Ιντερνετ στις διακοπές;

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
Post Reply
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Ιντερνετ στις διακοπές;

Post by Loner » Mon Mar 23, 2009 10:35 am

Πάσχα και καλοκαίρι λείπω αρκετό καιρό,αλλά δεν ξέρω αν αξίζει συμβόλαιο με κάποια εταιρεία κινητής τηλεφωνίας για Ίντερνετ ον δε γκοου...Πριπέιντ καρντ λοιπόν;Δουλεύουν καλά;Κάθε συμβουλή δεκτή!
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Re: Ιντερνετ στις διακοπές;

Post by emperormario » Mon Mar 23, 2009 1:55 pm

Αναφέρεσαι σε hsdpa? Με χρήση laptop? Αν δεν κάνω λάθος, οι εταιρείες παρέχουν προγράμματα ογκοχρεωσης (στα οποία αν υπερβείς το όριο σε τσεκουρώνουν) αλλά πιο πολύ θα σε συμφέρει να πάρεις αορίστου χρόνου όπου δεν υπάρχει όριο όγκου δεδομένων..Βέβαια στην τελευταία περίπτωση η τιμή τσούζει (~60 γιούρια/μήνα) αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο..Δύο είναι τα προβλήματα όμως: α)Είναι πολύ πιθανόν να σε αναγκάσουν να κάνεις συμβόλαιο διάρκειας τουλάχιστον 1 ετους, οπότε τον υπόλοιπο χρόνο πέραν των διακοπών θα σου είναι αχρηστο β) Το θεωρητικό μέγιστο που παρέχουν είναι 3.6 ή 7.2 (ανάλογα..) το οποίο όμως θα το πιάνεις σε λίγα μέρη..Όσο πιο ασθενές το σήμα τοσο θα πεφτει η ταχύτητα, ενώ σε κάποια μέρη δε θα εχεις 3g κάλυψη, οπότε αυτόματα θα γυρνάει σε gprs..Που σημαίνει ότι θα επιστρέφεις στην εποχή του modem :-D
Aποψη μου-->βρες κανένα internet-cafe και κανε τη δουλειά σου με την ησυχία σου!
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: Ιντερνετ στις διακοπές;

Post by Loner » Mon Mar 23, 2009 2:13 pm

Ναι,λαπτοπ...ίντερνετ καφέ,λιγάκι δύσκολο: με αυτοκίνητο γύρω στα 45 λεπτά απόσταση... :-( Προπληρώμενες κάρτες δεν παίζουν...; Είναι κρίμα να κάνω ένα χρόνο συμβόλαιο...
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
Serendipity
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1977
Joined: Tue Sep 19, 2006 11:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Sweden
Contact:

Re: Ιντερνετ στις διακοπές;

Post by Serendipity » Mon Mar 23, 2009 2:24 pm

ειχα το ιδιο προβλημα με εσενα περσι και ετσι αποφασισα να βαλω την προσφορα
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
της Wind
που ειχε mobile ιντερνετ για 30 ωρες το μηνα χωρις ογκοχρεωση 22.5 ευρω το μηνα για 1 χρονο.Η ταχυτητα του ειναι λιγο καλυτερη απο dial up και γενικα εχω σκυλομετανιωσει που το εβαλα,ωστοσο με ειχε εξυπηρετησει το καλοκαιρι που ειχα παει διακοπες...αλλα τωρα πληρωνω 12 μηνες για τους 2'3 μηνες των διακοπων μου....τεσπα δεν σου προτεινω να μπλεξεις με αυτες τις προσφορες καλυτερα ιντερνετ καφε :-p
-Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
--Albert Einstein--


ImageImage

My new blog Serendipity's thoughts!
shodanjr_gr
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 810
Joined: Mon Mar 21, 2005 2:45 am
Academic status: Alumnus/a
Location: Stony Brook, NY

Re: Ιντερνετ στις διακοπές;

Post by shodanjr_gr » Mon Mar 23, 2009 7:44 pm

Έχω data-plan της Vodafone στο συμβόλαιό μου. 500 mb χρήση ανά μήνα (λόγω προσφοράς διπλασιάζεται στο 1 giga/μήνα για τον πρώτο χρόνο). Το κόστος αν θυμάμαι καλά ήταν γύρω στα 8-9 ευρώ / μήνα επιπλέον του παλιού συμβολαίου. Επίσης δίνουν και κάποια επιδότηση (γύρω στα 70-80 ευρώ αν θυμάμαι) για αγορά κινητού ή modem.

Από πλευράς ταχύτητας εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το σήμα. Έχει τύχει να κάνω stream από youtube σε DSL-like ταχύτητες, έχει τύχει και να είναι χειρότερα από PSTN. Πάντως για surfing/emailing είναι μια χαρά και δεν θα έχεις πρόβλημα. Το κινητό το χω να κάνει fetch κάθε 15 λεπτά emails από το gmail, και κάνω και γύρω στα 20 λεπτά surfing από το κινητό κάθε μέρα. Μια φορά στο τόσο μπορεί να δω κάνα videάκι αλλά σπάνια. Συνολικό data usage από τον Αύγουστο που το βαλα μέχρι τώρα είναι κάτω από 500 megabyte. Οπότε το πρόγραμμα του (effective) 1 giga που έχω τώρα μου φαίνεται υπερβολικό.


Bottom line: αν είσαι τακτικός emailer/surfer και σου χρησιμεύει να το χεις το dataplan ΚΑΙ στο κινητό, τότε πιστεύω ότι αξίζει. Όταν χρειάζεσαι full-scale net απλά βγάζεις την sim και την βάζεις στο HSDPA modem :).
"Liberal" isn't a dirty word Blackadder!
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”