Θεσμος Συμβουλου καθηγητη

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
cohiba
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 176
Joined: Thu Oct 23, 2008 12:49 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Θεσμος Συμβουλου καθηγητη

Post by cohiba » Fri Jan 30, 2009 12:53 pm

Τι ειναι αυτο ακριβως?Δηλαδη και καλα τι συμβουλες μπορει να παρω?
Δεν ξερω ας πουμε και εχω δυλλημα για το ποια μαθηματα θα δωσω?Ελεος..
Εμενα μου εκατσε ο Μαγειρου..
Κανει αυτος μαθηματα προγραμματισμου??
Cohiba Vs Partagas
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Θεσμος Συμβουλου καθηγητη

Post by Zifnab » Fri Jan 30, 2009 12:57 pm

Ο κ.Μαγείρου ξέρει αρκετά έως πολλά για τις κατευθύνσεις του τμήματος μας - οπότε αν δεν νιώθεις κατασταλαγμενος μπορεί να σε βοηθήσει πχ για την άτυπη επιλογή κύκλων...
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Θεσμος Συμβουλου καθηγητη

Post by rapadder » Fri Jan 30, 2009 2:02 pm

Για να κάνω λίγο τον admin, είμαστε ένα forum που λειτουργεί με κανόνες και με την έγκριση της Γ.Σ. του τμήματος. Σε ερωτήσεις του τύπου "Ο x καθηγητής που μου έτυχε είναι καλός;" δεν μπορεί να υπάρχει απάντηση. Τι να γράψει κάποιος δηλαδή; Ότι είναι άχρηστος; Αυτό δεν γίνεται ;). Θα πρέπει να τα συζητήσετε μεταξύ σας.
Να συμπληρώσω ότι κάθε φοιτητής μπορεί να απευθυνθεί σε όποιον καθηγητή θέλει για να τον ρωτήσει σχετικά με την πορεία του. Δεν θα του πεί "Παράτα με, πήγαινε στον καθηγητή - σύμβουλο σου". Οπότε το σε ποιόν καθηγητή έχετε σύμβουλο έχει σχετική σημασία, όλοι είναι προσβάσιμοι.
... αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά...
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Θεσμος Συμβουλου καθηγητη

Post by ultimate_aektzis » Fri Jan 30, 2009 2:20 pm

Για να κάνω λίγο τον admin, είμαστε ένα forum που λειτουργεί με κανόνες και με την έγκριση της Γ.Σ. του τμήματος. Σε ερωτήσεις του τύπου "Ο x καθηγητής που μου έτυχε είναι καλός;" δεν μπορεί να υπάρχει απάντηση. Τι να γράψει κάποιος δηλαδή; Ότι είναι άχρηστος; Αυτό δεν γίνεται ;). Θα πρέπει να τα συζητήσετε μεταξύ σας.
Δεν ξερω γιατι παντα παρουσιαζεις τα πιο ακραια σεναρια στα περισσοτερα ποστ σου.Ξερεις υπαρχουν και απαντησεις του στυλ "εμενα και σε πολλα παιδια δε μας αρεσε σαν καθηγητης" ή "ειναι πολυ αγενης ανθρωπος, στη θεση σου δεν θα πηγαινα".Αυτο ελειπε να μην μιλαμε κιολας.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Ενας καθηγητης στο 2ο ετος(για ευνοητους λογους δεν λεω ονομα αλλα οι περισσοτεροι υποψιαζονται, ενας ειναι) θελοντας να μπει στην ταξη μια μερα ειχε κατσει ενας φιλος μου στην πορτα, χωρις να τον εχει δει(τον καθηγητη).Και αντι να του πει, οπως καθε ανθρωπος με στοιχειωδη ευγενεια "σορυ, να περασω λιγο"(οπως εχει τυχει να πει σε μενα καθηγητης και μεγαλυτερης ηλικιας) τον εσπρωξε λεγοντας του "κανε στην ακρη ρε". Για αυτους τι πρεπει να γινει?Να μη μιλαμε ή να γινει τιποτα αλλο?Γιατι βασικη προυποθεση για να εχεις σεβασμο ειναι να δειχνεις, ετσι?
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Θεσμος Συμβουλου καθηγητη

