Βιογραφίες επιστημόνων Πληροφορικής

Εδώ μπαίνουν θέματα σχετικά με βιβλία.
Post Reply
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Βιογραφίες επιστημόνων Πληροφορικής

Post by sandra » Mon Jul 12, 2010 11:00 pm

Εχετε υποψιν κανενα βιβλιο που να αναφερει τη ζωη και το εργο μεγαλων επιστημονων της Πληροφορικης; Μονο του κ.Λυπιτάκη εχω βρει αλλα θα προτιμουσα κατι πιο λογοτεχνικο, αυτο θυμιζει εγκυκλοπαιδεια με μικρες αναφορες μονο. Και το logicomix ειχε καποιες πτυχιες αλλά ήταν κυριως μαθηματικων (θα μου πεις ποιος τη θεμελιωσε την πληροφορική; ). Αν εχετε καμια ιδέα πείτε, με εχει πιασει να μαθαινω τα κουτσομπολια της επιστημης. :-p
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Βιογραφίες επιστημόνων Πληροφορικής

Post by kwnccc » Mon Jul 12, 2010 11:21 pm

sandra wrote:Εχετε υποψιν κανενα βιβλιο που να αναφερει τη ζωη και το εργο μεγαλων επιστημονων της Πληροφορικης; Μονο του κ.Λυπιτάκη εχω βρει αλλα θα προτιμουσα κατι πιο λογοτεχνικο, αυτο θυμιζει εγκυκλοπαιδεια με μικρες αναφορες μονο. Και το logicomix ειχε καποιες πτυχιες αλλά ήταν κυριως μαθηματικων (θα μου πεις ποιος τη θεμελιωσε την πληροφορική; ). Αν εχετε καμια ιδέα πείτε, με εχει πιασει να μαθαινω τα κουτσομπολια της επιστημης. :-p
Δεν ξέρω κατά πόσο σου κάνει... αλλα!
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Βιογραφίες επιστημόνων Πληροφορικής

Post by sandra » Mon Jul 12, 2010 11:46 pm

Από το τίποτα κάτι ειναι κι αυτό, σ΄ευχαριστώ! Αν ξερει καποιος αλλος ας πει. Πρεπει να ακουσετε τον κ.Κοντογιαννη να λεει για βιογραφιες μαθηματικων, ειναι απολαυστικες.
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Βιογραφίες επιστημόνων Πληροφορικής

Post by enum21 » Mon Jul 12, 2010 11:51 pm

User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Βιογραφίες επιστημόνων Πληροφορικής

Post by rose » Tue Jul 13, 2010 10:12 am

που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
ventrix
byte level
byte level
Posts: 52
Joined: Thu Sep 24, 2009 1:39 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Αθήνα
Contact:

Re: Βιογραφίες επιστημόνων Πληροφορικής

Post by ventrix » Tue Jul 13, 2010 1:35 pm

πφφφ, πάλι με ξέχασαν :P
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Βιογραφίες επιστημόνων Πληροφορικής

Post by rose » Tue Jul 13, 2010 3:03 pm

@Vertix
This list is incomplete; you can help by expanding it. :-p


Σοβαρά τώρα η Sandra μάλλον θα θέλει κάτι παραπάνω απο μια λιστα στο wikipedia, ενα βιβλιο ας πουμε καπως αστυνομικό. Ισως τον Alan Turing σε μια περιπέτεια, να προσπαθει να σώσει τα γραπτά του απο κάποια παραθρησκευτική ομαδα κτλ. ;) . Επισης οτιδηποτε δεινει εντυπωση τρελοκομείου ειναι ευπρόσδεκτο. Ελπιζω να το τοποθέτησα σωστά sandra για να μην βγουμε off.
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Βιογραφίες επιστημόνων Πληροφορικής

