LinuX....???

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: LinuX....???

Post by moody » Sat Nov 16, 2013 2:24 am

Αν θες steam,ξέχνα το debian,αν όχι , αξίζει :-p
+ η μετάβαση από ubuntu -> debian είναι πανεύκολη
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: LinuX....???

Post by MpoMp » Sat Nov 16, 2013 11:11 am

Mint πολύ user friendly και προφανώς εύκολο στην εγκατάσταση. Αν το βάλεις με Cinnamon είναι και αρκετά windows-like το DE.

Αν βάλεις debian ετοιμάσου για αρκετό configuring, όπως και στο arch. Για λάπτοπ δε θα συνιστούσα με τίποτα debian εκτός και αν έχεις κάποια συγκεκριμένη δουλειά να κάνεις μ' αυτό.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: LinuX....???

Post by cypher » Sat Nov 16, 2013 12:01 pm

Αν είναι να βάλει debian και να κάνει τόσο configuration καλύτερα να βάλει arch, να το κάνει μια φορά και να μην ξαναχρειαστεί φορμάτ.
Για αρχή θα έλεγα μην ψάχνεις μόνιμη λύση μετά το ubuntu. Εγκατέστησε μια σε ενα VM archbang ή manjaro (arch + openbox/xfce), linux mint, sparkylinux (debian + enlightment), βάλε και fedora να δείς πως είναι (αλλα μην το κρατήσεις μόνιμα :-p ).
Θα σου πάρει κανα διήμερο να τα δείς όλα στα bam για να πάρεις μια ιδέα και μετά αποφασίζεις ανάμεσα στα 3 πρώτα.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: LinuX....???

Post by MpoMp » Sat Nov 16, 2013 12:07 pm

Στο λάπτοπ κατά 90% θα έχει θέμα πρώτα απ' όλα με wireless drivers αν βάλει κάτι πιο "low level" από fedora/mint. Ειδικά κατά το installation παίζει να χρειαστεί wired σύνδεση για να συνεχίσει.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: LinuX....???

Post by cypher » Sat Nov 16, 2013 12:12 pm

Πλέον σε arch κάνεις wifi-setup στην κονσόλα με το που ξεκινάει και σου βρίσκει AP και συνδέεσαι. Εγω σε τελευταίο install σε 2-3 laptop δεν είχα θέμα. Aλλα ντάξ πόσο θέμα είναι να το συνδέσεις λίγο με ethernet, να βάλεις drivers και μετά να συνεχίσεις απο wifi; Πληροφορικάριοι είστε.
http://i.imgur.com/ELZ7ZmG.gif
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: LinuX....???

Post by MpoMp » Sat Nov 16, 2013 12:18 pm

cypher wrote:Πλέον σε arch κάνεις wifi-setup στην κονσόλα με το που ξεκινάει και σου βρίσκει AP και συνδέεσαι. Εγω σε τελευταίο install σε 2-3 laptop δεν είχα θέμα. Aλλα ντάξ πόσο θέμα είναι να το συνδέσεις λίγο με ethernet, να βάλεις drivers και μετά να συνεχίσεις απο wifi; Πληροφορικάριοι είστε.
http://i.imgur.com/ELZ7ZmG.gif
Δε ξέρω για arch, σε debian είχα θέμα επειδή έκανα το λάθος να πάω σε καφετέρια να το σετάρω και δεν είχα μαζί καλώδιο ούτε η καφετέρια πρίζες ethernet. :smt024

Αλλά γενικά μου έχει τύχει και έχω δει και πολλές περιπτώσεις σε γνωστούς που και post-installation είχαν θέμα με σύνδεση σε ασύρματα δίκτυα. Ειδικά σε αυτό της σχολής. :-p
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: LinuX....???

Post by moody » Sun Nov 17, 2013 1:54 am

Ladies and gents,
i may present to you
crunchbang of GG
crunchbangOFgg.png
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: LinuX....???

Post by nikosk » Sun Nov 17, 2013 10:59 am

moody==classic 4chan poser!!!
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
User avatar
Shocker
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1080
Joined: Wed Sep 19, 2007 11:59 pm
Academic status: N>4
Location: Beehives / Anabyss
Contact:

Re: LinuX....???

Post by Shocker » Sun Feb 09, 2014 8:59 pm

Noob here,
εγκατέστησα Mint 16 ,και εννοείται ότι είχα διάφορα θεματάκια ,αλλά ένα ένα τα λύνω :P
όμως εχω εκνευριστεί γιατί δν βρίσκω την αιτία που κολλάει στον firefox αν μπω youtube και επιλέξω 720p video κ το βαλω full screen κολλάει,σέρνεται το σύμπαν! Ενώ με το chromium όλα κομπλε
τι παίζει; δοκίμασα να κανω τπτ updates στο flashplayer/shockplayer δν εβγαλα ακρη
User avatar
bstrds
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 247
Joined: Sat Dec 11, 2010 1:48 pm
Academic status: 4th year

Re: LinuX....???

