Έχω προβλήματα...

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
Post Reply
Konstantinos2703
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Tue Nov 05, 2013 2:01 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Έχω προβλήματα...

Post by Konstantinos2703 » Tue Feb 02, 2016 1:55 pm

Επειδή βρήκα παρόμοιες συζητήσεις στο φόρουμ και τις διάβασα προσεκτικά, είπα να μοιραστώ και την δική μου περίπτωση και να ζητήσω βοήθεια/ συμβουλές.

Είμαι στο 6ο έτος στην Πληροφορική και έχω περάσει 18 μαθήματα (μου μένουν περίπου άλλα τόσα δηλαδή). Ξέρω ότι υπάρχουν και χειρότερες περιπτώσεις κι ότι αν περνάω από 'δω και στο εξής 4-5 μαθήματα ανά εξεταστική μπορώ να το προλάβω το όλο θέμα πριν επειδηνωθεί. Το πρόβλημα μου όμως είναι ότι τον τελευταίο ενάμισυ χρόνο δεν έχω περάσει ούτε ένα (!) μάθημα. Αν και υπήρχαν οικεγενειακά/ ψυχολογικά προβλήματα, ο κύριος λόγος που έγινε αυτό ήταν μάλλον παραίτηση/ φυγωπονία. Θυμάμαι στην αρχή κάθε εξαμήνου έλεγα στον εαυτό μου "αυτή τη φορά θα στρωθώ κάτω και θα διαβάσω στ' αλήθεια" και τελικά έφθανα 2 βδομάδες πριν την εξεταστική και να μην έχω διαβάσει τίποτα.

Γενικά η πληροφορική δεν με παθιάζει σαν αντικείμενο και δεν ξέρω αν πραγματικά θέλω/ μπορώ να ασχοληθώ επαγγελματικά στο μέλλον με αυτό το κομμάτι (πάνω σ' αυτό ψάχνομαι γενικά και προς άλλες κατευθύνσεις, χωρίς να έχω βρει κάτι συγκεκριμένο ακόμη), αλλά παρ' όλα αυτά πρέπει να την τελειώσω κάποτε την σχολή για να μπορέσω να πάω παρακάτω με ότι αποφασίσω τελικά να κάνω.

Θέλω να πιστεύω ότι σ' αυτό το φόρουμ υπάρχουν άτομα που ξέρουν φοιτητές που να είχαν παρόμοια προβλήματα, ή ενδεχομένως να είχαν περάσει οι ίδιοι/ ίδιες κάποτε από μια παρόμοια φάση και γι' αυτό σκέφτηκα να το μοιραστώ εδώ πρώτα το πρόβλημα μου, αντί να τρέχω σε ψυχολόγους ή δεν ξέρω τι άλλο. Υπάρχει κάποια συγκερκιμένη "συνταγή" διαβάσματος σε τέτοιες περιπτώσεις, ή είναι απλά θέμα να πειθαρχήσω τον εαυτό μου και να μην μου δίνω συνεχώς δικαιώματα; Επίσης, το να γραφτώ σε φροντιστήρια για κάποια ίσως απ' τα μαθήματα είναι χρήσιμο/ αναγκαίο; Αν ναι, πως θα βρω το κατάλληλο. Παίρνω απλά σβάρνα όλα τα διαφημιστικά που δίνουν έξω απ' την είσοδο, ή υπάρχουν συγκεκριμένα φροντιστήρια που θεωρούνται "καλά";

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την προσοχή/ κατανόηση σας. Συγγνώμη αν το ποστ ήταν λίγο μεγάλο :-p
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Έχω προβλήματα...

