Προτάσεις & κριτική

Οτιδήποτε αφορά την (online και μη) κοινότητα του Venus. Προτάσεις, προβλήματα, meetings...
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Προτάσεις & κριτική

Post by stoupeace » Tue Oct 02, 2012 4:53 pm

Eχετε banάρει όλο τον κόσμο.

Θα ήταν οφέλιμο για το φόρουμ να μπορούμε να κρίνουμε το moderation. Ο abujafar είπε πρόσφατα ότι είμαστε το πιο συντηρητικό φόρουμ που έχει δει. Και ενώ, διαφωνούμε σε όλα με το συγκεκριμένο χρήστη, έχει δίκιο.

Ναι, είμαστε επίσημη online κοινότητα για την πληροφορική της ασοεε, αλλά με αυτή την αφορμή έχουν φιμωθεί όχι τόσο απόψεις, αλλά θέματα συζητήσεων. Δηλαδή παλαιότερα έβλεπες να έχει ένα φλόου μια κουβέντα, με λίγο θυμό παραπάνω καμιά φορά ναι, αλλά τουλάχιστον υπήρχε η συζήτηση.

Τώρα εξαιτίας ενός χρήστη ή ενός ποστ πολλές φορές χάνονται ως "οφτόπικ" ολόκληρες σελίδες των threads.

edit: Αλλαγή τίτλου.
edit2: Ναι δεν είναι πολλά τα ban αλλά άλλο point ήθελα να αναπτύξω. Σας τράβηξα την προσοχή όμως.
Last edited by stoupeace on Wed Oct 03, 2012 12:15 am, edited 2 times in total.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
ala_mages
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1489
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:04 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Προτάσεις & κριτική

Post by ala_mages » Tue Oct 02, 2012 5:31 pm

Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[img]http://static1.fjcdn.com/comments/4076227+_885126532cde6aeb1b56e446e34eb69a.jpg[/img]
Mpomp is building an army.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ______☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. _ / \
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Welcome to the [url=http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pAY9CNkKOsg#t=59]ricefields[/url] mathaf*ka [url=http://foss.aueb.gr]Turn on the foss please![/url]
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Re: Προτάσεις & κριτική

Post by netharis » Tue Oct 02, 2012 7:55 pm

Μήπως θα ήταν καλύτερο να εκφράσετε όλοι τη γνώμη σας πρώτα και να απαντήσουμε συλλογικά;
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Προτάσεις & κριτική

Post by stoupeace » Tue Oct 02, 2012 8:05 pm

netharis wrote:Μήπως θα ήταν καλύτερο να εκφράσετε όλοι τη γνώμη σας πρώτα και να απαντήσουμε συλλογικά;
Οπως θες. Γι'αυτό ξεκίνησα το θρεντ, να δω αν πειράζει και κανέναν άλλον.

Δε φαίνεται έτσι.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Προτάσεις & κριτική

Post by chriskin » Tue Oct 02, 2012 8:15 pm

τα προβληματα που βλεπω εγω στη διαχειριστικη ομαδα ειναι τα παρακατω

1) υπαρχει εμφανεστατα θετικη σταση προς συγκεκριμενα μελη της κοινοτητας που απολαμβανουν ασυλια απο warnings/bans η δεχονται εντυπωσιακα πιο χαλαρες ποινες απο αλλους που εχουν κανει πολυ μικροτερα "εγκληματα".
2) υπαρχει ιδιαιτερα λιγη ενημερωση για το ποτε και γιατι γινονται warnings. εγω πχ εχω φαει δυο warning - ενα για το οποιο δεν ενημερωθηκα ποτε (!!!) και ενα που οταν σχολιασα οτι ηταν αδικο δεχτηκα προσωπικες προσβολες αντι για εξηγησεις. οταν αυτα σχετιζονται και με τους χρηστες που αναφερονται στο πρωτο σχολιο αρχιζει να υπαρχει μια καπως ασχημη αισθηση
3) καλο θα ηταν να ηξερε η κοινοτητα τους λογους για τους οποιους διαγραφονται μηνυματα η αποκλειονται χρηστες - ειδικα αμα αυτο γινεται σε περιπτωσεις χρηστων που δεν φαινεται να εχουν προκαλεσει τοσο ωστε να αποκλειστουν μονιμα. δεν λεω να γινονται δημοσιες οι συζητησεις που εγιναν σε προσωπικο επιπεδο αλλα τουλαχιστον να ξερουμε τι εγινε περιπου
4) αρκετα συχνα, μελη της διαχειριστικης ομαδας αντι να ελεγχουν τις αμφιλεγομενες συζητησεις τις προκαλουν, ειτε σπαμαρωντας ειτε κανοντας επιθεση σε αλλα μελη με αποτελεσμα να αρχισουν flame war.


