Superleague Formula

Οτιδήποτε έχει σχέση ή θα ήθελε να έχει σχέση με αθλητικά και τον αθλητισμό γενικότερα.
Post Reply
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Superleague Formula

Post by P3 » Tue Jul 10, 2007 11:27 am

Σάρκα και οστά αρχίζει να παίρνει το πρωτάθλημα ταχύτητας μονοθεσίων των ποδοσφαιρικών συλλόγων, γνωστό μας πλέον ως Superleague Formula. Στο διάστημα που ακολουθεί θα ανακοινωθούν επισήμως τα ονόματα και των υπολοίπων ομάδων που έχουν συμφωνήσει να λάβουν μέρος στον θεσμό, οι οποίες θα προστεθούν στις τέσσερις ήδη επιβεβαιωμένες τον Ολυμπιακό, την Μίλαν, την Πόρτο και την Αιντχόβεν. Το MSFREE.GR που παρακολουθεί το νέο πρωτάθλημα από κοντά παρουσιάζει αποκλειστικά τους έντεκα πιθανότερους συλλόγους να συμφωνήσουν στο προσεχές διάστημα, καθώς και μια συνέντευξη που μας παραχώρησε ο Robin Webb επικεφαλής οργάνωσης και ανταγωνισμού του νέου πρωταθλήματος.

Image
Ενα virtual μονοθέσιο για τον Ολυμπιακό

Οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού

Ανάμεσα στους αντιπάλους του Ολυμπιακού λοιπόν στην Superleague Formula όπως όλα δείχνουν θα είναι ετκός της Μίλαν, της Πόρτο και της Άντερλεχτ, οι Σάλκε και Μπορούσια Ντόρτμουντ από την Γερμανία, η Γαλατασαράι από την Τουρκία, η Βασιλεία από την Ελβετία, η Καμπ Αμέρικα από το Μεξικό η Φλαμένγκο από την Βραζιλία και η Άντερλεχτ από το Βέλγιο. Οι παραπάνω ομάδες είναι πολύ πιθανόν να υπογράψουν τα οριστικά συμβόλαιά συμμετοχής τους στο επόμενο διάστημα, ενώ υπάρχουν ακόμη δύο που έχουν δείξει ενδιαφέρον και αυτές είναι η Ίντερ από την Ιταλία και η Σούον Μπλούγουινγκς.

Παράλληλα υπάρχουν ακόμη αρκετοί σύλλογοι με τους οποίους έχουν γίνει επαφές, ωστόσο αυτές είναι ακόμη σε πρωταρχικό στάδιο και πιστεύεται πως θα ολοκληρωθούν αργότερα μέσα στο 2007. Ανάμεσα σε αυτές είναι και η Ρεάλ Μαδρίτης, Μπαρτσελόνα, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Λίβερπουλ, Λιόν, Ρέιντζερς, Γκέτεμποργκ, Σπάρτα Πράγας, Μαρσέιγ, Παρί Σεν Ζερμέν, Λοκομοτίβ Μόσχας. Από την Αμερικανική Ήπειρο ανάμεσα στις ομάδες που έχουν προσεγγιστεί σε πρωταρχικό στάδιο είναι οι Μπόκα Τζούνιορς, Λος Άντζελες Γκάλαξι και η Κορίνθιανς, ενώ την Ασία πολύ πιθανό να εκπροσωπήσουν πλην της Σουόν Μπλούγουινγκς η Shanghai Shenua και η ομάδα του Πεκίνο.

Οι αγωνιστικές ομάδες

Ακόμη έχουν οριστικοποιηθεί και οι υποψηφιότητες για τις αγωνιστικές ομάδες που θα υπάρχουν στο πρωτάθλημα και θα αναλάβουν να υποστηρίξουν του ποδοσφαιρικούς συλλόγους, όπου μάλιστα εκτός από αρκετές γνωστές μας υπάρχει και μια ελληνική. Πρόκειται για την Eagle Racing του Ανδρέα Χαλκιόπουλου με την υποστήριξη της Silk Oil φυσικά, που στοχεύει στο να αναλάβει την ομάδα του Ολυμπιακού και να την οδηγήσει σε μια κορυφαία πορεία.

