LinuX....???

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: LinuX....???

Post by nachos » Wed Nov 23, 2011 2:51 pm

nikosk wrote:να κανω clean install ubuntu 11.10 η να βαλω καποιο αλλο linux distro(προσ το παρον εχω dual boot windows7/ubuntu 10.04)???

υγ: αυτο ειναι το laptop που τα εχω εγκατεστημενα http://www.multirama.gr/products/produc ... tid=010200
Μη βάλεις τα 11.10, όσοι τα βάλαμε το μετανιώσαμε. Τα 10.04 είναι μεγάλη αξία, θα σου πρότεινα να μείνεις σε αυτά προς το παρόν, ει δυνατόν μέχρι και την επόμενη LTS.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: LinuX....???

Post by chriskin » Wed Nov 23, 2011 7:17 pm

εγω παντως χαρηκα ιδιαιτερα τις αλλαγες στα 11.10, και σε θεμα εμφανισης και σε θεμα features. - απο τα 7.10 ειναι η πρωτη φορα που χαιρομαι πραγματικα καποια νεα εκδοση
παντα υπαρχουν αυτοι που λενε για καποια παλιοτερη εκδοση "ηταν καλυτερη" , ποτε δεν καταλαβα γιατι ομως :smt017
User avatar
lost_noni_dw
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 538
Joined: Wed Mar 03, 2010 9:29 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: LinuX....???

Post by lost_noni_dw » Wed Nov 23, 2011 9:43 pm

Δεν ξέρω τι γίνεται γενικά,πάντως στο λάπτοπ μου τα 11.10 είναι αισθητά πιο αργά και έχουν εμφανιστεί διάφορα bugs(τη μία δεν δούλευε το touchpad,την άλλη ο εκτυπωτής και διάφορα άλλα θεματάκια). :???:
Image
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: LinuX....???

Post by chriskin » Wed Nov 23, 2011 9:54 pm

lost_noni_dw wrote:Δεν ξέρω τι γίνεται γενικά,πάντως στο λάπτοπ μου τα 11.10 είναι αισθητά πιο αργά και έχουν εμφανιστεί διάφορα bugs(τη μία δεν δούλευε το touchpad,την άλλη ο εκτυπωτής και διάφορα άλλα θεματάκια). :???:

εμενα παλι συμβαινει το ακριβως αντιθετο : ειναι γρηγοροτερα απο τα 11.04 και εχει διορθωθει ενα προβλημα με τη φωτεινοτητα της οθονης που ειχαν τα 11.04 (οχι οτι κι εκει ηταν τιποτα φοβερο, αλλαζες ενα αρχειακι και ησουν ετοιμος - απλα ηταν λιγο ξενερα να βαζεις νεο λειτουργικο και να μην λειτουργει η αλλαγη φωτεινοτητας :lol: )


εδιτ : btw η μπαταρια κραταει ανετα γυρω στις 3μιση ωρες με τα 11.10 ενω δεν εκλεινε 2 με την καμια στα 11.04 - και στις δυο περιπτωσεις με χρηση 50/50 720p video (μεσω επεξεργαστη μονο) και browsing
Last edited by chriskin on Wed Nov 23, 2011 10:06 pm, edited 1 time in total.
User avatar
lost_noni_dw
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 538
Joined: Wed Mar 03, 2010 9:29 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: LinuX....???

Post by lost_noni_dw » Wed Nov 23, 2011 9:55 pm

chriskin wrote:
lost_noni_dw wrote:Δεν ξέρω τι γίνεται γενικά,πάντως στο λάπτοπ μου τα 11.10 είναι αισθητά πιο αργά και έχουν εμφανιστεί διάφορα bugs(τη μία δεν δούλευε το touchpad,την άλλη ο εκτυπωτής και διάφορα άλλα θεματάκια). :???:

εμενα παλι συμβαινει το ακριβως αντιθετο : ειναι γρηγοροτερα απο τα 11.04 και εχει διορθωθει ενα προβλημα με τη φωτεινοτητα της οθονης που ειχαν τα 11.04 (οχι οτι κι εκει ηταν τιποτα φοβερο, αλλαζες ενα αρχειακι και ησουν ετοιμος - απλα ηταν λιγο ξενερα να βαζεις νεο λειτουργικο και να μην λειτουργει η αλλαγη φωτεινοτητας :lol: )
lol :lol:
Image
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: LinuX....???

