Τροία

Εδώ μπαίνουν θέματα σχετικά με την "έβδομη" τέχνη.
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Thu May 20, 2004 3:31 pm

Διαφωνώ κάθετα. Το έργο είναι καταπληκτικό. Ναι, έχουν γίνει φοβερές αυθερεσίες στον μύθο αλλά ας είμαστε ρεαλιστές. Υπήρχε περίπτωση να μην γίνουν τέτοιες αλλαγές; Δες το σαν ταινία και μόνο σαν ταινία, και νομίζω θα συμφωνήσουμε ότι το έργο είναι πολύ καλό.
User avatar
YiannisF
byte level
byte level
Posts: 108
Joined: Fri Apr 30, 2004 2:59 pm
Location: Bristol, UK

Post by YiannisF » Thu May 20, 2004 10:02 pm

Η ταινία είναι πραγματικά πολύ καλή. Την είδα και ήμουνα στην τσίτα όλη την ώρα. Το ότι υπάρχουν ανακρίβειες σε σχέση με το κείμενο του Ομήρου, είναι αλήθεια, αλλά ήταν και προφανές. Άλλωστε κανείς δεν είπε (τουλάχιστον επίσημα), ότι είναι μεταφορά της Ιλιάδας. Στην ίδια την ταινία αναφέρεται ότι είναι απλά ΒΑΣΙΣΜΕΝΗ στο έπος. Και να μην ξεχνάμε ότι εδώ ο ίδιος ο Όμηρος είχε παραποιήσει γεγονότα, πρόσωπα και καταστάσεις, δε θα το ΄κανε ο Petersen και το Hollywood;
Anyway, την ταινία την προτείνω ανεπιφύλακτα γιατί είναι πολύ άρτια και έχει έναν καταπληκτικό Brad Pitt. (Η σκηνή της μονομαχίας με άφησε άναυδο!)
Image
.::YF::.
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Thu May 20, 2004 11:54 pm

τελικά είχε 8€ είσοδο?
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Fri May 21, 2004 9:58 am

Στα Village παίζει 8 ευρώ η είσοδος.Σε όλα τα συνοικιακά το εισητήριο είναι κανονικά 7 ευρώ.
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
sudtuwup
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 707
Joined: Fri May 14, 2004 6:46 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Xavier Institute for Higher Learning

Post by sudtuwup » Fri May 21, 2004 12:58 pm

Και στα cinemax ειναι 8 ευρω. Ελπιζω να μην το παρουν ολοι τωρα σκοινι- κορδονι.Ειχε γινει και με τον Τιτανικο κατι παρομοιο.
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Fri May 21, 2004 1:31 pm

<i>Οσον αφορα το εισιτηριο</i>: μοιραια καποτε η τιμη θα αυξανοταν. Εξαλλου ειναι στα 7 ευρω πανω απο 2 χρονια(αναφερομαι στο village park).Απλα ηρθε και το εργο που σηκωνε πολλη διαφημιση και βρηκαν την ευκαιρια να ανεβασουν τη τιμη. Βεβαια σε ολη την Ευρωπη τετοιες υπηρεσιες (ψυχαγωγιας) κοστιζουν πολυ φθηνοτερα αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα...
Στην ταινια νομιζω οτι την παρασταση κλεβει ο Ερικ Μπανα (Εκτορας).Βεβαια ο ρολος του ειναι πολυ αβανταδορικος (ηθικος, δικαιος, μετριοφρων, πατερας και πιστος συζυγος, κλπ- κατι που δεν ιχυει τοσο πολυ στο επος) αλλα και ο τυπος ειναι εξαιρετικος ηθοποιος και με διεψευσε γιατι στο Hulk δεν μου κολλησε ως δρ. Μπαννερ.
theo_
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 488
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:00 am
Location: a world without time

Την είδα!!!

Post by theo_ » Fri May 21, 2004 1:45 pm

παιδιά εγώ τα έσκασα τα Ευρά χθες! :-D
και δεν τα έκλαψα! :cry:
Η ταινία είναι αρκετά καλή! Φυσικά αρκεί να μην την δεις σαν ιστορική ταινία(δεν πας να δεις Ιλιάδα) αλλά σαν Αμερικάνικη υπερπαραγωγή,όπου και είναι!
Ευτυχώς τα ιστορικά λάθη μικρά κι όχι τραγικά!
Ο Μπραντ αρκετά καλός( οκ το παληκάρι είναι κομμάτια,θα το παραδεχτώ!! :cry: ) αλλά ο Έκτορας φοβερός! Ελληναράς!
Σαν εμένα! :???:
Ωραία Ελένη: μ***

Προτείνω να το δείτε,αξίζει αν σκεφτείς ότι έχουμε δει πολλές ***
People are never more insecure than when they become obsessed with their fears at the expense of their dreams
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Post by PaP » Tue May 25, 2004 6:28 pm

Χεχεχε κοροιδάρες έχετε μπλέξει με τους κλέφτες τους Ελληναράδες. εγώ στη Γρανάδα πλήρωσα 4,4 ευρά !!!
Η ταινία θα έλεγα ότι είναι μούφα.
Πάμπολλες ιστορικές ανακρίβιες και όλα αυτά κόβουν από το επικότητα που θα μπορούσε να έχει η ταινία.
Τεσπα δείτε τη ειδικά αν είστε κοριτσόπουλο γιατί δείχνει 4 φορές τον κ*λο του Πιτ.
Μουσική αδιάφορη, Πάρης χάλια, πολύ καλός Πρίαμος και Εκτορας αλλά και Αχιλλέας.
Σκηνοθεσία καλή ας πούμε αλλά σενάριο πολύ λίγο για αυτό που θα μπορούσε να είναι.
User avatar
koki
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 403
Joined: Fri Apr 30, 2004 5:19 pm
Academic status: N>4
Location: Αργυρούπολη
Contact:

Post by koki » Wed May 26, 2004 1:55 am

Εγώ ένα θα πω σε όλους τους υπέρμαχους της ταινίας (σημ. τα'σκασα να τη δω πρεμιέρα της πρεμιέρας, και πήγα όλο χαρά) :

"ΤΣΣΣΣΣΣΣΣ" ....

Τα σχόλια δικά σας.
``Άναρθρες κραυγές τύπου απόλυσης από στρατό' ' + ``'Άναρθρες κραυγές τύπου θα πάω στο Παρίσι' ' + ``Άναρθρες κραυγές τύπου μαμά μου φοβάμαι' '

Τα βλογς είναι σαν τις ********, όλοι έχουν από μία ;)

Death By Popcorn : Η απάντηση σε κάθε εσωτερική και εξωτερική σινε/σειρο-αναζήτηση. :D
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Tue Jun 08, 2004 11:49 pm

Άργησα άργησα πολύ το ξέρω.... Την είδα ρε παιδιά. Ε και; Καθόλου εντυπωσιακή, τίποτα το ιδιαίτερο από brad pitt(σιγά τον κ*** που είδαμε), παραμορφωμένη ιστορία, γενικώς πολύ μέτρια...
There's no place like 127.0.0.1
Post Reply

Return to “Κινηματογράφος - Τηλεοπτικά”