Post by bstrds » Sun Feb 09, 2014 9:05 pm

ο chromium χρησιμοποιει δικη του εσωτερικη flash version, αρα το προβλημα ειναι στην γενικη (μαλλον το πακετο flashplugin-nonfree) , την οποια χρησιμοποιει κ ο firefox. αρα δοκιμασε να κανεις update/whatever σε αυτο.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[code] _____________________________________ / You're a card which will have to be \ \ dealt with. / ------------------------------------- \ ,-^-. \ !oYo! \ /./=\.\______ ## )\/\ ||-----w|| || || Cowth Vader [/code]
User avatar
Shocker
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1080
Joined: Wed Sep 19, 2007 11:59 pm
Academic status: N>4
Location: Beehives / Anabyss
Contact:

Re: LinuX....???

Post by Shocker » Sun Feb 09, 2014 11:05 pm

Thanks,φαίνεται να δουλεύει τώρα ! Ανακάλυψα κιάλλο αντιστοιχο θέμα,ταινία 720p/1080/ ψιλοκολλάει ,σσαν πολυ στιγμιαία spikes ! Θέμα των nvidia drivers θα ναι ε; Συγνώμη αν ειναι τελείως ηλίθιες οι ερωτήσεις μου,αλλά είμαι πραγματικά άχρηστος σε δαυτο
User avatar
bstrds
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 247
Joined: Sat Dec 11, 2010 1:48 pm
Academic status: 4th year

Re: LinuX....???

Post by bstrds » Sun Feb 09, 2014 11:13 pm

αν συμβαινει το ιδιο και στον chromium, τοτε μαλλον ναι ειναι θεμα nvidia. παντως αμα δεν θελεις να βαλεις παιχνιδια κλπ, και οι ανοιχτοι drivers παιζουνε τα βιντεο κομπλε αποτι εχω δει
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[code] _____________________________________ / You're a card which will have to be \ \ dealt with. / ------------------------------------- \ ,-^-. \ !oYo! \ /./=\.\______ ## )\/\ ||-----w|| || || Cowth Vader [/code]
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: LinuX....???

Post by stoupeace » Tue Apr 15, 2014 5:39 pm

Ubuntu 12.04
Δεν φαίνεται να δουλεύει το java browser plugin. Εβαλα και ξαναβγαλα και ξαναέβαλα openjdk και icedtea plugin και δεν ψήνεται να κάνει verify στο test page της oracle. Ούτε αλλού.

http://www.java.com/en/download/installed.jsp
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
Soinex88
byte level
byte level
Posts: 82
Joined: Fri Aug 19, 2011 9:24 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: LinuX....???

Post by Soinex88 » Sat Apr 26, 2014 11:57 am

Τώρα ελπίζω να βάζω την ερώτηση στο σωστό thread. :-D
Καλημέρα σε όλους.Το λοιπόν:
Εκεί που έπαιζα με το καινούριο μου λάπτοπ και και τα πανέμορφα ubuntu που μέχρι πρότινος είχα
ξαναματαδεί μόνο μέσω του Vitual Box :-D , έκανα μια από τις ανανεώσεις που μου είχε για την κάρτα γραφικών,
και μετά το restart με βάζει καρφί στο τερματικό,στο οποίο ξέρω πως να πλοηγηθώ αλλά μου λείπει το desktop :smt010 :smt010
Δώστε τα φώτα σας ρε παιδιά γιατί έτσι και πρέπει να ξαναβάλω το λσ λόγω μιας χαζαμάρας θα τσατιστώ.
Provehito in Altum
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: LinuX....???

Post by MpoMp » Sat Apr 26, 2014 1:01 pm

Soinex88 wrote:Τώρα ελπίζω να βάζω την ερώτηση στο σωστό thread. :-D
Καλημέρα σε όλους.Το λοιπόν:
Εκεί που έπαιζα με το καινούριο μου λάπτοπ και και τα πανέμορφα ubuntu που μέχρι πρότινος είχα
ξαναματαδεί μόνο μέσω του Vitual Box :-D , έκανα μια από τις ανανεώσεις που μου είχε για την κάρτα γραφικών,
και μετά το restart με βάζει καρφί στο τερματικό,στο οποίο ξέρω πως να πλοηγηθώ αλλά μου λείπει το desktop :smt010 :smt010
Δώστε τα φώτα σας ρε παιδιά γιατί έτσι και πρέπει να ξαναβάλω το λσ λόγω μιας χαζαμάρας θα τσατιστώ.
Για δοκίμασε

Code: Select all

sudo apt-get install --reinstall ubuntu-desktop
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: LinuX....???

