Android

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Android

Post by chriskin » Sun Oct 16, 2011 3:41 pm

nikosk wrote:για το samsung galaxy ace τι γνωμη εχετε ??? (το ειχα δει και λιγο παλιοτερα και μου αρεσε)

ψιλομουφα :smt020


nikosk wrote: edit: το nexus s φαινεται αρκετα καλο

το nexus s ειναι πραγματι αρκετα καλο (παραδοσιακη πια παρενθεση : το εχει η κοπελα μου)
ειναι αρκετα καλυτερο και σε αποδοσεις και σε εμφανιση απο το htc desire που εχω εγω που ακομα και τωρα ειναι πιο ακριβο

δεν ξερω γιατι το εχουν σε τοσο χαμηλη τιμη (ειδικα στη vodafone που δεν την εχει σε skroutz - το πηραμε πριν απο αρκετο καιρο 280 ευρω), αμα καταλαβα καλα το εβαλε προσφορα η το public η το πλαισιο παλιοτερα και ολοι κατεβασαν αναγκαστικα τις τιμες τους
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Android

Post by MpoMp » Sun Oct 16, 2011 8:04 pm

nikosk wrote:για το samsung galaxy ace τι γνωμη εχετε ??? (το ειχα δει και λιγο παλιοτερα και μου αρεσε)

edit: το nexus s φαινεται αρκετα καλο
Αυτό εδώ το Galaxy Ace πάντως (http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_ ... 0-3724.php) είναι κορυφαίο κατ' εμέ.

Από Σκρουτζ, το πήρα με 230€ μαζί με μεταφορικά και αντικαταβολή, πριν 2 μήνες. Έχει Swype για τα μηνύματα, γενικά καλές επιδόσεις στις εφαρμογές, wi-fi και όλα τα άλλα δες τα στο link. :-p Επίσης, το πήρα με 2GB μνήμη στο πακέτο (όχι ενσωματωμένη). Μέσα στην προαναφερθείσα τιμή.

Γενικώς έχω να πω ότι για τα λεφτά του είναι υπέρτατο.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Android

Post by nikosk » Sun Oct 16, 2011 8:18 pm

chriskin wrote:
nikosk wrote:για το samsung galaxy ace τι γνωμη εχετε ??? (το ειχα δει και λιγο παλιοτερα και μου αρεσε)

ψιλομουφα :smt020


nikosk wrote: edit: το nexus s φαινεται αρκετα καλο

το nexus s ειναι πραγματι αρκετα καλο (παραδοσιακη πια παρενθεση : το εχει η κοπελα μου)
ειναι αρκετα καλυτερο και σε αποδοσεις και σε εμφανιση απο το htc desire που εχω εγω που ακομα και τωρα ειναι πιο ακριβο

δεν ξερω γιατι το εχουν σε τοσο χαμηλη τιμη (ειδικα στη vodafone που δεν την εχει σε skroutz - το πηραμε πριν απο αρκετο καιρο 280 ευρω), αμα καταλαβα καλα το εβαλε προσφορα η το public η το πλαισιο παλιοτερα και ολοι κατεβασαν αναγκαστικα τις τιμες τους
πορωθηκα αρκετα με nexus s αλλα το βρηκα μονο στο site του plaisio και αυτο εκθεσιακο :-( !!!!
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Android

Post by kwnccc » Sun Oct 16, 2011 8:27 pm

nikosk wrote: πορωθηκα αρκετα με nexus s αλλα το βρηκα μονο στο site του plaisio και αυτο εκθεσιακο :-( !!!!
Ψάξτο εδώ: http://www.skroutz.gr/s/312690/Samsung- ... S-LCD.html

Πάντως γενικά για τα λεφτά του έχει υπερβολικά πολύ καλά χαρακτηριστικά και δεν έχει διαφημιστεί καθόλου!
Εδώ και εγώ σκέφτομαι πολύ άνετα να αλλάξω το δικό μου Desire με αυτό!
Γενικά πολύ πιθανόν να το αποσύρουν σιγά-σιγά επειδή θα βγει το Nexus Prime τώρα!
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Android

