"Θητείες" των moderators

Οτιδήποτε αφορά την (online και μη) κοινότητα του Venus. Προτάσεις, προβλήματα, meetings...
Locked
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

"Θητείες" των moderators

Post by TaRaNTuLa » Sat Oct 01, 2005 1:16 am

Εφόσον μιλάμε για μια online κοινότητα,όπου υπάρχει ισότητα,ελευθερία έκφρασης απόψεων,δημοκρατία γενικότερα,γιατί το θέμα των moderators παραμένει "έξω από το παιχνίδι";Σε όσα forums συμμετείχα και συμμετέχω(ως απλό μέλος ή ως moderator),παρατηρούσα ότι ανά διαστήματα άλλαζαν αυτά τα άτομα ή/και προστίθονταν και νέα στο team...



Υ.Γ. Αν τυχόν κάποιος παρεξηγηθεί (που δε στοχεύω εκεί) και αποφασίσει να το κάνει lock,ας αφήσει τουλάχιστον να γράψουμε και εμείς κάτι για την απόφαση του,χωρίς φυσικά το θέμα να καταντήσει flame...Με ηρεμία!
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Sat Oct 01, 2005 1:54 am

Δεν υπάρχει κανένα "παιχνίδι" εδώ TaRaNTuLa, δεν καταλαβαίνω τη λογική σου. Αυτό είναι ένα τεχνολογικό/φοιτητικό forum με ανάλογα θέματα. Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί το θέμα Θητείες των moderators θα πρέπει να είναι ένα από τα θέματα αυτά.
Νέα μέλη προστίθενται στο team όποτε εμφανίζεται ανάγκη. Δεν ανήκει στην ορολογία μας η λέξη θητεία. Ούτε στρατός είναι, ούτε πρακτική άσκηση. Όταν κάποιος θελήσει να αποχωρήσει, θα αποχωρήσει. Όταν π.χ. εγώ δεν έχω πλέον κάποια σχέση με τον ακαδημαΐκό χώρο και είμαι σε κάποια δουλειά ή αλλού, δε νομίζω να έχω την όρεξη να ασχοληθώ όπως τώρα με το Venus και πιθανότατα θα αποχωρήσω, όχι επειδή μου το είπε κάποιος, αλλά επειδή το θέλω.

Περιμένω την απάντησή σου, για να μη λές ότι πέφτει λογοκρισία και μετά το topic θα κλειδωθεί γιατί αυτή η συζήτηση δεν έχει θέση εδώ. Ίσως σε κάποιο τεύχος του Ιζνογκούντ :)
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
alexo
Venus Former Team Member
Posts: 1305
Joined: Wed Apr 21, 2004 7:00 pm

Post by alexo » Sat Oct 01, 2005 2:40 am

Einherjar wrote: Όταν κάποιος θελήσει να αποχωρήσει, θα αποχωρήσει. Όταν π.χ. εγώ δεν έχω πλέον κάποια σχέση με τον ακαδημαΐκό χώρο και είμαι σε κάποια δουλειά ή αλλού, δε νομίζω να έχω την όρεξη να ασχοληθώ όπως τώρα με το Venus και πιθανότατα θα αποχωρήσω, όχι επειδή μου το είπε κάποιος, αλλά επειδή το θέλω.
Einherjar++

Οι Moderators είναι απλοί χρήστες .
Απλά έχουν ένα παραπάνω ρόλο ο οποίος είναι να διευκολύνουν τους υπόλοιπους χρήστες όταν αυτοί "μπερδεύονται" (μεταφορά post κτλ κτλ)...
Και είναι ρόλος ,ΟΧΙ προνόμιο.
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η ισότητα και η ελευθερία του λόγου
με την προσθήκη νέων mods .. :smt102
User avatar
a_s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 615
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:52 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Πάτρα
Contact:

Post by a_s » Sat Oct 01, 2005 10:51 am

Einherjar wrote:Δεν υπάρχει κανένα "παιχνίδι" εδώ TaRaNTuLa, δεν καταλαβαίνω τη λογική σου. Αυτό είναι ένα τεχνολογικό/φοιτητικό forum με ανάλογα θέματα. Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί το θέμα Θητείες των moderators θα πρέπει να είναι ένα από τα θέματα αυτά.
Νέα μέλη προστίθενται στο team όποτε εμφανίζεται ανάγκη. Δεν ανήκει στην ορολογία μας η λέξη θητεία. Ούτε στρατός είναι, ούτε πρακτική άσκηση.
Ο TaRaNTuLa ίσως θέλει να τονίσει το γεγονός ότι πρόκειται όντως για ένα τεχνολογικό/φοιτητικό forum, που αποτελεί ένα "επίσημο" forum του τμήματος.... και ότι μέσα στο team των moderators παραμένουν οι ίδιοι, ενώ ουσιαστικά δεν πρόκειται για ένα προσωπικό forum που εκεί κάνει "κουμάντο" αυτός που το έχει...

