Πληροφορίες σχετικά με το τμήμα σας......

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
User avatar
thanosmylo
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 3
Joined: Sun Aug 31, 2008 4:23 am
Academic status: High school
Gender:

Πληροφορίες σχετικά με το τμήμα σας......

Post by thanosmylo » Mon Sep 01, 2008 3:46 am

Γεια σε όλους! :smt006 Είμαι νέο μέλος και μαθητής της Γ'Λυκείου.Φέτος δίνω πανελλήνιες και η σχολή σας είναι σε μία από τις επιλογές μου και γενικά με ενδιαφέρει πολύ! Θα ήθελα να με πληροφορήσετε σχετικά με αυτή.Π.χ. Επίπεδο σπουδών, επίπεδο γνώσεων, περιβάλλον, καθηγητές, επαφές, γενικά μια πληροφόρηση. Από ότι είδα είστε αρκετά οργανωμένοι για να μην πω τέλεια οργανωμένοι σε σχέση με άλλα τμήματα ή και πανεπιστημιακά ιδρύματα που είδα. Πρόσφατα πήγα στο τμήμα Φυσικής Αθηνών και τους έχουν ψιλοπαρατημένους...Εκτός και αν οι φωτογραφίες και οι πληροφορίες που έχει η ιστοσελίδα του ΟΠΑ είναι μούφα. Γενικά πολύ ρόδινα τα παρουσιάζει τα πράγματα και ελπίζω να είναι έτσι.Ήτουλάχιστον καλύτερα από άλλα τμήματα.
Για να μην πολυλογώ και σας κουράζω αν δε βαριέστε θα μου ήταν πολύ χρήσιμο μην πω σωτήριο να με ενημερώνατε σχετικά με το τμήμα.Γιατί αν περίμενα από το ΣΕΠ του σχολείου θα γινόμουν ζητιάνος στα φανάρια. :smt021

Θάνος
η βλακεία σε αυτόν τον πλανήτη είναι τεράστια.ΠΡΟΦΥΛΑΧΤΕΙΤΕ!!! Ο νέος σύγχρονός ιός!Όπως είπε και ο φίλος μου ο Αϊνστάιν η διαφορά ηλιθιότητας και ευφυίας είναι ότι η 2η έχει όρια...
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Re: Πληροφορίες σχετικά με το τμήμα σας......

Post by marios » Mon Sep 01, 2008 10:12 am

Καταρχήν καλωσήρθες :) και κατα δεύτερον μπραβο σου που από τώρα ψάχνεις τι θα κάνεις(εγώ το έμαθα όταν βγήκαν οι βάσεις :-p ) ;) !
Για αυτά που ρωτάς, γενικά είναι καλά τα πράγματα(τουλάχιστον σαν απερχόμενος 1ετής, αν θα αλλάξω άποψη αργότερα δεν ξέρω...). Γενικά, αν σου αρέσει το αντικείμενο θα μείνεις αρκετά έως πολύ ευχαριστημένος, αφού είμαστε σε σχετικά υψηλό επίπεδο(όσον αφορά το επίπεδο γνώσεων που μαθαίνεις), αλλά πάντα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου ότι τον πρώτο ρόλο στο τι μαθαίνεις το έχεις εσύ και όχι το τμήμα που θα μπεις. Με άλλα λόγια, το πανεπιστήμιο(όχι μόνο η ΑΣΟΕΕ ή το τμήμα μας) θα σου δώσει τα βασικά πράγματα αλλά είναι στην δική σου προσωπικότητα και το κέφι το πόσο θα τα ανεβάσεις μόνος σου. Από μαθήματα είναι όπως στις περισσότερες σχολές, δηλαδή δεν σου αρέσουν όλα, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία(πάντα έχοντας στο μυαλό σου ότι σπουδάζεις πληροφορική οπότε και θα ασχολείσαι με Η/Υ σχεδόν 24/7). Για καθηγητές τα πράγματα είναι μπερδεμένα, αφού υπάρχουν πολύ αξιόλογοι(για παράδειγμα από το 1ο έτος Βενέρης, Π.Βασσάλος) αλλά και όχι και τόσο(ας πούμε Λυπιτάκης), ενώ εν πολλοίς εξαρτάται και από το πόσο σου αρέσει το αντικείμενο του μαθήματος που διδάσκει ο καθε καθηγητής(ας πούμε προσωπικά την τρισκατάρατη την οικονομία όποιος και να μου την δίδασκε, άχρηστο θα τον θεωρούσα :-p ). Τέλος, για το επιπέδο της οργάνωσης ισχύει το "ο μονοφθαλμος στους τυφλούς", δηλαδή ναι μεν είμαστε σε καλό επίπεδο σε σχέση με άλλα τμήματα που ακούω από τους φίλους μου, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και σε εξαιρετικό επίπεδο γενικά(υπάρχουν κάποια προβληματα με το πρόγραμμα, την e-γραμματεία κλπ).
Συμπέρασμα: αν σου αρέσει η πληροφορική, είναι μια καλή λύση το τμήμα μας, που προσωπικά δεν την έχω μετανοιώσει στο ελάχιστο.
Αν δεν σε κάλυψα σε κάτι ξαναρώτησε, ενώ καλύτερα θα ήταν να γράψει και κανείς άλλος που να ξέρει ποιο πολλά από μένα για το γενικό επίπεδο σπουδών άλλων τμημάτων!
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
Fairy
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1733
Joined: Tue Jan 24, 2006 4:48 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Mairyland Park