Post by sandra » Fri Jan 30, 2009 2:27 pm

Κάθε άλλο παρά ακραία τη βρίσκω τη συγκεκριμένη άποψη. Δυο χρόνια τώρα θα έπρεπε να έχεις καταλάβει μέχρι που μας παίρνει να μιλάμε ελεύθερα στο venus και οι συζητήσεις αυτές έχουν γίνει δεκάδες φορές. Πίσω από την ανωνυμία σου μπορεί να πεις ότι θες για κάποιον καθηγητή, είτε έχεις δίκιο είτε άδικο. Το αν έχει χαλαρώσει το moderating τους τελευταίους μήνες και ξεφεύγουν κάμποσες κορώνες εδώ μέσα δε νομίζω πως αντικρούει το γεγονός ότι πρέπει να θυμόμαστε που στεγάζεται και με ποιο όνομα ο server μας.
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Θεσμος Συμβουλου καθηγητη

Post by ultimate_aektzis » Fri Jan 30, 2009 2:33 pm

Με εχεις ακουσει να λεω ονοματα καθηγητων μιλωντας για τετοια "παραπτωματα"?
Αν γουσταρετε την αυθαιρεσια τους δεν μπορω να κανω κατι.Εγω εχω αλλη αποψη.
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Θεσμος Συμβουλου καθηγητη

Post by The Punisher » Fri Jan 30, 2009 2:45 pm

Για να κάνω κι εγώ λίγο τον admin :lol:
rapadder wrote:είμαστε ένα forum που λειτουργεί με κανόνες και με την έγκριση της Γ.Σ. του τμήματος. Σε ερωτήσεις του τύπου "Ο x καθηγητής που μου έτυχε είναι καλός;" δεν μπορεί να υπάρχει απάντηση. Τι να γράψει κάποιος δηλαδή; Ότι είναι άχρηστος; Αυτό δεν γίνεται
η προσωπική άποψη, αν δεν είναι επιθετική και (ή) προσβλητική, δεν υπάρχει λόγος να μην προβάλλεται.

Αν σε απάντηση στην ερώτησή σου
rapadder wrote:"Ο x καθηγητής που μου έτυχε είναι καλός;"

έγραφα
Εμένα δε με ικανοποίησε, γιατί στο μάθημα δεν φαίνεται οργανωμένος και δεν είναι αρκετά πειστικός/δυναμικός
νομίζω ότι θα σου απαντούσα πλήρως, αλλά θα παρείχα και χρήσιμο feedback στον καθηγητή, αν αυτό τον ενδιέφερε, κι αν το έβλεπε.

Για όλα υπάρχει ένα μέτρο...
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Θεσμος Συμβουλου καθηγητη

Post by rose » Fri Jan 30, 2009 4:04 pm

sandra wrote:Κάθε άλλο παρά ακραία τη βρίσκω τη συγκεκριμένη άποψη. Δυο χρόνια τώρα θα έπρεπε να έχεις καταλάβει μέχρι που μας παίρνει να μιλάμε ελεύθερα στο venus και οι συζητήσεις αυτές έχουν γίνει δεκάδες φορές. Πίσω από την ανωνυμία σου μπορεί να πεις ότι θες για κάποιον καθηγητή, είτε έχεις δίκιο είτε άδικο. Το αν έχει χαλαρώσει το moderating τους τελευταίους μήνες και ξεφεύγουν κάμποσες κορώνες εδώ μέσα δε νομίζω πως αντικρούει το γεγονός ότι πρέπει να θυμόμαστε που στεγάζεται και με ποιο όνομα ο server μας.

Παρακολουθείς αλλα forum; Για παράδειγμα http://shmmy.ntua.gr/forum/index.php...
Νομίζω είμαστε αρκετά "συγκρατημένοι" - χωρίς να υπονοώ φυσικά οτι δεν θα έπρεπε. ;)
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Θεσμος Συμβουλου καθηγητη

Post by necrofear_13 » Fri Jan 30, 2009 4:18 pm

@rose
Σεμνα abatar ειδα στο forum που εκανες link!! :-D
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Θεσμος Συμβουλου καθηγητη

Post by The Punisher » Fri Jan 30, 2009 5:01 pm

ας επιστρέψουμε ontopic.

