Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2012-2013 στο τμήμα Πληροφορικής ΑΣΟΕΕ

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
User avatar
th0d0ris
bit level
bit level
Posts: 30
Joined: Tue Sep 11, 2012 12:39 am
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2012-2013 στο τμήμα Πληροφορικής ΑΣΟΕΕ

Post by th0d0ris » Sat Sep 22, 2012 2:50 pm

aueb2012 wrote:
th0d0ris wrote:γεια σας κι απο μενα! πρωτοετης κι εγω σαν καλο παιδακι! κι εχω δυο βασικες απορριες!
1.απο το Α' εξαμηνο 8α εχουμε ''εργαστηρια'' ¨??? δηλαδη μαθηματα στα οποια θα παιρνουμε απουσιες?
2.στην ενεργοποιηση λογαριασμου ζηταει αριθμο μητρωου,αυτο τι ειναι???

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ κι ξεχασα να πω,οτι εμενα μαρεσε αυτο που γινοταν με τα κομματα,ειχε φαση να μου μιλανε ολοι! :)
τον αριθμο μητρωου σου τον λεει κατω κατω στη φόρμα που συμπλήρωσες στο πρωτο στάδιο της ηλεκτρονικής εγγραφής σου...αν δε βρίσκεις αυτή τη φόρμα ο αριθμός μητρώου σου είναι ο αριθμός που υπάρχει στο username μετά το ''p'' σου στο φακελο με τους κωδικούς που σου δώσανε όταν γράφτηκες...
σε ευχαριστω πολυ!!! ;)

-----

δηλαδη αυτο με τα κομματα θα συνεχιστει τοσο στενα?
λογικα θα το ξερετε,αλλα με πλησιασαν 500 μετρα πριν τη σχολη,κι με πηγαν σχεδον μεχρι το αυτοκινητο αφου εφυγα!!!
οσες φορες τωρα για αρχη ξανα παω στη σχολη θα γινετε αυτο συνεχεια??? να απανταω ολο σε ερωτησεις τους???

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας πιο πανω,δεν μπορω να στειλω σε ολους ξεχωριστα ''ευχαριστω''
εχω μερικες απορριες ακομα,ποια μαθηματα κατα τη γνωμη σας πρεπει να προσεξω ιδιαιτερα (αυτα που ειναι τα πιο ζορικα) ??? και μια χαζη απορρια
πειτε για παραδειγμα οτι θα παρακολουθω ενα μαθημα σε καποιο αμφιθεατρο κι στη μεση μου ρθει να σηκωθω να φυγω,αυτο γινεται??? (υποθετικα ρωταω παιδια! )
Last edited by Gewitter on Sat Sep 22, 2012 3:00 pm, edited 1 time in total.
Reason: double post merge
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2012-2013 στο τμήμα Πληροφορικής ΑΣΟΕΕ

Post by ja_the_invincible » Sat Sep 22, 2012 3:04 pm

Ναι μπορείς να την κάνεις , γενικά τα πράγματα είναι πιο χαλαρά στο πανεπιστήμιο.Όσον αφορά τις παρατάξεις δεν συμμερίζομαι την γκρίνια των υπόλοιπων φορουμιτών μπορείς πολύ απλά να γυρίσεις να τους πεις "ξέρεις μη μου σπας τα @@" , εκτός και αν είσαι παιδί με ευγένεια και τρόπους οπότε θα υποστείς το φαινόμενο του εξαμηνιαίου πριαπισμού :-D .
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2012-2013 στο τμήμα Πληροφορικής ΑΣΟΕΕ

Post by moody » Sat Sep 22, 2012 3:05 pm

th0d0ris wrote: λογικα θα το ξερετε,αλλα με πλησιασαν 500 μετρα πριν τη σχολη,κι με πηγαν σχεδον μεχρι το αυτοκινητο αφου εφυγα!!!
οσες φορες τωρα για αρχη ξανα παω στη σχολη θα γινετε αυτο συνεχεια??? να απανταω ολο σε ερωτησεις τους???

