Ασύρματα δίκτυα....Τι μπορεί να κάνει η άγνοια!!!

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
User avatar
DeadEye
byte level
byte level
Posts: 122
Joined: Fri Mar 18, 2005 12:27 am
Location: Κελί 33, κορυδαλλός

Post by DeadEye » Wed Aug 08, 2007 9:25 pm

Οχι και κλοπη , οταν ο γειτονας μοιραζει απλοχειρα την συνδεση του μεσα σε ολο το σπιτι μου , που θα την χρησιμοποιησω . Και σε καμμια περιπτωση παρανομη κατα την γνωμη μου . Ναι μεν το ρουτερ ειναι σπιτι του , αλλα το σημα βρισκεται μεσα στο σπιτι μου , ( στον αερα μου ) , αρα οπως αναπνεω ετσι θεωρω οτι εχω το δικαιωμα να το χρησιμοποιω . Αν δεν θελει να το χρησιμοποιουν αλλοι , ας το κλειδωσει , αν εχει αγνοια ας ρωτησει να μαθει !

Τυχεροι οσοι εχετε τετοιους γειτονες ( εγω δυστυχως δεν εχω ) , θα με ειχανε βοηθησει πολυ στους 3 μηνες αναμονης ενεργοποιησης του 2play οταν δεν ειχα ιντερνετ!!!
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Post by Erevodifwntas » Wed Aug 08, 2007 9:50 pm

ερώτηση: αν το είχε κλειδώσει και είχε βάλει ως κλειδί το ίδιο με το όνομα του δικτύου και το έβρισκες, θα ήταν κλοπή? ή επειδή δεν το ασφάλισε αρκετά, έχεις δικαίωμα να το χρησιμοποιείς?
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
DeadEye
byte level
byte level
Posts: 122
Joined: Fri Mar 18, 2005 12:27 am
Location: Κελί 33, κορυδαλλός

Post by DeadEye » Thu Aug 09, 2007 3:58 am

αν ειχε βαλει κλειδι ( οποιοδηποτε ) θα το θεωρουσα παρανομο να το χρησιμοποιησω και ( ισως ) να μην εμπαινα στο δικτυο του.
Παρε για παραδειγμα μια πορτα , ειναι ορθανοιχτη και μπαινεις χωρις ενδοιασμους . Αν ομως η πορτα ειναι κλειδωμενη και ας ειναι το κλειδι κατω απο το χαλακι της πορτας , δεν το σηκωνεις για να την ξεκλειδωσεις και να μπεις ...
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Post by Erevodifwntas » Thu Aug 09, 2007 8:59 am

DeadEye wrote: Παρε για παραδειγμα μια πορτα , ειναι ορθανοιχτη και μπαινεις χωρις ενδοιασμους.
δηλαδή αν μένεις σε κάποια πολυκατοικία, και δεις κάποια πόρτα ανοιχτή μπαίνεις μέσα και αρχίζεις και βλέπεις τηλεόραση ή παίρνεις τηλέφωνα?
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
Costantine
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 203
Joined: Sun Sep 17, 2006 12:41 am

Post by Costantine » Fri Aug 10, 2007 12:46 am

.
Last edited by Costantine on Fri Nov 14, 2008 1:52 am, edited 1 time in total.
User avatar
fo@
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 337
Joined: Mon Jun 19, 2006 12:35 pm

Post by fo@ » Fri Aug 10, 2007 1:49 am

Μια εταιρία πληρώνεται από ένα χρήστη ένα ποσό για να διαθέτει ένα σταθερό εύρος ζώνης 24/7. Αν ο χρήστης για κάποιο λόγο δε το αξιοποιεί για ένα διάστημα και το χρησιμοποιήσει κάποιος άλλος επειδή το δίκτυο είναι ανοιχτό τότε που είναι το πρόβλημα; Θα πείτε ο άλλος δεν πλήρωσε. Όμως ακόμα και τότε αυτό που δε χρησιμοποιείς πάει ανεκμετάλλευτο και ακόμα και τότε κοινωνικά προτιμότερο να το προσφέρεις παρά να το κλείσεις. Φυσικά ακόμα προτιμότερο είναι να συμμετέχει και ο άλλος αναλόγως στα έξοδα.

