Τι διαβάζεις τώρα ?

Εδώ μπαίνουν θέματα σχετικά με βιβλία.
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by enum21 » Mon Feb 07, 2011 8:30 pm

Luna wrote:Διαβάζω του THOMAS το "Απειροστικος λογισμός 1". Πολύ καλο βιβλίο έχει και sequel! XD
lol και εγώ το έχω διαβάσει αυτό :-p
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by XaviannNJ » Mon Feb 07, 2011 8:35 pm

enum21 wrote:
Luna wrote:Διαβάζω του THOMAS το "Απειροστικος λογισμός 1". Πολύ καλο βιβλίο έχει και sequel! XD
lol και εγώ το έχω διαβάσει αυτό :-p
:lol: :lol: :lol:

Δεν σας έπεσε βαρύ? :-p
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by enum21 » Mon Feb 07, 2011 8:46 pm

XaviannNJ wrote:
enum21 wrote:
Luna wrote:Διαβάζω του THOMAS το "Απειροστικος λογισμός 1". Πολύ καλο βιβλίο έχει και sequel! XD
lol και εγώ το έχω διαβάσει αυτό :-p
:lol: :lol: :lol:

Δεν σας έπεσε βαρύ? :-p
πολύ! δεν το ξαναδιάβασα :-p
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by chriskin » Mon Feb 07, 2011 8:53 pm

μπα αξιζει να το ξαναδιαβασεις
εγω το εχω διαβασει 2-3 φορες μεχρι τωρα και φαινεται πως θα το ξαναδιαβασω και το καλοκαιρακι μολις βρω λιγο χρονο
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by cypher » Mon Feb 07, 2011 9:46 pm

Εγω διαβάζω το Mister B. Gone του Clive Barker τωρα τελευταία. http://en.wikipedia.org/wiki/Mister_B._Gone
Έχει καμποσο ενδιαφέρον σαν ιστορία και γράφει αρκετά ωραία απλα στην αρχή τα σημεία που λένε να κάψεις το βιβλίο κτλ τα προσπέρναγα λιγο τσακ μπαμ γιατι γινόντουσαν κουραστικα. :-p
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
Luna
bit level
bit level
Posts: 15
Joined: Fri Feb 04, 2011 10:19 pm
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by Luna » Tue Feb 08, 2011 8:27 pm

enum21 wrote:
XaviannNJ wrote:
enum21 wrote: lol και εγώ το έχω διαβάσει αυτό :-p
:lol: :lol: :lol:

Δεν σας έπεσε βαρύ? :-p
πολύ! δεν το ξαναδιάβασα :-p
Αν και 3ο ετος πρώτη φορα το διαβαζω...Και για να πω την αληθεια δε θα θελα να το ξαναδιαβασω αλλα θα δειξει... :smt017
I'd kill myself for you
I'd kill you for myself...
User avatar
SlfTh3Chl3f
bit level
bit level
Posts: 38
Joined: Mon Oct 11, 2010 4:26 pm
Academic status: 1st year
Gender:
Location: Mothership

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by SlfTh3Chl3f » Wed Feb 09, 2011 2:21 am

Luna wrote:
enum21 wrote:
XaviannNJ wrote: :lol: :lol: :lol:

Δεν σας έπεσε βαρύ? :-p
πολύ! δεν το ξαναδιάβασα :-p
Αν και 3ο ετος πρώτη φορα το διαβαζω...Και για να πω την αληθεια δε θα θελα να το ξαναδιαβασω αλλα θα δειξει... :smt017
Προσωπικά προτιμώ το Μαθηματικά Ι(Σημειώσεις Διαλέξεων,Ασκήσεις Φροντιστηρίων) του συγγραφέα Σταύρος Τουμπής :lol:
Τα παραμύθια δεν είναι αλήθεια, αλλά τουλάχιστον,δεν είναι ψέμματα.

Όμορφος κόσμος, κανέλα και δυόσμος
User avatar
Emptiness
byte level
byte level
Posts: 125
Joined: Tue Oct 06, 2009 11:09 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by Emptiness » Wed Feb 09, 2011 3:37 pm

SlfTh3Chl3f wrote: Προσωπικά προτιμώ το Μαθηματικά Ι(Σημειώσεις Διαλέξεων,Ασκήσεις Φροντιστηρίων) του συγγραφέα Σταύρος Τουμπής :lol:
Δυστυχώς το Μαθηματικά Ι Σημειώσεις Διαλέξεων, Ασκήσεις Φροντιστηρίων δεν είναι εικονογραφημένο.
Ακόμα, μοιάζει πολύ με το περιεχόμενο του Απειροστικός Λογισμός των βιβλίων του Thomas
Οπότε, διαβάζω του Τουμπή και βλέπω τις αντίστοιχες έγχρωμες εικόνες από τα βιβλία του Thomas.
Image
User avatar
SlfTh3Chl3f
bit level
bit level
Posts: 38
Joined: Mon Oct 11, 2010 4:26 pm
Academic status: 1st year
Gender:
Location: Mothership