Post by sandra » Tue Jul 13, 2010 3:12 pm

lol, ναι κάτι τέτοιο, αν σκεφτεις πως τα μεγαλα μυαλα ηταν παντα τρελαρες. Παντως η λιστα που εδωσε ο kwncc εχει ενδιαφερον. Για τον Turing π.χ. διάβασα μερικά πραγματα που δεν ειχα ξανακουσει. Θα επρεπε να υπάρχει ενα βιβλιο για την ιστορια της πληροφορικης να λεει στοιχεια για τη ζωη αυτων που το θεμελιωσαν και πως ανεπτυξαν ολες αυτες τις θεωριες.
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Βιογραφίες επιστημόνων Πληροφορικής

Post by rose » Tue Jul 13, 2010 3:29 pm

Διάβασε για κανέναν Bernhard Riemann τοτε. Για τον turing τι θα πουνε ετρωγε shift/reduce conflict και τρελάθηκε, ασε τωρα δεν λεει.
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
abujafar
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 651
Joined: Wed Dec 03, 2008 2:49 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Marmaras

Re: Βιογραφίες επιστημόνων Πληροφορικής

Post by abujafar » Tue Jul 13, 2010 4:22 pm

rose wrote:Διάβασε για κανέναν Bernhard Riemann τοτε. Για τον turing τι θα πουνε ετρωγε shift/reduce conflict και τρελάθηκε, ασε τωρα δεν λεει.
Ο Turing δεν ηταν αυτος που επειδη ηταν gay τον διωξανε απο το Cambridge (Bletchley Park) και εβαλε δηλητηριο σ ενα μηλο και το δαγκωσε? :-p
Η καμια σχεση?
User avatar
Serendipity
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1977
Joined: Tue Sep 19, 2006 11:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Sweden
Contact:

Re: Βιογραφίες επιστημόνων Πληροφορικής

Post by Serendipity » Tue Jul 13, 2010 5:25 pm

abujafar wrote:
rose wrote:Διάβασε για κανέναν Bernhard Riemann τοτε. Για τον turing τι θα πουνε ετρωγε shift/reduce conflict και τρελάθηκε, ασε τωρα δεν λεει.
Ο Turing δεν ηταν αυτος που επειδη ηταν gay τον διωξανε απο το Cambridge (Bletchley Park) και εβαλε δηλητηριο σ ενα μηλο και το δαγκωσε? :-p
Η καμια σχεση?
1on) Για αυτό έχει σήμα η apple το δαγκωμένο μήλο??
2ον) Το αγαπημένο του παραμύθι ήταν η Χιονάτη??
-Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
--Albert Einstein--


ImageImage

My new blog Serendipity's thoughts!
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Βιογραφίες επιστημόνων Πληροφορικής

Post by kwnccc » Tue Jul 13, 2010 5:41 pm

Serendipity wrote:
abujafar wrote:
rose wrote:Διάβασε για κανέναν Bernhard Riemann τοτε. Για τον turing τι θα πουνε ετρωγε shift/reduce conflict και τρελάθηκε, ασε τωρα δεν λεει.
Ο Turing δεν ηταν αυτος που επειδη ηταν gay τον διωξανε απο το Cambridge (Bletchley Park) και εβαλε δηλητηριο σ ενα μηλο και το δαγκωσε? :-p
Η καμια σχεση?
1on) Για αυτό έχει σήμα η apple το δαγκωμένο μήλο??
2ον) Το αγαπημένο του παραμύθι ήταν η Χιονάτη??
The first Apple logo was designed by Jobs and Wayne in 1976, featuring Isaac Newton sitting under an apple tree. It was inspired by a quotation by Wordsworth that was also inscribed into the logo that said: “Newton… a mind forever voyaging through strange seas of thought” with ‘Apple Computer Co.’ on a ribbon banner ornamenting the picture frame.
That Apple logo was immediately changed by designer Rob Janoff into a multicolored apple with a bite taken out off its right side, better known as the “rainbow apple”. This was done to commemorate the discoveries of gravity (the apple) and the separation of light (the colors) done by Isaac Newton and possibly to tribute the ‘fruit of the Tree of Knowledge’ in Adam and Eve’s story.
:smt016
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Τουλάχιστον έτσι υποστηρίζουν! Δεν ξέρουμε τι μπορεί να κρύβεται πίσω από το logo! :smt031
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Re: Βιογραφίες επιστημόνων Πληροφορικής

