Πρόβλημα με router και ταχύτητα υπολογιστή

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
Post Reply
UnderFlow
byte level
byte level
Posts: 82
Joined: Thu Jan 24, 2008 5:01 pm

Πρόβλημα με router και ταχύτητα υπολογιστή

Post by UnderFlow » Thu Jun 26, 2008 12:06 am

Καλησπέρα, έχω ένα router που βγάζει σε 4 υπολογιστές και τους παρέχει Internet.Όταν ο ένας συγκεκριμένος υπολογιστής είναι απλά ανοιχτός(χωρίς να κατεβάζει ή ανεβάζει τίποτα), ο δικός μου έχει πολύ μικρή ταχύτητα , το οποίο πιο παλιά δεν συνέβαινε.Ξέρει κανείς γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω πως μοιράζονται οι ταχύτητες στους υπολογιστές?Και υπάρχει κάποιος τρόπος ένας υπολογιστής να "παίρνει" μεγαλύτερη ταχύτητα από τους άλλους? Ευχαριστώ
Last edited by maria_ on Thu Jun 26, 2008 9:47 am, edited 1 time in total.
Reason: topic title edited
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Re: Πρόβλημα με router και ταχύτητα υπολογιστή

Post by netharis » Thu Jun 26, 2008 11:07 am

Πρέπει να ψάξεις να δείς αν το router που έχεις διαθέτει QoS(Quality Of Service).
Δες εδώ και εδώ.
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
User avatar
Proxenos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1095
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:20 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κολωνία, Γερμανία
Contact:

Re: Πρόβλημα με router και ταχύτητα υπολογιστή

Post by Proxenos » Thu Jun 26, 2008 11:59 am

UnderFlow wrote:Καλησπέρα, έχω ένα router που βγάζει σε 4 υπολογιστές και τους παρέχει Internet.Όταν ο ένας συγκεκριμένος υπολογιστής είναι απλά ανοιχτός(χωρίς να κατεβάζει ή ανεβάζει τίποτα), ο δικός μου έχει πολύ μικρή ταχύτητα , το οποίο πιο παλιά δεν συνέβαινε.Ξέρει κανείς γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω πως μοιράζονται οι ταχύτητες στους υπολογιστές?Και υπάρχει κάποιος τρόπος ένας υπολογιστής να "παίρνει" μεγαλύτερη ταχύτητα από τους άλλους? Ευχαριστώ
Μήπως όλως τυχαίως ο εν λόγω υπολογιστής τρέχει κάτι σε emule, donkey, rapidshare κτλ;c :lol: :lol: :lol:
One who pays some attention to history will not be surprised if those who cry most loudly that we must smash and destroy are later found among the administrators of some new system of repression. - Noam Chomsky
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πρόβλημα με router και ταχύτητα υπολογιστή

Post by Luke » Thu Jun 26, 2008 12:05 pm

UnderFlow wrote:Και υπάρχει κάποιος τρόπος ένας υπολογιστής να "παίρνει" μεγαλύτερη ταχύτητα από τους άλλους?
Τσέκαρε το NetLimiter.
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
DeadEye
byte level
byte level
Posts: 122
Joined: Fri Mar 18, 2005 12:27 am
Location: Κελί 33, κορυδαλλός

Re: Πρόβλημα με router και ταχύτητα υπολογιστή

Post by DeadEye » Thu Jun 26, 2008 5:49 pm

Luke wrote:
UnderFlow wrote:Και υπάρχει κάποιος τρόπος ένας υπολογιστής να "παίρνει" μεγαλύτερη ταχύτητα από τους άλλους?
Τσέκαρε το NetLimiter.
Netlimiter +100
Παλια ειχα το ιδιο προβλημα , μοιραζα την ταχυτητα στο pc μου και στο laptoπ του αδερφου μου .
Με το Netlimiter μπορεις να ορισεις limits στο max bandwidth που μπορει να εχει καθε pc

Α , αν ενας υπολογιστεις τρεχει utorrent ή κατι τετοιο , θα σερνεται η συνδεση οτι και να κανεις , σε ολα τα pc
:smt024
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Re: Πρόβλημα με router και ταχύτητα υπολογιστή

Post by netharis » Thu Jun 26, 2008 6:12 pm

To NetLimiter, έχει επίδραση μόνο στο PC που τρέχει, και όχι πάνω στο δίκτυο(δηλαδή να επηρεάζει το router σου).
Επειδή το lag, μπορεί να μην προέρχεται μόνο απο το bandwidth που καταναλώνει το κάθε τερματικό (αλλα και απο τα πόσα connection έχει ανοίξει ταυτόχρονα βλέπε netstat).

Mπορεί το router που χρησιμοποιείς να μην έχει μεγάλη "ανεκτικότητα" σε ταυτόχρονες συνδέσεις, με αποτέλεσμα να "μπουκώνει" προκαλώντας το lag.