Re: Πληροφορίες σχετικά με το τμήμα σας......

Post by Fairy » Mon Sep 01, 2008 10:13 am

:smt006 Καλημέρα και καλωσήρθες στο Venus!
Σαν μια μικρή εισαγωγή θα ήθελα να σταθώ στα παρακάτω σημεία:
:!: Πράγματι το Οικονομικό Πανεπιστήμιο είναι ένα από τα πιο οργανωμένα (τουλάχιστον για τα ελληνικά δεδομένα) και παρόλο που δεν έχω πολλές εικόνες από άλλα τμήματα Πληροφορικής, μπορώ να σου επιβεβαιώσω πως στο τμήμα γίνεται πολύ σοβαρή δουλειά. Υπάρχουν αξιόλογοι καθηγητές με όρεξη και πολλές γνώσεις, ενώ το πρόγραμμα σπουδών καλύπτει μέχρι και θέματα προχωρημένου επιπέδου παρέχοντας καλές βάσεις πάνω στις οποίες θα πατήσεις την προσωπική σου δουλειά.
:!: Να σταθώ στην προσωπική δουλειά: γενικά υπάρχει ανομοιογένεια στα παιδιά που περνούν στη σχολή, με την έννοια πως κάποιοι ασχολούνται πολύ σοβαρά επενδύοντας και στην προσωπική εξωπανεπιστημιακή ενασχόληση με το αντικείμενο, ενώ άλλοι απλώς περνούν τα μαθήματα και κατόπιν στρέφονται σε πιο οικονομικοστρεφείς δουλειές.
:!: Το πρόγραμμα σπουδών αντί για πληροφορική και φυσική/χημεία/ηλεκτρολογία, επικεντρώνεται περισσότερο στην εφαρμοσμένη πληροφορική (προγραμματισμός, βάσεις, δίκτυα, αρχιτεκτονική υπολογιστών και καθόλου ηλεκτρολογία) και σε μαθήματα οικονομίας/διοίκησης/λογιστικής. Ο αριθμός των τελευταίων ποικίλει ανάλογα με τα επιλεγόμενα μαθήματα που θα διαλέξεις (αν δεν σε ενδιαφέρουν τα περιορίζεις στο ελάχιστο).
:!: Τέλος να τονίσω πως πρόκειται για ένα εξαιρετικά απαιτητικό τμήμα σε χρόνο και κόπο. Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω χτυπάμε 8ωρα, 10ωρα, ακόμη και 12ωρα κάποιες μέρες στη σχολή, ενώ οι εργασίες είναι πάρα πολλές. Για να καταθέσω τη σκληρή αλήθεια, φίλοι σου που θα περάσουν οικονομικές σχολές θα παραδίδουν σε κάποιο μάθημα μια ομαδική εργασία βιβλιογραφική και θα απαλλάσσονται από τις εξετάσεις, ενώ εσύ θα δίνεις τρεις ατομικές, μια μεγάλη ομαδική και εξετάσεις για να περάσεις κάποιο μάθημα. Ακούγεται φρικτό, αλλά ακόμη και ο πιο απρόθυμος φοιτητής μπορεί να κατανοήσει πως μόνο έτσι γίνεται σωστή δουλειά. Γενικά πρόκειται για σχολή για κατασταλαγμένους + άτομα που αγαπούν πραγματικά την πληροφορική. Οι υπόλοιποι μάλλον θα δεινοπαθήσουν μέχρι να πάρουν πτυχίο και μετά θα αφήσουν τον κόπο να πάει στράφι...