Post by chriskin » Sun Oct 16, 2011 11:31 pm

για το nexus s θυμιζω αυτο που ειπα πριν : το εχει η vodafone σε περιπου 250 ευρω , απλα δεν το λεει σε site και skroutz. απο εκει το πηραμε εμεις
για περιπου ιδια τιμη με το ace η διαφορα ποιοτητας ειναι Τεραστια

σε περιπτωση που δεν το εχει καποια κοντινη σου vodafone - και το θελεις, προφανως - πες μου και ρωταω αμα το εχουν ακομα στην κοντινη μου (ηλιουπολη)


@kwnccc : προφανως και εχει διαφημιστει, ειναι το flagship κινητο της google για την γενια που τρεχει τωρα (!)
Last edited by chriskin on Sun Oct 16, 2011 11:32 pm, edited 1 time in total.
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Android

Post by nikosk » Sun Oct 16, 2011 11:32 pm

kwnccc wrote:
nikosk wrote: πορωθηκα αρκετα με nexus s αλλα το βρηκα μονο στο site του plaisio και αυτο εκθεσιακο :-( !!!!
Ψάξτο εδώ: http://www.skroutz.gr/s/312690/Samsung- ... S-LCD.html

Πάντως γενικά για τα λεφτά του έχει υπερβολικά πολύ καλά χαρακτηριστικά και δεν έχει διαφημιστεί καθόλου!
Εδώ και εγώ σκέφτομαι πολύ άνετα να αλλάξω το δικό μου Desire με αυτό!
Γενικά πολύ πιθανόν να το αποσύρουν σιγά-σιγά επειδή θα βγει το Nexus Prime τώρα!
ειναι αξιεσ εμπιστοσυνησ αυτεσ η σελιδεσ γιατι δεν εχω ξαναδει καμια απο αυτεσ που προτεινει ???
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Android

Post by kwnccc » Sun Oct 16, 2011 11:41 pm

nikosk wrote:
kwnccc wrote:
nikosk wrote: πορωθηκα αρκετα με nexus s αλλα το βρηκα μονο στο site του plaisio και αυτο εκθεσιακο :-( !!!!
Ψάξτο εδώ: http://www.skroutz.gr/s/312690/Samsung- ... S-LCD.html

Πάντως γενικά για τα λεφτά του έχει υπερβολικά πολύ καλά χαρακτηριστικά και δεν έχει διαφημιστεί καθόλου!
Εδώ και εγώ σκέφτομαι πολύ άνετα να αλλάξω το δικό μου Desire με αυτό!
Γενικά πολύ πιθανόν να το αποσύρουν σιγά-σιγά επειδή θα βγει το Nexus Prime τώρα!
ειναι αξιεσ εμπιστοσυνησ αυτεσ η σελιδεσ γιατι δεν εχω ξαναδει καμια απο αυτεσ που προτεινει ???
Γενικά οι περισσότερες έχουν αξιολόγηση από τους ιδιους τους χρήστες, οπότε και αναλόγως εμπιστεύεσαι.
Αν θέλεις να είσαι πιο σίγουρος παίρνεις ένα τηλέφωνο να δεις μήπως μπορείς να "τρέξεις" όπου βρίσκεται κάθε κατάστημα για να το αγοράσεις χέρι με χέρι.
Εγγύηση θα σου προσφέρουν κανονικά 1-2 χρόνια νομίζω, οπότε ότι προκύψει είσαι κατοχυρωμένος.