κι εγώ την βρίσκω πολύ καλή σαν κίνηση. αν και προβλέπω αμηχανία ..

επίσης δεν μπορώ να καταλάβω τι είδους πράγματα θα ρωτάνε οι φοιτητές? σε τι θα είναι υπεύθυνοι να απαντάνε οι καθηγητές ?
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Θεσμος Συμβουλου καθηγητη

Post by redlabel » Fri Jan 30, 2009 5:27 pm

Μερικά πράγματα τα οποία θα μπορούσαμε, ενδεχομένως, να εξηγήσουμε/διευκρινήσουμε στους φοιτητές περιλαμβάνουν:

1]. Τη δομή και τη λογική του προπτυχιακού προγράμματος σπουδών και τις εναλλακτικές διαδρομές φοίτησης.

2]. Τις προϋποθέσεις και τις δυνατότητες που παρέχει η πρακτική άσκηση και η εκπόνηση εργασίας.

3]. Τις τάσεις και τις προοπτικές της αγοράς εργασίας, ενδεχομένως σε σχέση με συγκεκριμένα μαθήματα που διδάσκονται ή ροές που ακολουθούνται.

4]. Τη δομή και τις προϋποθέσεις εισαγωγής στα μεταπτυχιακά προγράμματα του Τμήματος (ενδεχομένως και άλλων μεταπτυχιακών προγραμμάτων, εσωτερικού και εξωτερικού).

5]. Τις δυνατότητες αξιοποίησης του προγράμματος κινητικότητας ERASMUS, τους περιορισμούς και το προσδοκώμενο όφελος.

6]. Τη φύση και τις δυνατότητες του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων Έρευνας του Πανεπιστημίου.

7]. Τη διοικητική δομή και τις αρμοδιότητες των οργάνων του Τμήματος (Πρόεδρος, Διοικητικό Συμβούλιο, Τομείς, Εργαστήρια, Ερευνητικές Ομάδες, Γραμματεία κλπ.), αλλά και του Πανεπιστημίου (Πρύτανης, Αντιπρυτάνεις, Πρυτανικό Συμβούλιο, Σύγκλητος κλπ.).

8]. Τη διαδικασία επιλογής και διανομής συγγραμμάτων και τις τρέχουσες ιδιαιτερότητές της.

Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες δυνατότητες, μικρότερης ή μεγαλύτερης σημασίας, που αυτή τη στιγμή μου διαφεύγουν.

Δ. Γκρ.
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Θεσμος Συμβουλου καθηγητη

Post by rapadder » Fri Jan 30, 2009 5:47 pm

Όπως γράφει και ο The Punisher, για όλα υπάρχει ένα μέτρο. Ας γυρίσουν λοιπόν κάποιοι χρήστες στην προηγούμενη σελίδα για να κάνουν ενα self-moderation για να κλείσει το θέμα εκεί.
... αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά...
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Θεσμος Συμβουλου καθηγητη

Post by ultimate_aektzis » Fri Jan 30, 2009 5:53 pm

rapadder wrote:Όπως γράφει και ο The Punisher, για όλα υπάρχει ένα μέτρο. Ας γυρίσουν λοιπόν κάποιοι χρήστες στην προηγούμενη σελίδα για να κάνουν ενα self-moderation για να κλείσει το θέμα εκεί.

Καταρχην, εχω ονομα δεν με λενε "καποιοι χρηστες".Δευτερον, επειδη με τον pun σε λιγα σημεια διαφοροποιηθηκε η αποψη μας και συμφωνεις μαζι του συμπαιρενω οτι ουτε καν διαβασες το ποστ μου 2η φορα. :smt018
cheers :smt006
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Θεσμος Συμβουλου καθηγητη

Post by rapadder » Fri Jan 30, 2009 5:57 pm

Ούφ, αμάν, δεν αναφερόμουν σε εσένα. Περισσότερα με pm ;).
... αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά...
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Θεσμος Συμβουλου καθηγητη