τα παραπανω δεν τα λεω με προθεση να επιτεθω σε καποιον κι ας ειναι αρκετα απο αυτα στοχευμενα προφανως σε συγκεκριμενους χρηστες.
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Προτάσεις & κριτική

Post by stoupeace » Tue Oct 02, 2012 8:18 pm

Τα ++ μου. Εκανες καλύτερο διαχωρισμό των points που ήθελα να αναφέρω.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
for_a_request
bit level
bit level
Posts: 7
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:20 pm

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by for_a_request » Tue Oct 02, 2012 8:27 pm

Κάνω μια παράβαση μόνο και μόνο γιατί ήθελα να κάνω μια παράκληση και δεν ξέρω άλλο τρόπο. Είμαι ο fo@ και ήρθα σε σύγκρουση με τους διαχειριστές και τώρα είμαι σε κατάσταση μόνιμου αποκλεισμού. Επειδή δε μπορώ να συμμετέχω κανονικά ως εγγεγραμμένος χρήστης και επειδή ίσως η συζήτηση να αφορά και την περίπτωση μου, θα ήθελα να ζητήσω να μην αφήσετε τη διαχειριστική ομάδα να με διαβάλλει παραπάνω χωρίς δυνατότητα να υπερασπίσω τον ευατό μου.

Ευχαριστώ
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by necrofear_13 » Tue Oct 02, 2012 8:32 pm

Το έχεις παραχέσει λίγο το θέμα fo@ ή μου φαίνεται??? Μήπως το έχεις δει λίγο δικαστήριο φάση??? Ένα forum είναι, δεν είναι πραγματική ζωή. Get a life man!!!!
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
for_a_request
bit level
bit level
Posts: 7
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:20 pm

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by for_a_request » Tue Oct 02, 2012 8:35 pm

Γιατί ξέρεις τι έγινε; Είμαι σίγουρος μόνο αν άκουσες μονόπλευρα κάποια πράματα θα έλεγες αυτό που είπες
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by necrofear_13 » Tue Oct 02, 2012 8:38 pm

for_a_request wrote:Γιατί ξέρεις τι έγινε; Είμαι σίγουρος μόνο αν άκουσες μονόπλευρα κάποια πράματα θα έλεγες αυτό που είπες
Έχω δει αρκετά από όσα έχεις πει αν αυτό σε παρηγορεί(αν θες το πιστεύεις αν θες όχι). Το λέω ξανά get a life..... Το έχεις δραματοποιήσει τόσο το θέμα λες και σου έχουν σκοτώσει τη μάνα.......Εγώ λέω να τους κάνει καμία μήνυση για συγκοφατική δυσφήμιση. Δεν σου λέω ότι έχουν δίκιο ή άδικο που σε κάνανε ban σου λέω ότι είσαι υπερβολικός με το προηγούμενο μήνυμά σου.
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
for_a_request
bit level
bit level
Posts: 7
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:20 pm

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by for_a_request » Tue Oct 02, 2012 8:43 pm

Εννοείς ότι ανήκεις στον κύκλο των διαχειριστών; Και πρέπει να θεωρηθεί αντικειμενική η κριτική σου; Τέσπα ζήτησα να μη με διαβάλλουν χωρίς να υπερασπίσω τον ευατό μου.
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by stoupeace » Tue Oct 02, 2012 8:43 pm

Νέκρο, φόα, δε χρειάζεται να αναλύσουμε το συγκεκριμένο θέμα, εδώ και τώρα.

