Μεταλάδες ενωθείτε!

Εδώ μπαίνουν μουσικά θέματα.
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Tue Nov 20, 2007 11:45 am

Suicidal tendencies ε; Μπορώ να πω ότι δεν με ενθουσιάζουν... Προτιμώ από thrash τους κλασσικούς(Sepultura, Slayer, Anthrax, Megadeth, Exodus κοκ)...
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Tue Nov 20, 2007 12:35 pm

marios wrote:@cactus: οι opeth ειναι black, όχι melodic metal... Melodic metal είναι μπάντες όπως οι Arch Enemy(τι θεά παναγία μου η angella Gossow), οι children of bodom και τέτοιο στυλ... Η διαφορά εγκειται στις πιο βαριές κιθάρες...

@lumenintervalum: δοκίμασε να ακούσεις κάτι σε στυλ power, τουλάχιστον εγώ γούσταρα όταν δεν μου έβγαινε άσκηση να τραγουδάω(ευτυχώς ήμουν μόνος :-D ) τα μελωδικά σημεία... Ασε που το I want out είναι all-time classic για καταστάσεις πίεσης...

@netharis: Ρε φίλε, όλα είναι θέμα σταδιακής προσαρμογής... Αν ακούσει κάποιος Slayer η Morbid Angel και δεν είναι εξοικιωμένος με τον ήχο αυτή ειναι η άποψη που σχηματίζει, ενώ αν ξεκινήσει με guns, μετά πάει σε τίποτα του στύλ poison, μετά Dream theater και καταλήξει σε αυτά, θα του αρέσουν πιθανώς(ας πούμε εγώ δεν αντέχω και ας ακούω metal τους Manowar...)
Μην κολλάς σε αυστηρούς ορισμούς στυλ κτλ. Μουσική είναι!!πχ για μένα από τα λίγα Arch Enemy που έχω ακούσει δεν τους βάζω στο melodic metal και τους Children of Bodom τους (ψιλό-)βάζω στο power και το ίδιο και τους Stratovarius, Helloween, Blind Guardian, Gamma Ray ktl
Επίσης δε συμφωνώ στο ότι ανάλογα με το τι θα ξεκινήσεις, άλλοι πέφτουνσ τα "σκληρά" απ την αρχή..τυχαίνει..δεν τίθεται θέμα σύγκρισης είναι απλά άλλο γούστο.

Για την πιο επιδραστική μπάντα δεν ξέρω ποια να διαλέξω μεταξύ Pink Floyd και Led Zeppelin...Οι jethro tull δε με ενθουσιάζουν,γενικά δεν είμαι του folk-ίσως αργότερα...Για το λινκ Nirvana-Punk δε συμφωνώ..Punk για μένα είναι οι Sex Pistols κ οι Ramones. Οι Nirvana είναι ο ορισμός του grunge. O Mika και λοιποί είναι απλά clubboειδείς-Mass-consumption

Επίσης να πώ ότι τώρα τελευταία έχω δει με άλλο μάτι τους tool...γαμάτη και η διασκευή τους επίσης κ το no quarter (των Led Zeppelin αρχικά)..
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Tue Nov 20, 2007 3:38 pm

οι children of bodom δεν είναι power, λόγω έλλειψης μελωδικών φωνητικών...
Τώρα, ίσως να το παρακουράζω με τα genres, όμως αυτό το κάνω επειδή στα δικά μου αυτια υπάρχουν αρκετά σοβαρές διαφορές...
Θα διαφωνήσω ότι δεν εξαρτάται από το τι θα ξεκινήσεις... Είναι αρκετά εως πολύ σημαντικό να ξέρεις ότι εκτός από τα τραγουδια για headbanging υπαρχουν και για κάθε άλλη φάση της ζωής σου, και για αυτό είναι σχεδον στανταρ η σειρά που θα ακολουθήσεις(αυτός που έχει φτάσει στους Slayer θεωρεί φλώρους το πιθανότερο τους Scorpions και αυτούς που τους ακούν...)
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
cactus
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 959
Joined: Tue Apr 25, 2006 7:14 pm
Academic status: N>4
Gender:

Post by cactus » Tue Nov 20, 2007 10:09 pm

marios wrote:Θα διαφωνήσω ότι δεν εξαρτάται από το τι θα ξεκινήσεις... Είναι αρκετά εως πολύ σημαντικό να ξέρεις ότι εκτός από τα τραγουδια για headbanging υπαρχουν και για κάθε άλλη φάση της ζωής σου, και για αυτό είναι σχεδον στανταρ η σειρά που θα ακολουθήσεις(αυτός που έχει φτάσει στους Slayer θεωρεί φλώρους το πιθανότερο τους Scorpions και αυτούς που τους ακούν...)
Τίποτα δεν είναι απόλυτο ρε συ... τα ενδεχόμενα είναι τόσα πολλά, και όλα σχετίζονται με τα γεγονότα της ζωής σου. Τπτ δεν είναι standard.

πχ, εγώ ξεκίνησα να ακούω metal με nightwish, και στη συνέχεια επεκτάθηκα με τη σειρά σε dream theater, paradise lost, apocalyptica, opeth, haggard και ενδιάμεσα άκουσα και άλλους οπως heloween, black sabbath, metallica...αλλά όχι τόσο πολύ.

Αυτό δεν σημαίνει τπτ. Απλά έτυχε έτσι, να έρθουν με αυτή τη σειρά. Δν έχω ακούσει καθόλου tools (πχ που είπε η lumen παραπάνω)

Βέβαια τώρα που απλά θέλω να ακούω κάτι, θα γράψω cds από όλους (για το cdplayer, τα ηχεία του pc-ιου μου είναι άθλια) και θα ακούω χωρίς να με ενοχλεί αν ξέρω ή όχι ποιο είναι το τραγούδι..(καταλαβαίνεις τι εννοώ....πχ έχω ακούσει το Ghost Reveries των Opeth ποοοολλές φορές αλλά δεν ξέρω πως λέγονται όλα τα τραγούδια, απλά μου άρεσαν όλα ;))

Όπως λέει και ένας φίλος μου, εμείς είμαστε η generation x. Δεν υπάρχει ρεύμα για εμάς. Ακούμε από Ξυλούρη μέχρι Black Sabbath! Yiiiiiiha!! :) :)
laikedelic !
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Tue Nov 20, 2007 11:02 pm

το τελευταίο διστυχο έγραψε!!!
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Post by necrofear_13 » Wed Nov 21, 2007 2:38 am

Θα συμφωνησω οτι το τελευταιο διστοιχο απλα εγραψε.
Εγω πιστευω οτι ποιοτητα υπαρχει σε ολες τις μουσικεσ σκηνες.
τωτα τι προτιμαω να ακουω εγω η ο αλλος ειναι πρωσοπικη μας αποψη.
επισης πιστευω οτι μερικες φορες το timing απαιτει συγκεκριμενο ειδος μουσικης.πχ συνδυασμος καρσι,φαι ρεμπετικο.
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
Costantine
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 203
Joined: Sun Sep 17, 2006 12:41 am

Post by Costantine » Wed Nov 21, 2007 6:03 am

.
Last edited by Costantine on Fri Nov 14, 2008 1:57 am, edited 1 time in total.
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Post by necrofear_13 » Wed Nov 21, 2007 10:19 am

Χμ δεν ειχα προσεξει οτι πεταξε τετοιο πραγμα ο μαριος.
Οι MANOWAR συμψωνω οτι ειναι απο τα πρωτοπορα συγκροτηματα ιδιαιτερα οσον αφορα την epic metal οπως προαναφερθηκε.Εκτος αυτου επισης εχουν και τον κυριο ERIC ADAMS που κατε με ειναι ενα απο τα κορυφαια λαρρυγγια ολων των εποχων.Και μονο που ακους την καμπανα ανατριχιαζεις.
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Wed Nov 21, 2007 2:11 pm

