Προτάσεις & κριτική

Οτιδήποτε αφορά την (online και μη) κοινότητα του Venus. Προτάσεις, προβλήματα, meetings...
User avatar
rexes
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 397
Joined: Wed Sep 21, 2011 8:22 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: SomeWhere

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by rexes » Tue Oct 02, 2012 11:09 pm

ChrisKin στο θεμα με τις αποχωρησεις δεν εννοουσα επιτακτικές αποχωρήσεις !! Εννοούσα όσοι δεν θέλουν άλλο και δεν μπορούν γιατί ουκ ολίγοι το καναν αυτό πριν ας φύγουν να τους αναπληρώσουμε εμείς!
Εφαρμογή για το Πρόγραμμα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
Image
Δείτε περισσότερα για την εφαρμογή και πείτε την άποψή σας!
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by MpoMp » Tue Oct 02, 2012 11:10 pm

Και προς ενημέρωση πολλών ο ρόλος που βαράω εδώ μέσα δεν είναι να "φιμώνω" και να βάζω αρθράκια στο portal. Δε θα κάτσω να κάνω και λίστα με το τι έχω προσφέρει (στην κοινότητα και μόνο, χωρίς να συμπεριλάβουμε τα μαθήματα) για να μην ακούσω πάλι ότι "κόβομαι να το παίξω ήρωας και πρώτος".

Επειδή αυτή τη στιγμή είμαι πολύ συναισθηματικά φορτισμένος από αυτά που διαβάζω εδώ μέσα (και πολλοί βγάζετε τη χολή σας χωρίς να μπαίνετε στη θέση μας) θα περιμένω 2 μέρες πριν σκεφτώ οριστικά την αποχώρηση μου από το team (ως συντονιστής).

Προς το παρόν καλή συνέχεια σε όλους, I'm out.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
rexes
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 397
Joined: Wed Sep 21, 2011 8:22 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: SomeWhere

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by rexes » Tue Oct 02, 2012 11:14 pm

Γιατί ήμουν 10000000000% σίγουρος ότι αυτό θα συνέβαινε;;;; Δεν διώχνουμε κανεναν κανουμε συζητηση επι του θεματος! Σταματηστε να τα παιρνετε ολα τοσο στραβα και να θιγεστε και συζητηστε οπως οι υπολοιποι!
Εφαρμογή για το Πρόγραμμα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
Image
Δείτε περισσότερα για την εφαρμογή και πείτε την άποψή σας!
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by chriskin » Tue Oct 02, 2012 11:18 pm

rexes wrote:Γιατί ήμουν 10000000000% σίγουρος ότι αυτό θα συνέβαινε;;;; Δεν διώχνουμε κανεναν κανουμε συζητηση επι του θεματος! Σταματηστε να τα παιρνετε ολα τοσο στραβα και να θιγεστε και συζητηστε οπως οι υπολοιποι!


αυτο - αμα υπαρχει αλλαγη συμπεριφορας δεν υπαρχει κανενας λογος να φυγει κανενας.
καλο θα ηταν να μπουν περισσοτεροι οχι να φυγει κοσμος, ετσι θα απλωθουν και λιγακι οι αποφασεις σε λιγοτερο φιλικα ατομα προς συγκεκριμενους.
User avatar
rexes
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 397
Joined: Wed Sep 21, 2011 8:22 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: SomeWhere

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by rexes » Tue Oct 02, 2012 11:21 pm

ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ MODS ΚΑΙ ADMINS!!!

Ειμαστε ολοι φοιτητες στο ιδιο τμημα είτε απόφοιτοι είτε φοιτούντες! Είναι κρίμα να αρχίσουν flames αναμεσά μας! Μην αποχωρείτε έτσι άδικα και μην λαμβάνετε βιαστικές αποφάσισεις!! Καθίστε συζητήστε και η άκρη θα βγει!! Φανταστειτε αν αντι για εσας αρχιζαμε να αποχωρουμε εμεις τα απλα μέλη τι θα γινόταν.....
Εφαρμογή για το Πρόγραμμα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
Image
Δείτε περισσότερα για την εφαρμογή και πείτε την άποψή σας!
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by enum21 » Tue Oct 02, 2012 11:24 pm

Ακούστηκαν, και είμαι σίγουρη ότι θα ακουστούν, πολλές προτάσεις ακόμα. Είναι θεμιτό και επιθυμητό να λέτε τη γνώμη σας γιατί μας προβληματίζετε και έτσι θα εξετάσουμε από κοινού όλα όσα μας αναφέρατε.