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι σιγά σιγά ο κόσμος δε μιλάει και μπαίνει να δει μόνο κάτι στα μαθήματα και να φύγει. Ακόμα και χρήστες που μιλούσανε παλιά.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by netharis » Tue Oct 02, 2012 8:44 pm

for_a_request wrote:Κάνω μια παράβαση μόνο και μόνο γιατί ήθελα να κάνω μια παράκληση και δεν ξέρω άλλο τρόπο. Είμαι ο fo@ και ήρθα σε σύγκρουση με τους διαχειριστές και τώρα είμαι σε κατάσταση μόνιμου αποκλεισμού. Επειδή δε μπορώ να συμμετέχω κανονικά ως εγγεγραμμένος χρήστης και επειδή ίσως η συζήτηση να αφορά και την περίπτωση μου, θα ήθελα να ζητήσω να μην αφήσετε τη διαχειριστική ομάδα να με διαβάλλει παραπάνω χωρίς δυνατότητα να υπερασπίσω τον ευατό μου.

Ευχαριστώ
Παραβιάζεις τους κανονισμούς δημιουργώντας δεύτερο λογαριασμό, αλλά εδώ και μόνο εδώ θα κάνω μία εξαίρεση λόγω της φύσης αυτού του topic. Οποιαδήποτε άλλη συμμετοχή σου σε άλλο τομέα του forum θα τιμωρηθεί με δεύτερο ban. Μετά τη διευθέτηση κάθε θέματος εδώ, θα διαγραφεί ο λογαριασμός αυτός effective immediately.
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by necrofear_13 » Tue Oct 02, 2012 8:44 pm

for_a_request wrote:Εννοείς ότι ανήκεις στον κύκλο των διαχειριστών; Και πρέπει να θεωρηθεί αντικειμενική η κριτική σου; Τέσπα ζήτησα να μη με διαβάλλουν χωρίς να υπερασπίσω τον ευατό μου.
Πέρα από το ban τι έκαναν μετά από αυτό και σε διέβαλλαν???
stoupeace wrote:Νέκρο, φόα, δε χρειάζεται να αναλύσουμε το συγκεκριμένο θέμα, εδώ και τώρα.

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι σιγά σιγά ο κόσμος δε μιλάει και μπαίνει να δει μόνο κάτι στα μαθήματα και να φύγει. Ακόμα και χρήστες που μιλούσανε παλιά.
Όπως κάνουν στα περισσότερα forum σχολών στα σοβαρά πανεπιστήμια λέω εγώ????

Το θέμα τέλειωσε για μένα. Απλά it's just a f**k forum nothing more nothing less....
Last edited by necrofear_13 on Tue Oct 02, 2012 8:48 pm, edited 1 time in total.
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by Gewitter » Tue Oct 02, 2012 8:47 pm

Το thread δεν είναι για προσωπική διαμάχη.
Έχει σκοπό να κάνετε τις ερωτήσεις σας και να εκφράσετε τις ανησυχίες σας καθώς και τις διαφωνίες σας.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
rexes
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 397
Joined: Wed Sep 21, 2011 8:22 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: SomeWhere

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by rexes » Tue Oct 02, 2012 8:53 pm

Πφφφ another flame war is about to start!!! Αντι να αφησετε στην ακρη bans προσωπικες διαμαχες και ολες αυτες τις χαζομαρες ακομα πιστευετε στην λογική του ban....
Εφαρμογή για το Πρόγραμμα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
Image
Δείτε περισσότερα για την εφαρμογή και πείτε την άποψή σας!
for_a_request
bit level
bit level
Posts: 7
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:20 pm

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by for_a_request » Tue Oct 02, 2012 8:56 pm

Θα πω το εξής. Δε θέλω η διαχειριστική ομάδα ή κάποιος στον κύκλο τους που έχει μονόπλευρη ή πολύπλευρη ενημέρωση να με διαβάλλει. Το κάνε ο νέκρο έστω και αν δε το κατάλαβε. Ας έχει προσωπική άποψη αλλά δε θέλω παραπέρα χαρακτηρισμούς (τύπου Get a life) χωρίς να είμαι κανονικά χρήστης να υπερασπίσω τον ευατό μου. H παρέμβαση μου αφορά μόνο αυτό και ας σβήσουν πλέον άμεσα τον λογαριασμό μου.
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by stoupeace » Tue Oct 02, 2012 9:09 pm

Δεν ξεκίνησα το thread για να διαμαρτυρηθώ για κανέναν χρήστη συγκεκριμένα.