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by SlfTh3Chl3f » Wed Feb 09, 2011 5:48 pm

Emptiness wrote:
SlfTh3Chl3f wrote: Προσωπικά προτιμώ το Μαθηματικά Ι(Σημειώσεις Διαλέξεων,Ασκήσεις Φροντιστηρίων) του συγγραφέα Σταύρος Τουμπής :lol:
Δυστυχώς το Μαθηματικά Ι Σημειώσεις Διαλέξεων, Ασκήσεις Φροντιστηρίων δεν είναι εικονογραφημένο.
Ακόμα, μοιάζει πολύ με το περιεχόμενο του Απειροστικός Λογισμός των βιβλίων του Thomas
Οπότε, διαβάζω του Τουμπή και βλέπω τις αντίστοιχες έγχρωμες εικόνες από τα βιβλία του Thomas.
Αααα εγώ έχω το βιβλίο του κυρίου Spivak.Όμως έχω και κάτι κλασσικά εικονογραφημένα από το λύκειο που διαβάζω :lol:
Τα παραμύθια δεν είναι αλήθεια, αλλά τουλάχιστον,δεν είναι ψέμματα.

Όμορφος κόσμος, κανέλα και δυόσμος
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by MpoMp » Wed Feb 09, 2011 6:08 pm

Το επίτομο "Κόκκορας" του Αρκά. Για 5η φορά.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by rose » Mon Feb 14, 2011 10:02 pm

Beyond Greed and Fear: Finance and the Psychology of Investing
Hersh Shefrin
Oxford University Press
"Shefrin synthesizes a wealth of research and observations about human behavior and financial anomalies into a broad and deep perspective on financial markets. No other book so splendidly lays out the fundamentals of behavioral finance."--Robert Shiller, Stanley B. Resor Professor of Economics, Cowles Foundation for Research in Economics, Yale University Even the best Wall Street investors make mistakes. No matter how savvy or experienced, all financial practitioners eventually let bias, overconfidence, and emotion cloud their judgement and misguide their actions. Yet most financial decision-making models fail to factor in these fundamentals of human nature. In Beyond Greed and Fear, the most authoritative guide to what really influences the decision-making process, Hersh Shefrin uses the latest psychological research to help us understand the human behavior that guides stock selection, financial services, and corporate financial strategy. Beyond Greed and Fear illuminates behavioral finance for today's investor. It will help practitioners to recognize--and avoid--bias and errors in their decisions, and to modify and improve their overall investment strategies.
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
samiwinch
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 942
Joined: Thu Oct 25, 2007 4:51 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by samiwinch » Tue Apr 05, 2011 12:30 am

παιδες,δεν εχω διαβασει πολλα βιβλια,αλλα απο τα λιγα που εχω διαβασει,κανενα δεν με κρατουσε τοσο πολυ οσο το τελευταιο που διαβασα και που τελειωσα προχθες..."ΣΚΕΨΟΥ ΕΝΑΝ ΑΡΙΘΜΟ",του John Verdon...

μου ειχε καρφωθει στο ματι το εξωφυλλο και ο τιτλος με το που το ειδα και διαβαζοντας την περιληψη στο πισω μερος,καταλαβα το γιατι...ακριβως το στυλ βιβλιου που μου αρεσει...βεβαια,η περιληψη δινει μια μικρη γευση για το τι θα ακολουθησει,αλλα πραγματικα η ολη ιστορια που διαδραματιζεται ειναι πολυ καλυτερη απο αυτο που γραφει η περιληψη...ειδος αστυνομικο και μυστηριου κυριως θα ελεγα...παρα πολυ μυστηριο,ενας πανεξυπνος και πολυ προσεκτικος δολοφονος που φαινεται να εισχωρει στις σκεψεις των θυματων του,ολοενα και περισσοτερα ερωτηματα να δημιουργουνται οσο προχωραει η υποθεση,αλλοπροσαλα στοιχεια που φαινεται οτι δεν βγαζουν κανενα νοημα και δεν οδηγουν πουθενα την υποθεση,ανατροπες,αγωνια,εξαιρετικη και ακριβης γραφη και περιγραφη τοπιων,εκφρασεων,διαλογων κλπ,εκπληκτικη πλοκη και πολλα αλλα συνθετουν ενα μοναδικο βιβλιο πιστευω...1η φορα που διαβαζω βιβλιο σε λιγοτερο απο 10 μερες απο την ημερα αγορας του και χωρις να εχω ολη τη μερα στη διαθεση μου(ουτε τη μιση βασικα)...και ηταν 557 σελιδες,δεν ηταν και μικρο(ασχετα που μου φανηκε μικρο εμενα,επειδη μου αρεσε υπερβολικα :-p )...πραγματικα,δεν μπορουσα να το αφησω απο τα χερια μου...πιστευω οσοι ειναι λατρεις βιβλιων ιδιαιτερα εξυπνου (αστυνομικου)μυστηριου θα το λατρεψουν...a must read book για μενα!!!αλλωστε,ειναι στις πρωτες θεσεις των bestsellers για το 2010... δυσκολα θα ξαναβρω βιβλιο που να με τραβαει τοσο πολυ ωστε να το διαβαζω ανελλιπως...10/10 ασυζητητι!!!