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας πιο πανω,δεν μπορω να στειλω σε ολους ξεχωριστα ''ευχαριστω''
εχω μερικες απορριες ακομα,ποια μαθηματα κατα τη γνωμη σας πρεπει να προσεξω ιδιαιτερα (αυτα που ειναι τα πιο ζορικα) ??? και μια χαζη απορρια
πειτε για παραδειγμα οτι θα παρακολουθω ενα μαθημα σε καποιο αμφιθεατρο κι στη μεση μου ρθει να σηκωθω να φυγω,αυτο γινεται??? (υποθετικα ρωταω παιδια! )
1.Που βρήκες να παρκάρεις ;
2.Για τα μαθήματα είναι αναλόγως του τι θες να κάνεις μετά.Κατα τη γνώμη μου,χρειάζεται να προσέξεις java,καθώς θα την συναντήσεις 2ο εξάμηνο,και από 2ο έτος γίνονται πιο προγραμματιστικά τα πράγματα ;) πρόσεχε επίσης και επιστήμη των υπολογιστών,έτσι για να χεις μια ιδέα για άλλα μαθήματα μετά (σχεδίαση,οργάνωση συστημάτων υπολογιστών,λειτουργικά).
3.Γίνεται ,και μακάρι να το καναν όσοι έβρισκαν βαρετό το μάθημα :-) (πόσο μου την έσπαγε όταν δομές δεν έβρισκα να κάτσω,και όταν έβρισκα να κάτσω στην μικρή αίθουσα (Δ21 πρέπει να ταν) οι 50 μιλούσαν και οι 10 πρόσεχαν,και μάλιστα σε έναν καθηγητή όπως ο κ.Μαρκάκης)
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
Bασίλης
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 262
Joined: Wed Oct 05, 2011 8:51 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2012-2013 στο τμήμα Πληροφορικής ΑΣΟΕΕ

Post by Bασίλης » Sat Sep 22, 2012 3:08 pm

th0d0ris wrote:ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας πιο πανω,δεν μπορω να στειλω σε ολους ξεχωριστα ''ευχαριστω''
εχω μερικες απορριες ακομα,ποια μαθηματα κατα τη γνωμη σας πρεπει να προσεξω ιδιαιτερα (αυτα που ειναι τα πιο ζορικα) ??? και μια χαζη απορρια
πειτε για παραδειγμα οτι θα παρακολουθω ενα μαθημα σε καποιο αμφιθεατρο κι στη μεση μου ρθει να σηκωθω να φυγω,αυτο γινεται??? (υποθετικα ρωταω παιδια! )
Μαθηματικα Ι ειναι καλο να περασεις τωρα που τα θυμασαι κιολας, οποτε να παρακολουθεις και να κανεις και τις ασκησεις. Επισης δωσε βαση στη Java (εισαγωγη στον προγραμματισμο).
Οποτε θες μπαινεις στο μαθημα, οποτε θες φευγεις.

Υ.Γ. Οντως, που βρηκες να παρκαρεις?
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2012-2013 στο τμήμα Πληροφορικής ΑΣΟΕΕ

Post by stoupeace » Sat Sep 22, 2012 3:18 pm

Γενικά η ομορφιά και η ασχήμια μαζί είναι ότι μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις. Στο μάθημα, στο σπίτι σου, στο πανεπιστήμιο γενικότερα.

Εσύ ορίζεις το χρόνο σου, εσύ είσαι ο master of your own needs. Enjoy :)

0:50

Link
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
mosquito110
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 551
Joined: Tue Oct 25, 2011 9:32 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2012-2013 στο τμήμα Πληροφορικής ΑΣΟΕΕ

Post by mosquito110 » Sat Sep 22, 2012 5:39 pm

Μαθηματικά1 και οικονομία(άμα είχες αοθ στην τρίτη λυκείου) είναι μαθήματα που μπορείς να τα περάσεις σχετικά εύκολα...
Άμα μπορείς παρακολούθησε τα εργαστήρια γιατί σε βοηθάνε πολύ περισσότερο από τις διαλέξεις.
Γενικά είναι τελείως διαφορετικά απο το σχολείο. Τις πρώτες μέρες θα διαπιστώσεις τόσες αλλαγές που θα πάθεις ένα μικρό σοκ! :)
Αυτό που λένε ουτοπία εμείς το λέμε απλά ζωή
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2012-2013 στο τμήμα Πληροφορικής ΑΣΟΕΕ

Post by chriskin » Sat Sep 22, 2012 5:59 pm

mosquito110 wrote:Μαθηματικά1 και οικονομία(άμα είχες αοθ στην τρίτη λυκείου) είναι μαθήματα που μπορείς να τα περάσεις σχετικά εύκολα...