Τα τελευταία 2 χρόνια παρατηρώ ότι μένουμε όλο και λιγότεροι και θεωρώ ότι είναι λόγω του πολύ αυστηρού moderation.
Τα κοψίματα για το off-topic φεύγουν χωρίς δεύτερη σκέψη, παίρνοντας σβάρνα και ποστ που προσφέρουν στο θέμα.

Αν θέλουμε να είμαστε απλά μία κοινότητα για τα μαθήματα της σχολής, ας κόψουμε ολα τα άλλα subforums. Ολα.
Ας γίνουμε το λυσσάρι του πρωτοετή. Ας δοθεί το βάρος όπου αποφασίσει η διαχειριστική ομάδα εν πάση περιπώσει.

Αν όμως θέλουμε να είμαστε αυτό που υποστηρίζουμε ότι είμαστε, δηλαδή μια κοινότητα, θα πρέπει να έχουμε και άλλα θέματα συζήτησης.
Δείτε τι γινόταν 3-4 χρόνια πριν ρε παιδιά. Είχαμε γαμάτες συζητήσεις. Τώρα βλέπεις στα ενεργά:
-Βγήκε η άσκηση. Δύσκολη.
-Ναι. το πρώτο ερώτημα βγάζει αποτέλεσμα 8?
-Εγώ τόσο έβγαλα.
-Βγήκαν οι βαθμοί.

Και μετά στις αναδημοσιεύσεις που γίνονται από 2-3 άτομα ξέρεις ΑΚΡΙΒΩΣ πως θα πάει η κουβέντα.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by cypher » Tue Oct 02, 2012 9:29 pm

chriskin wrote:τα προβληματα που βλεπω εγω στη διαχειριστικη ομαδα ειναι τα παρακατω

1) υπαρχει εμφανεστατα θετικη σταση προς συγκεκριμενα μελη της κοινοτητας που απολαμβανουν ασυλια απο warnings/bans η δεχονται εντυπωσιακα πιο χαλαρες ποινες απο αλλους που εχουν κανει πολυ μικροτερα "εγκληματα".
2) υπαρχει ιδιαιτερα λιγη ενημερωση για το ποτε και γιατι γινονται warnings. εγω πχ εχω φαει δυο warning - ενα για το οποιο δεν ενημερωθηκα ποτε (!!!) και ενα που οταν σχολιασα οτι ηταν αδικο δεχτηκα προσωπικες προσβολες αντι για εξηγησεις. οταν αυτα σχετιζονται και με τους χρηστες που αναφερονται στο πρωτο σχολιο αρχιζει να υπαρχει μια καπως ασχημη αισθηση
3) καλο θα ηταν να ηξερε η κοινοτητα τους λογους για τους οποιους διαγραφονται μηνυματα η αποκλειονται χρηστες - ειδικα αμα αυτο γινεται σε περιπτωσεις χρηστων που δεν φαινεται να εχουν προκαλεσει τοσο ωστε να αποκλειστουν μονιμα. δεν λεω να γινονται δημοσιες οι συζητησεις που εγιναν σε προσωπικο επιπεδο αλλα τουλαχιστον να ξερουμε τι εγινε περιπου
4) αρκετα συχνα, μελη της διαχειριστικης ομαδας αντι να ελεγχουν τις αμφιλεγομενες συζητησεις τις προκαλουν, ειτε σπαμαρωντας ειτε κανοντας επιθεση σε αλλα μελη με αποτελεσμα να αρχισουν flame war.
1) Προσωπικά πιστεύω οτι προσπαθούμε να είμαστε όσο πιο δίκαιοι γίνεται με τα μέσα και τον χρόνο που διαθέτουμε. Πάντα θα συζητήσουμε ως ομάδα τι πρέπει να γίνει στην κάθε περίπτωση βάζωντας στην άκρη τις παρέες που μπορεί να έχει κάποιος/α απο μάς. Κακώς βγαίνει προς τα έξω οτι είμαστε "ελαστικοί" με ορισμένους. Warnings και bans πέφτουν ανεξαιρέτως γνωριμιών. Απλά δεν ανακοινώνουμε τα warnings συνέχεια και ούτε πρόκειται γιατί απλά ειναι πολλά.
2) Γενικά ενημερώνονται οι χρήστες που τους αφορά για τα warnings. Το να γίνεται ανακοίνωση για κάθε warning που φεύγει ειναι major overkill. Σιγά μην έχουμε και "μαύρη λίστα" με χρήστες.
3) Οι λόγοι για το εκάστοτε ban γράφονται στην ανακοίνωση που βγαίνει κάθε φορά. Δεν γίνεται να γράφονται παραπάνω λεπτομέρειες γιατί αφορά και τον χρήστη που έχει γίνει ban και δεν είναι εκεί για να πεί την πλευρά του. Και δεν έχω δει και σε κανένα άλλο γνωστό φόρουμ να ποστάρουν τόσες λεπτομέρειες για τέτοιες διαδικασίες. Δεν είναι δικαστήριο για να ξεκινάει flame κάθε φορά.
4) Δεν αντιλέγω. Και αυτό γιατί πέρα απο μέλη της συντονιστικής είναι και απλά μέλη που γράφουν στο forum σαν απλοί χρήστες. Δεν σταματάς να είσαι άνθρωπος με άποψη οταν αναλαμβάνεις ως mod. Και εκεί προφανώς θα φύγει επίπληξη αν ξεφύγει πάρα πολύ.

