Εκτυπώσεις στο εργαστήριο

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Mon Dec 13, 2004 6:26 pm

semis19 wrote: Αυτά που λες HD είναι πολύ ωραία τα έχω κάνει και σε μάθημα/τα και είναι πολύ θεωρητικά ... κοινώς στην πράξη δε δουλεύει ... γιατί δεν λαμβάνει υπόψη τον ανθρώπινο παράγοντα και εξηγούμαι ...
Αυτό το μέτρο και η συμπεριφορά των admins εμένα προσωπικά αλλά και γνωστούς μου τους οδήγησαν να μην ξαναχρησιμοποιήσουν το cs ξανά ... οπότε ποιο σύστημα; πάει το σύστημα έχει διαλυθεί ...
Κοίτα επειδή τυχαίνει να γνωρίζω την κατάσταση απο πρώτο χέρι σε πληροφορώ πως κάθε μέρα κατα μέσο όρο εκτυπώνονται πάνω απο 300 σελίδες και όταν μπαίνει κάποια εργασία κλπ σε οποιοδήποτε έτος αυτό αυξάνει περισσότερο. Συνεπώς εάν στεναχωρέθηκαν 5-6 ή ακόμη και 10 και 50 καλύτερο για το toner είναι. Το σύστημα υπερλειτουργεί και πάλι και πάντα έτσι θα είναι έρχονται δεν έρχονται άτομα.
semis19 wrote: Γιατί να κάθομαι να καταπιέζομαι με τις 100 σελίδες και να μου την λένε και από πάνω παίρνω τα μπογαλάκια μου και άντε στο καλό ... εξάλλου ο έρμος εκτυπώνω γύρω στις 200 σελίδες κάθε αρχή εξαμήνου και μετά δε ξαναεκτυπώνω ...οπότε εμένα το σύστημα αυτό δε με βολεύει επουδενί ...
Μελάνι σπίτι μου έχω άπλετο αλλά λόγος που εκτύπωνα ήταν η ταχύτητα ... καθαρά και μόνο ...
Anyway, άντε να πάρουμε πτυχίο και όλα αυτά θα είναι παρελθόν ...
Σωστότατος. Πληροφοριακά πάντος οι σελίδες προστίθενται να ξέρεις, εάν δεν τις χρησιμοποιήσεις.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
dimitra
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 591
Joined: Sat May 01, 2004 11:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Post by dimitra » Mon Dec 13, 2004 6:37 pm