Σε επικοινωνία που είχαμε με τον Ανδρέα Χαλκιόπουλο, ο Έλληνας οδηγός αγώνων αυτοκινήτων αλλά και ταχύπλοων, μας εξέφρασε την αισιοδοξία για την έγκριση της αίτησης συμμετοχής, ενώ είπε ακόμη: «Έχουμε γνώσεις και εμπειρίες από πολλούς αγώνες του εξωτερικού σε πρωταθλήματα ανταγωνιστικά και ισάξιας δυναμικής με την Superleague Formula. Για αυτόν τον λόγο θεωρούμε πως είμαστε ικανοί να εκπροσωπήσουμε τον Ολυμπιακό αξιοπρεπώς, ωστόσο δεν είναι στο χέρι μας αυτό, αφού πρέπει να συμφωνήσουν και οι διοργανωτές και φυσικά ο σύλλογος του Πειραιά».

Αναφερόμενος στον πιλότο που θα ντυθεί στα ερυθρόλευκα και στις επιλογές που έχει η Eagle Racing σχετικά με αυτό το θέμα ο Ανδρέας Χαλκιόπουλος επεσήμανε πως είναι ακόμη νωρίς να γίνουν σχόλια για αυτό το θέμα, ωστόσο η προτεραιότητα όλων στην ομάδα είναι να είναι κάποιος Έλληνας. Ο ίδιος ο Ανδρέας Χαλκιόπουλος δεν θα οδηγεί αλλά θα έχει τον ρόλο του Team Manager σε περίπτωση που η Eagle Racing επιλεγεί για τον σύλλογο του Ολυμπιακού.

Image
Το μονοθέσιο της Milan
Πηγή: http://www.msfree.gr/core/details.php?id=1899

Καλή φάση!
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Post by ciao » Wed Jul 11, 2007 1:31 am

Δεν το λες άσχημο...
Άντε να δούμε πότε θα φτιαχτεί και αυτή η ρημάδα ελληνική πίστα...
S.S.D.D.
StormRider
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1040
Joined: Mon Dec 18, 2006 5:34 pm
Gender:

Post by StormRider » Wed Jul 11, 2007 2:09 am

Θυμάμαι που το ζήτημα το ζαλίζουν εδώ και καμιά δεκαετία (το 98 μου φαίνεται τους πρωτοήρθε η ιδέα)

Είχαν δηλώσει πολλές ομάδες, αλλά μετά πολλές άρχισαν να αποχωρούν. Εντύπωση μου έκανε που ανοίχτηκε και εκεί ο Ολυμπιακός.

Αναρωτίεμαι τί τεχνολογία θα έχουν σε σχέση με τις Φ1. Όταν πρωτοπέχτηκε το πρότζεκτ το οποίο αναμενόταν να βγάλει τη Φ1 από το οικονομικό τέλμα στο οποίο βαδίζει, ήθελαν να είναι στο ίδιο επίπεδο τα μονοθέσια των δύο πρωταθλημάτων.

Πάντως βλέπω slicks ελαστικά, αλλά αρκετά προχωρημένη αεροδυναμική.
Image
User avatar
para
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3648
Joined: Sat Nov 04, 2006 2:59 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Superleague Formula

Post by para » Wed Jun 24, 2009 6:42 pm

Πήραμε τον Νταβίντε Ριγκόν!!!!

Για όσους δεν ξέρουν, είναι ο περσινός πρωταθλητής!
Γύρνα είμαι ένα άψυχο κορμί που σ' αγαπάει, αισθάνομαι στον άνεμο φτερό
Σαν μέσα σε όνειρο η ζωή με προσπερνάει, δείξε μου οίκτο μια στιγμή παρακαλώ...
#!
Κοίτα πως με κατάντησε η δική σου η αγάπη, να μη γνωρίζω από που να κρατηθώ
Στο τελευταίο της ζωής το σκαλοπάτι, Γύρνα, είμαι ένα βήμα απ' το γκρεμό...
User avatar
nickpro
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1859
Joined: Fri Apr 18, 2008 10:54 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Superleague Formula

Post by nickpro » Wed Jun 24, 2009 9:30 pm

Εμένα τώρα αυτό γιατί δεν με γεμίζει με μεγάλη αισιοδοξία, και μου λέει απλά ότι το πολύ πολύ να πάρουμε μία νίκη?? :smt017
User avatar
para
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3648
Joined: Sat Nov 04, 2006 2:59 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Superleague Formula