Post by chriskin » Tue Feb 02, 2016 9:51 pm

απο εναν συνδυασμο αλλων υποχρεωσεων και προβληματων υγειας εχασα πρακτικα 2-3 χρονια, ειμαι 7ο ετος με πρακτικα ισα περασμενα μαθηματα με σενα και αυτο ειναι το πρωτο εξαμηνο εδω και αρκετο καιρο που γυρναω στη σχολη σοβαρα

μην ψαχνεις ειδικη συνταγη διαβασματος, απλα βαλε στοχο καποια μαθηματα και παρακολουθησε τα μεσα στη χρονια. δεν ξερω τι μαθηματα χρωστας αλλα δεν πιστευω οτι καποιο χρειαζεται φροντιστηριο αμα τα παρακολουθησεις μεσα στο εξαμηνο

---


ασχετα με τη σχολη, παντως, αμα πιστευεις οτι χρειαζεσαι να πας σε ψυχολογο για κατι μην το αποφευγεις. εσυ αποφασιζεις προφανως απλα επειδη το εγραψες ως "αντί να τρέχω σε ψυχολόγους" σαν να ειναι κατι που αποφευγεις.
garry
byte level
byte level
Posts: 89
Joined: Sat Sep 21, 2013 7:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Έχω προβλήματα...

Post by garry » Wed Feb 03, 2016 12:38 am

Καλησπέρα κι από μένα. Πριν από ενάμιση χρόνο περίπου αντιμετώπισα κι εγώ μια ανάλογη κατάσταση με την δική σου. Δηλαδή προσπάθησα να επανέλθω στην σχολή μετά από 2 χρόνια απουσίας. Διάφοροι λόγοι με παρακίνησαν να εγκαταλείψω την σχολή σε βαθμό που να μην αντέχω να περάσω ούτε απ' έξω. Ωστόσο, όπως κι εσύ τόνισες, έπρεπε να μπει ένα τέλος για να καταφέρω κι εγώ στην συνέχεια να ακολουθήσω αυτό που τόσο επιθυμούσα. Χρωστούσα 15 μαθήματα. Στην αρχή μου φάνηκε μάταιος κόπος. Δεν ήξερα από που να ξεκινήσω. Με καθαρή σκέψη τα έβαλα κάτω. Σημείωσα σε ένα χαρτί τα μαθήματα που μου είχαν απομείνει και τα κόλλησα επάνω στο γραφείο μου. Το καλό είναι ότι οι διάφοροι τομείς των μαθημάτων (μαθηματικά, οικονομικά, προγραμματισμός) με βοήθησαν να επιλέξω από που θα μπορούσα να ξεκινήσω πιο "ευχάριστα". Και όλα τράβηξαν την πορεία τους. Πήρα τα βιβλία, κατέβασα τις διαλέξεις σε όποιο μάθημα ήταν διαθέσιμες, βρήκα σημειώσεις και άρχισα να διαβάζω σιγά σιγά μόνος μου. Επίσης σημαντικό ρόλο έπαιξαν και τα φροντιστήρια που γίνονταν κάποια απογεύματα στην ίδια την σχολή. Έτσι λοιπόν μέσα σε ένα χρόνο όλα είχαν τελειώσει.
Συμβουλή: βάλε στόχο, πίστεψε σε αυτόν και θα τα καταφέρεις. Να είσαι σίγουρος γι αυτό!!!
User avatar
ctm
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 163
Joined: Thu Oct 27, 2011 1:04 am
Academic status: N>4
Gender:

Re: Έχω προβλήματα...