rapadder wrote: Η λογική του τα θέλω όλα τυπωμένα είναι σχολική, αντιοικολογική και σπάταλη σε πόρους. Ακόμα και εάν ζούσαμε στο πλουσιότερο κράτος του κόσμου θα έπρεπε να θέσουμε περιορισμό στον αριθμό των εκτυπώσεων καθώς έτσι αναγκαζόμαστε να κάνουμε μια αξιολόγηση του τι αξίζει να τυπώσουμε και τι όχι. Σκεφτείται λίγο και τα δένδρα του Αμαζονίου και τους πόρους που καταναλώνονται για να παραχθεί αυτό το χαρτί...
Βασικά νομίζω ότι το παρατράβηξες!Τα δεντράκια θα κοπούν είτε τα εκτυπώσεις σπίτι είτε στη σχολή!Νομίζω ότι είναι δικαίωμα του καθενώς αν θέλει να διαβάσει τα πάντα και να θέλει να διαβάσει επιλεκτικά κάποια.Δεν θα μου κάνει κανείς κύρηγμα στο πως θα οργανώσω το διάβασμα μου και εφόσον υπάρχει αυτό το υλικό πιστεύω ότι ό,τι περισσότερο διαβάζει κανείς είναι ακόμα καλύτερο.Προσωπικά εγώ δεν μπορώ να διαβάσω από το pc θέλω να κάνω και τις σημειώσεις μου και να ισιώνω και τη μεσούλα μου την ταλαίπωρη που είναι όλη μέρα σε μια καρέκλα.Ναι,silegav υπάρχουν και χειρότερα αλλά αυτό δεν κάνει να φαίνεται ή να είναι καλύτερο αυτό που συμβαίνει με εμάς.Η παιδεία δεν είναι καθόλου δωρεάν, ξέρουμε πολύ καλά πόσους φόρους πληρώνουν οι γονείς μας ή ακόμα κι εμείς πια για να έχουμε αυτήν τη δωρεάν παιδεία!!!!Δεν είναι όντως ο ρόλος τους να αστυνομεύουν οι admin αν και πιστεύω ότι αναγκάζονται να το κάνουν.Ξέρω ότι είναι πολύ εύκολο να ρίχνεις ευθύνες σε κάποιους επειδή απλά προσπαθούν να κάνουν κάτι και να μην κοιτάς αν μπορούν να κάνουν αλλιώς ή τι θα έκανες εσύ αν ήσουν στη θέση τους.100 σελίδες το μήνα η αλήθεια δεν είναι και λίγες :cool: !!!Νόμιζα ότι ήταν 100 το εξάμηνο :roll: .Νομίζω ότι το όριο είναι λογικότατο.Πάντως επειδή κάπου παραπάνω διάβασα ότι σε κάποιον που δεν ξεπέρασε το όριο του έγινε παρατήρηση γιατί δεν τύπωσε παραπάνω διαφάνειες σε μια σελίδα πιστεύω ότι είναι εξωφρενικό αν συνέβει όντως!Αν έγινε έτσι τότε είμαι πολύ αντίθετη στον τρόπο που ο administrator που το είπε χειρίζεται τη θέση που έχει.Υποθέτω ότι βρίσκονται για να επιβλέπουν και να βοηθούν όλους τους φοιτητές να κάνουν τη δουλειά τους και όχι να φτιάχνουν κανόνες που δεν έχουν συγκεκριμένη ουσία.Δεν είναι και παράλογο εφόσον εν τέλει ο συγκεκριμένος συμφοιτητής μας είχε κάποιο όριο το οποίο δεν ξεπέρναγε να μη θέλει να βγάζει τα μάτια του βάζοντας 6 διαφάνειες σε μια σελίδα!!!
Η τιμωρία του ψεύτη δεν είναι ότι δεν τον πιστεύουν, αλλά ότι αυτός δεν μπορεί να πιστέψει.

Σω, Τζορτζ Μπέρναρντ
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Mon Dec 13, 2004 6:39 pm

Ποιος θελει τις σελιδες μου??? ειμαι 3ο ετος και πρεπει να εχω εκτυπωσει απο το 1ο ετος λιγοτερες απο 10 σελιδες...
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Mon Dec 13, 2004 6:46 pm

