Τι διαβάζεις τώρα ?

Εδώ μπαίνουν θέματα σχετικά με βιβλία.
Post Reply
User avatar
keeper21
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 207
Joined: Thu Oct 04, 2007 2:48 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by keeper21 » Mon Mar 03, 2008 8:16 pm

Αυτο το καιρο εχω "λιωσει" τη σειρα "Ο Μαυρος Πυργος" του μικρου Θεουλη Stephen King...Ειμαι στο 4ο βιβλιο τωρα..κανας αλλος King??
Reaching out to embrace the random.
Reaching out to embrace whatever may come.
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by ~~Wind~~ » Mon Mar 03, 2008 8:30 pm

vincent wrote:Με μαθηματικά και γρίφους προτείνω το :arrow: "Το κοτόπουλο από το Μινσκ" (ναι το ξέρω ότι ο τίτλος είναι γελείος) ένα βιβλίο που αναφέρεται στους γρίφους και τα προβλήματα της Ρώσσικης παράδοσης... Έχει πολύ ενδοιαφέρον...
Φοβερο βιβλιο!!! Με ενα φιλο το διαβαζαμε και εχουμε λυσει αρκετα, πανω απο τα μισα. :-D
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
tatata
bit level
bit level
Posts: 12
Joined: Fri Jan 11, 2008 4:44 pm

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by tatata » Fri Mar 07, 2008 10:43 am

Κώδικες και Μυστικά του Simon Singn

από το οπισθόφυλλο:
To κώδικες και μυστικά πραγματεύεται την αέναη μονομαχία ανάμεσα σε εκείνους που επινοούν τους κώδικες και εκείνους που τους σπάζουν.
....
Η ιστορική εξέλιξη των κωδίκων και οι κοινωνικές επιπτώσεις της θέτει σήμερα ερωτήματα πιο επίκαιρα από ποτέ ...
Τώρα το άρχισα και από ότι κατάλαβα πραγματεύεται την ιστορία της κρυπτογραφίας από τα αρχαία χρόνια έως πολύ πρόσφατα.
Έχω διαβάσει καμιά 40αριά σελίδες και είναι ευχάριστο μέχρι στιγμής και πολύ ενδιαφέρον.
User avatar
dexter
Venus Former Team Member
Posts: 2496
Joined: Wed Jan 09, 2008 11:50 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: springfield
Contact:

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by dexter » Mon Mar 31, 2008 8:21 pm

τώρα διαβάζω το ''ο άνθρωπος και το σκουλήκι'' του Αλέξη Αντύπα μυθιστόρημα με φιλοσοφικές προεκτάσεις..
το συνιστώ ανεπιφύλακτα :smt023
http://foss.aueb.gr
always aim for for the sky for if you fail you can at least reach the clouds..
ALL BLACKS supporter..
http://www.bringthemback.org/
User avatar
fotini
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 245
Joined: Fri Aug 20, 2004 12:54 pm
Academic status: Alumnus/a

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by fotini » Mon Mar 31, 2008 9:20 pm

"H αβάσταχτη ελαφρότητα του είναι" Μίλαν Κούντερα
User avatar
rak
byte level
byte level
Posts: 147
Joined: Sun May 29, 2005 7:24 pm

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by rak » Tue Apr 01, 2008 2:07 am

"Ο γλάρος Ιωνάθαν Λίβινγκστον" του Ρίτσαρντ Μπαχ

το ξαναδιάβασα πρόσφατα και μου άρεσε όσο και την πρώτη φορά..
nikos1999
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 3
Joined: Sat Mar 22, 2008 9:57 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by nikos1999 » Wed Apr 02, 2008 2:07 pm

εγω αυτήν την εποχη διαβαζω το βιβλιο με τιτλο "Η ΕΥΛΑΒΕΙΑ ΤΟΥ ΨΟΦΙΜΙΟΥ" του Αλμπέρτ Λιμπερτάντ
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by Ethel » Thu Apr 03, 2008 5:17 pm

"Selfish gene" από Richard Dawkins. Η αλήθεια είναι πως το παλεύω αρκετό καιρό τώρα, το σταματάω και το ξεκινάω γιατί δεν παίζει μαζεμένος ελεύθερος χρόνος :(
Αν και αρκετά biology/evolution-related διαβάζεται ευκολα γιατί δίνει πολλά 'ευχάριστα' και κατανοητά παραδείγματα.
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
SeniorCarbone
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 396
Joined: Fri Feb 24, 2006 1:57 pm
Gender:
Contact:

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by SeniorCarbone » Sat Apr 05, 2008 11:37 pm