Καλά τώρα αυτό που λες οτι δεν έχουν βγάλει πατάτα για τους οπαδούς τους, οι μισοί τους κράζουν μετα τα 2 τελευταία... Περί δίσκων όντως οι Maiden βγαζουν ανα τακτά, οι metallica μόνο απο το '83 μέχρι το '91(και όλα αντικειμενικά δισκάρες), οπότε άστο σαν επιχείρημα...
Δεύτερο για μένα δεν υφίσταται epic metal αυτούσιο... Epic παίζουν οι Manowar(που κινούνται στο χώρο του heavy, epic παίζουν οι Blind Guardian που κινούνται στο power κοκ).
Τώρα περι Adams τι να πω;;;
Αν μιλήσουμε για λαρύγγια αντικειμενικά δεν είναι ούτε στη δεκάδα(αφού μεσα παίζουν άτομα σαν Dickinson, Kiske, Tate, LaBrie, Halford, Dio, Oliva και πολλοί άλλοι) που έγραψαν ιστορία και ως πρωτοπόροι και ως φωνάρες...
Εγω 2 καμπάνες ακούω και ανατριχιάζω: την εισαγωγική στο For whom the bell tolls? και την επίσης εισαγωγική στο Hells Bells...
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
keeper21
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 207
Joined: Thu Oct 04, 2007 2:48 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Post by keeper21 » Wed Nov 21, 2007 5:03 pm

Costantine wrote:
marios wrote: Επίσης, πολύ "αντιεμπορικότεροι" (με την καλή έννοια) από Maiden,Metallica κτλ, που κατέντησαν μαγαζάκια στο τέλος.
Δίσκος κάθε 4-5 χρόνια, όποτε είναι έτοιμος. Όχι κάθε λίγο κ λιγάκι album,και live cd, κ.ο.κ.
Επίσης, με τους Manowar ξέρεις τι θα ακούσεις. Είναι κάτα κάποιο τρόπο "εγγύηση". Δεν έχουν βγάλει ποτέ δίσκο πατάτα για τους οπαδούς τους, όπως έχουν κάνει και οι Maiden και οι Metallica.
Δύσκολα θα ακουσεις οπαδό Manowar να λέει ό,τι λένε πολλοί για το St.Anger ή για το X-factor π.χ.
:)
Φιλε για να ξερεις οι οπαδοι των maiden καθε αλλο παρα πατατα θεωρουν το x-factor...3 φορες ειχαν ερθει τοτε Αθηνα ολες οι συναυλιες sold-out!εγω περσι θυμαμαι πολλους manowarades να λενε οτι το τελευταιο τους δεν ηταν καλο..αλλα επειδη δεν το εχω ψαξει δεν εχω αποψη...οσο για το γεγονος πως οι maiden βγαζουν album συχνα αν το θεωρεις κακο τωρα τι να πω...σταματαω τη συζητηση..για να μη μιλησω και για την ποιοτητα των τελευταιων δισκων τους!!!δηλαδη προτιμας τους guns που βγαζουν το chinese 12 χρονια οι τους metallica που κλεινουν στο studio 2 χρονια!!οσο για τα dvd θα συμφωνησω αλλα απτην αλλη κανεις δεν σε αναγκαζει να τα αγορασεις!
Costantine
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 203
Joined: Sun Sep 17, 2006 12:41 am

Post by Costantine » Thu Nov 22, 2007 2:45 am

.
Last edited by Costantine on Fri Nov 14, 2008 2:05 am, edited 1 time in total.
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Thu Nov 22, 2007 11:12 am

το να αφήσεις το επιχείρημα πήγαινε στο ότι βγάζουν δίσκους κάθε 4-5 χρόνια...
Και για μένα όλοι παραπάνω είναι χειρότεροι απο τον Placido Domingo και τον ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ Freddie Mercury αλλά μιλάγαμε για metal τραγουδιστές...
Περί epic, εγώ δεν το ξέρω σαν ειδος μουσικής αλλά σαν στιχουργική θεματολογία...
Τώρα για τα αμφιβόλου: όντως έχουν κάνει αλλαγή στον ήχο, αλλά μονο για τα 5 πρώτα δεν μπορείς να τους κατηγορήσεις ακόμα και αν ο επόμενως έχει μόνο τις κλανιές του hetfield στο studio :-D
Δεν ξέρω πολλές μπάντες που θα μπορούσαν να κυκλοφορήσουν ένα Black Album η ένα Master of puppets...
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
Shocker
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1080
Joined: Wed Sep 19, 2007 11:59 pm
Academic status: N>4
Location: Beehives / Anabyss
Contact:

Post by Shocker » Tue Nov 27, 2007 10:53 am

Παιδια,τσεκάρετε τους
Die Apokalyptischen Reiter

Είναι συνδυασμος melodic death,folk και λίγο blakc metal.Το αποτέλεσμα είναι ένα συγκροτημα το οποίο κάνει θράυση στο εξωτερικο!Είναι σχετικα καινούργιο,δημιουργήθηκε το 1995 στην Γερμανια.