Post by AnINffected » Tue Jul 13, 2010 8:19 pm

Ωραίο τοπικ!Θέλω κάποια στιγμή να διαβάσω τη βιογραφία του Neumann.

sandra δεν έχω υπ'όψην μου κάποιο βιβλίο στο στυλ που ζητάς, πάντως μπορώ να σου πώ οτί ο Godel ( πειράζει που είναι μαθηματικός; ) φορούσε χειμωνιάτικα το καλοκαίρι και, επειδή έτρωγε μόνο από τα χέρια της γυναίκας του, πέθανε από ασιτία (!) λίγο μετά το θάνατο της γυναίκας του.
abujafar wrote:
rose wrote:Διάβασε για κανέναν Bernhard Riemann τοτε. Για τον turing τι θα πουνε ετρωγε shift/reduce conflict και τρελάθηκε, ασε τωρα δεν λεει.
Ο Turing δεν ηταν αυτος που επειδη ηταν gay τον διωξανε απο το Cambridge (Bletchley Park) και εβαλε δηλητηριο σ ενα μηλο και το δαγκωσε? :-p
Η καμια σχεση?
Το Alan Turing: the Enigma το έχω αλλά δεν το έχω διαβάσει ακόμη.Πάνω-κάτω ξέρω πράγματα για τη ζωή του πάντως-θα μιλήσω από μνήμης σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει από το βιογράφο του τον Hodges, οπότε μην με πάρετε τοις μετρητοίς.
Ήταν όντως gay.Για τις διώξεις εναντίον του δεν θυμάμαι καλά τώρα, όμως έβαλε όντως κυάνιο σε ένα μήλο και το δάγκωσε.Αφορμή για την επινόηση της μηχανής Turing ήταν ο θάνατος του φίλου του Christopher Morcom.Είναι επίσης υπεύθυνος για το "σπάσιμο" του ναζίστικού Αινίγματος.

Υ.Γ. Επαναλαμβάνω οτί όλες οι πληροφορίες είναι από μνήμης, τώρα δεν είμαι σε θέση να τις διασταυρώσω αλλά τ'αναφέρω έτσι για να κυλήσει το θέμα!
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
abujafar
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 651
Joined: Wed Dec 03, 2008 2:49 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Marmaras

Re: Βιογραφίες επιστημόνων Πληροφορικής

Post by abujafar » Tue Jul 13, 2010 9:47 pm

AnINffected wrote: Το Alan Turing: the Enigma το έχω αλλά δεν το έχω διαβάσει ακόμη.Πάνω-κάτω ξέρω πράγματα για τη ζωή του πάντως-θα μιλήσω από μνήμης σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει από το βιογράφο του τον Hodges, οπότε μην με πάρετε τοις μετρητοίς.
Ήταν όντως gay.Για τις διώξεις εναντίον του δεν θυμάμαι καλά τώρα, όμως έβαλε όντως κυάνιο σε ένα μήλο και το δάγκωσε.Αφορμή για την επινόηση της μηχανής Turing ήταν ο θάνατος του φίλου του Christopher Morcom.Είναι επίσης υπεύθυνος για το "σπάσιμο" του ναζίστικού Αινίγματος.

Υ.Γ. Επαναλαμβάνω οτί όλες οι πληροφορίες είναι από μνήμης, τώρα δεν είμαι σε θέση να τις διασταυρώσω αλλά τ'αναφέρω έτσι για να κυλήσει το θέμα!