Γενικότερα να πώ οτι παράπονα εναντίον του moderation θα υπάρχουν πάντα. Δεν γίνεται να είναι όλοι ευχαριστημένοι, αυτό ειναι σίγουρο. Και αυτό γιατί είμαστε απλά εθελοντές φοιτητές που διατηρούν την τάξη και όχι scripts που ελέγχουν μηχανικά για παραβίαση κανόνων φτιαγμένων απο την σύμφωνη γνώμη όλων. Που και αυτά δεν θα ήταν τέλεια. :-p
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[quote]Δεν ξεκίνησα το thread για να διαμαρτυρηθώ για κανέναν χρήστη συγκεκριμένα. Τα τελευταία 2 χρόνια παρατηρώ ότι μένουμε όλο και λιγότεροι και θεωρώ ότι είναι λόγω του πολύ αυστηρού moderation. Τα κοψίματα για το off-topic φεύγουν χωρίς δεύτερη σκέψη, παίρνοντας σβάρνα και ποστ που προσφέρουν στο θέμα. Αν θέλουμε να είμαστε απλά μία κοινότητα για τα μαθήματα της σχολής, ας κόψουμε ολα τα άλλα subforums. Ολα. Ας γίνουμε το λυσσάρι του πρωτοετή. Ας δοθεί το βάρος όπου αποφασίσει η διαχειριστική ομάδα εν πάση περιπώσει. Αν όμως θέλουμε να είμαστε αυτό που υποστηρίζουμε ότι είμαστε, δηλαδή μια κοινότητα, θα πρέπει να έχουμε και άλλα θέματα συζήτησης. Δείτε τι γινόταν 3-4 χρόνια πριν ρε παιδιά. Είχαμε γαμάτες συζητήσεις. Τώρα βλέπεις στα ενεργά: -Βγήκε η άσκηση. Δύσκολη. -Ναι. το πρώτο ερώτημα βγάζει αποτέλεσμα 8? -Εγώ τόσο έβγαλα. -Βγήκαν οι βαθμοί. Και μετά στις αναδημοσιεύσεις που γίνονται από 2-3 άτομα ξέρεις ΑΚΡΙΒΩΣ πως θα πάει η κουβέντα.[/quote]
Μα τόσα offtopic απο thread μαθημάτων δεν κόβονται. Είναι πραγματικά λίγα. Αν σου λείπουν φοβερά thread που έχουν κάποιο ενδιαφέρον θέμα τότε φτιάξτα. Κανένας δεν θα στα σβήσει. Φτιάξε και θέμα για την ζαχαροπλαστική η το μπαλέτο αν γουστάρεις. Αλλά αν θές απλά random συζητήσεις σε όοολα τα threads τότε γιατί να μην τις κάνεις στα αντίστοιχα random threads του offtopic; Πρέπει ο άλλος που θα μπεί να διαβάσει και να ενημερωθεί για το τάδε μάθημα να κάνει και scroll 1-2 σελίδες με μπιριμπιρι μεταξύ 2-3 ατόμων; Αν αρέσει σε όλους αυτό (poll) τότε δεκτό. Το αφήνουμε απο εδώ και στο εξής. :???:
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by chriskin » Tue Oct 02, 2012 9:45 pm