Post by nachos » Thu Nov 24, 2011 9:12 am

lost_noni_dw wrote:Δεν ξέρω τι γίνεται γενικά,πάντως στο λάπτοπ μου τα 11.10 είναι αισθητά πιο αργά και έχουν εμφανιστεί διάφορα bugs(τη μία δεν δούλευε το touchpad,την άλλη ο εκτυπωτής και διάφορα άλλα θεματάκια). :???:
Quoted for truth.

Δεν ξέρω αν ευθύνεται ο νέος kernel η το unity (ή ενδεχομένως και τα δύο μαζί), αλλά το 11.10 έχει καταντήει σκέτο cpu leacher. Πρώτη φορά ever που έχω δει σε Linux, χωρίς να έχω ανοιχτή καμία εφαρμογή, να ανεβάζουν και τα 2 cores της cpu μου 15-20% usage. Γενικά το λειτουργικό as is δίνει μια εικόνα φοβερού instability, ειδικά δε σε συνδυασμό με bugs σχετικά με διάφορα parts του pc (κάρτες γραφικών - ήχου κλπ). Τέλος, αν και εντυπωσιακό με μια πρώτη ματιά, το unity είναι ακόμα εξαιρετικά ανώριμο, σε σημείο που καταντάει κουραστικό στη χρήση για τον user που θέλει κάτι παραπάνω από internet browsing και multimedia.

Γενικά το όλο concept θέλει πολλή δουλειά ακόμα, θεωρώ πως βιάστηκαν πολύ να το λανσάρουν. Η νέα φιλοσοφία είναι σίγουρα εμπνευσμένη, αλλά το πέρασμα από την έμπνευση στην υλοποίηση έγινε με πολλή προχειρότητα. Μέχρι νεοτέρας και συγκλονιστικών εξελίξεων, θεωρώ πως η 10.04 είναι μακράν η καλύτερη επιλογή για ubuntu, με μεγάλη διαφορά από τη δεύτερη.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
mpatsis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1030
Joined: Mon Nov 03, 2008 8:18 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Riding the train of thought!!!

Re: LinuX....???

Post by mpatsis » Thu Nov 24, 2011 11:27 am

Αφού σας κουράζει τόσο πολύ το Unity γιατί δεν το γυρίζεται σε gnome??? Δεν αλλάζει πλέον?
I'm Starting With The Man In The Mirror. I'm Asking Him To Change His Ways...
Aueb's NLP Group!
Image
Image May the foss be with you!!!
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: LinuX....???

Post by nachos » Thu Nov 24, 2011 12:57 pm

mpatsis wrote:Αφού σας κουράζει τόσο πολύ το Unity γιατί δεν το γυρίζετε σε gnome??? Δεν αλλάζει πλέον?
Τάξε μου... NOT!!! :smt009

Επίσης, δεν είναι επιβεβαιωμένο ότι όλα τα προβλήματα προκαλούνται απ' το Unity. Μπορεί κάλλιστα να ευθύνεται ο νέος kernel (π.χ. cpu performance)
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
mpatsis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1030
Joined: Mon Nov 03, 2008 8:18 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Riding the train of thought!!!

Re: LinuX....???

Post by mpatsis » Thu Nov 24, 2011 1:13 pm

:lol: Κρίμα! Εγώ έχω μείνει στο 10.10 οπότε δεν έχω τα θέματα που λέτε. Μακάρι να είχα μείνει και στο 10.04. Αν και πλέον έχω αρχίσει να απομακρύνομαι από ubuntu...
I'm Starting With The Man In The Mirror. I'm Asking Him To Change His Ways...
Aueb's NLP Group!
Image
Image May the foss be with you!!!
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: LinuX....???

