλιό pc με Linux που αυτό πλέον θα κάνει την δρομολόγηση. Ετσι και θα παίζει καλύτερα η adsl καθώς θα μπορούμε να κάνουμε qos και firewalling χωρίς να γονατίζει η σύνδεση με το πρώτο torrent.
προφανώς αυτό που λέει ο alasondro είναι μακριά από το plug n play αλλά λέει :)

alasondro, δεν πιστεύω να τρέχεις κανένα mikrotik?
alasondro
byte level
byte level
Posts: 120
Joined: Sat May 01, 2004 4:03 am
Academic status: N>4

Post by alasondro » Tue Oct 02, 2007 3:06 pm

tsilochr wrote: alasondro, δεν πιστεύω να τρέχεις κανένα mikrotik?
openwrt και τα μυαλά στα κάγκελα :razz: :razz:
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Post by emperormario » Tue Oct 02, 2007 4:40 pm

Ένα ενδιαφερον αρθρο που θα σας βοηθησει (τουλάχιστον τους αρχαριους) να εντρυφησετε(πςςς :-p ) πάνω σε έννοιες όπως attenuation, noise margin κλπ. ώστε να καταλαβετε αν φταιει η γραμμή σας για πιθανές χαμηλές ταχύτητες DSL

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Tue Oct 02, 2007 5:29 pm

alasondro wrote:openwrt και τα μυαλά στα κάγκελα :razz: :razz:
αγορίνα μου :-p :-p θα σε περιμένω στα workshops του συλλόγου
User avatar
sagwnias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1005
Joined: Tue May 23, 2006 6:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: To RING του Steel FM
Contact:

Post by sagwnias » Tue Oct 02, 2007 6:30 pm

djsolid wrote:Μην κανετε το λαθος και παρετε USR 9108 αν έχετε Forthnet... Είναι πλήρως ασυμβατό με τα DSLAM της και θα σας σπάσει τα νεύρα... Πραγματικά είναι κρίμα γιατί είναι ενα πολύ καλό router... Ένα χρόνο με vivodi κανένα πρόβλημα. Αλλα με Forthnet απλά δεν παίζει... Και έτσι χρησιμοποιώ αναγκαστικά το siemens που μου δώσανε δωρεάν...
Tι προβλημα ακριβως εχεις;; :roll: :roll:
User avatar
Spy
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 443
Joined: Mon Dec 12, 2005 9:40 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Ε-75, Ε-65, Ε-90
Contact:

Re: Routers ?

Post by Spy » Mon Feb 22, 2010 11:33 pm

Κάνω μια προσπάθεια να κάνω ένα απομακρυσμένο δίκτυο μεταξύ υπολογιστών.
Αρχικά έχω 2 ADSL συνδέσεις σε 2 διαφορετικές περιοχές
Περιοχή_1 & Περιοχή_2.
Στην Περιοχή_1 η σύνδεση του ADSL διαμοιράζεται σε 2 υπολογιστές με router, δηλαδή:


dynamic IP -- > router_1 |
|--> Computer_1 (192.168.1.1)
|--> Computer_2 (192.168.1.2)

Και στην Περιοχή_2

dynamic IP -- > router_2 |
|--> Computer_3 (192.168.1.1)
|--> Computer _4(192.168.1.2)

Θέλω να συνδέσω το computer 3 με το 1
Πώς μπορώ να μάθω την IP του router_2 από τον 3; (εντολή από τα Windows)
Πώς μπορώ να ανακατευθύνω το connection του 3 με την IP του router_1, στον 1;

Οι 2 dynamic IPs θα δηλώνονται σε κάποιον static server!
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Routers ?

Post by The Punisher » Tue Feb 23, 2010 12:53 am

βασικά έχεις δει για vpn ?
User avatar
Spy
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 443
Joined: Mon Dec 12, 2005 9:40 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Ε-75, Ε-65, Ε-90
Contact:

Re: Routers ?

Post by Spy » Tue Feb 23, 2010 1:09 am

Βασικά κάτι τέτοιο θέλω να κάνω... αλλά με δικό μου λογισμικό!
πχ αυτό που ψάχνω είναι να μπορώ να παίρνω την ΙP του Router μου, χωρίς να κάνω login στο router!
πχ cmd --> ipconfig ... και να παίρνω την IP του Router.
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: Routers ?

Post by ~~Wind~~ » Tue Feb 23, 2010 4:14 am

ναι, το ipconfig γιατί δε σου κάνει ? Ο "Default Gateway" είναι συνήθως η ip του router, όπως και ο "DNS server" συχνά.
Προσπαθείς να κάνεις αυτό με κάποια γλώσσα προγραμματισμού ? Ουσιαστικά θα φτιάξεις ένα νέο stream που θα κάνει capture το output του System.exec("ipconfig") και το output αυτό θα το επεξεργαστείς για να πάρεις την διεύθυνση.
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
User avatar
Spy
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 443
Joined: Mon Dec 12, 2005 9:40 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Ε-75, Ε-65, Ε-90
Contact:

Re: Routers ?

Post by Spy » Tue Feb 23, 2010 4:18 am

~~Wind~~ wrote:ναι, το ipconfig γιατί δε σου κάνει ?
Ο "Default Gateway" είναι συνήθως η ip του router, όπως και ο "DNS server" συχνά.
Το ipconfig θα μου δώσει
IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 192.168.1.1
Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.0.0.0
Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.1.254

Εγώ όμως θέλω να πάρω την IP που μου έδωσε ο πάροχος την στιγμή που συνδέθηκα στο Internet!
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: Routers ?

Post by ~~Wind~~ » Tue Feb 23, 2010 7:50 am

Spy wrote:
~~Wind~~ wrote:ναι, το ipconfig γιατί δε σου κάνει ?
Ο "Default Gateway" είναι συνήθως η ip του router, όπως και ο "DNS server" συχνά.
Το ipconfig θα μου δώσει
IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 192.168.1.1
Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.0.0.0
Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.1.254

Εγώ όμως θέλω να πάρω την IP που μου έδωσε ο πάροχος την στιγμή που συνδέθηκα στο Internet!
ααααα ! :P :P :P
έλα ντε, δεν έχω κάποιον προφανή τρόπο για αυτό χωρίς να συνδεθείς κάπου.. :-|
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”