Νέος στο πανεπιστήμιο

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
kwnstantinos.nikoloutsos
bit level
bit level
Academic status: 1st year
Re: RE: Re: Νέος στο πανεπιστήμιο

Postby kwnstantinos.nikoloutsos » Mon Oct 02, 2017 8:49 am

teotsi21 wrote:
kwnstantinos.nikoloutsos wrote:Μονο java εχει το πρωτο έτος?? :(
Δεν μπορω να επιλεξω εγω με τι θα ασχοληθω π.χ αν θελω data analysis να κανω R, Python κλπ... ή αν θελω webdev να κανω html,css,Javascript,wordpress Κλπ..
Υπάρχουν μαθήματα επιλογής αλλά και υποχρεωτικά στα επόμενα έτη που σε καλύπτουν πλήρως. Το πρώτο έτος αποσκοπεί στην απόκτηση των απαραίτητων βάσεων για να ασχοληθείς με όλους τους κλάδους. Πχ για data analysis χρειάζεσαι γνώση θεωρίας πιθανοτήτων/στατιστικής και υπάρχει αντίστοιχο μάθημα. Στην εισαγωγή στην επιστήμη των υπολογιστών θα δεις html και python σε βασικό επίπεδο.
Γενικά η σχολή δεν έχει ως σκοπό να βγάλει ολοκληρωμένους προγραμματιστες, αλλά να σου δώσει τα εφόδια για να ασχοληθείς με όποιον τομέα εσύ επιλέξεις σε υψηλό επίπεδο. Ιδιαίτερα γλώσσες όπως html/css/Javascript είναι πολύ εύκολο να μάθεις μόνος σου πλέον.

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

Σε ευχαριστώ πολυ φιλε teotsi21 για την γρήγορη απάντηση,
απο'τι εχω καταλάβει η σχολή δεν θα μου δώσει παρα πολλά σε σχεση με αυτα απο την προσωπικη μου ενασχοληση. :smt021
Τουλάχιστον μπορώ να εχω πρόσβαση με το email της σχολής σε διάφορα πολυτιμα εργαλεια(github κλπ)
Once the professional was a beginner!

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”