Post by stranger » Sun Dec 04, 2011 11:45 pm

Έχετε κοιτάξει καθόλου το Linux Mint 12; Πραγματικά ό,τι καλύτερο έχω δει τον τελευταίο καιρό από "έτοιμες" διανομές! Έχει την καλύτερη υλοποίηση του Gnome Shell που έχω δει + το MATE που είναι fork του Gnome 2.x.x και γενικά γ@μεί!

Από τις "έτοιμες" διανομές θαυμάζω επίσης OpenSuSe που πρόσφατα έβγαλε και την έκδοση 12.1 και είναι επίσης respect (όπως πάντα!)...

Καλό το Ubuntu δε λέω, αλλά υπάρχουν πολλές άλλες "έτοιμες" διανομές έκει έξω που είναι πολύ καλύτερες imho, αν και κακά τα ψέματα όλες σχεδόν βασίζονται λίγο πολύ σε Ubuntu ή Debian.

Αν δοκιμάσετε πείτε μου γνώμες...
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: LinuX....???

Post by nikosk » Sun Jan 29, 2012 4:07 pm

Παιδες θελω να αλλαξω τα ubuntu 10.04 (Laptop dell insiron 15r)τι αλλη εκδοση linux προτεινετε? Σκευτομουν κατι σε opensuse η linux mint αλλα δεν τα εχω δοκιμασει και δεν ξερω και πολλα για αυτα(οποτε οποια αλλη προταση για διαφορετικο distro δεκτη)! θελω καποια εκδοση που να ειναι οσο ποιο συμβατη γινεται με το hardware λογο καρτας γραφικων (ati radeon 5650) .
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: LinuX....???

Post by chriskin » Sun Jan 29, 2012 5:40 pm

nikosk wrote:Παιδες θελω να αλλαξω τα ubuntu 10.04 (Laptop dell insiron 15r)τι αλλη εκδοση linux προτεινετε? Σκευτομουν κατι σε opensuse η linux mint αλλα δεν τα εχω δοκιμασει και δεν ξερω και πολλα για αυτα(οποτε οποια αλλη προταση για διαφορετικο distro δεκτη)! θελω καποια εκδοση που να ειναι οσο ποιο συμβατη γινεται με το hardware λογο καρτας γραφικων (ati radeon 5650) .

οι drivers συνηθως ειναι οι ιδιοι παντου
αμα ερχεσαι απο ubuntu, παντως, καλο ειναι να μεινεις σε καποιο ubuntu-based λειτουργικο - οποτε απο τα δυο που βαζεις θα ελεγα το linux mint. (αν και τα σκετα ubuntu ειναι καλυτερα απο το mint :???: - για μενα τουλαχιστον)
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: LinuX....???

Post by nikosk » Sun Jan 29, 2012 7:03 pm

chriskin wrote:
nikosk wrote:Παιδες θελω να αλλαξω τα ubuntu 10.04 (Laptop dell insiron 15r)τι αλλη εκδοση linux προτεινετε? Σκευτομουν κατι σε opensuse η linux mint αλλα δεν τα εχω δοκιμασει και δεν ξερω και πολλα για αυτα(οποτε οποια αλλη προταση για διαφορετικο distro δεκτη)! θελω καποια εκδοση που να ειναι οσο ποιο συμβατη γινεται με το hardware λογο καρτας γραφικων (ati radeon 5650) .

οι drivers συνηθως ειναι οι ιδιοι παντου
αμα ερχεσαι απο ubuntu, παντως, καλο ειναι να μεινεις σε καποιο ubuntu-based λειτουργικο - οποτε απο τα δυο που βαζεις θα ελεγα το linux mint. (αν και τα σκετα ubuntu ειναι καλυτερα απο το mint :???: - για μενα τουλαχιστον)
thanks
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
User avatar
lost_noni_dw
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 538
Joined: Wed Mar 03, 2010 9:29 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: LinuX....???

