Αναβάθμιση pc και format

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
gazoza
byte level
byte level
Posts: 85
Joined: Mon Jan 31, 2005 5:02 pm

Αναβάθμιση pc και format

Post by gazoza » Wed Aug 09, 2006 2:03 pm

Αν αλλάξω μητρική, cpu, μνήμη, κάρτα γραφικών χρειάζομαι απαραιτήτως format; Είναι δυνατόν να δουλέψει με την υπάρχουσα εγκατάσταση (win xp pro). Επίσης μπορώ να κάνω καινούρια εγκατάσταση XP σε άλλο partition χώρις να χρειαστεί να φορμάρω το ήδη υπάρχων; Μου έχει καεί η cpu και αν δεν βρώ την ίδια (athlon xp 2800+) πάω αναγκαστικά για αναβάθμιση..
Ευχαριστώ
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Wed Aug 09, 2006 2:15 pm

Αν δεν κάνεις major αλλαγή, δηλαδή από AMD σε Ιntel μάλλον δε θα έχεις πρόβλημα, αλλά θα πρέπει να περάσεις όλους τους καινούριους drivers. Δεν είμαι σίγουρος βέβαια για αυτό. Αν περάσεις όμως win XP σε άλλο partition σίγουρα δε θα έχει πρόβλημα και η παλιά εγκατάσταση δε θα επηρεαστεί καθόλου, απλά στην αρχή θα σου βγαίνει ένα μενού για να επιλέξεις σε ποιο partition θες να bootareis..
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Post by Erevodifwntas » Wed Aug 09, 2006 5:47 pm

για να λειτουργεί σωστά το μηχάνημα θα χρειαστείς format (διαφορετικά μάλλον θα έχεις αρκετές μπλε οθόνες και θα κατηγορείς τα παράθυρα) ή πέρασμα των windows σε άλλο partition
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Wed Aug 09, 2006 6:27 pm

πολλοί νέοι drivers, πολλά μπερδέματα με τις συσκευές...

συμφωνώ με erevo
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Thu Aug 10, 2006 12:31 am

Να ρωτησεις κυριως σε αλλα φορουμς που ασχολουντε πιο πολυ με hardware τα παιδια, θα βρεις 100% τετοια CPU, η ας ειναι εστω και λιγο υποδεεστερη, μην μπεις σε τετοιες περιπετειες αναβαθμησης χωρις λογο...

Ενδεικτικα insomnia.gr, adslgr.com, thelab.gr
εκει κατι πιστευω θα βρεις... Πριν 2-3 μερες, ειχα δει πουλουσαν εναν Αθλον ΧΡ 2400+ (κανει για τη μητρικη σου) με 30 ευρω στο insomnia... ;)
gazoza
byte level
byte level
Posts: 85
Joined: Mon Jan 31, 2005 5:02 pm

Post by gazoza » Thu Aug 10, 2006 1:57 pm

Βασικά βρήκα στο ebay εναν xp 2800+ καινούριο αλλά είχε 120 ευρώ. Σαν ακρβός μου φάνηκε. Το πρόβλημά μου είναι ότι θέλω να γλιτώσω το format γιατί δεν με παίρνει να ξαναστήσω μηχάνημα που το έχω εδω και 3 χρόνια αφορμάριστο. Δηλαδή αν αλλάξω την μητρική (AMD θα είναι και η καινούρια) μάλλον την γλιτώνω; Σε περίπτωση που κάνω εγκατάσταση στο δεύτερο partition τα προγράμματα που έχω εγκατεστημένα στο παλιό θα έιναι λειτουργικά;(πιστεύω πως ναι..)
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Thu Aug 10, 2006 2:04 pm

μηχάνημα που το έχω εδω και 3 χρόνια αφορμάριστο.
αυτό για καλό το λες ή για κακό ? κανά defrag κάνουμε που και που ?
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Thu Aug 10, 2006 2:30 pm

Ακριβος ειναι!
ακου 120!!!

Δε παιρνεις αυτον τον 2400+ με 30 ευρω απο το ινσομνια?? εστω προσωρινα?
Σιγα τη διαφορα απο τον 2800+
Εγω αυτο θα εκανα παντως απο το να δωσω 300 ευρω για αναβαθμιση που δε χρειαζετε ακομα!
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Thu Aug 10, 2006 5:59 pm

gazoza wrote:Δηλαδή αν αλλάξω την μητρική (AMD θα είναι και η καινούρια) μάλλον την γλιτώνω; Σε περίπτωση που κάνω εγκατάσταση στο δεύτερο partition τα προγράμματα που έχω εγκατεστημένα στο παλιό θα έιναι λειτουργικά;(πιστεύω πως ναι..)
Αν η νέα μητρική έχει διαφορετικό chipset (άλλης εταιρείας) τότε θα χρειαστείς ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ format. Διαφορετικά μπορεί να έχεις προβλήματα μπορεί και όχι. Εγώ όταν έκανα αναβάθμιση (ίδιας εταιρίας chipset) ακολούθησα αυτόν τον οδηγό και δεν είχα πρόβλημα.
http://www.ngohq.com/home.php?page=Arti ... &arc_id=36

Όσο για τα προγράμματα εξαρτάται. Π.χ. εγώ είχα προσπαθήσει να τρέξω κάποια παιχνίδια από άλλο partition αλλά δε γινόταν γιατί χρειάζονταν κάποια αρχεία συστήματος τα οποία αποθηκεύονται σε φακέλους όπως system32 (του 1ου patition) και οι οποίοι δεν προπελάζονται από το 2ο partition ως φάκελοι συστήματος αλλά ως απλοί, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Επομένως σε περίπτωση που τα προγράμματά σου δεν αποθηκεύουν dll αρχεία σε τέτοιους φακέλους λογικά δε θα έχεις πρόβλημα.
gazoza
byte level
byte level
Posts: 85
Joined: Mon Jan 31, 2005 5:02 pm

Post by gazoza » Fri Aug 11, 2006 1:59 pm

Ganther μήπως σου είναι εύκολο να ποστάρεις ένα link για τον 2400+ του insomnia; Δεν το βρήκα και δεν έψαξα και πολύ γιατί έχω πολύ περιορισμένο χρόνο για πρόσβαση στο internet. Ευχαριστώ πολύ.

Αφορμάριστο δεν σημαίνει και fragged:) Απλά ήταν απίστευτα σταθερό αυτά τα χρόνια και δεν έβρισκα λόγο για format..
gazoza
byte level
byte level
Posts: 85
Joined: Mon Jan 31, 2005 5:02 pm

Post by gazoza » Fri Aug 11, 2006 2:01 pm

Luke thnx πολύ χρήσιμα αυτά που μου είπες όπως και το link σου.
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”