Linux Windows τι πραγματικά προτιμάτε

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
User avatar
koki
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 403
Joined: Fri Apr 30, 2004 5:19 pm
Academic status: N>4
Location: Αργυρούπολη
Contact:

Post by koki » Tue Jul 20, 2004 6:16 pm

Αν και ο Μηνάς ήταν κατατοπιστικότατος και έδωσε πολύ σωστά την εικόνα, θέλω κι εγώ να υπογραμμίσω πως όσοι λένε πως το linux είναι μόνο για ακαδημαϊκή χρήση κλπ κλπ, απλά έχουν συμβιβαστεί με το συνήθειο του να χρησιμοποιούν Windows και δεν έχουν κάνει τον κόπο να δοκιμάσουν κάτι νέο.
Επαναλαμβάνομαι όταν γράφω ότι κάποτε και τα Windows σας ήταν παντελώς άγνωστα και κάτσατε και τώρα μπορείτε να κάνετε πάρα πολλά πράγματα. Αντίστοιχα μπορείτε να κάνετε το μεγαλύτερο ποσοστό των όσων κάνετε στα Windows, (εκτός ίσως από τα παιχνίδια) με καλύτερη απόδοση στις πιο πολλές περιπτώσεις και με ασύγκριτη ασφάλεια. Το ότι είναι κατανοητό το "αυτό έμαθα, αφού δουλεύει (όπως δουλεύει τελοσπάντων...) δεν το αλλάζω" δε σημαίνει ότι είναι και σωστή τακτική για κάποιον που είναι η δουλειά του αυτή.
15 firewalls, τρία win updates τη μέρα και 5 anti-virus και πάλι πρέπει να προσέχετε τον πισινό σας διαρκώς. Mail, surfing, ανταλλαγή αρχείων, chatting,downloading όλα θέλουν διπλό(++) έλεγχο.
Για ποιο λόγο? Για να πατάτε ctrl alt del, τρεις φορές τη μέρα πριν το φαγητό και να ψάχνετε μα γιατί ψόφισε πάλι ο IE, και τι είναι αυτό το my_ass bar που απέκτησε σήμερα.
Αχ συγγνώμη αν υπερβάλλω κάπως, αλλά δεν μπορώ να ακούω ατεκμηρίωτες ή ημιμαθείς γνώμες.
Όλα γίνονται με linux OS και μάλιστα αρκετά εύκολα/γρήγορα/αξιόπιστα, και υπάρχουν τόνοι documentation,man pages, fora, mail-lists, how-tos, ομάδες ανθρώπων δίπλα μου/σου/μας που ασχολούνται και είναι προθυμοι να βοηθήσουν κάποιον που κάνει μια -σοβαρή, και όχι "λύστε μου το ψυχολογικό μου"- προσπάθεια.
Ουφ!
Δεν είναι ο σκοπός μου να πείσω κανέναν να αλλάξει τις συνήθειές του, κάθε άλλο (βλ "δεν μπορείς να σώσεις κάποιον που δε θέλει να σωθεί" κλπ), αλλά τουλάχιστον να είμαστε ειλικρινής και με σωστή επιχειρηματολογίά.
``Άναρθρες κραυγές τύπου απόλυσης από στρατό' ' + ``'Άναρθρες κραυγές τύπου θα πάω στο Παρίσι' ' + ``Άναρθρες κραυγές τύπου μαμά μου φοβάμαι' '

Τα βλογς είναι σαν τις ********, όλοι έχουν από μία ;)

Death By Popcorn : Η απάντηση σε κάθε εσωτερική και εξωτερική σινε/σειρο-αναζήτηση. :D
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Post by Erevodifwntas » Tue Jul 20, 2004 6:29 pm

συμφωνώ σε ένα σημειο... Υπάρχει έρευνα που δείχνει ότι άτομα που δεν ήξεραν τίποτα από υπολογιστές προτιμούσαν το OS με το οποίο ήρθαν πρώτα σε επαφή.
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
Swtos
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 309
Joined: Mon Apr 18, 2005 4:52 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Δ.Π

Post by Swtos » Fri Apr 22, 2005 11:43 am

Καταρχην δεν ξέρω αν βρισκομαι στο σωστο topic για να ρωτήσω το παρακατω:
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Έχω έναν παλιό υπολογιστή Pentium στα 100MHz με 16MB RAM και σκληρό 1.2GB. Υπάρχει καποια εκδοση του LINUX για Η/Υ με τετοιες προδιαγραφές?
-My father made him an offer he couldnt refuse
-What was that?
-Luca Brasi held a gun to his head and my father assured him that either his brain or his signature would be on the contract

-The Godfather
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Fri Apr 22, 2005 2:04 pm

Swtos wrote: Έχω έναν παλιό υπολογιστή Pentium στα 100MHz με 16MB RAM και σκληρό 1.2GB. Υπάρχει καποια εκδοση του LINUX για Η/Υ με τετοιες προδιαγραφές?
Σαφώς , και οι τελευταίες λογικά θα σου τρέχουν..
Δεν ξέρω πόσο γρήγορα θα παίζει το γραφικό περιβάλλον (αν βάλεις KDE) αλλά σε κονσόλα κτλ δεν νομίζω να υπάρχουν προβλήματα
Ααα επίσης δεν θα μπορείς να τρέχεις παιχνίδια μάλλον(Frozen-Bubble , Tux-Racing και δεν συμαζεύεται ;) )..