dimitra wrote:
rapadder wrote: Η λογική του τα θέλω όλα τυπωμένα είναι σχολική, αντιοικολογική και σπάταλη σε πόρους. Ακόμα και εάν ζούσαμε στο πλουσιότερο κράτος του κόσμου θα έπρεπε να θέσουμε περιορισμό στον αριθμό των εκτυπώσεων καθώς έτσι αναγκαζόμαστε να κάνουμε μια αξιολόγηση του τι αξίζει να τυπώσουμε και τι όχι. Σκεφτείται λίγο και τα δένδρα του Αμαζονίου και τους πόρους που καταναλώνονται για να παραχθεί αυτό το χαρτί...
Βασικά νομίζω ότι το παρατράβηξες!Τα δεντράκια θα κοπούν είτε τα εκτυπώσεις σπίτι είτε στη σχολή!Νομίζω ότι είναι δικαίωμα του καθενώς αν θέλει να διαβάσει τα πάντα και να θέλει να διαβάσει επιλεκτικά κάποια.Δεν θα μου κάνει κανείς κύρηγμα στο πως θα οργανώσω το διάβασμα μου και εφόσον υπάρχει αυτό το υλικό πιστεύω ότι ό,τι περισσότερο διαβάζει κανείς είναι ακόμα καλύτερο.Προσωπικά εγώ δεν μπορώ να διαβάσω από το pc θέλω να κάνω και τις σημειώσεις μου και να ισιώνω και τη μεσούλα μου την ταλαίπωρη που είναι όλη μέρα σε μια καρέκλα.Ναι,silegav υπάρχουν και χειρότερα αλλά αυτό δεν κάνει να φαίνεται ή να είναι καλύτερο αυτό που συμβαίνει με εμάς.Η παιδεία δεν είναι καθόλου δωρεάν, ξέρουμε πολύ καλά πόσους φόρους πληρώνουν οι γονείς μας ή ακόμα κι εμείς πια για να έχουμε αυτήν τη δωρεάν παιδεία!!!!Δεν είναι όντως ο ρόλος τους να αστυνομεύουν οι admin αν και πιστεύω ότι αναγκάζονται να το κάνουν.Ξέρω ότι είναι πολύ εύκολο να ρίχνεις ευθύνες σε κάποιους επειδή απλά προσπαθούν να κάνουν κάτι και να μην κοιτάς αν μπορούν να κάνουν αλλιώς ή τι θα έκανες εσύ αν ήσουν στη θέση τους.100 σελίδες το μήνα η αλήθεια δεν είναι και λίγες :cool: !!!Νόμιζα ότι ήταν 100 το εξάμηνο :roll: .Νομίζω ότι το όριο είναι λογικότατο.Πάντως επειδή κάπου παραπάνω διάβασα ότι σε κάποιον που δεν ξεπέρασε το όριο του έγινε παρατήρηση γιατί δεν τύπωσε παραπάνω διαφάνειες σε μια σελίδα πιστεύω ότι είναι εξωφρενικό αν συνέβει όντως!Αν έγινε έτσι τότε είμαι πολύ αντίθετη στον τρόπο που ο administrator που το είπε χειρίζεται τη θέση που έχει.Υποθέτω ότι βρίσκονται για να επιβλέπουν και να βοηθούν όλους τους φοιτητές να κάνουν τη δουλειά τους και όχι να φτιάχνουν κανόνες που δεν έχουν συγκεκριμένη ουσία.Δεν είναι και παράλογο εφόσον εν τέλει ο συγκεκριμένος συμφοιτητής μας είχε κάποιο όριο το οποίο δεν ξεπέρναγε να μη θέλει να βγάζει τα μάτια του βάζοντας 6 διαφάνειες σε μια σελίδα!!!
Γι΄αυτόν ακριβώς τον λόγο μπήκαν τα quotas. Ο admin δεν ασχολείται και η διαδικασία είναι αυτοματοποιημένη. Δεν πρέπει να κυνηγάμε κανένα και όλοι μπορούν και τυπώνουν όπως τα θέλουν και οργανώνουν όπως θέλουν τις υποχρεώσεις τους.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Post by mikem4600 » Mon Dec 13, 2004 7:24 pm

Καλά ρε παιδιά, τόσο σημαντικοί είναι οι εκτυπωτές που σε μία μέρα γεμίσαμε 2 σελίδες; :-D

Πέρα από τα προαναφερθέντα (δηλ. ότι κι εγώ παρατηρώ παρέα με τους συναδέλφους την ασυδοσία στο cslab - πολλές φορές σε όλο τις το μεγαλείο: έρχονταν άτομα με πάκο Α4, το τύπωναν και πέταγαν το μισό, και κατά την αλλαγή των servers την προηγούμενη εβδομάδα το σύστημα αυτό ήταν για λίγο down και το εκμεταλεύτηκαν με το παραπάνω...) έχω απλώς να προσθέσω ότι από όσο πήρε το αυτί μου, όταν τελειώσει το ΕΠΕΑΕΚ 2 (ή όπως αλλιώς λέγεται), τελειώνουν τα κονδύλια, και εκτυπωτή θα έχει μόνο η Μαρία & η Καίτη (οι γραμματείς)... Το Πανεπιστήμιο πρέπει να βρει πρόσθετους τρόπους χρηματοδότησης για να συνεχίσει αυτές τις "πολυτέλειες", γιατί τα λεφτά από το κράτος ούτε για τη ΔΕΗ και τον ΟΤΕ δεν φτάνουν.