Με λίγα λόγια θέλει να πει ότι το forum δεν ανήκει στους moderators, ανήκει στο τμήμα και ότι δεν θα πρέπει οι moderators να διαλέγουν από μόνοι τους ποιοι θα έχουν αυτό το "αξίωμα" ;)

Προσωπική άποψη: Είναι χρήσιμο να υπάρχει το Venus, αλλα να διαχειρίζεται κάθε φορά από τα παιδιά που κάνουν πρακτική άσκηση στο cslab, μιας και το domain αποτελεί κτήμα του πανεπιστημίου ;)
alexo wrote: Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η ισότητα και η ελευθερία του λόγου
με την προσθήκη νέων mods .. :smt102
Μάλλον εννοεί το ότι πολλές φορές κλειδώνονται θέματα ενώ θα ήταν καλύτερο να μένουν ανοιχτά, ακόμη και όταν υπάρχουν flames... :cool:
όλα στη ζωή είναι ένας κύκλος...
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Sat Oct 01, 2005 11:33 am

a_s wrote: Ο TaRaNTuLa ίσως θέλει να τονίσει το γεγονός ότι πρόκειται όντως για ένα τεχνολογικό/φοιτητικό forum, που αποτελεί ένα "επίσημο" forum του τμήματος.... και ότι μέσα στο team των moderators παραμένουν οι ίδιοι, ενώ ουσιαστικά δεν πρόκειται για ένα προσωπικό forum που εκεί κάνει "κουμάντο" αυτός που το έχει...

Με λίγα λόγια θέλει να πει ότι το forum δεν ανήκει στους moderators, ανήκει στο τμήμα και ότι δεν θα πρέπει οι moderators να διαλέγουν από μόνοι τους ποιοι θα έχουν αυτό το "αξίωμα" ;)
Προς ενημέρωση να αναφέρω ότι το forum αυτό και γενικά όλο το Venus project είναι μια κίνηση που κάναμε αυτόνομα και χωρίς να μας το ζητήσει κανένας. Το μόνο που έδωσε το πανεπιστήμιο είναι μια πρίζα στο CSLAB, ένα καλώδιο, ένα Link χωμένο στο start menu των windows και όλα αυτά για να γίνουν πέρασαν από συνέλευση.
Τα παραπάνω δεν έγιναν για να θεωρηθεί "Επίσημο" forum του τμήματος, αλλά για να λειτουργεί νόμιμα και με την άδεια του πανεπιστημίου.
Το forum αυτό δεν ανήκει στο τμήμα, αλλά στους φοιτητές του τμήματος και εγώ *** νομίζω πως όντας ένας από αυτούς που είχαν την όρεξη να ασχοληθούν εις βάρος του χρόνου τους, έχω και το δικαίωμα να έχω την τελική απόφαση πως θα λειτουργεί και τι θεματολογία θα έχει, όπως και να επιλέξω ποιοι θα με αντικατασταστήσουν, πράγμα που ήδη έχει γίνει...δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει, αλλά από την μέρα δημιουργίας του venus έχουν ήδη μπει 3 άτομα στην ομάδα των Moderators.

a_s wrote: Προσωπική άποψη: Είναι χρήσιμο να υπάρχει το Venus, αλλα να διαχειρίζεται κάθε φορά από τα παιδιά που κάνουν πρακτική άσκηση στο cslab, μιας και το domain αποτελεί κτήμα του πανεπιστημίου ;)
Η άποψη αυτή με βρίσκει αντίθετο για τον απλό λόγο ότι δεν θέλω το Venus να είναι κομμάτι ενός μαθήματος όπως είναι η πρακτική και δεν θέλω από μια ενασχόληση την οποία ο καθένας που συμμετέχει γουστάρει να μετατραπεί σε άλλο ένα καθήκον του CSLAB admin. Άλλωστε το CSLAB και το venus έχουν μόνο μια σχέση κι αυτή είναι γεωγραφική....με την ίδια λογική, πρέπει το inforterm, το site του τμήματος και ότι άλλο στεγάζεται στον χώρο του CSLAB να το διαχειρίζονται οι admins του, κάτι το οποίο δεν είναι δυνατόν να γίνει.
a_s wrote: Μάλλον εννοεί το ότι πολλές φορές κλειδώνονται θέματα ενώ θα ήταν καλύτερο να μένουν ανοιχτά, ακόμη και όταν υπάρχουν flames... :cool:
Όσες φορές κλειδωθηκε κάποιο θέμα, εξηγήθηκε κι ο λόγος για τον οποίο κλειδώθηκε, άρα δεν νομίζω ότι συντρέχει λόγος να το συζητάμε αυτό.
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Sat Oct 01, 2005 1:11 pm

