Tutorial: Backup Script για Windows!

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Tutorial: Backup Script για Windows!

Post by AmmarkoV » Tue Feb 10, 2009 9:05 pm

Το πρόβλημα :
Έχω στον σκληρό μου δίσκο 10 directories τα οποία χρησιμοποιώ για να γράφω πράγματα ( κώδικα , εικόνες , executables κτλ ) και θέλω έναν γρήγορο και εύκολο τρόπο για να μπορώ να κρατάω ένα αντίγραφο ασφαλείας με ένα doubleclick

Tools :
http://www.7-zip.org/
http://www.flos-freeware.ch/notepad2.html

Βήμα 1ο:
Εγκαθιστούμε το 7zip ( Το οποίο είναι ο καλύτερος file compressor που κυκλοφορεί και opensource :smt023 )
Εγκαθιστούμε το Notepad2 ( Το οποίο θα μας χρειαστεί γιατί το built in notepad των windows δεν τα πάει καλά με το UTF-8 :smt016 )


Βήμα 2ο:
Δημιουργούμε κάπου ένα άδειο αρχείο με όνομα Execute_Backup.bat με περιεχόμενο :
Execute_Backup.bat wrote:"C:\Program Files\7-Zip\7z.exe" a G:/Ammar_Storage2/backup.7z @C:/programming_backup.txt
Ουσιαστικά θέλουμε να καλέσουμε το 7z a Path_to_Backup\backup.7z @Path_to_Directory_List\DirectoryList.txt

Όπου C:\Program Files\7-Zip\7z.exe βάζουμε το path του 7z.exe
όπου G:/Ammar_Storage2/backup.7z το target αρχείο που θα θέλαμε να περιέχει το backup
όπου @C:/programming_backup.txt είναι ένα αρχείο που περιέχει την λίστα με τα Paths για τα directories που θέλουμε να συμπεριλάβουμε..

Τα αρχεία .bat είναι script αρχεία των Windows και το συγκεκριμένο θα καλέσει το 7z.exe με παράμετρο a ( δηλαδή προσθήκη αρχείων ) , target αρχείο G:/Ammar_Storage2/backup.7z και ολα αυτά από την λίστα που βρίσκεται στο C:/programming_backup.txt

Βήμα 3:

Αφού έχουμε φτιάξει το .bat αρχείο δημιουργούμε το programming_backup.txt με το Notepad2 και επιλέγουμε από το File->Encoding σαν Encoding UTF-8 το οποίο είναι απαραίτητο για να μπορέσουν να περαστούν και directories με Ελληνικούς χαρακτήρες. Μετά από κάθε γραμμή-path πατάμε enter ( new line ) έτσι ωστε να έχουμε κάτι παρόμοιο με το παρακάτω και κάνουμε Save
C:/programming_backup.txt wrote:C:\My Documents\C++ Projects
C:\Path1\Path2\Path3
C:\Path1\Path4\Path5
C:\Path1\Path2\Path5
Από εδώ και εμπρός όποτε θέλουμε ένα snapshot των συγκεκριμένων directories κάνουμε διπλό κλίκ το Execute_Backup.bat και voila! :)
Επίσης όπως βλέπετε και από το Screenshot του δικού μου Backup πετυχαίνω μείωση από τα 4.1GB -> 1.5GB το οποίο χωράει και σε memory stick , ελευθερώνει πολύ χώρο στον δίσκο και θα μπορούσα να έχω πλέον 3 snapshots αντί για 1 στον ίδιο χώρο!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Tutorial: Backup Script για Windows!

Post by Zifnab » Wed Feb 11, 2009 3:48 am

Εγώ πάλι έχω synchronizer που παίρνει μετά από x minutes μόλις γίνουν αλλαγές backup σε εξωτερικό δίσκο - ακόμα και για φακέλους στο laptop (μέσω δικτύου)...
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Tutorial: Backup Script για Windows!

Post by The Punisher » Wed Feb 11, 2009 3:52 am

AmmarkoV wrote:πετυχαίνω μείωση από τα 4.1GB -> 1.5GB
με συγκεκριμένα directives?
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Tutorial: Backup Script για Windows!

Post by AmmarkoV » Wed Feb 11, 2009 2:44 pm

Είχα γράψει έναν δικό μου Synchronizer ο οποίος δουλεύει αλλά για compression χρησιμοποιούσε το Bzip που έχει πολύ χειρότερες επειδόσεις από το 7zip..
Επίσης από την εμπειρία μου δεν είναι σοφό να βασίζεται κανείς σε delta backups ( incremental δηλαδή ) ..

Για το συγκεκριμένο backup χρησιμοποίησα ακριβώς αυτό το script χωρίς άλλα directives απλά 7zip a target.7z @list.txt :smt023
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”