Καινούριος

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
Post Reply
Sakis95
bit level
bit level
Posts: 17
Joined: Wed Jun 04, 2014 3:00 am
Gender:

Καινούριος

Post by Sakis95 » Wed Aug 19, 2015 6:45 pm

Καλησπέρα σας είμαι καινούριος στο φόρουμ, και γενικότερα στη σχολή. Δεν γνωρίζω και πολλά για αυτήν και αυτός είναι ο λόγος που γράφω αυτό το post.
Για να είμαι ειλικρινής δεν βρήκα κάποιο ετοιμο post ή κατηγορία για να βάλω το δικό μου γι αυτό το εβαλα εδώ
Μπορεί κάποιος από εσάς να μου δώσει ορισμένες χρήσιμες συμβουλές για τις πρώτες μέρες στη σχολή;
Επίσης ύπαρχουν πουθενά χρήσιμα αρχεία και σημιώσεις σε μορφή pdf;
Αν θέλει κάποιος να μου μιλήσει προσωπικά πιο κάτω είναι το link για το facebook μου.
https://www.facebook.com/sakis.evangelou

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
User avatar
Spongebobu
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 702
Joined: Mon Jul 02, 2012 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In yo house

Re: Καινούριος

Post by Spongebobu » Wed Aug 19, 2015 10:03 pm

Καλωσήρθες στην σχολή!

Ο φίλτατος MpoMp έχει φτιάξει ενα υπέροχο FAQ thread για πρωτοετείς και όσους ψάχνουν πληροφορίες για την σχολή: viewtopic.php?f=28&t=11642

Μερικές προσωπικές συμβουλές:

- Εαν θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά με την σχολή και να περάσεις με καλό βαθμό μείνε μακριά από παρατάξεις. Απο την πρώτη μέρα κιόλας θα σου έρχονται διάφοροι (ή διάφορες ;) ) που θα το παίζουν φίλοι σου και άμα τους δώσεις και τηλέφωνο θα σε πέρνουν συνέχεια για διάφορα "events" και "συναντήσεις για καφέ" ειδικά όταν πλησιάζουν φοιτητικές εκλογές.

- Στο site υπάρχουν threads για κάθε μάθημα όπου λύνονται απορίες και ανεβαίνουν σημειώσεις. Αμα ψάξεις λιγάκι θα βρείς αυτό που ψάχνεις. Αν όχι, ρώτα στο αντίστοιχο thread. :) Πάντως θα πρότεινα να πηγαίνεις σε όσες περισσότερες διαλέξεις μπορείς και να κρατάς δικές σου σημειώσεις.

- Μή φοβάσαι να μιλήσεις στου καθηγητές για απορίες. Υπάρχουν πολλοί που δεν αξίζουν τον κόπο, αλλά έχουμε και μερικούς φοβερούς καθηγητές, όπως ελπίζω θα καταλάβεις από το πρώτο κιόλας έτος.

- Μην ακούς παραταξιακούς όταν σου λένε οτι τα "Υπολογιστικά Μαθηματικά" είναι αστροφυσική και οτι πρέπει να το δώσεις 10 φορές για πτυχίο. Δώστο στο έτος του και μην αποθαρρύνεσαι επειδή ίσως φαίνεται λιγάκι πιο δύσκολο από τα μαθήματα ως τότε.

- Γενικά όσο λιγότερα μαθήματα έχεις ανα εξεταστική (συν αυτά που ξαναδίνεις), τόσο το καλύτερο. Μην κάνεις το λάθος και αφήνεις μαθήματα για να τα δίνεις μαζικά τον Σεπτέμβρη. Δεν θα πάρεις καλό βαθμό έτσι ούτε με σφαίρες.
Every time you make a typo the errorists win.
Fabio 2 - 1 Funk
Sakis95
bit level
bit level
Posts: 17
Joined: Wed Jun 04, 2014 3:00 am
Gender:

Re: Καινούριος

Post by Sakis95 » Fri Aug 21, 2015 3:20 pm

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου spongebobu θα τα έχω υπ' όψιν μου όλα όσα είπες
Sakis95
bit level
bit level
Posts: 17
Joined: Wed Jun 04, 2014 3:00 am
Gender:

Re: Καινούριος

Post by Sakis95 » Sat Aug 22, 2015 10:47 pm

Εχω μια απορία αν μπορείτε να με βοηθήσετε.
Έβλεπα τωρα το FAQ πιο πάνω αλλα υπαρχουν links που ειναι παλιά. Για παράδειγμα ποτε ξεκινά το 1ο εξάμηνο για εμάς τους πρωτοετείς;
User avatar
kras
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 253
Joined: Mon Sep 01, 2014 1:21 am
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Καινούριος

Post by kras » Sat Aug 22, 2015 11:00 pm

5 Οκτώβρη ξεκινάν τα μαθήματα για όλους.

http://www.aueb.gr/pages/foithsh/docs/calendar15-16.pdf
Sakis95
bit level
bit level
Posts: 17
Joined: Wed Jun 04, 2014 3:00 am
Gender:

Re: Καινούριος

Post by Sakis95 » Sun Aug 23, 2015 9:40 pm

Ευχαριστώ πολύ!
Υπάρχει κάτι άλλο που θα ήταν καλό να γνωρίζω από πριν;
User avatar
kras
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 253
Joined: Mon Sep 01, 2014 1:21 am
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Καινούριος

Post by kras » Mon Aug 24, 2015 12:11 am

Δεν υπάρχει κάτι. Να κοιτάς στο site του Πανεπιστημίου, μερικές μέρες μετά την ανακοίνωση των βάσεων θα βγουν ανακοινώσεις για εγγραφές, πρόγραμμα κλπ.

Και μην δώσεις τηλέφωνο σε άτομα από παρατάξεις.
Sakis95
bit level
bit level
Posts: 17
Joined: Wed Jun 04, 2014 3:00 am
Gender:

Re: Καινούριος

Post by Sakis95 » Wed Sep 16, 2015 8:30 pm

Καλησπέρα σας γράφω και πάλι εδώ γιατί έχω μια απορία και ελπίζω να μπορεί κάποιος να μου την λύσει.
Είχα κάνει την εγγραφή μου στη σχολή πριν 2 χρόνια (2 χρόνια στρατό στη Κύπρο) και πήρα αναβολή από την σχολή μέχρι φέτος που απολύθηκα. Το ερώτημα είναι τι δικαιολογητικά θα πρέπει να παρουσιάσω στη σχολή;
User avatar
Alive
Venus Former Team Member
Posts: 457
Joined: Fri May 31, 2013 1:24 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Καινούριος

Post by Alive » Wed Sep 16, 2015 8:55 pm

Sakis95 wrote:Καλησπέρα σας γράφω και πάλι εδώ γιατί έχω μια απορία και ελπίζω να μπορεί κάποιος να μου την λύσει.
Είχα κάνει την εγγραφή μου στη σχολή πριν 2 χρόνια (2 χρόνια στρατό στη Κύπρο) και πήρα αναβολή από την σχολή μέχρι φέτος που απολύθηκα. Το ερώτημα είναι τι δικαιολογητικά θα πρέπει να παρουσιάσω στη σχολή;
Τα εξηγεί εδώ αναλυτικά.
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”