Επίσης για πιο λόγο θα πρέπει ένα εύρος ζώνης να κατοχυρώνεται σε ένα νοικοκυριό αποκλειστικά; Επειδή συνδέεται με μια τηλεφωνική γραμμή; Με τους ασύρματους δρομολογητές ανοίγεται ο δρόμος της συνεργατικής αξιοποίησης του εύρου ζώνης. Και έρχονται να μας πούνε, όχι δεν έχετε δικαίωμα εσείς να οργανωθείτε, θα το κάνετε με το δικό μας τρόπο έστω και αν οικονομικά μας περιορίζουν με τεχνητό τρόπο. Και έχουμε πειστεί ότι από κάτι τέτοιο εμείς είμαστε οι κακοί και νιώθουμε ενοχές. Δε ξέρω αλλά νομίζω ακόμα και κάθε γνήσιος θεωρητικός της ελεύθερης οικονομίας θα ενέκρινε τέτοιες συνεργατικές δομές. Γιατί πάντα υποτίθεται ο σκοπός είναι το κοινωνικό βέλτιστο. Ας μας πει λοιπόν κάθε νόμος και οποιαδήποτε εταιρία χωρίς ανούσιες ηθικολογίες ότι π.χ. 1Mbs τόσο κοστίζει, αν θέλετε να το μοιραστείτε δε μας πέφτει λόγος.

Εγώ πάντως οτι bandwidth δε χρησιμοποιώ ανά στιγμή θα το πρόσφερα απλόχερα στους τζαμπατζήδες αλλά δυστυχώς δε μου περισσεύουν για wireless και δε ξέρω τεχνικά πως γίνεται. Το κακό είναι να μου περιορίζουν το εύρος που χρειάζομαι και πληρώνω ή να το χρησιμοποιήσουν με ανάρμοστο τρόπο κρυμμένοι πίσω από την ταυτότητα μου . Όσο δε το κάνουν δε νιώθω ότι υπάρχει πρόβλημα. Και τέλος καλό είναι να στηρίξουμε προσπάθειες όπως το Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Αθηνών http://www.awmn.net .
"With soap, baptism is a good thing"
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Post by Erevodifwntas » Fri Aug 10, 2007 6:46 am

Η λέξη κλειδί είναι συνεργασία. ο ιδιοκτήτης δίνει την έγκριση του στους άλλους να χρησιμοποιούν το δίκτυό του. δεν το παίρνουν οι άλλοι με το έτσι θέλω (απλά επειδή μπορούν δηλαδή)
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
Costantine
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 203
Joined: Sun Sep 17, 2006 12:41 am

Post by Costantine » Fri Aug 10, 2007 11:09 am

.
Last edited by Costantine on Fri Nov 14, 2008 1:57 am, edited 1 time in total.
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Post by Erevodifwntas » Fri Aug 10, 2007 11:32 am

υπάρχει τέτοια προσπάθεια από μία εμπορική εταιρία καθώς και από ένα ερευνητικό πρόγραμμα του ΟΠΑ (το P2PWNC -google it ;-)
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
DeadEye
byte level
byte level
Posts: 122
Joined: Fri Mar 18, 2005 12:27 am
Location: Κελί 33, κορυδαλλός

Post by DeadEye » Fri Aug 10, 2007 4:32 pm

το ασυρματο δικτυο του αλλου υπαρχει μεσα στο σπιτι μου.Για παραδειγμα η μηλια του γειτονα ριχνει τα μηλα μεσα στην αυλη μου ... ε, οσα πεσουν μεσα στην δικη μου αυλη θα τα ΦΑΩ χωρις ενδοιασμους !
και το δικτυο ριχνει την εμβελεια του μεσα στο σπιτι μου αρα θα το χρησιμοποιησω χωρις ενδοιασμους !!!
δεν νομιζω οτι ειναι κατι παρανομο ή κατακριτεο , δεν πα να λενε τα οργανα ...
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Post by Erevodifwntas » Fri Aug 10, 2007 7:07 pm

και πώς ορίζεις ποια μήλα είναι μέσα στο σπίτι σου?

φαντάσου ότι ο γείτονάς σου έχει ένα στερεοφωνικό και ότι μπορείς με κάποιο τηλεχειριστήριο που έχεις να του αλλάζεις τους σταθμούς. θα ακούς μουσική από το στερεοφωνικό του γείτονα?
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
DeadEye
byte level
byte level
Posts: 122
Joined: Fri Mar 18, 2005 12:27 am
Location: Κελί 33, κορυδαλλός

Post by DeadEye » Fri Aug 10, 2007 8:57 pm

Ο γειτονας εχει πολυ δυνατα την μουσικη του ... ωραια
Εγω εχω την επιλογη να αρχισω να χορευω , ή να κλεισω τ΄αυτια μου .
ε , εγω χορευω !
User avatar
Proxenos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1095
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:20 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κολωνία, Γερμανία
Contact:

Post by Proxenos » Fri Aug 10, 2007 9:32 pm

Ωραία, όποια μοτοσυκλέτα βρω μπροστά στο σπίτι μου (ή σε αλάνα που μου ανήκει) την παίρνω, ε; Πάντα ήθελα να κάνω σούζες με έξοδα άλλων. Επίσης, αν κανείς αφήσει κλειδί πάνω στο αυτοκινήτο, θα χαρώ να το πάρω για μερικές βόλτες. Τα δε σκουπίδια που βγάζετε έξω μου ανήκουν. Εάν βρω στοιχεία σε αυτά και σας κάνω ρόμπα, μην πείτε τίποτα. Αφού ήταν μπροστά στο σπίτι μου, δεν ήταν κλειδωμένα, ούτε είχαν επάνω όνομα...