θεωρώ άκυρη τη συζήτηση. Το venus φτιάχτηκε από την κ**λα μερικών, είτε γιατί γουστάραν να στήσουν ένα server από μόνοι τους είτε γιατί ήθελαν να εξυπηρετήσουν στην διεξαγωγή των μαθημάτων. Το τμήμα τους έδωσε μεν domain, αλλά το χρόνο για το στήσιμο και το hardware το έβαλαν τα παιδιά. Οπότε το να κουβεντιάζουμε για τους mods είναι σα να μαλώνουμε σε ξένο αχυρώνα.
User avatar
dimitra
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 591
Joined: Sat May 01, 2004 11:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Post by dimitra » Sat Oct 01, 2005 5:45 pm

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο tsilochr. Δεν νομίζω ότι το venus είναι κάτι που ανήκει στο πανεπιστήμιο και ότι η διαχείρηση του είναι κάτι διαπραγματεύσιμο. Δεν καταλαβαίνω με τι λογική θα μπορούσαμε να επέμβουμε στην διαχείρηση του. Τα παιδιά που το φτιάξαν έκαναν κάποια δουλειά και δεν είναι αναγκασμένος κανείς να μπαίνει εδώ μέσα και να συμμετέχει. Κι εμένα πολλές φορές μπορεί να μου κακοφαίνονται πράγματα και να μην συμφωνώ με κινήσεις ή απόψεις αυτών των παιδιών αλλά στο κάτω κάτω της γραφής είναι επιλογή μου το να μπαίνω ή να μην μπαίνω.Αν εκείνοι κάποια στιγμή θελήσουν να αποχωρήσουν από αυτήν την διαδικασία είναι κατά την γνώμη μου δική τους και μόνο απόφαση αν θα συνεχιστεί το forum αυτό και σε ποιούς θα δωθεί η διαχείρηση. Ο φίλος μου ο tsilochr το έθεσε άψογα:
tsilochr wrote:μαλώνουμε σε ξένο αχυρώνα
Η τιμωρία του ψεύτη δεν είναι ότι δεν τον πιστεύουν, αλλά ότι αυτός δεν μπορεί να πιστέψει.

Σω, Τζορτζ Μπέρναρντ
l3ft3r1s
bit level
bit level
Posts: 13
Joined: Fri Sep 23, 2005 8:08 am

Post by l3ft3r1s » Sat Oct 01, 2005 6:41 pm

Ελα παιδιά δεν υπάρχει λόγος να τσακώνεστε. κάντε με super moderator και τελειώνει εκεί το θέμα... ούτε γάτα ούτε ζημιά! :D
User avatar
semis19
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1607
Joined: Sat May 01, 2004 12:10 am
Location: Άνω Γλυφάδα - Αθήνα
Contact:

Post by semis19 » Sat Oct 01, 2005 8:43 pm

Σαν από τα πιο συχνά μέλη του φόρουμ οφείλω να πω τη γνώμη μου ξεκάθαρα ...
Αρχικά, το θέμα συντονιστών-διαχειριστών ως προς την ποσότητα δεν τίθεται διότι κατ΄εμέ είναι πάρα πολλοί και εξηγούμαι.
Καθημερινώς τα μέλη που είναι επί γραμμής είναι 50 με 60 και οι admins/mods είναι 10 αναλογία πολύ μεγάλη ...
Σε άλλο φόρουμ που είμαι συντονιστής έχουμε 120 μέλη την ημέρα (διπλάσιοι χρήστες), περισσότερες ενότητες από το βένους κσι είμαστε
1 διαχειριστής και 5 ενεργοί συντονιστές (υποδιπλάσιοι admins/mods) και πάλι θεωρώ ότι είμαστε πολλοί!!!
Οπότε συζητάμε το θέμα της ανανέωσης και μόνο όχι το αριθμητικό ...
Θα συμγωνήσω απόλυτα με τον Einherjar ότι όσοι θα αποσύρονται από τα φοιτητικά θα αποσύρονται και από το βένους
ή θα λαμβάνουν κάποια άλλη θέση υποδεέστερη από την προηγούμενη απλά για να έχουν μια επαφή (πχ τεχνολογικά) θέματα ...
Τέλος, το πρόβλημα για μένα και η πληγή του βένους η μεγάλη και το λέω πολύ φιλικά γιατί το πονάω όσο και οι δημιουργού του
είναι η έλλειψη ενεργών χρηστών ... πρέπει να κάνουμε κάτι για να αλλάξει αυτό ... αν φύγει ο a_s, η lumenintervalum,
ο TaRaNTuLa, η semika, ο ailouros, ο AnINffected, ο mikem4600, ο Erevodifwntas και ο tsilochr (συγγνώμη αν ξεχνάω μερικούς)
Ποιος θα γραφει;;;;
"Make way for the bad guy.", Al Pacino, Playing Tony Montana in Scarface
"Elementary, my dear Watson.",The adventures of Sherlock Holmes
"A boy's best friend is his mother.", Antony Perkins, Psycho
"P.M.P. Fight Hey, Juohmaru, you are a fighter of hope, P.M.P. Fight Put your love into machines ..." - Plawres SanShiro
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Sat Oct 01, 2005 8:44 pm