Post by kwnccc » Sat Mar 20, 2010 10:07 am

Ο σύμβουλος καθηγητής αλλάζει κάθε χρόνο?
θυμάμαι μου είχε αποσταλεί σχετικό mail αλλά έχασα τα μηνύματα από το webmail και τώρα δεν ξέρω αν έχω κάποιο σύμβουλο καθηγητή και αν ναι ποιόν!
Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει στο τι μπορώ να κάνω?
liam
byte level
byte level
Posts: 65
Joined: Wed Feb 11, 2009 11:54 am

Re: Θεσμος Συμβουλου καθηγητη

Post by liam » Sat Mar 20, 2010 10:51 am

Εχω μια λιστα απο τοτε που μας ειχαν στειλει και εμας μπορεις να κοιταξεις αν εχει το μητρωο σου, καθως εχει μεχρι και για αυτους που μπηκαν απο το 2008.
Αν παρολ' αυτα δεν το βρεις μην το πολυ σκεφτεσαι πηγαινε εδω http://www.cs.aueb.gr/people/catalog.shtml και βρες οποιον σχετιζεται περισσοτερο με το ζητημα σου.
SymbouloiFoititon.zip
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: Θεσμος Συμβουλου καθηγητη

Post by Loner » Sat Mar 20, 2010 11:52 am

Να μια λίστα με 1012 ονοματεπώνυμα με αριθμούς μητρώου... Είναι άραγε όλοι οι εγγεγραμμένοι φοιτητές πληροφορικής του τμήματος? :smt029 (χωρίς πρωτοετείς)
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Θεσμος Συμβουλου καθηγητη

Post by kwnccc » Sat Mar 20, 2010 11:57 am

liam wrote:Εχω μια λιστα απο τοτε που μας ειχαν στειλει και εμας μπορεις να κοιταξεις αν εχει το μητρωο σου, καθως εχει μεχρι και για αυτους που μπηκαν απο το 2008.
Αν παρολ' αυτα δεν το βρεις μην το πολυ σκεφτεσαι πηγαινε εδω http://www.cs.aueb.gr/people/catalog.shtml και βρες οποιον σχετιζεται περισσοτερο με το ζητημα σου.
SymbouloiFoititon.zip
Ευχαριστώ πολύ!! βρήκα οτι εχω τον κ.Κωνσταντόπουλο! Καμμιά πληροφορία?
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Θεσμος Συμβουλου καθηγητη

Post by ultimate_aektzis » Sat Mar 20, 2010 12:55 pm

Περαστικα σου.Τραβα σε κανα σοβαρο καθηγητη, δεν νομιζω να αρνηθει να σου δωσει βοηθεια για καποιο θεμα ακομα και αν δεν ειναι συμβουλος σου.
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Θεσμος Συμβουλου καθηγητη

Post by kwnccc » Sat Mar 20, 2010 12:58 pm

ultimate_aektzis wrote:Περαστικα σου.Τραβα σε κανα σοβαρο καθηγητη, δεν νομιζω να αρνηθει να σου δωσει βοηθεια για καποιο θεμα ακομα και αν δεν ειναι συμβουλος σου.
τόσο χάλια?
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Θεσμος Συμβουλου καθηγητη

Post by ultimate_aektzis » Sat Mar 20, 2010 12:59 pm

Αν μου βρεις εναν φοιτητη που μιλαει με καλα λογια για τον συγκεκριμενο θα σε κερασω ενα καφασι μπυρες. :lol:

Κατα τα αλλα του φταει το venus και το κραζει και στις διαλεξεις.Οπως λεει και ο σοφος λαος:Ή στραβος ειναι ο γυαλος...
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Θεσμος Συμβουλου καθηγητη

Post by necrofear_13 » Sat Mar 20, 2010 1:03 pm

kwnccc wrote:
ultimate_aektzis wrote:Περαστικα σου.Τραβα σε κανα σοβαρο καθηγητη, δεν νομιζω να αρνηθει να σου δωσει βοηθεια για καποιο θεμα ακομα και αν δεν ειναι συμβουλος σου.
τόσο χάλια?
Κάνε υπομονή ένα εξάμηνο!!!
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”