:smt022 :smt022 :smt022 :smt022 :smt022
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2012-2013 στο τμήμα Πληροφορικής ΑΣΟΕΕ

Post by michalis » Sat Sep 22, 2012 6:13 pm

th0d0ris wrote:
aueb2012 wrote:
th0d0ris wrote:γεια σας κι απο μενα! πρωτοετης κι εγω σαν καλο παιδακι! κι εχω δυο βασικες απορριες!
1.απο το Α' εξαμηνο 8α εχουμε ''εργαστηρια'' ¨??? δηλαδη μαθηματα στα οποια θα παιρνουμε απουσιες?
2.στην ενεργοποιηση λογαριασμου ζηταει αριθμο μητρωου,αυτο τι ειναι???

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ κι ξεχασα να πω,οτι εμενα μαρεσε αυτο που γινοταν με τα κομματα,ειχε φαση να μου μιλανε ολοι! :)
τον αριθμο μητρωου σου τον λεει κατω κατω στη φόρμα που συμπλήρωσες στο πρωτο στάδιο της ηλεκτρονικής εγγραφής σου...αν δε βρίσκεις αυτή τη φόρμα ο αριθμός μητρώου σου είναι ο αριθμός που υπάρχει στο username μετά το ''p'' σου στο φακελο με τους κωδικούς που σου δώσανε όταν γράφτηκες...
σε ευχαριστω πολυ!!! ;)

-----

δηλαδη αυτο με τα κομματα θα συνεχιστει τοσο στενα?
λογικα θα το ξερετε,αλλα με πλησιασαν 500 μετρα πριν τη σχολη,κι με πηγαν σχεδον μεχρι το αυτοκινητο αφου εφυγα!!!
οσες φορες τωρα για αρχη ξανα παω στη σχολη θα γινετε αυτο συνεχεια??? να απανταω ολο σε ερωτησεις τους???

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας πιο πανω,δεν μπορω να στειλω σε ολους ξεχωριστα ''ευχαριστω''
εχω μερικες απορριες ακομα,ποια μαθηματα κατα τη γνωμη σας πρεπει να προσεξω ιδιαιτερα (αυτα που ειναι τα πιο ζορικα) ??? και μια χαζη απορρια
πειτε για παραδειγμα οτι θα παρακολουθω ενα μαθημα σε καποιο αμφιθεατρο κι στη μεση μου ρθει να σηκωθω να φυγω,αυτο γινεται??? (υποθετικα ρωταω παιδια! )
Σίγουρα τα σκηνικά των εγγραφών είναι τα χειρότερα. Οπότε λογικά δεν θα σε κυνηγάνε έξω απ'τη σχολή την επόμενη φορά. Πολλές φορές, βέβαια, θα σε πρήξουν μέσα στο αμφιθέατρο, θα σου πουν έλα να κάτσουμε να τα πούμε, έλα στο γραφειάκι να σου δώσουμε σημειώσεις κλπ. Αυτό μέχρι το Μάιο, οπότε και ΔΕΝ θα ψηφίσεις κανέναν από δαύτους, θέλω να ελπίζω. :) Γενικά δείξε αδιαφορία, στην ανάγκη μη σηκώνεις ούτε και τηλέφωνα. Δεν είναι ανάγκη να τους βρίσεις, ούτε και να τους προσβάλλεις. Δεν τρώνε, απλώς είναι ηλίθιοι. Απλά φρόντισε να έχεις σημειώσεις δικές σου, ή να βρίσκεις από δω και να ξέρεις ό,τι είναι σχετικό με τη σχολή και τα μαθήματα από το Venus γιατί συνήθως η αφορμή με την οποία έρχονται να σου μιλήσουν είναι κάτι που αφορά τη σχολή. Θα τους λες ευχαριστώ πολύ, σας πρόλαβαν άλλοι και θα σταματάνε. :) Επίσης μη μπεις καν στη διαδικασία να συζητήσεις μαζί τους με πολιτικά επιχειρήματα, είναι οι τελευταίοι με τους οποίους μπορείς να το κάνεις. Απλά δώσε να καταλάβουν ότι δε σ'ενδιαφέρει ο ρόλος τους μέσα στο πανεπιστήμιο και ότι η όποια πολιτική σου στάση δεν είναι δική τους δουλειά.

