Πρόβλημα με Virtual PC

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Πρόβλημα με Virtual PC

Post by Ισοβίτης » Sat Feb 23, 2008 10:18 pm

Έχω εγκαταστήσει το Virtual PC 2007 σε λάπτοπ με Windows Vista και δοκίμασα να βάλω Ubuntu 7.10. Ενώ όλα φαίνεται να πηγαίνουν καλά (δημιουργώ νέο virtual machine, επιλέγω μέγεθος διαμερίσματος και διαθέσιμη ΡΑΜ, κλπ), ανοίγει το παράθυρο όπου επιλέγω "start or install Ubuntu". Στη συνέχεια, το παράθυρο μεγαλώνει καταλαμβάνοντας όλη την οθόνη και εμφανίζεται η επιφάνεια εργασίας του Ubuntu με τα εικονίδια Examples και Install. Όμως, το ποντίκι δεν λειτουργεί, το πληκτρολόγιο επίσης, η ανάλυση της οθόνης του Ubuntu έχει μικρύνει απίστευτα, τα χρώματα είναι αποχρώσεις του πράσινου και κατακόρυφες ρίγες καταλαμβάνουν το χώρο τόσο που με δυσκολία διακρίνονται τα εικονίδια και τα γράμματα!

Καμιά ιδέα; :smt017
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
User avatar
cyberpython
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 654
Joined: Wed Nov 21, 2007 8:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Αθηνα
Contact:

Re: Πρόβλημα με Virtual PC

Post by cyberpython » Sat Feb 23, 2008 10:44 pm

Δοκίμασε καλύτερα με το VirtualBox (http://www.virtualbox.org/). Προσοχή όμως, όταν θα φτιάξεις το virtual disk για το Ubuntu να επιλέξεις "Dynamically expanding image" αλλιώς η εγκατάσταση θα παγώνει όταν πάει ο installer της ubuntu να φτιάξει το partition table.

Για τα παράθυρα σε Linux, όταν δε μπορείς να δεις ολόκληρο το παράθυρο και δεν υπάρχει scrollbar δοκίμασε να κρατήσεις πατημένο το Alt και να σύρεις το παράθυρο.
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Re: Πρόβλημα με Virtual PC

Post by gasparosoft » Sat Feb 23, 2008 11:34 pm

Ισοβίτη έβαλα Ubuntu στο PC μου με το VMware και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Κατέβασέ το και δες.
[off]Γιατί έχεις κόλημα με την Microsoft;[/off]
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: Πρόβλημα με Virtual PC

Post by Ισοβίτης » Sun Feb 24, 2008 12:01 am

Τελικά, χρησιμοποίησα το virtualbox. Ευχαριστώ πολύ, cyberpython :smt023 . Δείχνει να δουλεύει.

@gasparosoft: Εγώ έχω κόλλημα με την Μ$???????? :-D :-D :-D Δε σε καταλαβαίνω :razz: Είναι καθαρή σύμπτωση το γεγονός ότι στηρίζω πολλά από τα προϊόντα της :-D
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”