Για ADSL τι συμφέρει(προτάσεις);

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Για ADSL τι συμφέρει(προτάσεις);

Post by marios » Fri Oct 12, 2007 11:48 am

Παιδιά, σκεφτομαι να βάλω Adsl αλλα δεν ξέρω τι συμφέρει... Δεν με νοιάζει αν θα ειναι full LLU η shared, αλλά με νοίαζει να ειναι αξιόπιστη η εταιρία ως προς bandwidth... Ακόμα, δεν με νοιάζει αν θα ειναι μεσω δίοδου η μέσω κανονικής προσφοράς, αρκεί να συμφέρει... Btw πληρώνω συνολικά περιπου 70-80 τα οποία ειναι σχεδόν εξ ολοκλήρου internet και πάγιο ΟΤΕ, οπότε ψάχνω κάτι φθηνότερο η έστω αντίστοιχο από πλευράς χρημάτων... έχετε καμιά πρόταση;
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Fri Oct 12, 2007 11:52 am

marios υπάρχει αντίστοιχο τόπικ εδώ
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Fri Oct 12, 2007 12:10 pm

Ναι, απλά το τελευταίο μήνυμα εκεί ειναι του 2006, γι'αυτό είπα μπας και ξέρει κανείς κανένα νεότερο... Anyway, thanks για την ενημέρωση(δεν το γράφω ειρωνικά, θα το κοιτάξω το topic)...
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Fri Oct 12, 2007 12:14 pm

Το τελευταίο ποστ του συγκεκριμένου τόπικ είναι καναδυο βδομάδες παλιό! Κοίτα γενικά αυτό τόπικ έχει αρκετές πληροφορίες για τα "χάλια" των παρόχων!
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Fri Oct 12, 2007 12:20 pm

sorry, μλκια είπα κοίταξα το χρόνο ενταξης του τελευταίου που έκανε ποστ... sorry και πάλι
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Post by redlabel » Fri Oct 12, 2007 3:53 pm

Κοντεύω να συμπληρώσω ένα χρόνο με το Zisto (υποτίθεται...) της TELLAS. Η γνώμη μου είναι αρνητική. Αναξιόπιστοι, αδιάφοροι, ερασιτέχνες. Σκοπεύω να αλλάξω πάροχο σύντομα.

Δ. Γκρ.
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Post by netharis » Fri Oct 12, 2007 9:51 pm

Και εγώ zisto.
Απο θέμα disconnect δεν έχουμε και προβλήματα σε σχέση με τους άλλους παρόχους σε full LLU. Η Τελλάς θα ανακοινώσει εντός ολίγου αναβάθμιση σε 12/1 που είναι καλύτερα κατα τη γνώμη μου απο τα up to 24/0.5 που προσφέρει η Forthnet. Εγώ θα έλεγα υπομονή τουλάχιστον μέχρι το τέλος του μήνα. Ήδη έχει αναβαθμιστεί το κέντρο του παγκρατίου όπως ξέρω...
Last edited by netharis on Sat Oct 13, 2007 1:22 pm, edited 2 times in total.
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
User avatar
adam98
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1078
Joined: Tue May 02, 2006 2:58 pm

Post by adam98 » Fri Oct 12, 2007 11:43 pm

netharis wrote:Και εγώ zisto (ή ξύστο ανάλογα τη μέρα).
Yπομονή λίγο φίλε. Απο θέμα disconnect δεν έχουμε και προβλήματα σε σχέση με τους άλλους παρόχους σε full LLU. Η Τελλάς θα ανακοινώσει εντός ολίγου αναβάθμιση σε 12/1 που είναι καλύτερα κατα τη γνώμη μου απο τα up to 24/0.5 που προσφέρει η Forthnet. Εγώ θα έλεγα να μείνεις τουλάχιστον μέχρι το τέλος του μήνα. Ήδη έχει αναβαθμιστεί το κέντρο του παγκρατίου όπως ξέρω...
Υπομονή λίγο ακόμα :)
Οταν λες φίλε αναφέρεσαι στον κύριο Γκρίτζαλη, που κάνει μαθήματα στο τμήμα μας ?:)
H δύναμη της εξαπάτησης και της καταστροφής μπορεί να γοητεύσει μόνο μέτριους και αδύναμους
Τhe lessons we learn from pain are the ones that make us the strongest
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Fri Oct 12, 2007 11:46 pm

Άστο το παιδί καινούργιο είναι! Σιγά σιγά θα μάθει. (Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ ήμουν έτοιμη να του στείλω πμ :lol: )
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
adam98
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1078
Joined: Tue May 02, 2006 2:58 pm

Post by adam98 » Sat Oct 13, 2007 2:36 am

sandra wrote:Άστο το παιδί καινούργιο είναι! Σιγά σιγά θα μάθει. (Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ ήμουν έτοιμη να του στείλω πμ :lol: )
Κοιτα και εσύ δεν είσαι και πολύ μεγάλο παιδί :)
H δύναμη της εξαπάτησης και της καταστροφής μπορεί να γοητεύσει μόνο μέτριους και αδύναμους
Τhe lessons we learn from pain are the ones that make us the strongest
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Sat Oct 13, 2007 2:55 am

το μέλος του venus redlabel δεν είναι φίλος?
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Post by netharis » Sat Oct 13, 2007 1:24 pm

Ώχ συγγνώμη, δεν είχα ιδέα :oops:
Ούτε κάν που το πρόσεξα
:roll:
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Post by redlabel » Sat Oct 13, 2007 1:28 pm

netharis +
adam98 +
sandra +
tsilochr +

Δ. Γκρ.