Από μαθήματα σίγουρα πρόσεξε Επιστήμη και Προγραμματισμό γιατί είναι βασικά. Επίσης να παρακολουθείς Μαθηματικά Ι και όσο μπορείς φρόντισε να περάσεις και Διακριτά-Οικονομία για να μην τα κουβαλάς αργότερα. Τα 3 πρώτα αξίζει και να τα παρακολουθήσεις και να τα περάσεις.
User avatar
th0d0ris
bit level
bit level
Posts: 30
Joined: Tue Sep 11, 2012 12:39 am
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2012-2013 στο τμήμα Πληροφορικής ΑΣΟΕΕ

Post by th0d0ris » Sat Sep 22, 2012 7:18 pm

δεν ειχα παρει ΑΟΘ στο λυκειο! βασικα μαρεσει να πηγαινω στη σχολη οσες ωρες κι αν εχω μαθημα,το θεμα ειναι οτι δεν εχω βγαλει ακομα διπλωμα κι μενω σχετικα μακρια! (δυτικη αττικη) σε μερικα μαθηματα θα γινετε το αδιαχωριτο στα αμφιθεατρα που θα γινετε η παραδοση τους?

παρκαρα σε μια πλατεια λιγο πιο κατω,που ειναι το δρομακι που ειναι ο γρηγορης (μικρογευματα)??? λιγο πιο κατω! (ενα παιδι που ειναι στο ΟΔΕ μου 'χε πει να κοιταξω στο δρομακι απο πισω απ'τη σχολη,στην μαυροματαιων! αλλα δε βρηκα,εκανα κανα γυρω σε 5' ειχα βρει!!! χοχο :) )

το προγραμμα με τις ακριβεις ωρες που θα χω μαθημα περιπου ποτε ανακοινωνεται?

σκεφτομουν να μπω σε καποια παραταξη ξερετε για μερικα προνομοια που σου προσφερουν SOS,σημειωσεις κι τα σχετικα! οχι,ε???

ΣΗΜΕΙΩΣΗ! δεν ειμαι πολιτικοπιημενος σε καμια περιπτωση κι βασικα τους συχαινομαι οοολους αυτους! (εκτος απο μια που με πλησιασε στην αρχη,η οποια ηταν ''καλη''! :-p )
User avatar
photisd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 875
Joined: Tue Nov 20, 2007 9:13 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2012-2013 στο τμήμα Πληροφορικής ΑΣΟΕΕ

Post by photisd » Sat Sep 22, 2012 7:18 pm

Ένα καλώς ήρθατε κι από μένα παιδιά!! Καλή φοιτητική ζωή σας εύχομαι και να περάσετε όσο το δυνατόν καλύτερα τσιλιμπουρδίζοντας, γράφοντας κώδικα, μαθαίνοντας τα στέκια γύρω από τη σχολή, δουλεύοντας ψιλό γαζί τις παρατάξεις, κλαμπάροντας, ξενυχτώντας κλπ κλπ :-D

In the end, όλα θα πάνε καλά!! :smt006
‎...Τα μεγαλύτερα όνειρα δεν βγαίνουν ποτέ έξω απ' το κουτί. Χρειάζεται μεγάλο θάρρος για να τα βγάλεις στο φως, να τα κρατήσεις ψηλά και να δεις τον πραγματικό σου εαυτό να αντικατοπτρίζεται μέσα τους...
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2012-2013 στο τμήμα Πληροφορικής ΑΣΟΕΕ

Post by moody » Sat Sep 22, 2012 7:31 pm

@thodoris
Λογικά θα ανακοινωθεί αρχές οκτώμβρη(ή τέλος σεπτέμβρη που τελειώνει η εξεταστική),και θα το ανακοινώσουν στο forum asap :-)
Όχι ,μόνο προνόμια δεν σου προσφέρουν :-p.Κοίτα εδώ , και γενικότερα,σε κάθε υποενότητα του φορουμ,αρκετά συχνά ποστάρονται σημειώσεις,τρόποι επίλυσης ασκήσεων(δλδ αναφορά σχετικά με το τι πρέπει να διαβάσεις,λινκς και τέτοια,δεν γίνεται να ποστάρουμε την λύση),επιπλέον πηγές,επεξήγηση πραγμάτων κτλπ.
Επίσης ναι,τις 2 πρώτες βδομάδες γίνεται της τρελής (και απο φασαρία και δεν βρίσκεις που να καθίσεις,αλλά μετά από λίγο αδειάζει .Απο τα 300-400 άτομα στην αρχή,ζήτημα είναι να μείνετε 100).
Όσο για το μακριά,κάνω 2.5-3 ώρες το πέρα-δώθε,και θα σε συμβούλευα να μην σε απονθαρρύνει αυτό (όπως έκανε σε μένα τα 3,5 πρώτα εξάμηνα ).Σκέψου ότι αν ο καθηγητής που ήδη ξέρει την ύλη,μπορεί να στα εξηγήσει μέσα σε 2 ώρες,εσύ που δεν την ξες,θες σίγουρα παραπάνω ;)
Επίσης είπαμε για τα σημαντικά μαθήματα,οπότε πάμε στα μη σημαντικά..Διακριτά μαθηματικά..Ο καθηγητής απλά σου διαβάζει τις σημειώσεις,τίποτα άλλο :-p
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2012-2013 στο τμήμα Πληροφορικής ΑΣΟΕΕ