Post by lost_noni_dw » Sun Jan 29, 2012 7:14 pm

nikosk wrote:Παιδες θελω να αλλαξω τα ubuntu 10.04 (Laptop dell insiron 15r)τι αλλη εκδοση linux προτεινετε? Σκευτομουν κατι σε opensuse η linux mint αλλα δεν τα εχω δοκιμασει και δεν ξερω και πολλα για αυτα(οποτε οποια αλλη προταση για διαφορετικο distro δεκτη)! θελω καποια εκδοση που να ειναι οσο ποιο συμβατη γινεται με το hardware λογο καρτας γραφικων (ati radeon 5650) .
Mint με χίλια!Και εγώ ubuntu είχα αρχικά αλλά τα δοκίμασα και κόλλησα! :-p
Image
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: LinuX....???

Post by chriskin » Sun Jan 29, 2012 7:47 pm

lost_noni_dw wrote:
nikosk wrote:Παιδες θελω να αλλαξω τα ubuntu 10.04 (Laptop dell insiron 15r)τι αλλη εκδοση linux προτεινετε? Σκευτομουν κατι σε opensuse η linux mint αλλα δεν τα εχω δοκιμασει και δεν ξερω και πολλα για αυτα(οποτε οποια αλλη προταση για διαφορετικο distro δεκτη)! θελω καποια εκδοση που να ειναι οσο ποιο συμβατη γινεται με το hardware λογο καρτας γραφικων (ati radeon 5650) .
Mint με χίλια!Και εγώ ubuntu είχα αρχικά αλλά τα δοκίμασα και κόλλησα! :-p


μονο σε μενα πηγαιναν στη μιση ταχυτητα απ'οτι τα ubuntu? :smt017
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: LinuX....???

Post by necrofear_13 » Sun Jan 29, 2012 7:48 pm

chriskin wrote:
lost_noni_dw wrote:
nikosk wrote:Παιδες θελω να αλλαξω τα ubuntu 10.04 (Laptop dell insiron 15r)τι αλλη εκδοση linux προτεινετε? Σκευτομουν κατι σε opensuse η linux mint αλλα δεν τα εχω δοκιμασει και δεν ξερω και πολλα για αυτα(οποτε οποια αλλη προταση για διαφορετικο distro δεκτη)! θελω καποια εκδοση που να ειναι οσο ποιο συμβατη γινεται με το hardware λογο καρτας γραφικων (ati radeon 5650) .
Mint με χίλια!Και εγώ ubuntu είχα αρχικά αλλά τα δοκίμασα και κόλλησα! :-p


μονο σε μενα πηγαιναν στη μιση ταχυτητα απ'οτι τα ubuntu? :smt017
Γίνεται πιο αργά από Ubuntu?? :-D
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: LinuX....???

Post by chriskin » Sun Jan 29, 2012 8:03 pm

και στον τωρινο μου υπολογιστη και στον παλιοτερο, παντως, οι περισσοτερες διανομες ειναι αρκετα πιο αργες απο τα ubuntu - και συνηθως εχουν και λιγοτερα στοιχεια μεσα.
με boot time γυρω στα 15-20 δευτερολεπτα και τα περισσοτερα προγραμματα να ανοιγουν στιγμιαια, δεν βλεπω γιατι να τα θεωρησω αργα (περα απο το "ετσι λενε ολοι", εννοω)
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: LinuX....???

Post by nikosk » Sun Jan 29, 2012 8:12 pm

chriskin wrote:και στον τωρινο μου υπολογιστη και στον παλιοτερο, παντως, οι περισσοτερες διανομες ειναι αρκετα πιο αργες απο τα ubuntu - και συνηθως εχουν και λιγοτερα στοιχεια μεσα.
με boot time γυρω στα 15-20 δευτερολεπτα και τα περισσοτερα προγραμματα να ανοιγουν στιγμιαια, δεν βλεπω γιατι να τα θεωρησω αργα (περα απο το "ετσι λενε ολοι", εννοω)
για desktop μιλας η για laptop?
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: LinuX....???