Κάτι άλλο όμως που ανέφερα πιο κάτω, αλλά όπως ήμουν σίγουρη θάφτηκε.Το ότι έχετε παράπονα σημαίνει ότι ενδιαφέρεστε για την πορεία του Venus αλλά δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που να σκέφτηκε ποτέ από την θέση μας, έστω και αν οι περισσότεροι λέτε πως έχετε εμπειρία σε ανάλογες θέσεις. Έχω αναρωτηθεί πολλές φορές αν διαβάζετε τι γράφετε πριν πατήσετε το πλήκτρο "Υποβολή", αν σέβεστε τους κανονισμούς και την προσπάθεια της ομάδας, αν σέβεστε τους ανθρώπους που βρίσκονται μπροστά από την οθόνη και διαβάζουν αυτά που γράφετε. Έχουμε δεχτεί ουκ ολίγες φορές προσβολές και απειλές αλλά εμείς συνεχίζουμε να συνεισφέρουμε γιατί αγαπάμε την κοινότητα και όχι την εξουσία που ίσως ονειρεύεσαι rexes.
Για αυτό πρέπει όλοι πέρα από την κριτική που μας κάνετε, τη στιγμή που είστε έξω από το χορό και μιλάτε με ό,τι ακούσατε ή είδατε στον ύπνο σας, να κάνετε και εσείς την αυτοκριτική σας.

@rexes
Επειδή από όλες τις απόψεις που ακούστηκαν η δική σου κατ' εμέ ήταν η πιο προσβλητική θα ήθελα να σου θυμίσω, σαν νέος που είσαι, ότι δε μπορείς να ακυρώνεις τις προσπάθειες και τους κόπους τόσων ετών συγκεκριμένων μελών. Δεν κατέχουμε κάποια εξουσία απλά συντηρούμε την κοινότητα όπως μπορούμε στον λιγοστό ελεύθερο χρόνο μας, οπότε αν ονειρεύεσαι κάτι τέτοιο καλύτερα να το ξανασκεφτείς. Αιτήσεις για συντονιστές γίνονται κάθε χρόνο, μπορείς αν νιώθεις ικανός να κάνεις αίτηση. Απλά δεν είναι μόνο η προϋπηρεσία και οι γνώσεις που μετράνε. Πρέπει να επιλέγουμε άτομα έμπιστα, υπεύθυνα, εχέμυθα και ώριμα γιατί το forum μας δεν είναι όπως όλα τα άλλα που ήσασταν συντονιστές/διαχειριστές.

Και επαναλαμβάνω, διαβάστε τι ποστάρετε πριν πατήσετε το πλήκτρο Υποβολή.
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by Gewitter » Tue Oct 02, 2012 11:28 pm

Λοιπόν...Παρακαλώ γράψτε ανοιχτά τις προτάσεις σας για το τι θεωρείτε εσείς καλό σαν αλλαγή στο forum(αλλαγές στην ομάδα/forum)κτλ.
Για να δούμε τι θα κάνουμε όλοι μαζί. :)
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
rexes
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 397
Joined: Wed Sep 21, 2011 8:22 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: SomeWhere

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by rexes » Tue Oct 02, 2012 11:30 pm

@enum21
Επειδή ακούγονται και δικές σας προσβλητικές απόψεις για τα μέλη μάθετε να διαβάζετε αυτά που γράφονται και όχι ό,τι θέλετε! Δεν εχω κανενα όνειρο να γίνω διαχειριστής εδώ και γι αυτό ακριβώς προσπαθώ να σου δείξω έναν άλλο τρόπο να διαχειρίζεσαι, όχι εσύ προσωπικά ο εκάστοτε admin mod κλπ κλπ!!! Και το ξαναλέω θίγεστε πολύ εύκολα :)