Post by michalis » Sat Sep 22, 2012 8:04 pm

th0d0ris wrote:δεν ειχα παρει ΑΟΘ στο λυκειο! βασικα μαρεσει να πηγαινω στη σχολη οσες ωρες κι αν εχω μαθημα,το θεμα ειναι οτι δεν εχω βγαλει ακομα διπλωμα κι μενω σχετικα μακρια! (δυτικη αττικη) σε μερικα μαθηματα θα γινετε το αδιαχωριτο στα αμφιθεατρα που θα γινετε η παραδοση τους?
Τα δύο πρώτα χρόνια, επειδή είναι υποχρεωτικά όλα τα μαθήματα, θα γίνεται το αδιαχώρητο σχεδόν σε όλα. Απλά γενικά αυτό κρατάει 1-2 βδομάδες στην αρχή. Μετά είναι κομπλέ. Οπότε στην αρχή να πηγαίνεις νωρίτερα.

παρκαρα σε μια πλατεια λιγο πιο κατω,που ειναι το δρομακι που ειναι ο γρηγορης (μικρογευματα)??? λιγο πιο κατω! (ενα παιδι που ειναι στο ΟΔΕ μου 'χε πει να κοιταξω στο δρομακι απο πισω απ'τη σχολη,στην μαυροματαιων! αλλα δε βρηκα,εκανα κανα γυρω σε 5' ειχα βρει!!! χοχο :) )
Πλατεία Βικτωρίας. Απλά μην το ρισκάρεις με το αυτοκίνητο γιατί εκ πείρας σου λέω ότι δε θα είσαι πάντα τόσο τυχερός στο παρκάρισμα. Καλύτερα να το αφήνεις στο Αιγάλεω ή στον Κεραμεικό. :-)

το προγραμμα με τις ακριβεις ωρες που θα χω μαθημα περιπου ποτε ανακοινωνεται?
Λογικά μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα στο site του πανεπιστημίου, στην αριστερή στήλη ανακοινώσεων.
σκεφτομουν να μπω σε καποια παραταξη ξερετε για μερικα προνομοια που σου προσφερουν SOS,σημειωσεις κι τα σχετικα! οχι,ε???
Ούτε καν. Τα μόνα προνόμια που θα σου προσφέρουν θα είναι 12 ώρες στο υπόγειο της σχολής, γνωριμία με το θυρωρό και τις καθαρίστριες γιατί θα πηγαίνετε την ίδια ώρα στη σχολή (στις 7, εσύ για να κολλάς αφίσες), πρακτική άσκηση στη φωτοτυπία, το word και το powerpoint γιατί όλα τα φυλλάδια που θα δεις τα φτιάχνουν τσάμπα κάτι θύματα των παρατάξεων στα αντίστοιχα HQ τους που βρίσκονται εκτός σχολής, σε ώρες βραδινές και σαββατοκύριακα, μηνιαία συνδρομή που θα πρέπει να πληρώνεις για να φαίνεται ότι οι παρατάξεις αυτοχρηματοδοτούνται (κάτι που δεν ισχύει) και πρακτική άσκηση στις δημόσιες σχέσεις αφού εσύ θα πρέπει να κυνηγάς φοιτητές (οι οποίοι και θα σε δουλεύουν με το που θα γυρίσεις την πλάτη σου) για να προμοτάρεις τα...διάφορα προιόντας της παράταξης (θέματα κλεμμένα απ΄το Venus, λάθος σημειώσεις κλπ.). Ελπίζω να σε κάλυψα. Αν όχι, σου λέω επίσης ότι για να τα κάνεις όλα αυτά (δεν έχεις επιλογή, ή τα κάνεις ή σε διώχνουν και το ξέρω από μέσα αυτό) θα πρέπει να παρατήσεις τα μαθήματα και να τελειώσεις τη σχολή με 5 σε 7-8 χρόνια.
Για σημειώσεις, θέματα, sos κλπ. τυχαίνει το Venus να συγκεντρώνει ένα μεγάλο κομμάτι της πίτας των nerds της σχολής μας (no offense guys, αλλά ισχύει και τώρα το λέω για καλό. :) ) οπότε αντικειμενικά κάποιος άχρηστος από μια παράταξη δεν θα μπορέσει να σου προσφέρει κάτι καλύτερο απ'αυτά που θα βρεις εδώ μέσα.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ! δεν ειμαι πολιτικοπιημενος σε καμια περιπτωση κι βασικα τους συχαινομαι οοολους αυτους! (εκτος απο μια που με πλησιασε στην αρχη,η οποια ηταν ''καλη''! :-p )
Δεν είναι κακό να είσαι πολιτικοποιημένος. Κακό είναι να μπλέκεις με τα ζώα των παρατάξεων και το παραμυθάκι που πουλάνε. That's all. Οι παρατάξεις είναι ρεμούλα, πελατειακές σχέσεις και παρακμή, δεν είναι πολιτική. Ειδικά στην ΑΣΟΕΕ.
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2012-2013 στο τμήμα Πληροφορικής ΑΣΟΕΕ