Αν παρ' όλα αυτά θέλεις για να έχεις 100% το κεφάλι σου ήσυχο δοκίμασε κάποια vodafone που λέει ο chriskin.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Android

Post by chriskin » Sun Oct 16, 2011 11:48 pm

πολλα μαγαζια , οπως το e-shop και η vodafone , δεν υπαρχουν πια στο skroutz. οποτε ας το παιρνεις ως ενδειξη για το περιπου που ειναι οι τιμες και οχι ως σιγουρα νουμερα
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Android

Post by chriskin » Wed Oct 19, 2011 5:00 am

Η ανακοίνωση των Ice cream sandwich και galaxy nexus γίνεται σε λίγο live στο YouTube στη σελίδα Androiddevelopers


το λειτουργικο φαινεται εντυπωσιακο αλλα η παρουσιαση του ειναι μετρια στην καλυτερη, ειναι τελειως απροετοιμαστοι :lol:
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Android

Post by kwnccc » Wed Oct 19, 2011 12:42 pm

chriskin wrote:Η ανακοίνωση των Ice cream sandwich και galaxy nexus γίνεται σε λίγο live στο YouTube στη σελίδα Androiddevelopers


το λειτουργικο φαινεται εντυπωσιακο αλλα η παρουσιαση του ειναι μετρια στην καλυτερη, ειναι τελειως απροετοιμαστοι :lol:
Δεν ξέρω αν φταίει αυτό ή ότι ακόμα τρέχουν το android 4.0 (icecream) σε non-stable μορφή 4.0.1 όπως διάβασα σε ένα blog.
Απίστευτο το android beam σαν τεχνολογία!
Όσο για το Galaxy Nexus φαίνεται υπερτούμπανο! 4.65", 1280x720 resolution, super amoled οθόνη, 2-core επεξεργαστής 1.2Ghz!
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Android

Post by chriskin » Wed Oct 19, 2011 12:46 pm

ναι το beam πρεπει να εχει τρελο γελιο στην πραξη.

επισης το κοινο απο κατω ηταν λες και το ειχαν φερει με απειλη οπλων, δυο χειροκροτηματα και αυτα χωρις ψυχη. εγω μολις εδειχνε ολα αυτα τα κολπα θα χειροκροταγα σαν μικρο παιδι
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Android

Post by kwnccc » Wed Oct 19, 2011 1:25 pm

chriskin wrote:ναι το beam πρεπει να εχει τρελο γελιο στην πραξη.

επισης το κοινο απο κατω ηταν λες και το ειχαν φερει με απειλη οπλων, δυο χειροκροτηματα και αυτα χωρις ψυχη. εγω μολις εδειχνε ολα αυτα τα κολπα θα χειροκροταγα σαν μικρο παιδι
δεν είδα το live streaming, αλλά τόσο χάλια?
Μάλλον θα είχαν το νου τους να γράφουν στο live feed! :-p
Πάντως το Galaxy Nexus αναμένεται πανάκριβο, αντίστοιχες τιμές iPhone 4S!
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Android

Post by chriskin » Wed Oct 19, 2011 1:35 pm

kwnccc wrote:
chriskin wrote:ναι το beam πρεπει να εχει τρελο γελιο στην πραξη.

επισης το κοινο απο κατω ηταν λες και το ειχαν φερει με απειλη οπλων, δυο χειροκροτηματα και αυτα χωρις ψυχη. εγω μολις εδειχνε ολα αυτα τα κολπα θα χειροκροταγα σαν μικρο παιδι
δεν είδα το live streaming, αλλά τόσο χάλια?
Μάλλον θα είχαν το νου τους να γράφουν στο live feed! :-p
Πάντως το Galaxy Nexus αναμένεται πανάκριβο, αντίστοιχες τιμές iPhone 4S!

αμα σκεφτεις ποσο εντυπωσιακα καλυτερο hardware θα εχει μια χαρα μου ακουγεται το "τιμες iphone 4s" - αν και συνηθως τα nexus κινητα δεν ειναι τοοοσο ακριβα
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Android

Post by kwnccc » Wed Oct 19, 2011 1:36 pm

chriskin wrote:
kwnccc wrote:
chriskin wrote:ναι το beam πρεπει να εχει τρελο γελιο στην πραξη.

επισης το κοινο απο κατω ηταν λες και το ειχαν φερει με απειλη οπλων, δυο χειροκροτηματα και αυτα χωρις ψυχη. εγω μολις εδειχνε ολα αυτα τα κολπα θα χειροκροταγα σαν μικρο παιδι
δεν είδα το live streaming, αλλά τόσο χάλια?
Μάλλον θα είχαν το νου τους να γράφουν στο live feed! :-p
Πάντως το Galaxy Nexus αναμένεται πανάκριβο, αντίστοιχες τιμές iPhone 4S!

