Σχετικά με τις ορκωμοσίες για πτυχείο

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
Post Reply
User avatar
gk4ever
bit level
bit level
Posts: 43
Joined: Tue May 08, 2012 9:11 am
Academic status: N>4
Location: Somewere in space lost and alone

Σχετικά με τις ορκωμοσίες για πτυχείο

Post by gk4ever » Thu Nov 10, 2016 7:49 pm

Έχω ήδη βγάλει τα προ-απαιτούμενα για απόκτηση πτυχίου αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν πρέπει να κάνω κάποια αίτηση στην γραμματεία για την απόκτηση πτυχίου και αν ναι μέχρι πότε ; και τι ισχύει σχετικά με αυτό ;
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
You Get spoiled
Θα έλεγα κάτι βαθυστόχαστο που θα άλλαζε τον τρόπο που βλέπεται την ζωή άλλα το ξέχασα.
User avatar
Iptamenos
byte level
byte level
Posts: 92
Joined: Mon Sep 19, 2011 9:05 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Ζωγράφου
Contact:

Re: Σχετικά με τις ορκωμοσίες για πτυχείο

Post by Iptamenos » Fri Nov 11, 2016 12:31 am

gk4ever wrote:Έχω ήδη βγάλει τα προ-απαιτούμενα για απόκτηση πτυχίου αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν πρέπει να κάνω κάποια αίτηση στην γραμματεία για την απόκτηση πτυχίου και αν ναι μέχρι πότε ; και τι ισχύει σχετικά με αυτό ;
Θα πας από τη γραμματεία με το πάσο για να ζητήσεις αίτηση ορκομωσίας. Εκεί θα σου πουν να περάσεις πρώτα από το ταμείο στις οικονομικές υπηρεσίες, για να φέρεις μια απόδειξη (βρίσκεται κοντά στην πτέρυγα Αντωνιάδου στο ισόγειο, νομίζω Δευτέρα και Τετάρτη είναι ανοιχτά μέχρι τη 1). Αφού περάσεις από κει και πληρώσεις 25 ευρώ για τον πάπυρο θα σου δώσουν δύο αποδείξεις, μία για την γραμματεία και μία για σένα. Στη συνέχεια, είσαι έτοιμος να πας στη γραμματεία (δεν χρειαζόταν να πας την πρώτη φορά :smt013), όπου θα παραδώσεις την απόδειξη που πήρες νωρίτερα και θα συμπληρώσεις αίτηση ορκομωσίας όπως σου πουν. Θυμήσου να έχεις το πάσο μαζί σου! Θα το δεις για τελευταία φορά! This is how you roll :P!!

Edit: Όσο πιο νωρίς πας τόσο πιο νωρίς θα ορκιστείς.
"Actin' funny, but I don't know why. Excuse me while I kiss the sky..." - Jimi Hendrix
User avatar
gk4ever
bit level
bit level
Posts: 43
Joined: Tue May 08, 2012 9:11 am
Academic status: N>4
Location: Somewere in space lost and alone

Re: Σχετικά με τις ορκωμοσίες για πτυχείο

Post by gk4ever » Fri Nov 11, 2016 12:41 am

Iptamenos wrote:
gk4ever wrote:Έχω ήδη βγάλει τα προ-απαιτούμενα για απόκτηση πτυχίου αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν πρέπει να κάνω κάποια αίτηση στην γραμματεία για την απόκτηση πτυχίου και αν ναι μέχρι πότε ; και τι ισχύει σχετικά με αυτό ;
Θα πας από τη γραμματεία με το πάσο για να ζητήσεις αίτηση ορκομωσίας. Εκεί θα σου πουν να περάσεις πρώτα από το ταμείο στις οικονομικές υπηρεσίες, για να φέρεις μια απόδειξη (βρίσκεται κοντά στην πτέρυγα Αντωνιάδου στο ισόγειο, νομίζω Δευτέρα και Τετάρτη είναι ανοιχτά μέχρι τη 1). Αφού περάσεις από κει και πληρώσεις 25 ευρώ για τον πάπυρο θα σου δώσουν δύο αποδείξεις, μία για την γραμματεία και μία για σένα. Στη συνέχεια, είσαι έτοιμος να πας στη γραμματεία (δεν χρειαζόταν να πας την πρώτη φορά :smt013), όπου θα παραδώσεις την απόδειξη που πήρες νωρίτερα και θα συμπληρώσεις αίτηση ορκομωσίας όπως σου πουν. Θυμήσου να έχεις το πάσο μαζί σου! Θα το δεις για τελευταία φορά! This is how you roll :P!!

Edit: Όσο πιο νωρίς πας τόσο πιο νωρίς θα ορκιστείς.
Γελάμε τώρα ή περιμένουμε κάποιο συνθηματικό;
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
You Get spoiled
Θα έλεγα κάτι βαθυστόχαστο που θα άλλαζε τον τρόπο που βλέπεται την ζωή άλλα το ξέχασα.
User avatar
ala_mages
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1489
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:04 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Σχετικά με τις ορκωμοσίες για πτυχείο

Post by ala_mages » Fri Nov 11, 2016 11:24 am

Μια μικρή διόρθωση: το παράβολο της ορκωμοσίας είναι 15 ευρό, όχι 25
Mpomp is building an army.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ______☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. _ / \
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Welcome to the [url=http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pAY9CNkKOsg#t=59]ricefields[/url] mathaf*ka [url=http://foss.aueb.gr]Turn on the foss please![/url]
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Σχετικά με τις ορκωμοσίες για πτυχείο

Post by nachos » Sun Nov 13, 2016 5:24 pm

Όλη η παραπάνω διαδικασία είναι για την τελετή της ορκομωσίας που δεν είναι κάτι το υποχρεωτικό. Από τη στιγμή που συμπληρώνεις τις προϋποθέσεις πτυχίου είσαι και επίσημα πτυχιούχος του τμήματος. Ρώτα στη γραμματεία για το τι χρειάζεται για να σου βγάλουν μια βεβαίωση πτυχίου, που ουσιαστικά είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με μια αναλυτική βαθμολογία. Η μόνη διαφορά είναι ότι στο status επιβεβαιώνει ότι έχεις ολοκληρώσει τις προϋποθέσεις απόκτησης πτυχίου. Αν θυμάμαι καλά υπάρχει ένα μικρό αντίτοιμο για να γίνει αυτή η διαδικασία, αλλά απ' όσο θυμάμαι μπορείς να βγάζεις αντίγραφα του προτοτύπου με βεβαίωση γνησιότητας από ΚΕΠ.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
nks
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 723
Joined: Wed Apr 14, 2010 10:52 am
Academic status: Alumnus/a

Re: Σχετικά με τις ορκωμοσίες για πτυχείο

Post by nks » Fri Nov 25, 2016 12:16 pm

ερωτηση, ισχυει οπως παλια πως πρεπει να παμε χαρτια οτι δε χρωσταμε στη βιβλιοθηκη κλπ?
Γιατι στο email για την ορκωμοσια με τις οδηγιες ,δεν εγραφε κατι τετοιο
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”