Ναι ετσι ειναι εκτος του οτι πατημα για να σπασουνε (Turing ktlp) το Enigma ηταν ενας Πολωνος που τους εστειλε οτι ειχε βρει!
</closeofftopic>
User avatar
ventrix
byte level
byte level
Posts: 52
Joined: Thu Sep 24, 2009 1:39 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Αθήνα
Contact:

Re: Βιογραφίες επιστημόνων Πληροφορικής

Post by ventrix » Tue Jul 13, 2010 9:49 pm

kwnccc wrote:
Serendipity wrote:
abujafar wrote: Ο Turing δεν ηταν αυτος που επειδη ηταν gay τον διωξανε απο το Cambridge (Bletchley Park) και εβαλε δηλητηριο σ ενα μηλο και το δαγκωσε? :-p
Η καμια σχεση?
1on) Για αυτό έχει σήμα η apple το δαγκωμένο μήλο??
2ον) Το αγαπημένο του παραμύθι ήταν η Χιονάτη??
The first Apple logo was designed by Jobs and Wayne in 1976, featuring Isaac Newton sitting under an apple tree. It was inspired by a quotation by Wordsworth that was also inscribed into the logo that said: “Newton… a mind forever voyaging through strange seas of thought” with ‘Apple Computer Co.’ on a ribbon banner ornamenting the picture frame.
That Apple logo was immediately changed by designer Rob Janoff into a multicolored apple with a bite taken out off its right side, better known as the “rainbow apple”. This was done to commemorate the discoveries of gravity (the apple) and the separation of light (the colors) done by Isaac Newton and possibly to tribute the ‘fruit of the Tree of Knowledge’ in Adam and Eve’s story.
:smt016
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Τουλάχιστον έτσι υποστηρίζουν! Δεν ξέρουμε τι μπορεί να κρύβεται πίσω από το logo! :smt031
εγώ έχω ακούσει την εκδοχή που προσπαθούσαν να βρούν λογότυπο χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία και πετάγεται ο απο μηχανής θεός jobs και λέει κάτι σαν:
Εαν δεν βρείτε καλό λογότυπο μέχρι τότε, θα βάλω ενα μήλο!
και έτσι ακριβώς έγινε...
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Βιογραφίες επιστημόνων Πληροφορικής

Post by tsilochr » Tue Jul 13, 2010 10:25 pm

πρόσφατα η αγγλική κυβέρνηση ζήτησε επίσημα συγνώμη από τον Alan Turing (από την οικογένεια του μάλλον) που τον απέρριψαν από τις αγγλικές υπηρεσίες επειδή ήταν ομοφυλόφιλος.
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Βιογραφίες επιστημόνων Πληροφορικής

Post by stoupeace » Tue Jul 13, 2010 10:33 pm

tsilochr wrote:πρόσφατα η αγγλική κυβέρνηση ζήτησε επίσημα συγνώμη από τον Alan Turing (από την οικογένεια του μάλλον) που τον απέρριψαν από τις αγγλικές υπηρεσίες επειδή ήταν ομοφυλόφιλος.
Τότε που τον απέρριψαν, η επίσημη δικαιολογία ήταν αυτή? Η το συμπεραναμε απο καμια αυτοβιογραφία αργότερα αυτό?
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Βιογραφίες επιστημόνων Πληροφορικής

Post by enum21 » Tue Jul 13, 2010 11:02 pm

Stoupeace wrote:
tsilochr wrote:πρόσφατα η αγγλική κυβέρνηση ζήτησε επίσημα συγνώμη από τον Alan Turing (από την οικογένεια του μάλλον) που τον απέρριψαν από τις αγγλικές υπηρεσίες επειδή ήταν ομοφυλόφιλος.
Τότε που τον απέρριψαν, η επίσημη δικαιολογία ήταν αυτή? Η το συμπεραναμε απο καμια αυτοβιογραφία αργότερα αυτό?
In the intensive intellectual atmosphere at Bletchley Park, Turing had gained a reputation for eccentric behavior and had broken off his engagement to a fellow mathematician. In 1952, because of a robbery Turing himself reported, the police became aware of his homosexuality and, after pleading guilty in a public trial, Turing underwent a year's experimental hormone therapy. In 1954, while actively investigating the mathematical growth patterns of plants, Turing died, almost certainly by suicide.
από εδώ (βιογραφία)
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
edit και http://science.jrank.org/ είναι καλό ;)
Post Reply

Return to “Βιβλία”