1) αμα ισχυει το "3 warning και ban" ξερω τουλαχιστον εναν χρηστη που δεν παιρνει τοσο συχνα warnings οσο θα 'πρεπε και ειναι προφανες ακομα και σε οχι ιδιαιτερα ενεργα μελη του φορουμ. η λυση δεν ειναι να κλεινουμε τα ματια μας, η λυση ειναι να δουμε τα λαθη και να τα διορθωσουμε.

2) δεν λεω για ανακοινωση, ο χρηστης πρεπει να μαθαινει ομως. και αμα εχει καποια αντιθεση πρεπει να ακουγεται η αποψη του. τα περισσοτερα forum εχουν subforum για τετοια θεματα, ακομα και αμα δεν ειναι forum καποιας κοινοτητας στην οποια τα μελη μπορει να γνωριζονται και στην πραγματικη ζωη

3) ενα μελος της κοινοτητας ο,τι και να εχει κανει δεν παυει να ειναι ενας απο εμας - ακομα και αυτοι που με εκνευριζουν σε σημειο αηδιας θα πρεπει να εχουν αφιερωμενες παραπανω απο δυο γραμμες για το λογο που εφαγαν ban. ειδικα αμα αυτες οι δυο γραμμες ειναι τοσο γενικου περιεχομενου οσο οι περισσοτερες ανακοινωσεις για ban (ακομα και οι ανακοινωσεις πολιτικων περισσοτερο συγκεκριμενες ειναι απο τις ανακοινωσεις των ban -.-' )

4) για να το πω καθαρα: δεν πιστευω οτι μελος της συντονιστικης ομαδας που σπαμαρει και προσβαλει εχει θεση σε αυτην. μπορει να ειμαι αυστηρος αλλα η καταχρηση θεσης απο συγκεκριμενους εχει γινει αρκετα ενοχλητικη. δεν ειναι και σωστο προς εσας που φερεστε σωστα να υπαρχουν στην ομαδα ατομα που φερονται ακαταλληλα (για να το πω ευγενικα)



παντα θα υπαρχουν παραπονα, αυτο ειναι προφανες. στοχος καθε διαχειριστικης ομαδας πρεπει να ειναι η ελαχιστοποιηση αυτων, ομως, και οχι η αποφαση πως "ε αφου θα υπαρχουν παντα ας αγνοησουμε οσα μπορουμε να λυσουμε"



Αυτο που λεει ο stoupeace - και εχει και δικιο - ειναι πως ιδιαιτερα συχνα μαζι με τα offtopic φευγουν και πολλα μηνυματα που ειναι εντος θεματος. δεν γινεται να θυσιαζονται κανονικες συζητησεις η σοβαρες απαντησεις επειδη παραπανω υπηρχαν καποια μηνυματα εκτος θεματος. ουτε ειναι λογικο να φευγει ολοκληρο μηνυμα αν εχει ενα μερος εντος και ενα μερος εκτος θεματος.
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by MpoMp » Tue Oct 02, 2012 9:55 pm

Στα points του chriskin με κάλυψε ο cypher. Να προσθέσω επίσης ότι πολλοί δε κατανοείτε ότι ούτε έχουμε ούτε υποχρεούμαστε να έχουμε εξελιγμένο αίσθημα δικαιοσύνης και ηθικής σε αυτές τις θέσεις. Συντηρούμε εθελοντικά την κοινότητα. Κάνουμε ό,τι μπορούμε.