Post by ctm » Wed Feb 03, 2016 6:26 am

Καλησπέρα παίδες, είχα παρατήσει κι εγώ τη σχολή και το παλεύω τώρα να τα μπαλώσω.
Το περασμένο εξάμηνο προσπάθησα να παρακολουθήσω μαθήματα από το πρώτο , δεύτερο + τρίτο έτος.
Με μερική επιτυχία φυσικά αφού παραήταν πολλά.
Κάποια προχωρημένα μαθήματα δεν έπρεπε να τα παρακολουθήσω..επειδή είχα χάσει αρκετό χρόνο, αισθάνθηκα ότι παίρνοντας μια ιδέα για το τι παίζει με τις διαλέξεις των καθηγητών θα βελτίωνα την αντίληψη μου σχετικά με τη σχολή συνολικά.
Επειδή έχω ψαχθεί πολύ με το αντικείμενο σπουδών από πιτσιρικάς, ήταν για μένα μια ανακούφιση όταν κατάλαβα οτι πέφτει πολύ δουλειά στο τμήμα γιατί συνειδητοποίησα οτι βρίσκομαι σε μια πολύ σοβαρή σχολή.
Φυσικά το κυριότερο είναι να πειθαρχήσεις τον εαυτό σου.
Η σχολή έχει μεγάλο φόρτο εργασιών.
Καλό θα ήταν να βρείς κάποιο "καλό/καλή" συνεργάτη.
Φροντιστηριακά μαθήματα παίζουν πολλά γενικά, ορισμένα βοηθάνε πολύ
ειδικά όταν το πρόγραμμα είναι πιεσμένο και δεν μπορείς να βρίσκεσαι πάρα πολλές ώρες στη σχολή.
ΟΧΙ στη καταστροφή της χαράς, ΝΑΙ στη χαρά της καταστροφής. :bounce:
moas
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 3
Joined: Wed Aug 13, 2014 9:11 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: 127.0.0.1
Contact:

Re: Έχω προβλήματα...

Post by moas » Wed Mar 02, 2016 2:22 am

Φίλε μπήκα με 5 περασμένα τον προηγούμενο Σεπτέμβρη και είμαι τώρα κάτω από 10 χρωστούμενα (ενδεχομένως 5). Μερικα πράγματα που σου προτείνω να κάνεις:

-Παρακολούθηση εργαστηρίων και μελέτη / προετοιμασία των πραγμάτων που κάναμε.

-Εργασίες, αν όχι πολύ καλές, τουλάχιστον να εξασφαλίζουν τα απαραίτητα bonus.

-Κάτι που έμαθα από τις μουσικές σπουδές, είναι το "guerilla practice". Ουσιαστικά όπου έχεις νεκρό χρόνο (έστω ένα δεκάλεπτο επειδή περιμένεις να έρθουν να σε πάρουν π.χ.) μελέτα η γράψε. Τα "δεκάλεπτα" που προκύπτουν είναι περισσότερα από όσα φαντάζεσαι.

-Διάβασμα από πολλές πηγές. Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι απο μία πηγή/βιβλίο, μην μπεις καν στον κόπο να το ξαναδιαβάσεις, απλά άλλαξε πηγή. Η πληροφορική έχει το πλεονέκτημα της πληθώρας πηγών στο internet.

-Οι περισσότεροι βοηθοί είναι πρόθυμοι να λύσουν απορίες. Στείλε μήνυμα ή πήγαινε βρες τους.

-Don't panic. Παρόλο τον όγκο των μαθημάτων, οι στιγμές που ένοιωσα πραγματικά πιεσμένος είναι πολύ λίγες. Δεν απαιτείται ούτε να ξενυχτάς κάθε μέρα ούτε να διαβάζεις 1000 σελίδες τη μέρα.

-Αν δεν έχεις, δωσε ένα κατοστάρι, πάρε ένα tablet και βάλε μέσα όλα τα pdf διαφανειών κατά προτίμηση μονοκόμματα για να έχεις ακριβή εικόνα της ύλης. Έχε το ΠΑΝΤΑ μαζί σου.

Αν το πάρεις απόφαση καλή επιτυχία. Αν αποφασίσεις να το αφήσεις, και πάλι καλή επιτυχία στα νέα σου πλάνα :)

Editor's note : Δεν έχω πατήσει ούτε σε μια διάλεξη/φροντιστήριο εντός ή εκτός σχολής.
Editor's note 2 : Στο 90% των μαθημάτων δεν άνοιξα ποτέ το βιβλίο και στο υπόλοιπο 10 το άνοιξα για να τσεκάρω κάτι πολύ συγκεκριμένο.
Editor's note 3 : Ο μέσος όρος μου αυτή τη στιγμή είναι 6.13 και περιμένω ότι θα παραμείνει κάπως έτσι
Last edited by moas on Wed Mar 02, 2016 5:41 pm, edited 1 time in total.
User avatar
DrTemna
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 184
Joined: Thu Sep 19, 2013 7:37 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Έχω προβλήματα...