Post by para » Wed Jun 24, 2009 9:49 pm

Αναλυτικά οι αγώνες για Νταβίντε Ριγκόν και Ολυμπιακό:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[b]Αγώνας 1.1[/b] 1. Νταβίντε Ριγκόν -. Ολυμπιακός [b]Αγώνας 1.2[/b] 6. Νταβίντε Ριγκόν 11. Ολυμπιακός [b]Αγώνας 2.1[/b] 5. Νταβίντε Ριγκόν 12. Ολυμπιακός [b]Αγώνας 2.2[/b] 3. Νταβίντε Ριγκόν 15. Ολυμπιακός [b]Αγώνας 3.1[/b] 17. Νταβίντε Ριγκόν 15. Ολυμπιακός [b]Αγώνας 3.2[/b] 1. Νταβίντε Ριγκόν 9. Ολυμπιακός [b]Αγώνας 4.1[/b] 5. Νταβίντε Ριγκόν 10. Ολυμπιακός [b]Αγώνας 4.2[/b] 5. Νταβίντε Ριγκόν 13. Ολυμπιακός [b]Αγώνας 5.1[/b] 1. Νταβίντε Ριγκόν 13. Ολυμπιακός [b]Αγώνας 5.2[/b] 5. Νταβίντε Ριγκόν 9. Ολυμπιακός [b]Αγώνας 6.1[/b] 9. Νταβίντε Ριγκόν 13. Ολυμπιακός [b]Αγώνας 6.2[/b] 3. Νταβίντε Ριγκόν 16. Ολυμπιακός
Όπως βλέπεις, όχι μόνο θα είναι τεράστια η διαφορά απ' τον περσινό Ολυμπιακό, αλλά θα πρωταγωνιστήσουμε κι όλας.
Όσο για το αν βλέπεις να παίρνουμε απλά μια νίκη, δε θα σου άρεσε να παίρναμε απλά μια νίκη και να είχαμε υψηλές θέσεις γενικά;
Αφού κάτι παραπάνω δεν μπορούμε να κάνουμε. Τα μονοθέσια είναι όλα ίδια. Στο μόνο που μπορούμε να επενδύσουμε είναι στον οδηγό. Κι εκεί τα πήγαμε περίφημα!!
Η περσινή βαθμολογία:

1. Νταβίντε Ριγκόν 413 ___ +76!!!
2. ................... 337
3. ................... 335
4. ................... 325
..
17. Ολυμπιακός.... 161
Γύρνα είμαι ένα άψυχο κορμί που σ' αγαπάει, αισθάνομαι στον άνεμο φτερό
Σαν μέσα σε όνειρο η ζωή με προσπερνάει, δείξε μου οίκτο μια στιγμή παρακαλώ...
#!
Κοίτα πως με κατάντησε η δική σου η αγάπη, να μη γνωρίζω από που να κρατηθώ
Στο τελευταίο της ζωής το σκαλοπάτι, Γύρνα, είμαι ένα βήμα απ' το γκρεμό...
User avatar
vincent
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 438
Joined: Wed Oct 24, 2007 5:25 pm
Academic status: 4th year
Gender:
Location: L.A. (Lekanopedio Attikis)

Re: Superleague Formula

Post by vincent » Wed Jun 24, 2009 11:27 pm

Αν δεν κάνω λάθος τα μονοθέσια είναι ίδια, άρα μετράει η αξία του οδηγού σωστά????

Κατάλαβα, του χρόνο ο Πρωταθλητής θα μας πρήξει με την Φεράρι του ποδοσφαίρου...
Image
User avatar
para
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3648
Joined: Sat Nov 04, 2006 2:59 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Superleague Formula

Post by para » Wed Jun 24, 2009 11:29 pm

Σωστά τα λες ;)
Γύρνα είμαι ένα άψυχο κορμί που σ' αγαπάει, αισθάνομαι στον άνεμο φτερό
Σαν μέσα σε όνειρο η ζωή με προσπερνάει, δείξε μου οίκτο μια στιγμή παρακαλώ...
#!
Κοίτα πως με κατάντησε η δική σου η αγάπη, να μη γνωρίζω από που να κρατηθώ
Στο τελευταίο της ζωής το σκαλοπάτι, Γύρνα, είμαι ένα βήμα απ' το γκρεμό...
User avatar
nickpro
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1859
Joined: Fri Apr 18, 2008 10:54 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Superleague Formula

Post by nickpro » Wed Jun 24, 2009 11:41 pm

Δεν είναι μόνο τα μονοθέσια.Και δεν πάω να μειώσω τον οδηγό.

Σε μια ομάδα φόρμουλα παίζουνε και άλλα πράγματα ρόλο.

Κυρίως αναφέρομαι στο τιμ των μηχανικών, και στο γεγονός ότι η ομάδα του Ολυμπιακού είναι μια ελληνική ομάδα.

Άρα πιστεύω ότι μπορεί το μονοθέσιο να είναι ίδιο, όμως το γεγονός ότι δεν θα έχει απαραίτητα το καλύτερο στήσιμο, αλλά και το γεγονός ότι σαν Έλληνες φημιζόμαστε για την τσαπατσουλιά μας, ίσως δώσουν μειωμένες πιθανότητες στον πρωταθλητή.