Post by Funk » Sat Sep 22, 2012 9:02 pm

th0d0ris wrote:το θεμα ειναι οτι δεν εχω βγαλει ακομα διπλωμα κι μενω σχετικα μακρια!
th0d0ris wrote:παρκαρα σε μια πλατεια λιγο πιο κατω,που ειναι το δρομακι που ειναι ο γρηγορης (μικρογευματα)??? λιγο πιο κατω
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[img]http://cdn.head-fi.org/1/18/350x197px-LL-1887dde5_wait_what.gif[/img]
...Καλωσήρθες th0d0ri! Όπως ανέφεραν και τα παιδιά από πάνω, εδώ θα βρεις και σημειώσεις και παλιά θέματα και συζητήσεις για κάθε μάθημα. Γενικά συνέχισε να τους σιχαίνεσαι, κάνε κουράγιο στις μετακινήσεις σχολή-σπίτι και μην κόψεις την παρακολούθηση.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Επίσης, βγάλε δίπλωμα :lol:
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
floydiantree
byte level
byte level
Posts: 66
Joined: Sun Dec 18, 2011 3:26 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2012-2013 στο τμήμα Πληροφορικής ΑΣΟΕΕ

Post by floydiantree » Sat Sep 22, 2012 10:28 pm

Ευχαριστώ για τις συμβουλές περί κομματόσκυλων! Απ' ότι κατάλαβα θα μου φανούν χρήσιμες.
Μια άλλη απορία στο site του ΟΠΑ, αναφέρει πως γίνονται πολιτιστικές δραστηριότητες. Συγκεκριμένα η κινηματογραφική ομάδα και το εργαστήριο δημιουργικής γραφής ξέρετε μήπως αν λειτουργούν; - (αν και υποθέτω πάει ανάλογα με την συμμετοχή).
So, once in a while you'd
Be better listening to the fools for a change
User avatar
rexes
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 397
Joined: Wed Sep 21, 2011 8:22 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: SomeWhere

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2012-2013 στο τμήμα Πληροφορικής ΑΣΟΕΕ

Post by rexes » Sat Sep 22, 2012 10:39 pm

Η κινηματογραφική ομάδα λειτουργεί σίγουρα 100% τώρα την άλλη που αναφέρεις πρώτη φορά την ακούω προσωπικά!
Εφαρμογή για το Πρόγραμμα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
Image
Δείτε περισσότερα για την εφαρμογή και πείτε την άποψή σας!
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2012-2013 στο τμήμα Πληροφορικής ΑΣΟΕΕ

Post by Gewitter » Sat Sep 22, 2012 10:42 pm

floydiantree wrote:Ευχαριστώ για τις συμβουλές περί κομματόσκυλων! Απ' ότι κατάλαβα θα μου φανούν χρήσιμες.
Μια άλλη απορία στο site του ΟΠΑ, αναφέρει πως γίνονται πολιτιστικές δραστηριότητες. Συγκεκριμένα η κινηματογραφική ομάδα και το εργαστήριο δημιουργικής γραφής ξέρετε μήπως αν λειτουργούν; - (αν και υποθέτω πάει ανάλογα με την συμμετοχή).