EDIT: Δεν ακύρωσα κανενός τις προσπάθειες!! Εσείς τις ακυρώνετε μόνοι σας, όπως για παράδειγμα με αυτό που είπε ο MpoMp για την αποχώρησή του! Ο ίδιος ακυρώνει όλα όσα έχει κάνει για το Venus και σκέφτεται να αποχωρήσει!!!! Δεν τον ακύρωσε κανένα μέλος!!! :)
Εφαρμογή για το Πρόγραμμα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
Image
Δείτε περισσότερα για την εφαρμογή και πείτε την άποψή σας!
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by Gewitter » Tue Oct 02, 2012 11:34 pm

rexes wrote:Αντί να γίνεται αυτό γιατί δεν θεσπίζετε έναν νέο θεσμό εκλογής των νέων Mods;;; Απλά και δημοκρατικά! Οι παλιοί τελειώνουν φεύγουν δεν γίνεται να διαχειρίζονται το φορουμ των νεων στο τμήμα! Απλά δεν στέκει! Υπάρχουν πολλά άτομα ανάμεσά μας που πολύ εύκολα λόγω "προϋπηρεσίας" σε φορουμ θα μπορούσαν να σας αντικαταστήσουν! Αλλά φαντάζομαι αυτό θα λειτουργεί όπως η υπόλοιπη Ελλάδα! Απαξ και γευτείς την εξουσία μετά δεν την αποχωρίζεσαι.....
σου κάνω κουότ αυτά που είπες..
Απόσο κατάλαβα δεν τα εννοούσες έτσι, αλλά φαίνονται άσχημα... ;)

edit:
Gewitter wrote:Λοιπόν...Παρακαλώ γράψτε ανοιχτά τις προτάσεις σας για το τι θεωρείτε εσείς καλό σαν αλλαγή στο forum(αλλαγές στην ομάδα/forum)κτλ.
Για να δούμε τι θα κάνουμε όλοι μαζί. :)
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
rexes
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 397
Joined: Wed Sep 21, 2011 8:22 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: SomeWhere

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by rexes » Tue Oct 02, 2012 11:36 pm

@Gewitter
Δεν μπορώ να ξέρω τι φαίνεται άσχημο και σε ποιόν...όταν μιλάς σε ένα φορουμ αυτό που θα πεις κατα κανονα θα αρεσει στο 10% στο αλλο 10% θα περασει αδιαφορο και το 80% θα τσαντιστεί !!!

@enum21
Επειδη τώρα το θυμήθηκα και αυτό, το νέος δεν σημαίνει και "ηλίθιος" !! Μην χρησιμοποιείς λανθασμένα επιχειρήματα για να υποστηρίξεις τις απόψεις σου!
Εφαρμογή για το Πρόγραμμα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
Image
Δείτε περισσότερα για την εφαρμογή και πείτε την άποψή σας!
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by chriskin » Tue Oct 02, 2012 11:40 pm

για να επιστεψουμε στο θεμα μας

καποιο poll πανω στα θεματα που θιχτηκαν παραπανω δεν θα ειναι κακη ιδεα .
καλο θα ειναι και τα νεα μελη της διαχειρισης να επιλεγονται με "εκλογες", επισης
Last edited by chriskin on Tue Oct 02, 2012 11:41 pm, edited 1 time in total.
User avatar
rexes
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 397
Joined: Wed Sep 21, 2011 8:22 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: SomeWhere

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by rexes » Tue Oct 02, 2012 11:41 pm

chriskin wrote: --καλο θα ειναι και τα νεα μελη της διαχειρισης να επιλεγονται με "εκλογες", επισης
++
Back to my point!
Εφαρμογή για το Πρόγραμμα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
Image
Δείτε περισσότερα για την εφαρμογή και πείτε την άποψή σας!
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by enum21 » Tue Oct 02, 2012 11:41 pm

rexes wrote: @enum21
Επειδη τώρα το θυμήθηκα και αυτό, το νέος δεν σημαίνει και "ηλίθιος" !! Μην χρησιμοποιείς λανθασμένα επιχειρήματα για να υποστηρίξεις τις απόψεις σου!
Μήπως θυμήθηκες από το quote της Gewitter ότι την λέξη "νέος" τη χρησιμοποίησες πρώτος εσύ?