Post by nachos » Sat Apr 26, 2014 1:05 pm

Deactivate τον proprietary driver της nvidia, και reinstall τον open-source. Τα package-names δεν τα θυμάμαι, μπορεις να τα googl-άρεις άφοβα.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
Soinex88
byte level
byte level
Posts: 82
Joined: Fri Aug 19, 2011 9:24 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: LinuX....???

Post by Soinex88 » Sat Apr 26, 2014 1:09 pm

MpoMp wrote:
Soinex88 wrote:Τώρα ελπίζω να βάζω την ερώτηση στο σωστό thread. :-D
Καλημέρα σε όλους.Το λοιπόν:
Εκεί που έπαιζα με το καινούριο μου λάπτοπ και και τα πανέμορφα ubuntu που μέχρι πρότινος είχα
ξαναματαδεί μόνο μέσω του Vitual Box :-D , έκανα μια από τις ανανεώσεις που μου είχε για την κάρτα γραφικών,
και μετά το restart με βάζει καρφί στο τερματικό,στο οποίο ξέρω πως να πλοηγηθώ αλλά μου λείπει το desktop :smt010 :smt010
Δώστε τα φώτα σας ρε παιδιά γιατί έτσι και πρέπει να ξαναβάλω το λσ λόγω μιας χαζαμάρας θα τσατιστώ.
Για δοκίμασε

Code: Select all

sudo apt-get install --reinstall ubuntu-desktop
Δυστυχως ρε Mpomp μου λεει οτι δεν βρισκει το command (αφου πρωτα μου ζητα το password).Δοκιμασα και αλλα τετοια αντιστοιχα
(πχ και εντολες με unity και τετοια) αλλα τιποτα. Για να βοηθησω την κατασταση,το laptop ειναι το DEll 5737 που ερχεται απο γνωστο e-καταστημα με προεγκατεστημένα τα ubuntu. Τωρα παω σε ενα νετ καφε να κατεβασω και να παρω σε cd το iso γιατι δεν έχω σπιτι αγραφα cd.Ρε παιδες θα φαω μεγαλο πακετο τωρα να τα ξαναβαλω;; (drivers κλπ;;;) ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ :smt013
Provehito in Altum
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: LinuX....???

Post by nachos » Sat Apr 26, 2014 1:10 pm

Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: LinuX....???

Post by MpoMp » Sat Apr 26, 2014 1:11 pm

Soinex88 wrote:.Ρε παιδες θα φαω μεγαλο πακετο τωρα να τα ξαναβαλω;; (drivers κλπ;;;) ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ :smt013
Δε νομίζω, αν έχεις σύνδεση στο internet κατά την εγκατάσταση θα στα βάλει όλα αυτόματα.

Αλλιώς δοκιμάζεις αυτό που πόσταρε ο nachos. ;)
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
Soinex88
byte level
byte level
Posts: 82
Joined: Fri Aug 19, 2011 9:24 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: LinuX....???

Post by Soinex88 » Sat Apr 26, 2014 1:37 pm

nachos wrote:Deactivate τον proprietary driver της nvidia, και reinstall τον open-source. Τα package-names δεν τα θυμάμαι, μπορεις να τα googl-άρεις άφοβα.
α μπραβο ρε νικ κατι τετοιο εκανα και μετα το ρισταρτ παπαλα...κατσε ομως, η καρτα ειναι η AMD Radeon HD 8870M...αρα να βρω τους open source drivers αυτής;

========================================================================================================================
πηγαινοντας να κανω το 1ο μου βγαζει για το sudo --> command not found
συνεχιζω κανονικα κανονικα απο το 2.

(αν τα καταφερουμε κερναω φαι :-D )

========================================================================================================================
τα κανω ολα αυτα αλλα ακομα τιποτα...plz help....
Last edited by Jami on Sat Apr 26, 2014 3:27 pm, edited 1 time in total.
Reason: Triple Post
Provehito in Altum
User avatar
bstrds
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 247
Joined: Sat Dec 11, 2010 1:48 pm
Academic status: 4th year

Re: LinuX....???

Post by bstrds » Sat Apr 26, 2014 6:31 pm

αρχικα, κοιτας guide για να βγαλεις την nvidia, ενω εχεις amd καρτα..
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[code] _____________________________________ / You're a card which will have to be \ \ dealt with. / ------------------------------------- \ ,-^-. \ !oYo! \ /./=\.\______ ## )\/\ ||-----w|| || || Cowth Vader [/code]
User avatar
PatrickFTW
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 625
Joined: Sat Oct 30, 2010 9:06 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Somewhere

Re: LinuX....???

Post by PatrickFTW » Tue Jun 10, 2014 1:23 am

Παιδιά sorry για την πληβεία ερώτηση αλλά ξέρει κανείς πως συνδεόμαστε στο wifi της σχολής μέσω laptop με linux (Ubuntu 14.04) ?
Oι άνθρωποι δεν πρέπει να φοβούνται τις κυβερνήσεις, οι κυβερνήσεις πρέπει να φοβούνται τους ανθρώπους...
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”