Το κυρίως πλεονέκτημα , in my point of view , όλων των διανομών Linux είναι οι εφαρμογές δικτύου και ο τρόπος με τον οποίο μπορείς να τις δημιουργήσεις/διαχειριστείς.. Το λειτουργικό είναι σχεδιασμένο με γνώμονα ασφάλεια/διασυνδέσημότητα , αντίθετα με τα Windows που στην αρχή ήταν standalone μηχανές και αργότερα προσαρμόστηκαν (με patches επί patchesών) για να δουλεύουν σε δίκτυα..
Επίσης το fork ,για όσους έχουν γράψει και προγραμματάκια , είναι πολύ μπροστά , αντί να κάθεσαι να παιδεύεσαι με threads κάνεις την δουλειά σου αμέσως..
Ο minas με κάλυψε στα υπόλοιπα..
Και επίσης η SuSE είναι μια χαρά , μην ακούτε τον HdKiLLeR ;) :-D :smt016
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Post by PaP » Fri Apr 22, 2005 2:38 pm

Ψαξε για Damn Small Linux είναι ότι πρέπει για παλιά κουτιά
Επίσης κανα debian θα παίζει καλά αλλά για window manager Θα βάλλεις Fluxbox, IceWM, XFCE ή κάτι τέτοιο. Suse, mandrake, red hat ούτε για αστείο
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Fri Apr 22, 2005 3:27 pm

ναι αλλά χωρίς Frozen bubble τι να το κάνει??:D:D:D
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
User avatar
semis19
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1607
Joined: Sat May 01, 2004 12:10 am
Location: Άνω Γλυφάδα - Αθήνα
Contact:

Post by semis19 » Fri Apr 22, 2005 5:49 pm

Τον έχω κάνει πολύ μάγκα τον PaP σε αυτο το παιχνίδι αν και έπαιζε στην έδρα του (Linux), lumenintervalum, σε κάτι κενά που είχαμε στο 2ο έτος! :-D :-D :-D :-D
υγ: Σόρρυ, για το off topic!
"Make way for the bad guy.", Al Pacino, Playing Tony Montana in Scarface
"Elementary, my dear Watson.",The adventures of Sherlock Holmes
"A boy's best friend is his mother.", Antony Perkins, Psycho
"P.M.P. Fight Hey, Juohmaru, you are a fighter of hope, P.M.P. Fight Put your love into machines ..." - Plawres SanShiro
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Sat Apr 23, 2005 7:19 pm

Swtos wrote:Καταρχην δεν ξέρω αν βρισκομαι στο σωστο topic για να ρωτήσω το παρακατω:
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Έχω έναν παλιό υπολογιστή Pentium στα 100MHz με 16MB RAM και σκληρό 1.2GB. Υπάρχει καποια εκδοση του LINUX για Η/Υ με τετοιες προδιαγραφές?
Debian/Gentoo σου κάνουν αυτή την στιγμή το 80% των linux users με αυτά παίζουν(μιλάω για linux users όχι για windows users με dual boot κλπ μην με πιάσετε απο τον λαιμό σε αυτές τις περιπτώσεις οι περισσότεροι έχουν suse,fedora κλπ κλπ). Εάν έχεις όρεξη να στήσεις πραγματάκια ώστε να είναι optimized για το box αυτό βάλε Slack και κάνε compile ή Gentoo απο stage 1. Βέβαια δεν τίθεται θέμα για Kde κλπ γιατί θα γίνει χαμός. Τέλος εάν θέλεις δοκίμασε:

ArkLinux - για desktop usage χωρίς μεγάλη εμπειρία.
Ubuntu - debian based(και αυτό) .

Btw: Σε αντίστοιχο box με λίγο περισσότερη mem με OpenBSD το KDE έπαιζε ψιλο καλά(με τα effects off).
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Post by PaP » Sun Apr 24, 2005 1:21 am

Σε εκατοστάρι με τπτ ubuntu μιας και έρχεται με Gnome το οποίο θέλει χαλαρά 128 Mb και νομίζω το Ark είναι optimized για i686
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Sun Apr 24, 2005 10:37 am

So what και εγώ σε 100άρι ολόιδιο το δοκίμασα είχε μέσα 64mb ram και έπαιξε μια χαρούλα.

Όχι το X πάντος γιατί η κάρτα γραφικών ήταν άστα...
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Sun Apr 24, 2005 1:12 pm

Πάντως για το Damn Small Linux έχω δεί εδώ ένα άρθρο που μπορεί να σου φανεί χρήσιμο και ίσως να σε πείσει να βάλεις αυτό για να παίξει το μηχανάκι σου.
Λέει για τις δυνατότητες του LiveCD αλλά είναι καλούλι και μπορεί να σε βοηθήσει.
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”