Σε όποιον δεν αρέσει, ευχαρίστως να κάνει τα παράπονά του αλλά ας κάνει και την αυτοκριτική του. Δε φταίνε μόνο αυτοί που προκαλούν τα flame αλλά και εκείνοι που "ψαρώνουν" στο δόλωμα και απαντάνε στα trolls και απαντάνε στα flame αντί να κάνουν απευθείας report, να σβηστούν τα ανάλογα ποστ και να τελειώσει εκεί το θέμα. Και το να παρατείνεις το flame παράβαση κανόνων είναι. Και για να το καταλάβουν ορισμένοι: επειδή ένα ποστ προσβάλει ένα συγκεκριμένο άτομο, εκείνος που το δημοσίευσε δε σημαίνει ότι θα φάει προειδοποίηση επειδή πρόσβαλε έναν από τους 100-200 που διαβάζουν εδώ μέσα. Θα σβηστεί το ποστ, θα ενημερωθείτε με ΠΜ ή moderation post και εκεί τελειώνει. Δε θα κάνουμε τους δικαστές και τους δικηγόρους. Αρκετά τους κάναμε.
stoupeace wrote: Τα τελευταία 2 χρόνια παρατηρώ ότι μένουμε όλο και λιγότεροι και θεωρώ ότι είναι λόγω του πολύ αυστηρού moderation.
Τα κοψίματα για το off-topic φεύγουν χωρίς δεύτερη σκέψη, παίρνοντας σβάρνα και ποστ που προσφέρουν στο θέμα.
Σου απάντησε και ο cypher και δε νομίζω ότι φταίει το moderation που δεν έχουμε κόσμο αλλά η έλλειψη διαφήμισης εκ μέρους μας κυρίως. Αν θέλει κάποιος να βγάλει τα κόμπλεξ του και να εκφράσει τη γνώμη του για το μνημόνιο υπάρχουν άλλα fora. Εδώ μιλάμε για μαθήματα και σημειώσεις, ΟΛΑ τα άλλα είναι δευτερεύοντα. Αρνείστε και αυτό να το καταλάβετε.
stoupeace wrote: Αν θέλουμε να είμαστε απλά μία κοινότητα για τα μαθήματα της σχολής, ας κόψουμε ολα τα άλλα subforums. Ολα.
Ας γίνουμε το λυσσάρι του πρωτοετή. Ας δοθεί το βάρος όπου αποφασίσει η διαχειριστική ομάδα εν πάση περιπώσει.
Πάλι χάνεις το point και γίνεσαι υπερβολικός. Και ξαναλέω, δεν είμαστε δικαστές. Είμαστε 5-10 πληροφορικάριοι που είμαστε πρόθυμοι να διαθέσουμε πολύτιμο χρόνο (για μας) σε εσάς. Το forum είναι επίσημο και αν γίνει κάτι σοβαρό θα δώσουμε εμείς λογαριασμό στο πανεπιστήμιο. Προσπαθούμε να κρατάμε τις ισορροπίες αλλά κάποιοι εδώ μέσα δε το καταλαβαίνουν.
stoupeace wrote: Αν όμως θέλουμε να είμαστε αυτό που υποστηρίζουμε ότι είμαστε, δηλαδή μια κοινότητα, θα πρέπει να έχουμε και άλλα θέματα συζήτησης.
Δείτε τι γινόταν 3-4 χρόνια πριν ρε παιδιά. Είχαμε γαμάτες συζητήσεις. Τώρα βλέπεις στα ενεργά:
-Βγήκε η άσκηση. Δύσκολη.
-Ναι. το πρώτο ερώτημα βγάζει αποτέλεσμα 8?
-Εγώ τόσο έβγαλα.
-Βγήκαν οι βαθμοί.

Και μετά στις αναδημοσιεύσεις που γίνονται από 2-3 άτομα ξέρεις ΑΚΡΙΒΩΣ πως θα πάει η κουβέντα.
Επίσης υπερβολές. Ας κάνουν την αυτοκριτική τους όσοι συμμετέχουν στα "μπάχαλα" του forum. Άτομα που είναι ακόμα ενεργά στο φόρουμ για να εκφράζουν πολιτικές και λοιπές απόψεις και δεν έχουν καμία συμμετοχή στα ακαδημαϊκά, κατά την προσωπική μου άποψη είναι "βάρος".