Post by chriskin » Sun Jan 29, 2012 8:22 pm

nikosk wrote:
chriskin wrote:και στον τωρινο μου υπολογιστη και στον παλιοτερο, παντως, οι περισσοτερες διανομες ειναι αρκετα πιο αργες απο τα ubuntu - και συνηθως εχουν και λιγοτερα στοιχεια μεσα.
με boot time γυρω στα 15-20 δευτερολεπτα και τα περισσοτερα προγραμματα να ανοιγουν στιγμιαια, δεν βλεπω γιατι να τα θεωρησω αργα (περα απο το "ετσι λενε ολοι", εννοω)
για desktop μιλας η για laptop?

laptop ειναι και τα δυο
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
fujitsu amilo xi 2428 το παλιοτερο και η i5 εκδοση του lifebook nh570 το τωρινο
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
το νουμερο για το boot time ειναι για τον nh570, ο αλλος εκανε περισσοτερο - γυρω στα 30-35
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: LinuX....???

Post by ultimate_aektzis » Sun Jan 29, 2012 8:58 pm

Δεν ξερω αν εχει νοημα να πας απο το ubuntu σε καποια διανομη που μοιαζει με ubuntu. Καλυτερα να βαλεις μια λιγο πιο advanced. Νομιζω ενα sabayon ειναι οτι πρεπει.
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: LinuX....???

Post by cypher » Sun Jan 29, 2012 9:33 pm

chriskin wrote:και στον τωρινο μου υπολογιστη και στον παλιοτερο, παντως, οι περισσοτερες διανομες ειναι αρκετα πιο αργες απο τα ubuntu - και συνηθως εχουν και λιγοτερα στοιχεια μεσα.
με boot time γυρω στα 15-20 δευτερολεπτα και τα περισσοτερα προγραμματα να ανοιγουν στιγμιαια, δεν βλεπω γιατι να τα θεωρησω αργα (περα απο το "ετσι λενε ολοι", εννοω)
Οι περισσότερες άλλες διανομές προυποθέτουν μια σοβαρή παραμετροποίηση απο τον χρήστη (που στα ubuntu γίνεται αυτόματα, αλλά όχι πάντα σωστά) για να παίζουν άριστα.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: LinuX....???

Post by chriskin » Sun Jan 29, 2012 9:51 pm

cypher wrote:
chriskin wrote:και στον τωρινο μου υπολογιστη και στον παλιοτερο, παντως, οι περισσοτερες διανομες ειναι αρκετα πιο αργες απο τα ubuntu - και συνηθως εχουν και λιγοτερα στοιχεια μεσα.
με boot time γυρω στα 15-20 δευτερολεπτα και τα περισσοτερα προγραμματα να ανοιγουν στιγμιαια, δεν βλεπω γιατι να τα θεωρησω αργα (περα απο το "ετσι λενε ολοι", εννοω)
Οι περισσότερες άλλες διανομές προυποθέτουν μια σοβαρή παραμετροποίηση απο τον χρήστη (που στα ubuntu γίνεται αυτόματα, αλλά όχι πάντα σωστά) για να παίζουν άριστα.

απο τις σχετικα μεγαλες ομως καμια δεν θελει κατι παραπανω απο μια απλη εγκατασταση - σε αυτες αναφερομαι πιο πανω
αυτες που θελουν παραμετροποιηση συνηθως, πραγματι, ειναι πιο γρηγορες

ενα παραδειγμα διανομης που πηγαινε πιο γρηγορα απο τα ubuntu ηταν τα arch. αναγκαστηκα να τα βγαλω, ομως, επειδη το vdpau δεν λειτουργουσε οπως θα επρεπε και τα 1080αρια βιντεο η επρεπε να τα περασω απο το βασανιστηριο του "drop frames" η να μην τα δω καν.
(+ ολες οι αλλες ελλειψεις σε διαφορα προγραμματα - κυριως κλειστου κωδικα - οπως το nero που χρειαζομαι για να γραφω blu-ray)

και να πεις οτι η διαφορα ταχυτητας αξιζε τη θυσια σε διαφορα στοιχεια (και την καποια παραπανω ασχημια) να πω οκ
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”