Όντως πολύ καλός ο Dawkins.
Aν και δεν μπορώ να πω πως συμβαδίζω γενικότερα με το σκεπτικό του,
μου αρέσει πολύ ο τρόπος γραφής του, προκλητικός αλλά και λογικός.
Είναι από αυτούς που σε βάζουν σε σκέψεις πάνω σε θέματα που θεωρείς δεδομένα.
*--Common sense is not so common--*
User avatar
dexter
Venus Former Team Member
Posts: 2496
Joined: Wed Jan 09, 2008 11:50 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: springfield
Contact:

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by dexter » Thu May 22, 2008 1:58 am

Τώρα διαβάζω το "introducing: time"
είναι μια πολύ καλή σειρά με εικονογραφημένα βιβλία που σε εισάγουν στα βασικά στοιχεία εννοιών,επιστημών και θεωριών..
έχει σχεδόν τα πάντα..
το μόνο κακό είναι οτι είναι στα αγγλικά..(δεν ξέρω αν έχει μεταφραστεί η σειρά..)
http://foss.aueb.gr
always aim for for the sky for if you fail you can at least reach the clouds..
ALL BLACKS supporter..
http://www.bringthemback.org/
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by rose » Tue Jul 01, 2008 10:10 am

Document Engineering
Analyzing and Designing Documents for Business Informatics and Web Services


Robert J. Glushko and Tim McGrath

http://mitpress.mit.edu/catalog/item/de ... &tid=10476

και

ΤΑ ΑΓΡΙΑ ΖΩΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ Πέτρος Αργυρίου οξύ.
που θα πάει θα το δουμε...
AGGELOS197
byte level
byte level
Posts: 68
Joined: Sun May 06, 2007 5:16 pm
Location: ΑΘΗΝΑ

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by AGGELOS197 » Sun Aug 03, 2008 7:26 pm

o ταφος του αλεξανδρου εκδοσεις ψυχογιος
ο ταφος του αχιλλεα εκδοσεις λιβανη
τελεια





"Ο τάφος του Αχιλλέα" | Χάρπερ Τομ

ISBN: 978-960-14-1794-3

Αρ. σελίδων: 492


Eπί τρεις χιλιάδες χρόνια, ο πιο επικίνδυνος θησαυρός στον κόσμο ήταν χαμένος. Τώρα, ο κώδικας που αποκαλύπτει το μέρος όπου βρίσκεται πρόκειται να σπάσει…

Ο Σαμ Γκραντ είναι ένας απότακτος πρώην στρατιωτικός των Ειδικών Δυνάμεων και επαγγελματίας τυχοδιώκτης, με το δικό του βρόμικο παρελθόν. Κατέχει όμως ένα μυστικό. Tη μέρα που οι Γερμανοί εισέβαλαν στην Κρήτη, ένας ετοιμοθάνατος Άγγλος αρχαιολόγος τού εμπιστεύτηκε τη μεγαλύτερη ανακάλυψη που έκανε στη ζωή του: κείμενα γραμμένα σε μια μυστηριώδη γραφή, τα οποία είχε βρει σε μια σπηλιά στην Κρήτη. Η αποκρυπτογράφησή τους θα μπορούσε να οδηγήσει σ’ έναν από τους μεγαλύτερους θησαυρούς στην ιστορία. Ο θησαυρός αυτός, όμως, είναι ταυτόχρονα και εξαιρετικά επικίνδυνος. Τον θέλουν τόσο η CIA όσο και οι Ρώσοι. Με τη βοήθεια του Άρθουρ Ριντ, ενός ευφυέστατου καθηγητή της Οξφόρδης, της Μαρίνας, μιας όμορφης Ελληνίδας αρχαιολόγου και ηρωίδας της Αντίστασης, ενός πράκτορα των Βρετανικών Μυστικών Υπηρεσιών κι ενός ανθρώπου της CIA, ο Γκραντ θα μπει σ’ ένα λαβύρινθο αρχαίων λατρειών, λησμονημένων μυστηρίων και χαμένων πολιτισμών. Όμως τα χρονικά περιθώρια στενεύουν ολοένα και περισσότερο…

Μια ιστορία καταιγιστικής δράσης και αγωνίας. Στα μυστικά του μακρινού παρελθόντος ίσως κρύβεται το κλειδί για τις συγκρούσεις και τα παιχνίδια εξουσίας των ισχυρών του σύγχρονου κόσμου...