Εαν αποφασίσετε να τους ακουσετε ξεκινήστε με το cd Riders in the Storm
AngelCloud
byte level
byte level
Posts: 69
Joined: Sat Nov 03, 2007 4:55 pm

Post by AngelCloud » Tue Nov 27, 2007 11:23 am

Costantine wrote: Ti na afisw san epixeirima...apo to 91 kai meta, einai alla atoma diladi autoi pou kykloforoun cd (amfivolou apodoxis) me to onoma metallica? :)
Γενικότερα, αμφιβάλεις ότι τα ίδια άτομα δεν μπορεί να χάσουν την έμπνευσή τους;; Σε αυτό κάνεις λάθος. Έμπνευση είναι πέρα απο ταλέντο, δεν μπορεί να του βγαίνουν Enter Sandman και Master of Puppets κάθε χρόνο. Όλα τα συγκροτήματα έρχονται σε ένα τέλμα (είτε αυτό είναι ένα κακό CD είτε κακές live εμφανίσεις κ.λ.π.).
Marios wrote:Αν μιλήσουμε για λαρύγγια αντικειμενικά δεν είναι ούτε στη δεκάδα(αφού μεσα παίζουν άτομα σαν Dickinson, Kiske, Tate, LaBrie, Halford, Dio, Oliva και πολλοί άλλοι)
Sorry, αλλά είσαι τελείος οff όταν πρόκυται για καλά λαρύγγια. Dickinson!?!?!?!?!?!?!?!? Dio!?!?!?!?!?!?!?!?!?!? Σε λίγο θα μας βάλεις τον Kurt Cobain και τον Ozzy ρε συ.

Μιλάμε για λαρύγγια και δεν αναφέρεις Steven Tayler, Sebastian Bach, Miljenko Matijevic, Jon Bon Jovi, David Lee Roth, Robert Plant κ.α.
Μιλάς εντελώς με οπαδικά κρητήρια ώρες ώρες.
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Post by emperormario » Tue Nov 27, 2007 11:45 am

Γιατί ο Bon Jovi να έχει καλύτερα λαρύγγια απο τον Dickinson??
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
AngelCloud
byte level
byte level
Posts: 69
Joined: Sat Nov 03, 2007 4:55 pm

Post by AngelCloud » Tue Nov 27, 2007 12:00 pm

Για τον απλούστατο λόγο ότι ο ένας ψέλνει ενώ ο άλλος πιάνει μελωδίες, ψηλές, χαμηλές και ότι άλλο θες.
Για να μην παρεξηγηθούμε, μιλάμε για καλά λαρύγγια. Αν το πάμε ανάλογα με το είδος, ο Dickinson είναι κρουφή για το heavy metal όπως και Axl Rose για την Hard Rock.
Πάντα φιλικά guys.
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Tue Nov 27, 2007 2:13 pm

ρε μαν, με έστειλες... Θες να μου πεις ότι ο Dickinson έχει λιγότερο εύρος απ'ότι ο Bon Jovi η ο Roth;;;;;
Άκουσε κομμάτια του στυλ The loneliness of the long distance runner και μετα κομμάτια όπως το Holy smoke και θα αντιληφθεις για τι ευρος μιλάμε...
Τώρα περί Dio δεν χρειάζονται πολλά: ένα Stargazer και καθάρισα...
Μιλάμε για ανθρώπους που η φωνή τους φτάνει τα ορια του αυτιού του ανθρώπου!
Δεν λέω, φωνάρα ο Bach, φωνάρα ο Plant(και όντως κακώς δεν τον ανέφερα, αν και μιλάγαμε για metal και όχι για rock), αλλά δεν φτάνουν για εμένα το επίπεδο των Kiske και Tate...
Υ.Γ.: για τον Tyler δεν το συζητάμε, αλλά και αυτός δεν ανήκει στην metal αλλά στην rock!
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
Shocker
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1080
Joined: Wed Sep 19, 2007 11:59 pm
Academic status: N>4
Location: Beehives / Anabyss
Contact:

Post by Shocker » Tue Nov 27, 2007 2:17 pm

Δν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου Μάριε!
Εαν δν είχαν τέτοια φωνή δν θα είχαν καταφέρει αυτά που κάταφεραν ;)
AngelCloud
byte level
byte level
Posts: 69
Joined: Sat Nov 03, 2007 4:55 pm

Post by AngelCloud » Tue Nov 27, 2007 2:58 pm

Βασικά, άμα παρατηρήσεις ο Dickinson περισσότερο κρατάει παρά τραβάει τις νότες. Απο την άλλη ο Dickinson είναι πολύ flat ενώ ο Bon Jovi την "παίζει" πολύ την φωνή του. Ακόμη, συγκρινέ τον Bon Jovi του Slippery When Wet με αυτόν του Crush ή του Have a Nice Day. Δεν είναι ότι πρόκυται για άλλον άνθρωπο αλλά ότι έχει πολυδιάστατη φωνή. Στο κάτω κάτω για Rock μίλαμε ρε συ. Αυτό που κερδίζει είναι η διαφορετική φωνή που όταν χρειαστεί θα πιάσει και τα ψηλά της. Οι φωνάρες βρίσκονται στην όπερα.

ΥΓ) Μόνο σε Dickinson και Dio κόλλησα, για τους άλλους συμφωνώ.
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Wed Nov 28, 2007 10:51 am

Βασικά άκου το Hallowed be thy name και πες μου αν κρατάει την νότα η αν την αλλάζει μετα... :-p
Κοιτα, οι Bon Jovi έβγαλαν 2 δισκάρες(λέγε με Slippery when wet και Keep the faith) και απο κει και πέρα μάλλον μέτριους δίσκους με κάποιες καλές στιγμές(π.χ. New Jersey), όμως σε κανένα δεν ξεχώρισαν από φωνή...
Όπως και να το δεις αντικειμενικά(γιατι και εγώ γουστάρω τρελά την φωνή του Hetfield και του Meine αλλά δεν τους θεωρώ την κορυφή φωνητικών δυνατοτήτων...) αυτοί που ανέφεα παραπάνω νομίζω ότι είναι αυτοι που είχαν(και έχουν κάποιοι ακόμα) την καλύτερη τεχνική και την καλύτερη 'πρώτη ύλη'...
Btw όντως οι μεγαλύτερες φωνές ειναι στην όπερα και καλά κάνουν γιατί εκεί ειναι οι περισσότερες απαιτήσεις, αλλά διαφωνώ οτι η rock δεν έχει ψηλές απαιτήσεις...
Γι'αυτο υπάρχουν μπάντες όπως οι Therion και οι King Diamond ώστε να δημιουργούν την συνένωσή των 2 ειδών αρμονικά, κάτι που σε κανένα άλλο μουσικό είδος δεν υπάρχει...
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
keeper21
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 207
Joined: Thu Oct 04, 2007 2:48 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Post by keeper21 » Wed Nov 28, 2007 2:20 pm

emperormario wrote:Γιατί ο Bon Jovi να έχει καλύτερα λαρύγγια απο τον Dickinson??
+ 1
Reaching out to embrace the random.
Reaching out to embrace whatever may come.
User avatar
Bloody Mary
Venus Former Team Member
Posts: 1230
Joined: Thu May 10, 2007 6:52 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Bloody Mary » Thu Nov 29, 2007 1:18 pm

Δεν ξέρω να πω και να κρίνω για τους υπόλοιπους, αλλά παιδιά ο Dio έχει πραγματικά ξεχωριστή φωνή... Ακούστε το "Children of the Sea" και τα γυρισματα που κάνει εκεί και θα καταλάβετε τι εννοώ....
Στείλε μας το άρθρο σου, βοήθησε να αναπτυχθεί
το portal με θέματα που σε ενδιαφέρουν!
Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων: Αυτοί που ξέρουν δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν ξέρουν.
Post Reply

Return to “Μουσική”