Τώρα φαντάζομαι καταλαβαίνεις και εσύ και οι υπόλοιποι ότι γράφουμε ό,τι μας έρθει και δεν σκεφτόμαστε πριν ποστάρουμε. :)
User avatar
rexes
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 397
Joined: Wed Sep 21, 2011 8:22 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: SomeWhere

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by rexes » Tue Oct 02, 2012 11:44 pm

enum21 wrote:
rexes wrote: @enum21
Επειδη τώρα το θυμήθηκα και αυτό, το νέος δεν σημαίνει και "ηλίθιος" !! Μην χρησιμοποιείς λανθασμένα επιχειρήματα για να υποστηρίξεις τις απόψεις σου!
Μήπως θυμήθηκες από το quote της Gewitter ότι την λέξη "νέος" τη χρησιμοποίησες πρώτος εσύ?

Τώρα φαντάζομαι καταλαβαίνεις και εσύ και οι υπόλοιποι ότι γράφουμε ό,τι μας έρθει και δεν σκεφτόμαστε πριν ποστάρουμε. :)
enum21 wrote:...θα ήθελα να σου θυμίσω, σαν νέος που είσαι, ότι δε μπορείς να ακυρώνεις τις προσπάθειες και τους κόπους τόσων ετών συγκεκριμένων μελών
όταν θα υποστηρίξεις κατάλληλα αυτό και θα φανεί ξεκάθαρα τι εννοείς νέος τότε θα σε καταλάβω, αλλά όσο είσαι της αποψης οτι ηρθα εδω για να ακυρωσω τον οποιοδηποτε απο την διαχειριση αρνούμαι να σε καταλάβω!!!
Εφαρμογή για το Πρόγραμμα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
Image
Δείτε περισσότερα για την εφαρμογή και πείτε την άποψή σας!
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by stoupeace » Tue Oct 02, 2012 11:46 pm

Εγώ βλέπω ότι και μόνο η ύπαρξη του thread φάνηκε σαν "επίθεση". Λες και έχω αντίπαλο forum και θέλω να τους φάω. Λες και έχω ή έχουμε κάποιο όφελος από όλο αυτό.
Ούτε προσωπικό θεμα έχω με κανέναν, και φαντάζομαι το γνωρίζουνε, αφού ρε γαμώτο με όλους έχω μιλήσει πολλές φορές. Ξέρουνε πώς εννοώ αυτά που εννοώ.
Δεν ξύπνησα ξαφνικά στραβά και είπα "ποιον να κράξω σήμερα?". Είπα να πω την άποψή μου δημόσια, να δω αν το βλέπουν έτσι και άλλοι χρήστες.
Δεν είμαι τόσο καλός ρήτορας για να πείσω με 2-3 ποστ.

Τη στιγμή που υπάρχουν παράπονα και από άλλους, σημαίνει ότι κάτι πάει λάθος πάνω σε αυτό το θέμα.

Σκοπός του thread είναι να το λύσουμε. Γιατί να μη δουλέψουμε μαζί team και users να φέρουμε κόσμο στο Venus?
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
nks
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 723
Joined: Wed Apr 14, 2010 10:52 am
Academic status: Alumnus/a

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by nks » Tue Oct 02, 2012 11:48 pm

Εγω δεν ξερω τι εγινε με fo@ κλπ,δεν σχολιαζω.
Επειδη για το τι εγινε με το συγκεκριμενο,ο καθενας λεει τα δικα του,δεν ξερω ποια ειναι τα σωστα,επομενως δεν μπορω να παρω υποψιν μου ουτε τι λεει ο fo@,ουτε και τι λεει ο Cypher περι απειλων.

Μολις διαβασα οτι εννοουσατε τον χρηστη nachos,δεν ειναι κρυφο/μυστικο,οτι η διαχειριστικη ομαδα ειναι φιλαρακια με τον nachos,και αυτο δεν ειναι καθολου κακο.Εννοειται οτι θα υπαρχουν παρεες,προφανως.
Ωστοσο,δεν μπορω να πω οτι διαβαζοντας κατα καιρους αψημαχιες με γνωστους μονομαχους που στον γραπτο τους λογο,επι ΜΟΝΙΜΟΥ βασεως,δεν ειναι και οι καλυτεροι ως προς την ευγενεια και την ειρωνια,καποιοι επρεπε να εχουν φυγει καιρο τωρα.