Έχετε παρεξηγήσει πολλά πράγματα στη συμπεριφορά μας σαν ομάδα. Πριν εκφράσετε τη γνώμη σας (που καλά κάνετε) μπείτε και στη θέση μας. Και σκεφτείτε να το κάνετε και κυριολεκτικά γιατί εγώ προσωπικά σκέφτομαι να αποχωρήσω από το team αν συνεχίσουν συγκεκριμένα μέλη (φίλοι μου και μη) να προκαλούν πρόβλημα στην κοινότητα και πολύ περισσότερο στην ομάδα. Αν μας θεωρείτε ακατάλληλους για τις θέσεις, αντικαταστήστε μας οι ίδιοι ή προτείνετε σε άλλους να το κάνουν. Έξω από το χορό, όλοι ξέρουν να χορεύουν...
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by cypher » Tue Oct 02, 2012 9:59 pm

Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[quote="chriskin"]1) αμα ισχυει το "3 warning και ban" ξερω τουλαχιστον εναν χρηστη που δεν παιρνει τοσο συχνα warnings οσο θα 'πρεπε και ειναι προφανες ακομα και σε οχι ιδιαιτερα ενεργα μελη του φορουμ. η λυση δεν ειναι να κλεινουμε τα ματια μας, η λυση ειναι να δουμε τα λαθη και να τα διορθωσουμε. 2) δεν λεω για ανακοινωση, ο χρηστης πρεπει να μαθαινει ομως. και αμα εχει καποια αντιθεση πρεπει να ακουγεται η αποψη του. τα περισσοτερα forum εχουν subforum για τετοια θεματα, ακομα και αμα δεν ειναι forum καποιας κοινοτητας στην οποια τα μελη μπορει να γνωριζονται και στην πραγματικη ζωη 3) ενα μελος της κοινοτητας ο,τι και να εχει κανει δεν παυει να ειναι ενας απο εμας - ακομα και αυτοι που με εκνευριζουν σε σημειο αηδιας θα πρεπει να εχουν αφιερωμενες παραπανω απο δυο γραμμες για το λογο που εφαγαν ban. ειδικα αμα αυτες οι δυο γραμμες ειναι τοσο γενικου περιεχομενου οσο οι περισσοτερες ανακοινωσεις για ban (ακομα και οι ανακοινωσεις πολιτικων περισσοτερο συγκεκριμενες ειναι απο τις ανακοινωσεις των ban -.-' ) 4) για να το πω καθαρα: δεν πιστευω οτι μελος της συντονιστικης ομαδας που σπαμαρει και προσβαλει εχει θεση σε αυτην. μπορει να ειμαι αυστηρος αλλα η καταχρηση θεσης απο συγκεκριμενους εχει γινει αρκετα ενοχλητικη. δεν ειναι και σωστο προς εσας που φερεστε σωστα να υπαρχουν στην ομαδα ατομα που φερονται ακαταλληλα (για να το πω ευγενικα) παντα θα υπαρχουν παραπονα, αυτο ειναι προφανες. στοχος καθε διαχειριστικης ομαδας πρεπει να ειναι η ελαχιστοποιηση αυτων, ομως, και οχι η αποφαση πως "ε αφου θα υπαρχουν παντα ας αγνοησουμε οσα μπορουμε να λυσουμε" Αυτο που λεει ο stoupeace - και εχει και δικιο - ειναι πως ιδιαιτερα συχνα μαζι με τα offtopic φευγουν και πολλα μηνυματα που ειναι εντος θεματος. δεν γινεται να θυσιαζονται κανονικες συζητησεις η σοβαρες απαντησεις επειδη παραπανω υπηρχαν καποια μηνυματα εκτος θεματος. ουτε ειναι λογικο να φευγει ολοκληρο μηνυμα αν εχει ενα μερος εντος και ενα μερος εκτος θεματος.[/quote]
Οκ, duly noted. :)
ImageImageImageImageImageImageImage
Post Reply

Return to “Venus Community”