Ganther: Το σύστημα με τα quotas δεν πιάνει αναδρομικά αλλά από την αρχή λειτουργίας του "συστήματος", πρίν από 2 μήνες αν θυμάμαι καλά και έγινε reset με την αλλαγή των servers ;) (αυτό βέβαια είναι καλό για όσους είχαν εξαντλήσει το quota τους τον προηγούμενο μήνα, καθώς τώρα έχουν περισσότερα).
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
Sreak
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 956
Joined: Fri Apr 02, 2004 9:56 am
Academic status: PhD
Location: eltrun.gr

Post by Sreak » Mon Dec 13, 2004 8:12 pm

mikem4600 wrote: να προσθέσω ότι από όσο πήρε το αυτί μου, όταν τελειώσει το ΕΠΕΑΕΚ 2 (ή όπως αλλιώς λέγεται), τελειώνουν τα κονδύλια, και εκτυπωτή θα έχει μόνο η Μαρία & η Καίτη (οι γραμματείς)... Το Πανεπιστήμιο πρέπει να βρει πρόσθετους τρόπους χρηματοδότησης για να συνεχίσει αυτές τις "πολυτέλειες", γιατί τα λεφτά από το κράτος ούτε για τη ΔΕΗ και τον ΟΤΕ δεν φτάνουν.
Τουλάχιστον απαράδεκτο αν γίνει κάτι τέτοιο. Σε όλα υπάρχει ένα όριο.
Αν λέω, αν απαγορεύονταν οι εκτυπώσεις θα μπορούσαμε να κάνουμε τίποτα γιαυτό ή θα γκρινάζαμε 1-2 μέρες και μετά θα προσαρμοζόμασταν στην κατάσταση? Μια εσωτερική ερώτηση είναι και απλά αναρωτιέμαι αν και νομίζω πως ξέρω την απάντηση.
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by rapadder » Mon Dec 13, 2004 8:32 pm

Προφανώς όσο περισσότερο σημασία δίνει κάποιος στις Διαφάνειες τόσο το καλύτερο για τον ίδιο. Είναι επίσης αυτονόητο ότι εάν κάποιος θέλει να τα τυπώσει όλα μπορεί να τα τυπώσει (ότι δεν μπορεί στη σχολή σπίτι του). Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που κάποια πράγματα δεν αξίζει τον κόπο να τα τυπώσει είτε γιατί είναι ήδη γνωστά, επαναλαμβάνονται αλλού, περιέχουν σχήματα του Βιβλίου κτλ. Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν ούτε δεντράκια θα κοπούν, ούτε την τσέπη μας θα επιβαρύνουμε. Βοηθάμε τέλος και το περιβάλλον, μια παράμετρος που δεν είναι αμελητέα, ειδικά εάν κάθε φοιτητής θέλει να τυπώνει το σύμπαν κάθε μήνα, οπότε θέλει ένα ... δένδρο το χρόνο για την καθησιά του :smile:.
... αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά...
User avatar
a_s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 615
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:52 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Πάτρα
Contact:

Post by a_s » Mon Dec 13, 2004 11:16 pm

Ganther wrote:Ποιος θελει τις σελιδες μου??? ειμαι 3ο ετος και πρεπει να εχω εκτυπωσει απο το 1ο ετος λιγοτερες απο 10 σελιδες...
εγώ είμαι 4ο έτος και έχω εκτυπώσει μόνο 2 σελίδες φέτος :cool: φτανουν και περισσεύουν οι 100, αφού είναι και προσθετικές ;)
όλα στη ζωή είναι ένας κύκλος...
User avatar
vangos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 571
Joined: Tue Mar 16, 2004 3:14 pm
Location: Heracleia@UTA

