Επαναφορά αρχικών boot ρυθμίσεων μετά από απεγκατάσταση Grub

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Επαναφορά αρχικών boot ρυθμίσεων μετά από απεγκατάσταση Grub

Post by The Punisher » Tue Nov 04, 2008 8:11 pm

Λοιπόν, είχα ένα θέμα με τον Grub: τον εγκατέστησα μάλλον κάπου που δεν(?) έπρεπε, και μου τσάκισε τα πάντα. Συνεπώς δεν είχα πρόσβαση στα άλλα, παλιά μου, windows installations.

Τι κάνουμε λοιπόν σε τέτοια περίπτωση (αν δεν μπορούμε να το φτιάξουμε διαφορετικά)
  1. εγκαθιστούμε το testdisk σε linux και βλέπουμε τι έχει χαλάσει στους δίσκους (κάνουμε fix το mbr και το mft)
  2. restart
  3. εδώ υπάρχουν 3 περιπτώσεις
    • στην καλύτερη περίπτωση θα έχουν όλα φτιάξει, οπότε πάμε κι ανάβουμε ένα κεράκι, και συνεχίζουμε τη δουλειά μας
    • στην "έτσι-κι-έτσι" περίπτωση θα έχουν επανέλθει μόνο μερικές από τις boot επιλογές, οπότε
      • κάνουμε boot από το cd των Windows XP και πάμε στην Recovery Console *
      • επιλέγουμε την βασική εγκατάσταση (συνήθως η 1)
      • Code: Select all

        bootcfg /query 
        για να δούμε τι έχει μέσα το boot.ini αρχείο (το αρχείο που ουσιαστικά διαβάζει το σύστημα για να μας εμφανίσει τις boot επιλογές όταν ξεκινάμε το pc)
      • τις σβήνουμε όλες 1 προς 1, πχ

        Code: Select all

        bootcfg /delete /ID 1
      • εκτελούμε το

        Code: Select all

        bootcfg /rebuild 
        και περιμένουμε να ψάξει όλους τους δίσκους για εγκαταστάσεις windows xp (παίρνει κάμποση ώρα, don't worry)
      • για κάθε μία εγκατάσταση που μας φέρνει πατάμε Y (για να την βάλει στην boot list)
      • της δίνουμε ένα χαρακτηριστικό όνομα
      • στο os load options δίνουμε

        Code: Select all

        /fastdetect
      • αφού τελειώσουμε πατάμε exit και κάνει αυτόματα restart, οπότε πάμε κι ανάβουμε ένα κεράκι, και συνεχίζουμε τη δουλειά μας
    • στην χειρότερη περίπτωση δεν βλέπει καμία boot επιλογή. Κάνουμε ό,τι και παραπάνω, απλά δεν έχουμε κάποια εγκατάσταση για να διαγράψουμε
ελπίζω τα παραπάνω να βοηθήσουν όποιον βρεθεί σε αντίστοιχη περίπτωση

*όποιος έχει παλιά μητρική, που είχαν SATA υποδοχές μόνο για RAID (στον ενσωματωμένο RAID controller δηλαδή), και έχει εγκαταστήσει τους SATA δίσκους του σαν αυτόνομα RAID (ώστε να τους δει η μητρική), αυτός θα πρέπει όταν βάζει το CD των Windows να πατάει F6 στην αρχή (τσεκάρετε την μπάρα χαμηλά) και να τους έχει τους drivers του RAID Chip σε μια δισκέτα, ώστε να τους δουν τα Windows. Επειδή αυτό μου έφαγε πολύ χρόνο και μάτωσα για να βρω τους δικούς μου (και για να βρω δισκέτα που να δουλεύει), αν έχετε Promise Fastrack (ή Fasttrack) 376 χρησιμοποιήστε τους attached
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”