Εγω δεν θελω να κατηγορησω κανεναν απολυτως.Ουτε διαχειριστες,ουτε φοα,ουτε nachos ουτε τον καθε χρηστη.

Απλα καμια φορα,προς διαχειριστες αυτο,καλο ειναι να σκεφτομαστε,γιατι φτανει ο αλλος στο σημειο(και στην παρουσα φαση,δεν ειναι ενας,ουτε δυο ουτε τρεις) να σχηματιζει αυτη την εντυπωση.Την όποια Α εντυπωση.


το φορουμ οπως ειπε κ ο στουπης,δεν ειναι ενεργο σε θεματα περαν του ακαδημαικου.
εγω για παραδειγμα,στο ινσομνια ειμαι πολυ ενεργος χρηστης,σε ολα τα θεματα κ πολυ μπλα-μπλα.εδω δεν μου ερχεται να μπω κ γραψω.


Τελος,οσον αφορα αιτησεις moderation,ειχα κανει περυσι,μου απαντησε ο cypher,να ρθω να τα πουμε,και ειχα πει οτι επειδη δεν μπορουσα μια συγκεκριμενη μερα που μου ειπε,να το κανουμε την επομενη(κατι τετοιο).δεν ξαναμιλησαμε.Ανθρωπινο,εννοειται,μπορει να ξεχαστηκε,μπορει να βρηκαν αλλο,κλπ δε με πειραζει.(το αναφερω επειδη ειπατε για 2-3 αιτησεις,και μονο γιαυτο)


σημερα πχ,αν μου λεγανε θελεις να αναλαβεις moderator στο φορουμ,δε θα γουσταρα καθολου.

Φιλικα,καλη συνεχεια. :-)
User avatar
Phoenix!
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 238
Joined: Wed Oct 07, 2009 9:38 am
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by Phoenix! » Wed Oct 03, 2012 12:01 am

Συνήθως δεν κάνω άκυρα post και μιλάω μόνο αν έχω κάτι σημαντικό να πω, οπότε αν δεν συμφωνείτε
συγχωρήστε με, δεν θα εμπλακώ σε αντιπαραθέσεις ...
Απλά ... αν δεν έχω χάσει επεισόδια όλο τον χρόνο έχουν γίνει 4 ban
http://venus.cs.aueb.gr/forum/viewtopic.php?f=1&t=10144
http://venus.cs.aueb.gr/forum/viewtopic.php?f=1&t=10344
http://venus.cs.aueb.gr/forum/viewtopic.php?f=1&t=10468
και αυτό είναι ο μεγάλος αριθμός? :!: :?:

Επιπλέον συμφωνώ με το ότι ο καθένας έχει την άποψη του και είναι πιθανό να συμβαίνουν αντιπαραθέσεις/εναλλαγές απόψεων, αλλά το να μπαίνει κάποιος να διαβάσει κάτι σχετικό πχ με την παιδεία και να βλέπει 300000 post που ο καθένας την λέει στον άλλο δεν νομίζω ότι βοηθάει την εικόνα του φόρουμ.... Αν όλοι θέλετε να βοηθήσετε ίσως θα ήταν σωστό να ξεκινήσουμε από το να χρησιμοποιούνται πράγματι τα pm για τέτοιες υποθέσεις, και μιλάω για φαινόμενα τα οποία είναι πιο συχνά και από τα υπόλοιπα posts εκτός μαθημάτων... Το ban 4 μόλις χρηστών δεν βλέπω πως μπορεί να απωθεί τους νέους, τα άσκοπα posts και οι χαρακτηρισμοί όμως...

Και πάλι συγνώμη αν προσέβαλα κάποιον, δεν είναι αυτός ο σκοπός μου...
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Προτάσεις & κριτική

Post by chriskin » Wed Oct 03, 2012 12:07 am

1) το να διαβασει κανεις το thread δεν ειναι υποχρεωτικο.
2) το thread δεν εχει ως μοναδικο περιεχομενο τα bans.