Ελπίζω να σου έδωσα μια ιδέα... Ας καταθέσουν και οι υπόλοιποι τις γνώμες τους. Καλή επιτυχία στη φετινή δύσκολη χρονιά από μένα! :smt023
"Αν αυτό που έκανες χτες σου φαίνεται ακόμα μεγάλο, δεν έχεις κάνει αρκετά σήμερα."
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Πληροφορίες σχετικά με το τμήμα σας......

Post by sandra » Mon Sep 01, 2008 10:28 am

Καλώς ήρθες και από μένα.Επειδή ανέφερες την Φυσική, φυσική στο τμήμα μας ούτε για δείγμα... Ίσως ΕΜΠ και ΕΚΠΑ να σε καλύπτουν περισσότερο αν σε ενδιαφέρει. Το τμήμα μας είναι καλύτερο για πιο εφαρμοσμένη γνώση. Τα παιδιά με κάλυψαν στα υπόλοιπα. Πάντως χαλάρωσε. Απόλαυσε την τρίτη λυκείου, η καλύτερη χρονιά, και όταν με το καλό δεις και σε ποια επίπεδα κυμαίνεσαι σαν μαθητής θα σου είναι πιο εύκολο να αποφασίσεις. Σε έναν χρόνο μπορούν να αλλάξουν πολλά...
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Re: Πληροφορίες σχετικά με το τμήμα σας......

Post by marios » Mon Sep 01, 2008 10:33 am

sandra wrote:Απόλαυσε την τρίτη λυκείου, η καλύτερη χρονιά
for (;;)
System.out.print("+");
Last edited by Zifnab on Mon Sep 01, 2008 11:25 am, edited 2 times in total.
Reason: fix of quote tag
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Πληροφορίες σχετικά με το τμήμα σας......

Post by ultimate_aektzis » Mon Sep 01, 2008 11:01 am

Επειδή ανέφερες την Φυσική, φυσική στο τμήμα μας ούτε για δείγμα
Πλεον υπαρχει σαν επιλογης ;)
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Πληροφορίες σχετικά με το τμήμα σας......

Post by sandra » Mon Sep 01, 2008 11:06 am

ultimate_aektzis wrote:
Επειδή ανέφερες την Φυσική, φυσική στο τμήμα μας ούτε για δείγμα
Πλεον υπαρχει σαν επιλογης ;)
Tην έχει πάρει κανείς? Αυτό το μάθημα είναι μάθημα-φάντασμα κάθε χρόνο. Και ένα μάθημα για φυσική γενικά δεν σώζει την κατάσταση...
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Πληροφορίες σχετικά με το τμήμα σας......

Post by ultimate_aektzis » Mon Sep 01, 2008 11:34 am

Ειναι φετινο(2007-2008).δεν ηξερα οτι ειναι φυσικηα αλλιως θα την ειχα παρει.Μαλλον του χρονου...
ειδικα θεματα εφαρμοσμενων μαθηματικων επιχειρησιακης ερευνα και οικονομικων λεγεται(αν θυμαμαι καλα) αλλα στην ουσια ειναι φυσικη
http://eclass.aueb.gr/TMA274/
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Πληροφορίες σχετικά με το τμήμα σας......