http://www.dioptra.gr/page.aspx?itemID=PPG178_1318

επειδη με πορωσε το συγκεκριμενο,αγορασα ενα αλλο σημερα,το "Η Κρυπτη" της Kate Mosse...φαινεται αρκετα καλο,αν και ειναι διαφορετικο στυλ απο το "Σκεψου εναν αριθμο"...πιο πολυ στο στυλ των βιβλιων του Dan Brown μου φαινεται οτι φερνει...μεγαλουτσικο ειναι βεβαια(762 σελιδες και με σχετικα μικρα γραμματα),αλλα που θα παει,θα το τελειωσω καποια στιγμη μεχρι το τελος του μηνα(αν με τραβαει εστω και στο μισο σε σχεση με το αλλο)... :-p

ΥΓ : θα γινω βιβλιοφαγος στα γεραματα μου φαινεται... :-p
When you walk through a storm Hold your chin up high And don't be afraid of the dark.
At the end of a storm Is a golden sky And the sweet, silver song of a lark.

Walk on, through the wind Walk on, through the rain, Though your dreams be tossed and blown.
Walk on, walk on with hope in your heart, And YOU'LL NEVER WALK ALONE, YOU'LL NEVER WALK ALONE...
http://www.youtube.com/watch?v=lR4n_Ttx ... re=related
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by XaviannNJ » Tue May 24, 2011 12:38 am

Διαβάζω τον "Ντείβιντ Κόπερφιλντ" του Ντικενς σε μια συντομευμένη εκδοσή απο τις εκδόσεις "Άγκυρα" και αναρωτιέμαι:Εχει διαβάσει κανείς το βιβλίο στην κανονική του εκδοση?(700+ σελίδες)Αν ναι από ποιό εκδοτικό οίκο?
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by XaviannNJ » Sun Jul 17, 2011 5:53 pm

emperormario wrote:Ασχετο, αλλά ο Τερζόπουλος (Κομιξ, Μικυ μαους και λοιπα περιοδικά disney) εκδίδει ΟΛΗ τη βιβλιογραφία του Καρλ Μπαρκς (ο μεγαλύτερς σχεδιαστής ιστοριών με ήρωες το Ντόναλντ και το Σκρουτζ) σε πολυτελείς τόμους (θα βγουν καμια 50αριά-18,90€ έκαστος). Εχουν ήδη βγει οι 6 πρώτοι τόμοι. Όσοι πιστοί, προσέλθετε!! :smt020
Διάβασα τον 3ο τόμο της σειράς και έχω να πω ότι είναι εκπληκτικός! :smt055
Δεν βρήκα κάποια ιστορία που να έχω ξαναδιαβάσει!(παίρνω ανελλιπώς το Μίκυ μαους από το 2003 περίπου)
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by vasilaros69 » Sun Oct 16, 2011 12:02 am

Μπηκα στον πειρασμο και παρηγγειλα το Σιλμαρίλλιον και το πηρα στα χερια μου σημερα!!Διαβασα την περιληψη κι ενθουσιαστηκα μπορω να πω...
Καποιος που να το εχει διαβασει θελω να μου πει αν ΟΝΤΩΣ ειναι τοσο Γ@Μ@ΤΟ οσο φανταζομαι....!!!
Για να δω αν ειναι να μπω στον κοπο να το ξεκινησω αμεσα 'η να το αφησω για αργοτερα..
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by chriskin » Sun Oct 16, 2011 12:11 am

ειναι πολυ καλο αν και κουραστικο με τα ποσα ονοματα χαρακτηρων/τοποθεσιων δινει (ειναι και σχεδον ιδια μερικα κιολας)
(οπως ειπε ενας γνωστος μου "μετα την τεταρτη φορα που το διαβασα μπορω να πω οτι θυμαμαι τα μισα ονοματα")