Post by vangos » Mon Dec 13, 2004 11:52 pm

rapadder wrote:...Η λογική του τα θέλω όλα τυπωμένα είναι σχολική, αντιοικολογική και σπάταλη σε πόρους. Ακόμα και εάν ζούσαμε στο πλουσιότερο κράτος του κόσμου θα έπρεπε να θέσουμε περιορισμό στον αριθμό των εκτυπώσεων...
Μ'αρέσει που πάντα είσαι με το μέρος του "συστήματος"... :-D :-D :-D
Πάντως το να κάθεσαι με τις ώρες μπροστά στην οθόνη είναι ακόμη πιο αντιοικολογικό και επιβλαβές. Καις ρεύμα και χαλάς και τα μάτια σου! :lol:


Πολύ μου άρεσε η επιστημονική εξήγηση του HdkiLLeR με τα Buffers και τα overflows... :)
Συμφωνώ με τα quotas αλλά νομίζω πως μια καλή λύση θα ήταν να δίνεται όλο το όριο των 600 σελίδων από την αρχή του εξαμήνου γιατί συνήθως τα περισσότερα τα τυπώνουμε στην αρχή που δεν έχουμε και βιβλία. Ή τουλάχιστον να αυξηθεί κάπως το όριο των σελίδων ανά μήνα π.χ. 150 σελίδες.
User avatar
vangos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 571
Joined: Tue Mar 16, 2004 3:14 pm
Location: Heracleia@UTA

Post by vangos » Tue Dec 14, 2004 1:18 pm

rapadder wrote: Η πρόταση μου vangos δεν είναι αντιοικολογική, αφού θα έχεις οθόνη TFT και ...ηλιακούς συλλέκτες για το PC (γιατί μόνο ο θερμοσίφωνας; :smile:).
Πολύ καλή ιδέα! Θα αρχίσω να ψάχνω για ηλιακούς συλλέκτες! Και μάλιστα θα βάλω πολλούς ωστε να πουλήσω το περισέβον ρεύμα στην υπόλοιπη πολυκατοικία για να καταφέρω να μαζέψω και λεφτά για να πάρω οθόνη TFT! :-D
User avatar
vangos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 571
Joined: Tue Mar 16, 2004 3:14 pm
Location: Heracleia@UTA

Post by vangos » Tue Dec 14, 2004 10:54 pm

Επειδή αλλιώς ξεκίνησε η κουβέντα και αλλιώς συνεχίστηκε μάλλον δεν έδωσε κανείς σημασία στην πρόταση μου. Δεν θα ήταν καλή ιδέα να έχουμε όλο το όριο των σελίδων (δηλ. και τις 600 σελίδες) διαθέσιμο από την αρχή του εξαμήνου;
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Tue Dec 14, 2004 11:41 pm

Για να σοβαρευτούμε λίγο. Τι απαιτήσεις υπάρχουν και δεν φτάνουν 100 σελίδες το μήνα. Μετά απο 4 χρόνια σπουδών εγώ δεν έχω τυπώσει πάνω από 50 σελίδες συνολικά.Δεν λέμε και ευχαριστώ που μας παρέχονται και αυτές οι 100 σελ/μήνα τσάμπα? Και μην επιχειρηματολογήσετε ότι το πανεπιστήμιο πρέπει να παρέχει ελεύθερα όσο χαρτί και μελάνι γουστάρουμε και ότι οι φοιτητές δεν κάνουν καταχρήσεις στις παροχές του τμήματος γιατί στην αντίστοιχη περίπτωση του bandwith μόνο για ακαδημαϊκούς σκοπούς δεν χρησιμοποιείται αλλά για mp3, game demos, chat, divx κοκ. :smt018
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Wed Dec 15, 2004 10:31 am

