Μαθήματα Linux

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
specton
bit level
bit level
Posts: 38
Joined: Sat Dec 16, 2006 9:03 pm

Μαθήματα Linux

Post by specton » Sat Dec 16, 2006 9:18 pm

Χαίρετε,
είμαι καινούριος στο website, από το τμήμα ΔΕΤ 3ο έτος και προς το παρόν είμαι erasmus..

Βασικά για να μην πολυλογώ, θέλω να αγοράσω παλιό υπολογιστή *pentium 2 ή 3 λογικά γύρω στα 128 Ram και καμιά 6-10 giga σκληρό,
οπότε επιθυμώ να τοποθετήσω Linux για να αρχίσω να ασχολούμαι και να μαθαίνω.

Α) Θα τρέχει καλά το Linux σε τέτοιο υπολογιστή ή θα κολλάει (όπως τα WinXP SP2 στον Celeron 2,9 με 512 Ram?!!)?

Β) Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με αυτό το λειτουργικό σύστημα, πως πρέπει να αρχίσω να μαθαίνω; Μπορώ να παρακολουθήσω κανένα μάθημα στο τμήμα Πληροφορικής (ποιο και σε ποιο εξάμηνο) ή επίσης υπάρχει κάποιο φροντηστήριο ή κάτι τέτοιο για κάποια αρχικά βασικά μαθήματα;

ΥΓ: Έστειλα mail για να ρωτήσω για μαθήματα και Certification στα Red Hat Linux από την Ελληνοαμερικανική ένωση..τιμή 1950 ευρώ για 1 χρόνο;!
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Sat Dec 16, 2006 10:07 pm

Οι περισσότερες διανομές θα τρέχουν καλά και με γραφικό περιβάλλον...
Το installation είναι πολύ εύκολο ( γραφικό ) και ουσιαστικά δεν χρειάζεται γνώσεις βάζοντας μια έκδοση όπως το OpenSuSE..
Το πρόβλημα είναι κυρίως στα Packages που θα σου χρειάστουν..

Αν θές πάντως μπορείς να δοκιμάσεις κάποια Live on CD έκδοση που δεν χρειάζεται καν εγκατάσταση.. Knoppix , Gentoo live , SuSE live απλά βάζεις το CD/DVD και το θέτεις σαν Boot συσκευή από το BIOS.. και that`s it..

Τώρα σχετικά με τις διανομές υπάρχουν σε images (.iso) στο internet..

Τέλος για να μάθεις θα έλεγα πως χρειάζεται κυρίως ενασχόληση και googling.. 1950 ευρώ δεν αξίζει να δώσεις με τπτ..

Αυτά ! ;)
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Post by PaP » Sat Dec 16, 2006 11:22 pm

Το RedHat Certification είναι επαγγελματικό εφόδιο για να είσαι administrator etc σε RedHat υποδομές...

Καταρχήν μαθαίνεις μόνος σου μέσα από σελίδες αλλά ρίξε και μια ματιά σε αυτα
http://www.eexi.gr
http://www.ufu.gr

Τα XP που σε κολλάνε σε αυτό το μηχάνημα φταίει και μόνο το μηχάνημα σου ή το τι έχεις βάλει πάνω να τρέχει (χαζά services κλπ)

Οσο για διανομή ρίξε μια ματιά στη πιο δημοφιλή έκδοση http://www.ubuntu.com
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Sat Dec 16, 2006 11:46 pm

Με ενδιαφέρει και εμένα το παρόν.

Υπάρχει και Certification για Linux?
Καλό, αλλά πανάαακριβο!

Είχε γίνει πάντως εδώ στο ΟΠΑ ενα εισαγωγικό σεμινάριο σε Linux από τα παιδιά του forum.
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Post by PaP » Sun Dec 17, 2006 3:00 pm

Πού να δεις για Solaris το κόστος...
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Sun Dec 17, 2006 5:09 pm

Η διανομή Ubuntu είναι αρκετά εύκολη στο installation. Δεν αξίζει με τίποτα να δώσεις τόσα χρήματα. Τα guides στο web είναι πολύ καλά και θα σε καλύψουν. Ό,τι προβλήματα αντιμετωπίσεις ρωτάς εδώ.
Πού να ψάχνεις να αγοράσεις τέτοιο pc (εκτός αν έχεις βρει και το κόστος του με οθόνη δεν ξεπερνά τα 150ευρώ)? Με κόστος 300 ευρώ μπορείς να πάρεις ένα καινούριο pc (αρκετό για εφαρμογές γραφείου και για να βλέπεις dvd) +50ευρώ μια μεταχειρισμένη καλή CRT οθόνη.
Μαθήματα τέτοιου χαρακτήρα δεν έχουμε στο τμήμα Πληροφορικής (αν και δε θα πείραζε να υπήρχαν έστω ως προαιρετικά).
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Sun Dec 17, 2006 5:14 pm

αν θες καλή crt οθόνη, έχω μια προς πώληση...πμ me...
specton
bit level
bit level
Posts: 38
Joined: Sat Dec 16, 2006 9:03 pm

Post by specton » Mon Dec 18, 2006 4:22 pm

Απαγορεύονται τα greeklish

Einherjar
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Mon Dec 18, 2006 5:15 pm

Τί είναι αυτό το σεμινάριο;Πού το είδες;
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
specton
bit level
bit level
Posts: 38
Joined: Sat Dec 16, 2006 9:03 pm

Post by specton » Mon Dec 18, 2006 10:28 pm

Πρώτον: Συγνώμη για τα greeklish, κακώς έσβησες το μήνυμα γιατί βρίσκομαι erasmus και ο υπολογιστής στο πανεπιστήμιο δεν διαθέτει ελληνικά!

Δεύτερον: http://www.eexi.gr εκεί δες για τα σεμινάρια!
Έχει Α και Β κύκλο linux 135 και 175 ευρώ αντίστοιχα!
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”