ΥΓ. :-D
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Sat Oct 13, 2007 4:07 pm

το τρομάξατε το παιδί και έκανε edit το post του.
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Sun Oct 14, 2007 4:28 pm

Σε σύγκριση fοrthnet και on τι προτείνετε; μάλλον για μία απ'τις 2 οδεύω...
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Post by emperormario » Sun Oct 14, 2007 4:52 pm

marios wrote:Σε σύγκριση fοrthnet και on τι προτείνετε; μάλλον για μία απ'τις 2 οδεύω...
Υποκειμενική άποψη: Forthnet. Είναι μεγαλύτερη(σε υποδομή, πελατολόγιο) εταιρεία απο την On, και οι ταχύτητες της είναι καλές(εκτός απο το 2play που δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα). Βέβαια οι ταχύτητες εξαρτώνται και απο αλλους παράγοντες πέραν του παρόχου..
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Post by netharis » Sun Oct 14, 2007 5:53 pm

Σε θέμα full LLU όπου και να πας τα ίδια χάλια είναι...
Η Forthnet έχει παίξει ήδη τα χαρτιά της με το up to 24 που προσφέρει. Τις επόμενες 2 εβδομάδες θα έχουμε εξελίξεις απο Tellas, που αν τελικά δώσει τα 12/1 θα κερδίσει πολύ κόσμο...
Τώρα για την On ξέρω οτι έχει καλή εξυπηρέτηση αλλά προσωπικά προτιμώ Forthnet ή HOL καθώς είναι πολύ καιρό στο χώρο.
Η ταχύτητα που θα πιάσεις εξαρτάται μεταξύ άλλων απο την απόσταση σου απο το DSLAM, απο το θόρυβο στη γραμμή, Noise Margin κτλ...
Γενικά πάνω απο 24 δεν μπορεί να δώσει καμία εταιρία (μην περιμένεις καμία αναβάθμιση απο Forthnet) επειδή ακόμα είμαστε σε ανεστραμμένο χαλκό και FTTH νομίζω θα αργησει πολυυυυυυυυυ ακόμα.
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Post by redlabel » Mon Oct 15, 2007 10:12 am

netharis wrote:Σε θέμα full LLU όπου και να πας τα ίδια χάλια είναι...
Η Forthnet έχει παίξει ήδη τα χαρτιά της με το up to 24 που προσφέρει. Τις επόμενες 2 εβδομάδες θα έχουμε εξελίξεις απο Tellas, που αν τελικά δώσει τα 12/1 θα κερδίσει πολύ κόσμο...
Τώρα για την On ξέρω οτι έχει καλή εξυπηρέτηση αλλά προσωπικά προτιμώ Forthnet ή HOL καθώς είναι πολύ καιρό στο χώρο.
Η ταχύτητα που θα πιάσεις εξαρτάται μεταξύ άλλων απο την απόσταση σου απο το DSLAM, απο το θόρυβο στη γραμμή, Noise Margin κτλ...
Γενικά πάνω απο 24 δεν μπορεί να δώσει καμία εταιρία (μην περιμένεις καμία αναβάθμιση απο Forthnet) επειδή ακόμα είμαστε σε ανεστραμμένο χαλκό και FTTH νομίζω θα αργησει πολυυυυυυυυυ ακόμα.
Δηλαδή, θάλεγες να περιμένω ακόμη 1-2 μήνες την TELLAS, μήπως προσφέρει (πραγματικά, όμως, όχι μόνο στα διαφημιστικά spots) κάτι που να αξίζει τον κόπο;

Δ. Γκρ.
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Post by netharis » Mon Oct 15, 2007 1:46 pm

Ίσως δεν θα χρειαστεί να περιμένουμε τόσο πολύ για τις αναβαθμίσεις. Εάν γίνει τελικά αυτό που φημολογείται (12 down/ 1 up) πιστεύω θα είναι πολύ καλό. Λογικά θα βγεί και πακέτο κινητό + σταθερό + internet. Άρα θα έλεγα να περιμένουμε λίγο, η διαδικασία μεταφοράς σε άλλο provider είναι πολύ χρονοβόρα ούτ ως ή άλλος (ειδικά σε full llu).
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Post by redlabel » Mon Oct 15, 2007 1:51 pm

Με ενδιαφέρουν τα πακέτα που δίνουν - εκτός από Internet + απεριόριστες (αστικές + υπεραστικές) κλήσεις - και διεθνείς κλήσεις πολύ περιορισμένου κόστους. Nομίζω η On δίνει ένα τέτοιο πακέτο με "up to 24 down".

Δ. Γκρ.
Last edited by redlabel on Mon Oct 15, 2007 1:54 pm, edited 1 time in total.
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Post by redlabel » Mon Oct 15, 2007 1:51 pm

Δηλαδή, πόσο χρονοβόρα netharis;

Δ. Γκρ.
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Mon Oct 15, 2007 2:07 pm

Η αλλαγη σε παρόχους είναι ενα μυστήριο. Μπορεί να κάνεις απο 1 ώρα που κάναν καποιοι τυχεροί (και εδώ στο φόρουμ υπαρχουν παραδειγματα) αλλά προσωπικά απο εμπειρια θα έλεγα οτι ο μέσος όρος είναι πάνω απο μήνα σίγουρα.

Όταν ήμουν στο DSL του ΟΤΕ είχα δει και ένα κακομοιρη που έκανε 1 6μηνο να συνδεθει :twisted:
Οτιδήποτε άλλο σας πούνε είναι αναληθές. Η πραγματικότητα είναι οτι δέν ξερει κανεις ποσο θα κανει η σύνδεση ούτε ο πάροχος ούτε ο ΟΤΕ.
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”