Λειτουργεί η δημιουργική γραφή απόσο γνωρίζω...!Θα πας να ρωτήσεις για σιγουριά στην φοιτητική λέσχη!

Ωραίο avatar btw!Emilie autumn :) :)
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
floydiantree
byte level
byte level
Posts: 66
Joined: Sun Dec 18, 2011 3:26 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2012-2013 στο τμήμα Πληροφορικής ΑΣΟΕΕ

Post by floydiantree » Sat Sep 22, 2012 10:48 pm

Αχά, ευχαριστώ πολύ! Θα περάσω λογικά την επόμενη βδομάδα.
Αγαπάμε Emilie Autumn! :) :)
So, once in a while you'd
Be better listening to the fools for a change
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2012-2013 στο τμήμα Πληροφορικής ΑΣΟΕΕ

Post by XaviannNJ » Sat Sep 22, 2012 10:53 pm

floydiantree wrote:Αχά, ευχαριστώ πολύ! Θα περάσω λογικά την επόμενη βδομάδα.
Αγαπάμε Emilie Autumn! :) :)
Ενημέρωσε κιόλας για ο,τι σου πουν!Και καλως ήρθες! :-D
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
User avatar
th0d0ris
bit level
bit level
Posts: 30
Joined: Tue Sep 11, 2012 12:39 am
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2012-2013 στο τμήμα Πληροφορικής ΑΣΟΕΕ

Post by th0d0ris » Sun Sep 23, 2012 2:06 am

ειλικρινα παιδια οι απαντησεις σας με βοηθανε πααααρα πολυ!!!

σε προηγουμενο post καποιος/α αναφερθηκε οτι η ολη ''φαση'' θα 'ναι τελειως διαφορετικη σε σχεση με το σχολειο
εγω εχω στο μυαλο μου,οτι θα εχω το προγραμμα με το ποτε εχω μαθημα,θα πηγαινω στο αμφιθεατρο θα παρακαολοθυω 2-4 ωρες κι αυτο!
θελω να πω,οχι οπως σε μια ταξη που συμμετεχεις κι εσυ,απλα θα παρακολοθυουμε στη σχολη??? κι οποτε μπορει να μας αναθεσουν καποιες εργασιες? ή ασκησεις???

επισης θα μασ δωσουν βιβλια τα οποια θα περιλαμβανουν την υλη μας για τα αναλογα μαθηματα? απ'τα οποια θα μελεταμε εως τις εξετασεις???
με πειραν τηλεφωνο απο τη ΠΑΣΠ -ενας- κι μου ειπε να περασω απτη σχολη απο βδομαδα για την φοιτητικη ταυτοτητα κι να μου δειξει τη σχολη,παω ,ε? (τι να προσεξω?)
User avatar
rexes
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 397
Joined: Wed Sep 21, 2011 8:22 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: SomeWhere

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2012-2013 στο τμήμα Πληροφορικής ΑΣΟΕΕ

Post by rexes » Sun Sep 23, 2012 2:35 am

th0d0ris wrote:ειλικρινα παιδια οι απαντησεις σας με βοηθανε πααααρα πολυ!!!

σε προηγουμενο post καποιος/α αναφερθηκε οτι η ολη ''φαση'' θα 'ναι τελειως διαφορετικη σε σχεση με το σχολειο
εγω εχω στο μυαλο μου,οτι θα εχω το προγραμμα με το ποτε εχω μαθημα,θα πηγαινω στο αμφιθεατρο θα παρακαολοθυω 2-4 ωρες κι αυτο!
θελω να πω,οχι οπως σε μια ταξη που συμμετεχεις κι εσυ,απλα θα παρακολοθυουμε στη σχολη??? κι οποτε μπορει να μας αναθεσουν καποιες εργασιες? ή ασκησεις???