Παιδιά ηρεμία δεν το ξεκινήσαμε το venus για να κάνουμε post εμείς και ούτε υπάρχει κάποια τέτοια διάθεση. Απλά με το να περνάει απο χέρια σε χέρια δεν γίνεται δουλειά. Είναι το ίδιο με το CSlab, κάποτε αλλάζενε admins κάθε εξάμηνο γι' αυτό και η κάθε ομάδα έκανε τα δικά της όπως την βόλευε. Αυτό θα σταματήσει να υπάρχει απο εδώ και πέρα αφού διορίστηκε μόνιμος administrator, τα παιδιά θα κάνουν κανονικά πρακτική αλλά δεν θα ξυλώνουν ότι βρούν και θα υπάρχει κάποιος ο οποίος θα συνεχίζει να παρέχει υποστήριξη με βάση το ιστορικό του Lab. Κάτι αντίστοιχο γίνεται και εδώ και μάλιστα επειδή το κάνουμε στον ελεύθερο χρόνο μας αυτό γίνεται με πιο αργούς ρυθμούς. Εγώ προσωπικά κάνω στο administration στο linux box, δεν έχω κανένα πρόβλημα να το περάσω σε κάποιον άλλο αλλά με την προυπόθεση πως θα ασχοληθεί τουλάχιστον όπως και εγώ. Για να γίνει αυτό όμως πρέπει να κάτσει αυτός που θέλει κάτι τέτοιο τουλάχιστον 10 μέρες μαζί μου να του δείξω κάθε service τι config έχει και γιατί έτσι και όχι αλλιώς τι upgrade-update cycle ακοιλουθούμε τα policies και ένα κάρο πράγματα τα οποία εάν απλά δεν τα "περάσουμε" στους επόμενους το venus θα στήνεται και θα ξεστήνεται κάθε μέρα, πέρα απο το forum το ότι το site δεν έχει γίνει καμιά φορά deface απο τα άπειρα attacks που δέχεται κάθε μέρα δεν είναι και απλό πράγμα, θέλει μελέτη, ψάξιμο κλπ κλπ.

ΥΓ: Δεν είνα ξένος ο αχυρώνας ούτε θέλουμε να φαίνεται έτσι απλά υπάρχουν και διαδικαστικά θέματα τα οποία λίγοι γνωρίζουν.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Sat Oct 01, 2005 8:54 pm

Συμφωνώ με τα λεγόμενα του a_s,με μόνο σημείο διαφοράς το ότι μπορεί να αποτελεί κτήμα του Πανεπιστημίου...Ήταν πρωτοβουλία των παιδιών,ο PaP έβαλε το αρχικό μηχάνημα,το έστησαν μπλα μπλα(για να μην πολυλογώ επί αυτού,σας έδωσα να καταλάβαιτε νομίζω).Ωραίααα,αλλά πιστεύω ότι ίσως(για να μην πω σίγουρα)υπάρχουν αρκετά άτομα εδώ μέσα που θα έχουν τη δυνατότητα και την όρεξη να προσφέρουν κάτι παραπάνω από την "απλή" δημιούργια εύστοχων topics(κάτι του οποίου μου δείξατε ότι στερούμε).Και φυσικά δε συμπεριλαμβάνω τον εαυτό μου σε αυτά τα άτομα...

Και μην πάει κανείς να μου πει τίποτα,βλακείες του στυλ "αποβλέπω σε κάτι" κτλ,γιατί η εγγραφή μου ομολογεί ότι ήμουν από τους πρώτους που μπήκαν στις συζητήσεις,όταν το Venus δεν είχε γίνει ακόμη γνωστό σε όλα τα έτη(αν δεν κάνω λάθος από όταν είμασταν 3ο έτος,στόμα με στόμα διαδόθηκε σε εμάς σε πρώτη φάση)και δεν επρόκειτο να επιχειρήσω τώρα κάτι ιδιαίτερα "αντιδραστικό"...

Τώρα κλειδώστε το,σβήστε το,κάντε το ό,τι θέλετε...Δεν πρόκειται να θίξω ξανά κάτι επι αυτού...
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Sat Oct 01, 2005 9:33 pm

όπως είχα υποσχεθεί, χωρίς κανένα περαιτέρω σχόλιο... Image
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
Locked

Return to “Venus Community”