Post by Zifnab » Mon Sep 01, 2008 11:35 am

Εγώ πάλι νομίζω ότι η Φυσική ήταν μάθημα που το εισήγαγε ο κ. Χάρης Γεωργιάδης για να κάνει ενα τεστάρισμα στην εισαγωγή στη βάση δεδομένων του eclass- δεν νομίζω ότι πρόκειται για πραγματικό μάθημα.

Φίλε thano, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στον κατάλογο ανοικτών μαθημάτων στο eclass, για να πάρεις μια ιδέα από τα μαθήματα, αν και αυτό θα ήταν καλύτερο να το κάνεις αργότερα

Αν θέλεις να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι σχετικά με το τί μαθαίνεις στην πληροφορική ή τι προσφέρει το τμήμα μας σε σχέση με άλλες πληροφορικές feel free to ask ;)
User avatar
Fairy
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1733
Joined: Tue Jan 24, 2006 4:48 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Mairyland Park

Re: Πληροφορίες σχετικά με το τμήμα σας......

Post by Fairy » Mon Sep 01, 2008 11:58 am

Zifnab wrote:Εγώ πάλι νομίζω ότι η Φυσική ήταν μάθημα που το εισήγαγε ο κ. Χάρης Γεωργιάδης για να κάνει ενα τεστάρισμα στην εισαγωγή στη βάση δεδομένων του eclass- δεν νομίζω ότι πρόκειται για πραγματικό μάθημα.
σποοοοοοοοοοοοοοινγκ !! :lol: :smt005

Σημαντική παράλειψη: Οδηγός Σπουδών. Περιλαμβάνει όσα θέλεις να ξέρεις και αναλυτικότατα τα μαθήματα που κάνουμε και το περιεχόμενό τους.
"Αν αυτό που έκανες χτες σου φαίνεται ακόμα μεγάλο, δεν έχεις κάνει αρκετά σήμερα."
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Πληροφορίες σχετικά με το τμήμα σας......

Post by sandra » Mon Sep 01, 2008 12:04 pm

Fairy wrote:
Zifnab wrote:Εγώ πάλι νομίζω ότι η Φυσική ήταν μάθημα που το εισήγαγε ο κ. Χάρης Γεωργιάδης για να κάνει ενα τεστάρισμα στην εισαγωγή στη βάση δεδομένων του eclass- δεν νομίζω ότι πρόκειται για πραγματικό μάθημα.
σποοοοοοοοοοοοοοινγκ !! :lol: :smt005
Ναι είναι ο teacher Harry :lol: To μάθημα που λέει ο aektzis υποτίθεται ότι το διδάσκει κάποιος Δημοσθένης Έλληνας από το ΕΚΠΑ. Προσωπικά δεν έχω ακούσει κάτι και νομίζω ότι κάποια μέλη από εδώ είχαν πει ότι θα το δήλωναν το μάθημα. Άσε που είναι και Φυσική κάπως γενικής φύσης, όχι προσανατολισμένη στους υπολογιστές. :smt017
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Πληροφορίες σχετικά με το τμήμα σας......

Post by ultimate_aektzis » Mon Sep 01, 2008 12:40 pm

Μολις ειδα στο eclass οτι εχει προστεθει και ενα μαθημα επιχειρηματικοτητα στο 8ο εξαμηνο...
Καλο μου ακουγεται για επιλογης :smt017
Αν ζητησω ανανεωμενο οδηγο σπουδων θα μου δωσουν ,ετσι?
User avatar
Bloody Mary
Venus Former Team Member
Posts: 1230
Joined: Thu May 10, 2007 6:52 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πληροφορίες σχετικά με το τμήμα σας......

Post by Bloody Mary » Mon Sep 01, 2008 12:48 pm

Θάνο καλως ήρθες στο Venus και από μένα. :)