αμα σκεφτεις ποσο εντυπωσιακα καλυτερο hardware θα εχει μια χαρα μου ακουγεται το "τιμες iphone 4s" - αν και συνηθως τα nexus κινητα δεν ειναι τοοοσο ακριβα
Για αυτό και βγήμε με όνομα Galaxy Nexus! :lol:
Να μπορούν να δικαιολογήσουν την τιμή!
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Android

Post by nikosk » Fri Oct 21, 2011 2:22 pm

ποιο θα επιλεγατε μεταξυ samsung galaxy mini , samsung galaxy y grey kai lg p500?
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
HeadOfTheBored
bit level
bit level
Posts: 7
Joined: Tue Nov 16, 2010 2:34 pm
Academic status: PhD
Gender:

Re: Android

Post by HeadOfTheBored » Fri Oct 21, 2011 3:01 pm

To p500 μόνο και μόνο για την ανάλυση στην οθόνη. Η 320 x 480 είναι πολύ καλλίτερη από την 240χ320.
Από επεξεργαστή χάνει σε σχέση με το Galaxy Y (διαφορά πιστεύω οτι θα δεις μόνο σε wallpapers)
και OS έχουν όλα την ίδια (έκδοση 2.3.χ)
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Android

Post by nikosk » Fri Oct 21, 2011 6:45 pm

HeadOfTheBored wrote:To p500 μόνο και μόνο για την ανάλυση στην οθόνη. Η 320 x 480 είναι πολύ καλλίτερη από την 240χ320.
Από επεξεργαστή χάνει σε σχέση με το Galaxy Y (διαφορά πιστεύω οτι θα δεις μόνο σε wallpapers)
και OS έχουν όλα την ίδια (έκδοση 2.3.χ)
thanks!!
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
maria_business
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Mon Nov 07, 2011 1:15 pm
Academic status: MSc
Gender:

Ελληνικές εφαρμογές για iPhone & Android

Post by maria_business » Mon Nov 07, 2011 1:18 pm

Χάρτες όλης της Ελλάδας - Δρομολόγηση, αναζήτηση Επιχειρήσεων & Ενδιαφέροντων σημείων στο Vrisko app για iPhone & Android (δωρεάν)
Vrisko app: η Νο1 Μηχανή Αναζήτησης στην Ελλάδα

Το καταλληλότερο app και για φοιτητές για να εξερευνήσουν την πόλη που σπουδάζουν!

Το http://www.vrisko.gr τώρα σε ακολουθεί παντού με πάνω από 800.000 επιχειρήσεις – επαγγελματίες. Διασκέδαση, Υγεία, Δημόσιες Υπηρεσίες, Επαγγελματίες είναι όλοι στο κινητό σου εύκολα και γρήγορα.

Λειτουργίες
-Εφημερεύοντα Φαρμακεία από την πληρέστερη λίστα στην Ελλάδα (περιλαμβάνει 40 νομούς και πάνω από 200 πόλεις)
-Αναζήτηση «κοντά μου» με χρήση είτε των εικονιδίων είτε απλά γράφοντας αυτό που σας ενδιαφέρει (επαγγελματική κατηγορία ή/και επωνυμία)
-«Κλασσική» αναζήτηση με επιλογή «τι» και «που»
-Δυναμικές προτάσεις με την επιλογή «vrisko+» που παρουσιάζονται με ένα νέο interactive UI
-Παρουσίαση των αποτελεσμάτων πάνω στον χάρτη με δυνατότητα δρομολόγησης.

Κατέβασέ το τώρα εντελώς δωρεάν!