Επίσης, για όσους θεωρούν τα παιδιά σακιά και αντικείμενα, βγάζοντάς για παράδειγμα από την πλευρά του δρόμου από το αυτοκίνητο, εάν το παιδί σας μπει σε κάποια ξένη αυλή και δεν το ξαναδείτε ποτέ, μη διαμαρτυρηθείτε. Η κοινοκτημοσύνη είναι παρελθόν. Καλωσήλθατε στην εποχή της απλής αρπαγής.
One who pays some attention to history will not be surprised if those who cry most loudly that we must smash and destroy are later found among the administrators of some new system of repression. - Noam Chomsky
User avatar
DeadEye
byte level
byte level
Posts: 122
Joined: Fri Mar 18, 2005 12:27 am
Location: Κελί 33, κορυδαλλός

Post by DeadEye » Fri Aug 10, 2007 9:43 pm

αλλο το ενα αλλο το αλλο ... δεν ειναι το ιδιο . Τα παραδειγματα που εθεσες ξεφευγουν πολυ ( ειδικα αυτο με το παιδι ! )

Αν ο γειτονας εχει nova , κ η δικια σου κεραια λαμβανει το σημα του κ εσυ αθελα σου εχεις nova ενω δεν εισαι συνδρομητης τι θα κανεις ? Θα μεταφερεις την κεραια σου αλλου ? θα ειδοποιησεις τον γειτονα για το συμβαν ? θα ειδοποιησεις την nova ?

Εγω θα απολαμβανα το αγαθο , που ηρθε απο το πουθενα!( κ πιστευω κ εσεις το ιδιο )

ΥΣ εσυ μιλας τοση ωρα για ξενη περιουσια ( αυτοκινητο , παιδι κτλ ) που θα πρεπει να επεμβεις για να το αποκτησεις (παρανομα) ...
Εγω σου μιλαω για το σπιτι σου ( ιδιοκτησια σου ) , οπου δεν κανεις καποια επεμβαση . Το σημα ερχεται απο μονο του ... εσυ απλα το απολαμβανεις !
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Post by Erevodifwntas » Fri Aug 10, 2007 9:50 pm

στο παράδειγμα με τη μουσική είχε σαν νόημα αν θα αρχίζεις να αλλάζεις τα κανάλια μόνος σου. το να βάλεος μία IP και να στήσεις ένα ασύρματο τοπικό δίκτυο, πες ότι το καταλαβαίνω. το να θες όμως και πρόσβαση στο net είναι σαν να αλλάζεις μουσική μόνος σου στο γειτονικό στερεοφωνικό.
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
DeadEye
byte level
byte level
Posts: 122
Joined: Fri Mar 18, 2005 12:27 am
Location: Κελί 33, κορυδαλλός

Post by DeadEye » Fri Aug 10, 2007 10:09 pm

διαφωνω φιλε Erevodifwnta , το να μπαινεις στο νετ του γειτονα (ενω αυτο ειναι ξεκλειδωτο) δεν ειναι σαν να αλλάζεις μουσική μόνος σου στο γειτονικό στερεοφωνικό.
Εγω δεν κανω καποια αλλαγη.Δεν αλλαζω τις ρυθμισεις του ρουτερ , δεν του κλεβω τους κωδικους , δεν μπαινω στον σκληρο του να αντιγραψω τα αρχεια του !

Απλα απολαμβανω το νετ , οπως μου το δινει . Δεν κανω καποια αλλαγη .

Το παραδειγμα που ειπες με το ραδιο σημαινει οτι εγω αλλαζω στον σταθμο που θελω εγω το ραδιο του , και τον αναγκαζω να ακουει και αυτος , αυτο που θελω εγω .
Δεν ειναι το ιδιο .
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Fri Aug 10, 2007 10:21 pm

του περιορίζεις το bandwidth
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Post by Erevodifwntas » Fri Aug 10, 2007 10:30 pm

thnx Punisher...
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
fo@
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 337
Joined: Mon Jun 19, 2006 12:35 pm

Post by fo@ » Sat Aug 11, 2007 2:58 am

Άρα όταν δεν περιορίζεται το bandwidth σου π.χ. με το να λείπεις από το σπίτι τότε όλοι συμφωνούμε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Καιρός να το παραδεχτούμε :)
"With soap, baptism is a good thing"
User avatar
ailouros
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1041
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:36 pm
Academic status: Alumnus/a
Contact:

