Win 2000-svchost 100% of CPU

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
User avatar
ailouros
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1041
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:36 pm
Academic status: Alumnus/a
Contact:

Win 2000-svchost 100% of CPU

Post by ailouros » Tue Jan 10, 2006 8:55 am

Έχω το παραπάνω πρόβλημα.
Το svchost καταναλώνει το 100% του επεξεργαστή και δεν μπορώ να κάνω σχεδόν τίποτα ,χωρίς να περιμένω 2 λεπτά για ένα διπλό κλικ.Η λύση έρχεται αν κάνω από τα services stop RIP listener ,αλλά προφανώς τότε κόβεται η επικοινωνία με τον router και συνεπώς δεν υπάρχει ίντερνετ.Τώρα είμαι από linux που σημαίνει ότι ο router δεν έχει πρόβλημα.

Τι προκάλεσε το πρόβλημα:

Ενώ είχα ανοιχτό το Azureus ,έχοντας βάλει μέσα shared πολλά gb αρχεία ,κάτι που καθυστερούσε πολύ το σύστημα ,και κατέβαζα ,απεγκατέστησα το kerio firewall ,αλλά από ότι θυμάμαι η απεγκατάσταση διακόπηκε βίαια για κάποιον λόγο.Στο μεταξύ με το επόμενο restart εγκαταστάθηκαν και windows updates.
Αμέσως μετά απεγκατέστησα και το Azureus προσπαθώντας να λύσω το πρόβλημα της καθυστέρησης.

Τι πιστεύω:

Το βρίσκω εξαιρετικά χλωμό να έχω σκουλήκι ή ιο .Όπως μου είχε ξανασυμβεί με την απεγκατάσταση του νόρτον ,μάλλον κάποια services έχουν μείνει από το firewall (κάποια rules ίσως) και έχει γίνει ότι έγινε.Επίσης σχετικό-άσχετο το .net Studio βγάζει μήνυμα " one or more components are missing ,re-install"

Λύση:

Πραγματικά δεν έχω ιδέα για το τι να κάνω,έβαλα και ξαναέβγαλα το kerio αλλά τπτ ,έτρεξα το regmechanic και πάλι τίποτα..[/u]
Έκανα απεγκατάσταση το antivirus NOD32 και παρολο που ακόμα αυτό το svchost έχει το 9*-100 της CPU μπαίνω νετ και χρησιμοποιώ άνετα τα win..

Ξαναέβαλα το Kerio και έκανα restart και σταμάτησε το svchost να τρώει όλη την Cpu..
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”