Για iPhone

Image

Για Android

Image
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Android

Post by chriskin » Wed Nov 23, 2011 7:48 pm

αμα καποιο καλο παιδακι εχει το htc desire και εχει να προτεινει καποιο καλο rom για να του περασω ας πει

ελεγα να βαλω καποιο απο αυτα με το sense 3.5 αλλα βλεπω πως ολα στο xda λενε για αρκετα bugs
ξερει κανεις τι διαφορα του sense 3 με το sense 3.5?
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: Android

Post by Loner » Wed Nov 23, 2011 8:47 pm

Έχει ο αδερφός μου desire και από τότε που του έβαλα miui παραμιλάει και μου λέει κάθε μέρα πόσο τέλειο είναι το κινητό του :-D
Εύκολα το καλύτερο rom για desire
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Android

Post by chriskin » Thu Nov 24, 2011 11:08 pm

ναι το εχω σκεφτει και αυτο αλλα το sense εχει καποια εφεδακια που δεν θα ηθελα να χασω
το κολπο με τον καιρο οταν ξεκλειδωνεις το κινητο πχ :-D


edit: οσο περισσοτερο βλεπω το miui τοσο περισσοτερο το θελω ομως :lol:


Βαρετοτατες οι εγκαταστασεις αλλων εκδοσεων παντως - δεν θα με χαλαγε να πηγαινε λιγο πιο γρηγορα :???:
_________________________________

μετα απο cyanogen 7, miui και αυτην εδω κατεληξα σε αυτην εδω

για την περιπτωση που ενδιαφερεται κανενας αλλος με desire απο την "εμπειρια" που πηρα:

cyanogen : γρηγορο αλλα υπερβολικα αδειο - λιγη ποζερια στο κινητο ποτε δεν εκανε κακο
miui : υπερβολικα ιδιο με το ios και σχετικα αχαρο σε καποια σημεια - επισης γρηγορο ομως. μπορει και πιο γρηγορο απο το cyanogen
η πρωτη που εβαλα (sense 3.5, αndroid 2.3.5) : αρκετα προγραμματα δεν ετρεχαν και ηταν γενικοτερα πολυ αργη
η δευτερη που εβαλα - (sense 3.0, android 2.3.5) - ολα τα προγραμματα τρεχουν μια χαρα, η συσκευη ειναι αρκετα πιο γρηγορη απ'οτι με την απο πανω (αν και πιο αργη σε καποιες φασεις απ'οτι με τις πρωτες . πανω κατω στην ταχυτητα της αρχικης ειναι). απο εμφανιση ειναι ελαχιστα χειροτερη απο την απο πανω (υποκειμενικο τελειως αυτο βασικα, εννοω οτι το sense 3 ειναι ελαφρως πιο απλοικο απο το 3.5)

η μεχρι τωρα εντυπωση απο το root (και παλιοτερα ειχα αλλα μονο temproot - αυτο που χανεται στο restart) ειναι οτι οι κανονικες εταιρειες κανουν επιτηδες βλακειες - πχ δεν γινεται το δικο μου google talk που ειναι "κλεμμενο" απο το Nexus s να τρεχει καλυτερα και να εχει λιγοτερα bugs απο αυτο της κοπελας μου που εχει το κανονικο nexus s -.-


edit : θα γυρισω σε λιγο σε sense 2.1/3.0 hybrid rom που λενε αρκετοι οτι ειναι πιο ελαφρια απο την sense 3.0 rom που εχω τωρα
η τωρινη δεν ειναι αργη απλα καταναλωνει αρκετη μπαταρια

απο τις διαφορες hybrid που δοκιμασα απο το xda αυτη εδω μου φαινεται η σταθεροτερη-γρηγοροτερη .
Last edited by chriskin on Sat Nov 26, 2011 11:42 pm, edited 3 times in total.
User avatar
photisd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 875
Joined: Tue Nov 20, 2007 9:13 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Android

Post by photisd » Fri Nov 25, 2011 2:10 am

όπα δεν το είχα προσέξει αυτό το topic :-D nice job guys :smt023
‎...Τα μεγαλύτερα όνειρα δεν βγαίνουν ποτέ έξω απ' το κουτί. Χρειάζεται μεγάλο θάρρος για να τα βγάλεις στο φως, να τα κρατήσεις ψηλά και να δεις τον πραγματικό σου εαυτό να αντικατοπτρίζεται μέσα τους...
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”