Post by DrTemna » Wed Mar 02, 2016 5:34 pm

moas wrote:Φίλε μπήκα με 5 περασμένα τον προηγούμενο Σεπτέμβρη και είμαι τώρα κάτω από 10 χρωστούμενα (ενδεχομένως 5). Μερικα πράγματα που σου προτείνω να κάνεις:

-Παρακολούθηση εργαστηρίων και μελέτη / προετοιμασία των πραγμάτων που κάναμε.

-Εργασίες, αν όχι πολύ καλές, τουλάχιστον να εξασφαλίζουν τα απαραίτητα bonus.

-Κάτι που έμαθα από τις μουσικές σπουδές, είναι το "guerilla practice". Ουσιαστικά όπου έχεις νεκρό χρόνο (έστω ένα δεκάλεπτο επειδή περιμένεις να έρθουν να σε πάρουν π.χ.) μελέτα η γράψε. Τα "δεκάλεπτα" που προκύπτουν είναι περισσότερα από όσα φαντάζεσαι.

-Διάβασμα από πολλές πηγές. Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι απο μία πηγή/βιβλίο, μην μπεις καν στον κόπο να το ξαναδιαβάσεις, απλά άλλαξε πηγή. Η πληροφορική έχει το πλεονέκτημα της πληθώρας πηγών στο internet.

-Οι περισσότεροι βοηθοί είναι πρόθυμοι να λύσουν απορίες. Στείλε μήνυμα ή πήγαινε βρες τους.

-Don't panic. Παρόλο τον όγκο των μαθημάτων, οι στιγμές που ένοιωσα πραγματικά πιεσμένος είναι πολύ λίγες. Δεν απαιτείται ούτε να ξενυχτάς κάθε μέρα ούτε να διαβάζεις 1000 σελίδες τη μέρα.

-Αν δεν έχεις, δωσε ένα κατοστάρι, πάρε ένα tablet και βάλε μέσα όλα τα pdf διαφανειών κατά προτίμηση μονοκόμματα για να έχεις ακριβή εικόνα της ύλης. Έχε το ΠΑΝΤΑ μαζί σου.

Αν το πάρεις απόφαση καλή επιτυχία. Αν αποφασίσεις να το αφήσεις, και πάλι καλή επιτυχία στα νέα σου πλάνα :)

Editor's note : Δεν έχω πατήσει ούτε σε μια διάλεξη/φροντιστήριο εντός ή εκτός σχολής.
Editor's note 2 : Στο 90% των μαθημάτων δεν άνοιξα ποτέ το βιβλίο και στο υπόλοιπο 10 το άνοιξα για να τσεκάρω κάτι πολύ συγκεκριμένο.
Αν δεν αναφερεις βαθμους οι 2 τελευταιες σημειωσεις δεν εχουν νοημα...
moas
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 3
Joined: Wed Aug 13, 2014 9:11 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: 127.0.0.1
Contact:

Re: Έχω προβλήματα...

Post by moas » Wed Mar 02, 2016 5:36 pm

Προφανέστατα δεν μιλάμε για καλούς βαθμούς. Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο 6.13. Έχεις δίκιο είναι αρκετά σημαντική πληροφορία, θα το βάλω στο αρχικό ποστ
User avatar
DrTemna
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 184
Joined: Thu Sep 19, 2013 7:37 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Έχω προβλήματα...

Post by DrTemna » Wed Mar 02, 2016 5:43 pm

Καθόλου προφανές δεν είναι και έπρεπε να έχει καθοριστεί. Αυτός που ρώτησε δεν συγκεκριμενοποίησε και όσοι το δουν δεν υπάρχει άμεσος τρόπος να καταλάβουν πως οι συμβουλές στοχεύουν στην απόκτηση του πτυχίου και λίγα/τίποτα παραπάνω.
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”