Πριν αρχίσει η Γ'Λυκείου ήμουν ακριβώς όπως κι εσύ, είχα κοιτάξει τις σχολές που με ενδιαφέρουν και είχα βάλει στόχο να πετύχω στη συγκεκριμένη γιατί πίστευα ότι ήταν αυτό που ήθελα. Και πράγματι ήταν! Η σχολή δεν είναι τίποτα παραπάνω αλλά και τίποτα λιγότερο από αυτό που περιγράφουν τα παιδιά παραπάνω. Αυτό που θα σου πρότεινα να κάνεις είναι να ρίξεις μια ματιά στον οδηγό σπουδών της σχολής και γενικότερα στους οδηγούς σπουδών όλων των σχολών που σε ενδιαφέρουν. Αυτό θα σου δώσει μια γενική εικόνα της μορφής των μαθημάτων που διδάσκονται και να καταλάβεις ποια σχολή σε ενδιαφέρει περισσότερο. Βρες τουλάχιστον τις 3 πρώτες σε σειρά και έχε τις στο μυαλό σου ως στόχο. Είναι πολύ δύσκολο να παλεύεις στις πανελλήνιες να βγάλεις μόρια χωρίς να έχεις κάποιον στόχο στο μυαλό σου. Αφού αρχισες να ψάχνεσαι ήδη, είσαι σε πολύ καλό δρόμο!

Όσον αφορά το τμήμα μας τώρα, είναι ένα τμήμα που έχει ως κύριο χαρακτήρα τον προγραμματισμό. Αν είσαι στην τεχνολογική κατεύθυνση και σου αρέσει το μάθημα της ανάπτυξης, τότε μπορείς να υποθέσεις ότι η σχολή μας θα είναι κάτι που θα σου αρέσει επίσης. Αν όμως σου αρέσουν πιο πρακτικά - hardcore πράγματα, δηλαδή κυκλώματα, φυσική, ηλεκτρολογία κλπ, καλύτερα να κοιτάξεις το πρόγραμμα σπουδών του πολυτεχνείου και του πανεπιστημίου Αθηνών, μάλλον θα σε καλύπτουν καλύτερα. Για να πάρεις μια ιδέα για το τμήμα μας, κατά περιόδους γίνεται μια παρουσίαση του τμήματος όπου μπορείς να έρθεις, να γνωρίσεις μερικούς από τους καθηγητές (και μερικούς από εμάς :) ) και να ρωτήσεις ό,τι θέλεις σχετικά με το τμήμα. Η προηγούμενη παρουσίαση έγινε τον Ιούλιο, η επόμενη μάλλον θα είναι γύρω στα μέσα Δεκέμβρη. Για να το μάθεις εγκαίρως, ρίχνε μια ματιά στη σελίδα του τμήματος ;)

Αυτά από μένα... Αν έχεις απορίες μη διστάσεις να ρωτήσεις!
Στείλε μας το άρθρο σου, βοήθησε να αναπτυχθεί
το portal με θέματα που σε ενδιαφέρουν!
Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων: Αυτοί που ξέρουν δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν ξέρουν.
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Πληροφορίες σχετικά με το τμήμα σας......

Post by rose » Mon Sep 01, 2008 12:58 pm

Bloody Mary wrote: Όσον αφορά το τμήμα μας τώρα, είναι ένα τμήμα που έχει ως κύριο χαρακτήρα τον προγραμματισμό.
Μπορείς και καλύτερα, :-p , "School of Information Management and Systems" :)
που θα πάει θα το δουμε...
mariori
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 150
Joined: Wed Apr 02, 2008 4:09 pm
Academic status: MSc
Gender:

Re: Πληροφορίες σχετικά με το τμήμα σας......

Post by mariori » Mon Sep 01, 2008 2:36 pm

συμπληρώνοντας και συμφωνόντας με όλα τα προηγούμενα posts, καλωσήρθες!
έχοντας δει κυρίως από οικογενειακά πρόσωπα και φίλους άλλες σχολές και τμήματα τα πράγματα όντως είναι αρκετά οργανωμένα στην ασοεε. ωστόσο το τμήμα πληροφορικής μας είναι οντως προσανατολισμένο στον προγραμματισμό αλλά δίνει ευκαιρίες να γνωρίσεις και πεδία όχι τόσο αυστηρά προγραμματιστικά, οικονομία- λογιστική- πληροφοριακά συστήματα- κλπ. δυστυχώς -ή ευτυχώς- πολυ hardware και φυσική δεν περιλαμβάνονται. πρέπει επιλέγοντας το τμήμα να σου αρέσει ο προγραμματισμός ή έστω να μπορείς να τον υποστείς και να εχεις όρεξη για πολυ πολύ δουλειά, μιας και όλα σχεδόν τα μαθήματα συνοδεύονται από σετ ασκήσεων, projects, προόδους, κλπ. συστηματική ενασχόληση λοιπόν και υπομονή θα σου δώσουν σύμφωνα ένα καλό πτυχίο το οποίο αν το συνδυάσεις με ένα καλό μεταπτυχιακό μπορείς πραγματικά να είσαι ανταγωνιστικός στην αγορά εργασίας.
libre de prejuicios...
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Πληροφορίες σχετικά με το τμήμα σας......