Ποιο router έχεις;
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
UnderFlow
byte level
byte level
Posts: 82
Joined: Thu Jan 24, 2008 5:01 pm

Re: Πρόβλημα με router και ταχύτητα υπολογιστή

Post by UnderFlow » Fri Jun 27, 2008 12:46 am

netharis wrote:To NetLimiter, έχει επίδραση μόνο στο PC που τρέχει, και όχι πάνω στο δίκτυο(δηλαδή να επηρεάζει το router σου).
Επειδή το lag, μπορεί να μην προέρχεται μόνο απο το bandwidth που καταναλώνει το κάθε τερματικό (αλλα και απο τα πόσα connection έχει ανοίξει ταυτόχρονα βλέπε netstat).

Mπορεί το router που χρησιμοποιείς να μην έχει μεγάλη "ανεκτικότητα" σε ταυτόχρονες συνδέσεις, με αποτέλεσμα να "μπουκώνει" προκαλώντας το lag.

Ποιο router έχεις;
Αρχικά ευχαριστώ..Όχι δεν τρέχουν από πίσω προγράμματα.Από router έχω της 'level one' το FBR-1461.Με το NetLimiter μπορώ όμως να βάλω μεγάλη ταχύτητα σε μένα και έτσι αναγκαστικά θα μειώνεται των υπολοίπων σωστά?
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Re: Πρόβλημα με router και ταχύτητα υπολογιστή

Post by netharis » Fri Jun 27, 2008 2:35 am

UnderFlow wrote:Με το NetLimiter μπορώ όμως να βάλω μεγάλη ταχύτητα σε μένα και έτσι αναγκαστικά θα μειώνεται των υπολοίπων σωστά?
To NetLimiter, περιορίζει τη ταχύτητα σε ένα συγκεκριμένο τερματικό. Αυτό σημαίνει οτι για να έχεις εσύ το περισσότερο bandwidth πρέπει να χρησιμοποιήσεις το NetLimiter στους άλλους υπολογιστές, περιορίζοντας το incoming traffic.
Aπ' ότι είδα, το router σου υποστηρίζει QoS, (πρέπει να υπάρχει και σχετικό option στο menu του manual/auto etc.).
Δεν γνωρίζω παραπάνω για τα QoS στα LevelOne, πάντως παίξε λίγο με τα options του QoS στο μενού, και αν δεν καταφέρεις τίποτα, δοκίμασε να κάνεις telnet πάνω στο router σου(open [default gateway]).
Eκεί λογικά θα υπάρχουν πολλά κρυμένα options, ελπίζω να έχει και παρεμετροποίηση του QoS...
ΘΑ χρειαστεί να φτιάξεις κάποιο είδους script/config-file και να δώσεις προτεραιότητες στα εσωτερικά IP σου(ή σε συγκεκριμένα services).
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
UnderFlow
byte level
byte level
Posts: 82
Joined: Thu Jan 24, 2008 5:01 pm

Re: Πρόβλημα με router και ταχύτητα υπολογιστή

Post by UnderFlow » Fri Jun 27, 2008 5:23 pm

Ναι όντως έχει ρυθμίσεις για το QoS.Εμένα είναι στο Auto με Upstream(LAN->WAN): 256 Kbps και Downstream(WAN->LAN): 2048 Kbps .Η αλήθεια είναι πως και manual να το βάλω δεν ξέρω τι πρέπει να αλλάξω.Ίσως με βοηθήσει αν δω το link με το forum που είχες βάλει στο post σου!
User avatar
djsolid
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 483
Joined: Thu Dec 02, 2004 7:36 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Πετράλωνα
Contact:

Re: Πρόβλημα με router και ταχύτητα υπολογιστή

Post by djsolid » Wed Jul 02, 2008 10:48 am

Εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις το CFosSpeed. Πααααααρα πολύ καλό πρόγραμμα για να κάνεις Traffic Shaping και αν μπορείς εγκατέστησέ το σε όλα τα PC.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Αρχικά το είχα με mininova licence αλλά έμεινα τόσο ευχαριστημένος που το αγόρασα. Ειδικά αν χρησιμοποιείς VOIP είναι ότι καλύτερό
alasondro
byte level
byte level
Posts: 120
Joined: Sat May 01, 2004 4:03 am
Academic status: N>4

Re: Πρόβλημα με router και ταχύτητα υπολογιστή

Post by alasondro » Wed Jul 02, 2008 1:18 pm

UnderFlow wrote:Καλησπέρα, έχω ένα router που βγάζει σε 4 υπολογιστές και τους παρέχει Internet.Όταν ο ένας συγκεκριμένος υπολογιστής είναι απλά ανοιχτός(χωρίς να κατεβάζει ή ανεβάζει τίποτα), ο δικός μου έχει πολύ μικρή ταχύτητα , το οποίο πιο παλιά δεν συνέβαινε.Ξέρει κανείς γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω πως μοιράζονται οι ταχύτητες στους υπολογιστές?Και υπάρχει κάποιος τρόπος ένας υπολογιστής να "παίρνει" μεγαλύτερη ταχύτητα από τους άλλους? Ευχαριστώ
Οταν σιγουρευτείς οτι το εν λόγω pc δεν τρέχει κάποιο πρόγραμμα filesharing τότε κάντου ένα scan και για ιους...πολλοί ιοι εκπέμπουν συνέχεια brodcast πακέτα με αποτέλεσμα να γονατίζουν το router σε χρόνο dt...
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”