ας μην φευγουμε εκτος και ας δουμε, οσοι ενδιαφερομαστε, το θεμα που αναφερθηκε παραπανω.
(η μαλλον: ας αφησουμε την ομαδα διαχειρισης να το δει και μετα να δουμε τι εχουμε να πουμε πανω σε οτι αποφασισουν)
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Προτάσεις & κριτική

Post by PASCAL » Wed Oct 03, 2012 12:24 am

Εγώ πιστεύω ότι από το forum λείπουν Tutorials και Στατιστικά. Θα έπρεπε να υπάρχει μια κατηγορία που να σηκώνονται μόνο tutorials και μια κατηγορία που θα σηκώνονται μόνο στατιστικά. Tutorials εννοώ οτιδήποτε από το πως αλλάζεις μια RAM μέχρι πως στήνεις Slackware. Από την άλλη στατιστικά εννοώ στατιστικά μαθημάτων, πόσοι πέρασαν, κόπηκαν, δήλωσαν, στατιστικα αποφοίτησης, εισαγωγής, κοινωνικά στατιστικά περί φοιτητών/καθηγητών κ.α. Δύσκολο βέβαια το δέυτερο αλλά γιατί να μη γίνει μια προσπάθεια;
User avatar
statakos
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 482
Joined: Wed Sep 17, 2008 3:07 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by statakos » Wed Oct 03, 2012 12:39 am

Εγω ουδέποτε είχα πρόβλημα με την ομάδα συντονισμού, είμαι active στο forum από το πρώτο κιόλας έτος και σπάνια θα ποστάρω αν δεν έχω κάτι σημαντικό να πω όπως μπορείτε να διαπιστώσετε με μια σύντομη αναζήτηση στα post μου.

Την ύπαρξη του συγκεκριμένου thread δεν την καταλαβαίνω οφείλω να πω και δεν πρέπει να ξεχνάμε πως οι mods κάνουν καθαρά εθελοντική δουλειά. Επίσης, ίσως να τα λέω αυτά διότι δεν κάθησα να ασχοληθώ ιδιαίτερα σε thread πέραν απο ακαδημαϊκού σκοπού καθώς λίγο πολύ ισχύει αυτό που λέει ο stoupeace, πως γνωρίζεις δηλαδή πως θα εξελιχθεί η συζήτηση. Για την ακρίβεια, πλέον μόλις βλέπω πως συγκεκριμένα άτομα ανοίγουν νέο thread δεν κάνω καν τον κόπο να το διαβάσω.

Εγω θα σταθώ σε αυτό που λέει η enum και έχει απόλυτο δίκιο:
enum21 wrote:Και επαναλαμβάνω, διαβάστε τι ποστάρετε πριν πατήσετε το πλήκτρο Υποβολή.
Τέλος, θα πρότεινα να κλείσουν όλα τα thread που δεν έχουν σχέση με ακαδημαϊκά θέματα και θα δείτε μαγικά όλα τα flames/trolling attempts να εξαφανίζονται. Simple as that.
"Always program as if the person who will be maintaining your program is a violent psychopath that knows where you live."
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Thread κριτικής και αυτοκριτικής των moderators

Post by PASCAL » Wed Oct 03, 2012 12:55 am

statakos wrote:Τέλος, θα πρότεινα να κλείσουν όλα τα thread που δεν έχουν σχέση με ακαδημαϊκά θέματα και θα δείτε μαγικά όλα τα flames/trolling attempts να εξαφανίζονται. Simple as that.
Κι εγώ σου λέω ότι χειρότερα και με απρόσμενες συνέπειες μπορεί να γίνουν τα flames για "Ακαδημαϊκά Θέματα" ή για την ακρίβεια για "ακαδημαικά πρόσωπα" παρά ας πούμε για μπάλα ή πολιτική...
User avatar
statakos
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 482
Joined: Wed Sep 17, 2008 3:07 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Προτάσεις & κριτική

Post by statakos » Wed Oct 03, 2012 1:02 am

Δεκτό. Ας στηθεί λοιπόν ένας server εξωσχολικός για να τελειώσει η υπόθεση. Ας ποστάρει ο καθένας ο,τι καφρίλα θέλει εκει για να μην παίρνει το μπαλάκι τους mods. :-p
"Always program as if the person who will be maintaining your program is a violent psychopath that knows where you live."
Post Reply

Return to “Venus Community”