Τιμή: 19,90€



Ο ΤΑΦΟΣ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ
THE ALEXANDER CIPHER
ΓΟΥΙΛ ΑΝΤΑΜΣ




323 π.Χ. Κάπου στη Λιβυκή Έρημο, πραγματοποιείται η ταφή του Μεγάλου Αλεξάνδρου με τιμές που αρμόζουν σε θεό. Η σορός του τοποθετείται στα βάθη μιας κατακόμβης, σε χρυσή σαρκοφάγο κοσμημένη με πολύτιμους λίθους και περίτεχνα σκαλίσματα. Αυτή η τελευταία κατοικία του μεγάλου Έλληνα στρατηλάτη θα έπρεπε να παραμείνει ανέγγιχτη και απροσπέλαστη στο πέρασμα των αιώνων. 2007. Ο αρχαιολόγος Ντάνιελ Νοξ, μέσα στο πλαίσιο των επαγγελματικών και ερευνητικών ανησυχιών του, αναζητά με πάθος το θησαυρό του Αλεξάνδρου. Όταν μια ομάδα εργατών, κατά τις εργασίες εκσκαφής, ανακαλύπτει έναν αρχαίο τάφο, ο Νοξ είναι πεπεισμένος ότι το όνειρό του θα γίνει επιτέλους πραγματικότητα. Αλλά η ανακάλυψη αυτή κινητοποιεί δύο από τους πιο επικίνδυνους και ισχυρούς άνδρες στον κόσμο… Μια κινηματογραφική περιπέτεια με φόντο την αρχαία Αίγυπτο και κεντρικό θέμα τον χαμένο τάφο του πιο δοξασμένου βασιλιά-πολεμιστή της Ιστορίας.
User avatar
cactus
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 959
Joined: Tue Apr 25, 2006 7:14 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by cactus » Sat Aug 16, 2008 7:39 pm

Σκοτεινό Ποτάμι -- Dennis Lehane
laikedelic !
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by tsilochr » Sat Aug 16, 2008 8:58 pm

User avatar
Bloody Mary
Venus Former Team Member
Posts: 1230
Joined: Thu May 10, 2007 6:52 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by Bloody Mary » Sun Aug 17, 2008 7:51 pm

Αυτό το καλοκαίρι διάβασα αρκετά βιβλία της Agatha Christie.. Αν σας αρέσουν βιβλία τέτοιου είδους, συστήνω ανεπιφύλακτα να διαβάσετε το "The murder of Roger Acroyd" (δεν ξέρω πώς ακριβώς είναι ο τίτλος στα ελληνικά, αλλά φαντάζομαι ότι θα είναι κάτι σαν το "Ο φόνος του Ρότζερ Άκροϊντ" :-p ) . Είναι πραγματικά ένα από τα καλύτερα βιβλία της Christie που έχω διαβάσει, προσωπικά πιστεύω πως είναι καλύτερο και από το "Murder on the Orient Express" !
Στείλε μας το άρθρο σου, βοήθησε να αναπτυχθεί
το portal με θέματα που σε ενδιαφέρουν!
Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων: Αυτοί που ξέρουν δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν ξέρουν.
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by *estrngd » Tue Aug 19, 2008 1:23 am

Bloody Mary wrote:Αυτό το καλοκαίρι διάβασα αρκετά βιβλία της Agatha Christie.. Αν σας αρέσουν βιβλία τέτοιου είδους, συστήνω ανεπιφύλακτα να διαβάσετε το "The murder of Roger Acroyd" (δεν ξέρω πώς ακριβώς είναι ο τίτλος στα ελληνικά, αλλά φαντάζομαι ότι θα είναι κάτι σαν το "Ο φόνος του Ρότζερ Άκροϊντ" :-p ) . Είναι πραγματικά ένα από τα καλύτερα βιβλία της Christie που έχω διαβάσει, προσωπικά πιστεύω πως είναι καλύτερο και από το "Murder on the Orient Express" !
Το έχω δει το Acroyd σε ένα από τα vcd/dvd του David Suchet... Από αστυνομικά μυθιστορήμτα φυσικά υπάρχουν και του Κόναν Ντόυλ αλλά και πιο σύγχρονων οι οποίοι ακολουθούν άλλες φιλοσοφίες από την Κρίστι και τον Ντόυλ. Αυτές τις άλλες φιλοσοφίες τις ακολούθησε σε σπάνιες περιπτώσεις και ο Κόναν Ντόυλ...
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by rose » Thu Aug 21, 2008 4:17 pm