Ο οδηγός και το αμάξι είναι τοπ, αλλά πρέπει να τα κάνεις να δουλέψουν όμορφα και ωραία.
User avatar
vincent
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 438
Joined: Wed Oct 24, 2007 5:25 pm
Academic status: 4th year
Gender:
Location: L.A. (Lekanopedio Attikis)

Re: Superleague Formula

Post by vincent » Wed Jun 24, 2009 11:55 pm

nickpro wrote:Δεν είναι μόνο τα μονοθέσια.Και δεν πάω να μειώσω τον οδηγό.

Σε μια ομάδα φόρμουλα παίζουνε και άλλα πράγματα ρόλο.

Κυρίως αναφέρομαι στο τιμ των μηχανικών, και στο γεγονός ότι η ομάδα του Ολυμπιακού είναι μια ελληνική ομάδα.

Άρα πιστεύω ότι μπορεί το μονοθέσιο να είναι ίδιο, όμως το γεγονός ότι δεν θα έχει απαραίτητα το καλύτερο στήσιμο, αλλά και το γεγονός ότι σαν Έλληνες φημιζόμαστε για την τσαπατσουλιά μας, ίσως δώσουν μειωμένες πιθανότητες στον πρωταθλητή.

Ο οδηγός και το αμάξι είναι τοπ, αλλά πρέπει να τα κάνεις να δουλέψουν όμορφα και ωραία.
Καλά δεν νομίζω και η Γαλατασαράυ να πήγε και να αγόρασε το προσωπικό της Scuderia για να κάνει αλλαγή στα πιτ, είναι τέτοιο το επίπεδο πο υ όντως κρίνεται στον οδηγό και όχι στο αν τα πιτ αργήσουν για μισό δυτερόλεπτο που στην f1 σημαίνει και ξύλωμα...
Image
User avatar
para
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3648
Joined: Sat Nov 04, 2006 2:59 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Superleague Formula

Post by para » Thu Jun 25, 2009 12:01 am

Η GU Racing πάντως πέρυσι τερμάτισε τελευταία.
Με βάση τα περσινά αποτελέσματα, έχουμε τον καλύτερο οδηγό και τη χειρότερη ομάδα!
Γύρνα είμαι ένα άψυχο κορμί που σ' αγαπάει, αισθάνομαι στον άνεμο φτερό
Σαν μέσα σε όνειρο η ζωή με προσπερνάει, δείξε μου οίκτο μια στιγμή παρακαλώ...
#!
Κοίτα πως με κατάντησε η δική σου η αγάπη, να μη γνωρίζω από που να κρατηθώ
Στο τελευταίο της ζωής το σκαλοπάτι, Γύρνα, είμαι ένα βήμα απ' το γκρεμό...
User avatar
photisd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 875
Joined: Tue Nov 20, 2007 9:13 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Superleague Formula

Post by photisd » Fri Oct 16, 2009 1:15 pm

Τελικά απ'οτι παρατηρώ η Αργεντινή μας προμηθεύει καλό πράμα σε όλα τα αθλήματα εμάς το Θρύλο... 3η θέση με αρκετά κύπελλα και ελάχιστες πιθανότητες για το πρωτάθλημα..
Πάμε ρε Γκερέρι...
‎...Τα μεγαλύτερα όνειρα δεν βγαίνουν ποτέ έξω απ' το κουτί. Χρειάζεται μεγάλο θάρρος για να τα βγάλεις στο φως, να τα κρατήσεις ψηλά και να δεις τον πραγματικό σου εαυτό να αντικατοπτρίζεται μέσα τους...
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Superleague Formula

Post by ultimate_aektzis » Fri Oct 16, 2009 5:13 pm

Το ετερο καλο πραμα ειναι ο Παλτουτσι και ο Γουρουνιες? :-p
User avatar
photisd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 875
Joined: Tue Nov 20, 2007 9:13 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Superleague Formula

Post by photisd » Fri Oct 16, 2009 5:31 pm

:-D :-D
όχι ρε...ο άλλος που έπιασαν ντοπέ και ο χοντρός!! :lol:
‎...Τα μεγαλύτερα όνειρα δεν βγαίνουν ποτέ έξω απ' το κουτί. Χρειάζεται μεγάλο θάρρος για να τα βγάλεις στο φως, να τα κρατήσεις ψηλά και να δεις τον πραγματικό σου εαυτό να αντικατοπτρίζεται μέσα τους...
Post Reply

Return to “Αθλητισμός”