Post by ailouros » Sat Aug 11, 2007 5:05 am

Το ενδεχόμενο να θέλει κάποιος που αφήνει ανοιχτό το νετ να το πάρει όποιος επιθυμεί εγώ δεν το αποκλείω καθόλου. Και αυτό γιατί μου είναι αδιανόητο να έχει κάποιος wireless router και να μην ξέρει ότι πρέπει να το κλειδώσει. Είναι σαν να παίρνει κάποιος αμάξι και να μην ξέρει ότι πρέπει να το κλειδώνει.
Δυστυχώς οι έννοιες ιδιοκτησία και κλοπή πάνε χέρι χέρι τι να κάνουμε. Εμείς που έχουμε μεγαλώσει με τα αρχέτυπα του ιδιοκτήτη περασμένα χιλιάδες χρόνια στο DNA μας ίσως να θεωρούμε κλοπή το να παίρνουμε ανοιχτό ίντερνετ. Οι μακρινοί πρόγονοί μας ίσως βρίσκαν ανέντιμο να αφήνουν τα πρόβατά τους στο χωράφι του γείτονα. Οι πιο μακρινοί το μην μοιραστούν την κυνηγετική λεία με όλη την αγέλη (το ξέρω γίνομαι γραφικός). Χίλια χρόνια μετά οι άνθρωποι ίσως πεθαίνουν από ασφυξία όταν βρίσκονται σε περιοχή που δεν τους ανήκει. Αυτό σημαίνει evolution.
Μακάρι το ίντερνετ να ήταν δημόσιο αγαθό. Εγώ προσωπικά δεν νιώθω κλέφτης όταν μπαίνω σε unsecured δίκτυα γιατί το κάνω όταν έχω πραγματική ανάγκη δηλαδή όταν είμαι στο δρόμο και θέλω να δω/απαντήσω κάποιο μέιλ και δεν μπορώ να τρέξω σε νετ καφέ είτε γιατί δεν υπάρχουν είτε γιατί δεν προλαβαίνω . Τώρα όσοι κατεβάζουν ταινίες με ξένες συνδέσεις για να μην δώσουν 20 ευρώ (τόσα δίνω εγώ τουλάχιστο) τον μήνα και να τα φάνε κάπου αλλού σε καφέδες π.χ ανήκουν στην κατηγορία των άπληστων τσαντιρόγυφτων. Δηλαδή αυτών που θα έρθουν επίσκεψη και με το που τους πεις "σαν το σπίτι σας" θα βγάλουν τα παπούτσια και αδειάσουν και το ψυγείο.
Στην Ιαπωνία(νομίζω ή κάπου εκεί) στα χωριά σε κάθε σπίτι απέξω αφήνουν μια κανάτα νερό και ψωμί για τους ταξιδιώτες. Μπορεί να υπάρξει κάποιος που αντί να δουλεύει να κάνει περατζάδα στα σπίτια και να τσακίζει τα ψωμιά. Θα στερήσουμε την δυνατότητα στον ταλαιπωρημένο οδοιπόρο να ξεδιψάσει ( δει τα μέιλ του) επειδή κάποιος κάνει κατάχρηση της καλοσύνης μας? Εξάλλου ποιος δεν θα βαρεθεί να τρώει σκέτο ψωμί κάθε μέρα(να έχει νετ σπασπωδικά και να ξέρει ότι όταν το έχει ανάγκη να το βρει κλειστό)?
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Post by Erevodifwntas » Sat Aug 11, 2007 9:47 am

Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
DeadEye
byte level
byte level
Posts: 122
Joined: Fri Mar 18, 2005 12:27 am
Location: Κελί 33, κορυδαλλός

Post by DeadEye » Sat Aug 11, 2007 2:58 pm

Απο οτι καταλαβα , στην συγκεκριμενη συζητηση δεν υπαρχει σωστο ή λαθος , νομιμο ή παρανομο ... οχι ακομα τουλαχιστον . Εχουμε διαφορετικες αποψεις κ κανεις δεν μπορει να τις αλλαξει . Οι μεν θα το χρησιμοποιηουσαν το δικτυο , οι δε δεν θα το χρησιμοποιηουσαν ...
Ειναι καθαρα προσωπικη κριση .

ΥΣ : Παντως οι συνεπειες για τον γειτονα απο την χρηση του δικτυου θα ηταν αμελητεες ( μπορει να μην το καταλαβαινε καν οτι του λειπει λιγο bandwith , αν δεν κανουμε καταχρηση βεβαια!) ... οποτε ουτε γατα ουτε ζημια ! σωστα !?
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”