vangos wrote:Επειδή αλλιώς ξεκίνησε η κουβέντα και αλλιώς συνεχίστηκε μάλλον δεν έδωσε κανείς σημασία στην πρόταση μου. Δεν θα ήταν καλή ιδέα να έχουμε όλο το όριο των σελίδων (δηλ. και τις 600 σελίδες) διαθέσιμο από την αρχή του εξαμήνου;
Δεν είναι καλή ιδέα γιατί αν 20 χρήστες εξαντλήσουν το όριό τους μέσα στον πρώτο μήνα, μετά δεν θα μπορεί κανείς άλλος να τυπώσει όλο το εξάμηνο καθώς θα τελείωνε το μελάνι και μελάνια δεν παίρνουμε πολλά μέσα σε ένα εξάμηνο
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
vangos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 571
Joined: Tue Mar 16, 2004 3:14 pm
Location: Heracleia@UTA

Post by vangos » Wed Dec 15, 2004 10:53 am

Einherjar wrote:
vangos wrote:Επειδή αλλιώς ξεκίνησε η κουβέντα και αλλιώς συνεχίστηκε μάλλον δεν έδωσε κανείς σημασία στην πρόταση μου. Δεν θα ήταν καλή ιδέα να έχουμε όλο το όριο των σελίδων (δηλ. και τις 600 σελίδες) διαθέσιμο από την αρχή του εξαμήνου;
Δεν είναι καλή ιδέα γιατί αν 20 χρήστες εξαντλήσουν το όριό τους μέσα στον πρώτο μήνα, μετά δεν θα μπορεί κανείς άλλος να τυπώσει όλο το εξάμηνο καθώς θα τελείωνε το μελάνι και μελάνια δεν παίρνουμε πολλά μέσα σε ένα εξάμηνο
Δεν λέω να εφαρμοστεί από αυτό το εξάμηνο που ούτως ή άλλως τα μελάνια έχουνε τελειώσει αλλά από τα επόμενα εξάμηνα. Αν έχετε υπολογίσει ότι δίνοντας 100 σελιδες το μήνα θα φτάσει το μελάνι για όλο το εξάμηνο, σημαίνει ότι δεν παίζει ρόλο άν κάποιος τυπώσει όλες του τις σελίδες ταυτόχρονα ή ανα 100. Αφού πάλι τον ίδιο αριθμό σελίδων θα τυπώσει στο τέλος. Βέβαια μπορεί κάποιοι από τους admins αυτού του εξαμήνου να μην είναι admins στα επόμενα εξάμηνα αλλά καλό είναι οι απόφάσεις να παίρνονται πιο νωρίς και όχι τελευταία στιγμή!
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Post by Erevodifwntas » Wed Dec 15, 2004 11:05 am

Οι admins από όσο ξέρω δεν παίρνουν αποφάσεις, αλλά τις εφαρμόζουν (έρχονται από ψηλότερα στην ιεραρχία).
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Wed Dec 15, 2004 11:59 am

Erevodifwntas wrote:Οι admins από όσο ξέρω δεν παίρνουν αποφάσεις, αλλά τις εφαρμόζουν (έρχονται από ψηλότερα στην ιεραρχία).
Ότι σωστότερο ακούστηκε σε αυτό το topic πιστεύω.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Wed Dec 15, 2004 12:05 pm

p3 wrote:Αυτό που θέλω εγώ να περάσω είναι να υπάρχει κατανόηση και για τους admins που και αυτοί τις εντολές του τις παίρνουν από πιο πάνω και δεν αποφασίζουν αυτοί για τα quotas των εκτυπωτών κτλ...
Αυτο ακριβώς είναι που πρέπει να μείνει!Το τόνισα και προηγουμένως!
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”