Λεντς
Buchner Georg
Eίχε νυχτώσει στο μεταξύ, ο ουρανός και η γη είχαν γίνει ένα. Ένιωθε σαν να τον ακολουθούσε κάτι, κάτι που ήταν φοβερό, που δεν το αντέχουν οι άνθρωποι, λες και τον καταδίωκε η τρέλα ανεβασμένη πάνω σ' ένα άλογο. [...]
"Έχω συγκεντρώσει εδώ κάθε λογής ενδιαφέρουσες σημειώσεις γύρω από κάποιον φίλο του Γκαίτε, έναν κακότυχο ποιητή ονόματι Λεντς, που έζησε εδώ την ίδια εποχή με εκείνον και που κατέληξε μισότρελος". Mε τούτο το σύντομο σχόλιο ο Γκέοργκ Μπύχνερ, ένας από τους σημαντικότερους Γερμανούς συγγραφείς του 19ου αιώνα, αναφέρεται το 1835 στον ποιητή Λεντς, ο οποίος, μαζί με τον Γκαίτε, υπήρξε ένας από τους κεντρικούς δημιουργούς του λογοτεχνικού κινήματος Sturm und Drang (Θύελλα και Oρμή) την αρχήν της δεκαετίας του 1770.
H πρωτογενής πηγή του Mπύχνερ είναι κυρίως η μικρής έκτασης έκθεση με τον τίτλο O κύριος Λ. που συνέγραψε ο πάστορας ΄Oμπερλιν, ο οποίος προσέφερε άσυλο στον Λεντς στην ορεινή Aλσατία, όταν ο άτυχος ποιητής είχε πλέον αρχίσει να παρουσιάζει σοβαρές ψυχικές διαταραχές. O Mπύχνερ όμως υπερασπίζεται τον «δικό του» Λεντς, αφηγούμενος την ίδια ιστορία με τελείως διαφορετικό τρόπο και από εντελώς διαφορετική σκοπιά.
O Mπύχνερ προσεγγίζει το θέμα του από τρεις σκοπιές : Ως πολιτικός εξόριστος συμπάσχει με τον κατατρεγμένο Λεντς· ως λογοτέχνης προσανατολίζεται προς τον δημιουργό Λεντς· καί, τέλος, ως νεαρός γιατρός ενδιαφέρεται για την "ψυχιατρική περίπτωση Λεντς". H τελευταία είναι συγχρόνως και η πιο λεπτή προσέγγιση, δεδομένου ότι ο δημιουργός καλείται να διεισδύσει στην πιο προβληματική πλευρά του Λεντς, δηλαδή στην εκδήλωση της ψυχασθένειάς του, το έτος 1778.
http://www.perizitito.gr/product.php?pr ... 15&page=13
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
S.a.kiss.007
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 659
Joined: Wed Nov 28, 2007 2:24 am
Academic status: 4th year
Gender:
Location: Κρήτη (πνευματικά...)
Contact:

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by S.a.kiss.007 » Thu Aug 28, 2008 2:57 pm

Εγώ διάβασα τα άπαντα του Σέρλοκ Χολμς και τώρα διαβάζω το "Τι είπε ο Αϊνστάιν στον κουρέα του"...
Πολύ κατατοπιστικό και απλό στις εξηγήσεις του....
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by Master_ex » Thu Aug 28, 2008 4:36 pm

Τα σπάει ο Άρθουρ Κόναν Ντόυλ, ε Σάκη :-D Αν σου άρεσε διάβασε και λίγο Πόε από τον οποίο έχει επηρεαστεί αρκετά ;)
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by marios » Sun Aug 31, 2008 7:27 pm

Και κατά την γνώμη μου ο Poe είναι σαφώς ανώτερος... Από τους κορυφαίους του είδους του διαχρονικά!
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
Vasoula
bit level
bit level
Posts: 10
Joined: Sat May 12, 2007 10:57 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by Vasoula » Tue Sep 16, 2008 11:27 am

Εγώ το καλοκαίρι διάβασα τα εξής:

Στη Σκιά της Πεταλούδας, Ισίδωρος Ζουργός
Η μοναξιά είναι από χώμα, Μάρω Βαμβουνάκη
Η Κάθοδος των Μυρίων, Michael Curtis Ford
User avatar
margaritarenia
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 219
Joined: Sat Nov 25, 2006 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ..my world..

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by margaritarenia » Wed Sep 17, 2008 10:09 pm

εγω μολις τελειωσα το "ο ερωτας στα χρονια της χολερας" του μαρκεζ..Απο τα πιο ομορφα βιβλια που εχω διαβασει..σε συνεπαιρνει εντελως και δεν κουραζζει παρ'ολες τις περιγραφες.. :-)

τωρα διαβαζω του Μπορις Βιαν "Θα φτυσω στους ταφους σας"...Καταλαβαινω μεχρι στιγμης οτι ειναι αρκετα σκληρο βιβλιο..Μολις τελειωσω θα σας ξαναπω :-p
...Ive got wild, staring eyes
And I got a strong urge to fly,
But I got nowhere to fly to
Ooooo babe,
When I pick up the phone,
There is still nobody home...
Post Reply

Return to “Βιβλία”