επισης θα μασ δωσουν βιβλια τα οποια θα περιλαμβανουν την υλη μας για τα αναλογα μαθηματα? απ'τα οποια θα μελεταμε εως τις εξετασεις???
με πειραν τηλεφωνο απο τη ΠΑΣΠ -ενας- κι μου ειπε να περασω απτη σχολη απο βδομαδα για την φοιτητικη ταυτοτητα κι να μου δειξει τη σχολη,παω ,ε? (τι να προσεξω?)
Άποψή μου δεν πας! Κάθεσαι σπιτάκι σου, κάνεις την αίτηση για το Πασο-Φοιτητικη ταυτότητα σαν κύριος και τη σχολή θα την δεις όταν θα πας την πρώτη μέρα ή την πρώτη εβδομάδα!
Όσο για τη συμμετοχή στο αμφιθέατρο: Φυσικά και υπάρχει συμμετοχή, κυρίως πιο μετά γιατί στην αρχή θα έρχονται όλοι οπότε θα γίνεται ένας χαμός! Για τα βιβλία, να ξέρεις πλέον λέγονται συγγράμματα!
Κάποια από αυτά που θα περιέχουν τα συγγράμματα θα είναι η ύλη σου. Συνήθως η ύλη είναι από τις σημειώσεις των καθηγητών!
Εφαρμογή για το Πρόγραμμα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
Image
Δείτε περισσότερα για την εφαρμογή και πείτε την άποψή σας!
User avatar
th0d0ris
bit level
bit level
Posts: 30
Joined: Tue Sep 11, 2012 12:39 am
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2012-2013 στο τμήμα Πληροφορικής ΑΣΟΕΕ

Post by th0d0ris » Sun Sep 23, 2012 2:41 am

rexes wrote:
th0d0ris wrote:ειλικρινα παιδια οι απαντησεις σας με βοηθανε πααααρα πολυ!!!

σε προηγουμενο post καποιος/α αναφερθηκε οτι η ολη ''φαση'' θα 'ναι τελειως διαφορετικη σε σχεση με το σχολειο
εγω εχω στο μυαλο μου,οτι θα εχω το προγραμμα με το ποτε εχω μαθημα,θα πηγαινω στο αμφιθεατρο θα παρακαολοθυω 2-4 ωρες κι αυτο!
θελω να πω,οχι οπως σε μια ταξη που συμμετεχεις κι εσυ,απλα θα παρακολοθυουμε στη σχολη??? κι οποτε μπορει να μας αναθεσουν καποιες εργασιες? ή ασκησεις???

επισης θα μασ δωσουν βιβλια τα οποια θα περιλαμβανουν την υλη μας για τα αναλογα μαθηματα? απ'τα οποια θα μελεταμε εως τις εξετασεις???
με πειραν τηλεφωνο απο τη ΠΑΣΠ -ενας- κι μου ειπε να περασω απτη σχολη απο βδομαδα για την φοιτητικη ταυτοτητα κι να μου δειξει τη σχολη,παω ,ε? (τι να προσεξω?)
Άποψή μου δεν πας! Κάθεσαι σπιτάκι σου, κάνεις την αίτηση για το Πασο-Φοιτητικη ταυτότητα σαν κύριος και τη σχολή θα την δεις όταν θα πας την πρώτη μέρα ή την πρώτη εβδομάδα!
Όσο για τη συμμετοχή στο αμφιθέατρο: Φυσικά και υπάρχει συμμετοχή, κυρίως πιο μετά γιατί στην αρχή θα έρχονται όλοι οπότε θα γίνεται ένας χαμός! Για τα βιβλία, να ξέρεις πλέον λέγονται συγγράμματα!
Κάποια από αυτά που θα περιέχουν τα συγγράμματα θα είναι η ύλη σου. Συνήθως η ύλη είναι από τις σημειώσεις των καθηγητών!
οταν λες συμμετοχη τι εννοεις??? (στο περιπου)
User avatar
rexes
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 397
Joined: Wed Sep 21, 2011 8:22 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: SomeWhere

Re: Καλωσόρισμα Πρωτοετών 2012-2013 στο τμήμα Πληροφορικής ΑΣΟΕΕ

Post by rexes » Sun Sep 23, 2012 2:52 am

Κάνουν οι ερωτήσεις οι καθηγητές συχνά και σηκώνεις το χεράκι όπως στο σχολείο και απαντάς :P
Εφαρμογή για το Πρόγραμμα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
Image
Δείτε περισσότερα για την εφαρμογή και πείτε την άποψή σας!
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”