καποιες απο τις ιστοριες που εχει μεσα (δεν ειναι συνεχομενη ιστορια στο μεγαλυτερο μερος του) ειναι εξαιρετικες
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by vasilaros69 » Sun Oct 16, 2011 12:22 am

chriskin wrote:ειναι πολυ καλο αν και κουραστικο με τα ποσα ονοματα χαρακτηρων/τοποθεσιων δινει (ειναι και σχεδον ιδια μερικα κιολας)
(οπως ειπε ενας γνωστος μου "μετα την τεταρτη φορα που το διαβασα μπορω να πω οτι θυμαμαι τα μισα ονοματα")

καποιες απο τις ιστοριες που εχει μεσα (δεν ειναι συνεχομενη ιστορια στο μεγαλυτερο μερος του) ειναι εξαιρετικες
Αυτο με τα ονοματα ισχυει.Ξεφυλλισα τις τελευταιες σελιδες που τα εχει ολα και πραγματικα πρεπει να ειχε πολυ μεγαλη εμπνευση ο Τολκιν για να βγαλει τοσα ονοματα...
Anyway, ευχαριστω για τη γνωμη σου! :-D :-D :smt002 :smt002
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by chriskin » Sun Oct 16, 2011 1:04 am

δεν θα χρειαστει να τα μαθεις ολα παντως, θα βγαζει καθε φορα νοημα ειτε απο τα συμφραζομενα ειτε θα σε ενδιαφερει μονο ενα στοιχειο του χαρακτηρα (πχ εχει κλασικο ονομα <ταδε φυλης> σε μια μαχη με την <αλλη φυλη>)
xenosdio
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 197
Joined: Mon Oct 17, 2011 7:46 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by xenosdio » Tue Oct 18, 2011 7:16 pm

Εγω ξεκινησα να διαβαζω μια σειρα βιβλιων του Stephen King, τον Μαυρο Πυργο, αν το ξερετε. Παρα πολυ καλο ως τωρα, εχω φτασει στο 4ο απο τα 7 βιβλια και με εχει ενθουσιασει. Απο τα καλυτερα που εχω διαβασει εδω και καιρο!
User avatar
mpatsis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1030
Joined: Mon Nov 03, 2008 8:18 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Riding the train of thought!!!

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by mpatsis » Tue Oct 18, 2011 8:09 pm

Καλά αδερφέ σε πάω!!! Η σειρά Μαύρος Πύργος πρέπει να είναι φοβερή, δεν την έχω αρχίσει ακόμα, αλλά τον τελευταίο χρόνο έχω γίνει μεγάλος φαν του King (θα πάρουν σειρά και αυτά για την ώρα μας φάγαν άλλα βιβλία του τα λεφτά :-p ), πάντως ας σου αρέσει ο King δοκίμασε να διαβάσεις Lovecraft, αγαπημένο Clive Barker, και κυρίως Joe Hill που είναι ο γιος του King με ψευδώνυμο, είναι εξίσου καλός με τον πατέρα του ( ίσως και καλύτερος) αλλά μπορεί να σου δώσει τα ίδια πράγματα στις μισές σελίδες. :-p

Τελείωσα τον ίσκιο πάνω από τον Ίνσμουθ του Lovecraft και διαβάζω τον Κερασφόρο (Horns) του Joe Hill.
I'm Starting With The Man In The Mirror. I'm Asking Him To Change His Ways...
Aueb's NLP Group!
Image
Image May the foss be with you!!!
User avatar
St3R*
bit level
bit level
Posts: 45
Joined: Mon Oct 17, 2011 11:18 pm
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by St3R* » Tue Oct 18, 2011 8:49 pm

τα μονα βιβλια που αγγιξα ποτε ηταν κατι ανατριχιλες.. τις θυμαστε???? :smt016
- Έχεις γυμνές φωτογραφίες της γυναίκας σου..;
- Όχι...
- Θέλεις;;
x)
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by vasilaros69 » Tue Oct 18, 2011 8:51 pm

St3R* wrote:τα μονα βιβλια που αγγιξα ποτε ηταν κατι ανατριχιλες.. τις θυμαστε???? :smt016

Εννοειται!!! :smt023 :smt023 :smt023
Κι εγω μια απο τα ιδια..βιβλια μεγαλα στη ζωη μου δεν εχω αξιωθει να διαβασω.μονο κατι που μας βαζαν στο δημοτικο για να γραψουμε περιληψεις :-p
Τωρα προσφατα αγορασα το Σιλμαριλλιον που ειναι καπως πιο ογκωδες :lol:
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
Post Reply

Return to “Βιβλία”