Post by Zifnab » Mon Sep 01, 2008 2:44 pm

να συμπληρώσω την mariori, από προσωπική μου εμπειρία μέχρι τώρα, ότι η σχολή δεν σου μαθαίνει προγραμματισμό ώστε να μπορείς να μπείς στον πυρήνα ενός συστήματος, να κάνεις ένα νέο προτόκολλο στα δίκτυα κτλ (δλδ με C), σου μαθαίνει υψηλότερου επιπέδου (πιο γενικού δλδ) γλώσσα προγραμματισμού που κρύβει τις λεπτομέρειες του εσωτερικού από τον προγραμματιστή όπως είναι η Java και έπειτα η C++. Γενικότερα δεν θα έλεγα ότι είναι προσανατολισμένη η σχολή προς τον προγραμματισμό, αλλά ένα μεγάλο μέρος της κυριαρχείται από αυτόν. Γενικά αν κάποιος πχ μελετήσει σε βάθος C και επίσης μαθηματικά εργαλεία Πιθανοτήτων και Στατιστικής και Γραμμικής Άλγεβρας, σε συνδυασμό με ότι προσφέρει η σχολή, μπορεί να πραγματοποιήσει πολλά πράγματα είτε σε επίπεδο έρευνας και θεωρίας είτε σε επίπεδο εφαρμογών.
mariori
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 150
Joined: Wed Apr 02, 2008 4:09 pm
Academic status: MSc
Gender:

Re: Πληροφορίες σχετικά με το τμήμα σας......

Post by mariori » Mon Sep 01, 2008 2:46 pm

zifnab βρίσκεις τις σωστές λέξεις! ++
libre de prejuicios...
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Πληροφορίες σχετικά με το τμήμα σας......

Post by rose » Mon Sep 01, 2008 6:02 pm

Zifnab wrote:να συμπληρώσω την mariori, από προσωπική μου εμπειρία μέχρι τώρα, ότι η σχολή δεν σου μαθαίνει προγραμματισμό ώστε να μπορείς να μπείς στον πυρήνα ενός συστήματος, να κάνεις ένα νέο προτόκολλο στα δίκτυα κτλ (δλδ με C)
Τι σχέση έχει αυτό τώρα,ξέρεις τι σημαίνει system programming; λειτουργικά, δίκτυα, κατανεμημένα, διακριτά μαθηματικά, αλγόριθμοι. Εγώ βλέπω οτι όλα αυτα ειναι υποχρεωτικά.

_ _ _ _

Η φυσική ειναι ενα πρόβλημα, που σίγουρα ξαφνιάζει, δεν θα έλεγα όμως οτι αποτελεί πρόβλημα κατεύθυνσης. Ρίξτε μια ματιά στις διπλωματικές των ηλεκτρολόγων με κατεύθυνση την πληροφορική, πόσες ειναι hardware aware; Μετρημένες.
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Πληροφορίες σχετικά με το τμήμα σας......

Post by stoupeace » Mon Sep 01, 2008 6:03 pm

Fairy wrote: :!: Τέλος να τονίσω πως πρόκειται για ένα εξαιρετικά απαιτητικό τμήμα σε χρόνο και κόπο. Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω χτυπάμε 8ωρα, 10ωρα, ακόμη και 12ωρα κάποιες μέρες στη σχολή, ενώ οι εργασίες είναι πάρα πολλές. Για να καταθέσω τη σκληρή αλήθεια, φίλοι σου που θα περάσουν οικονομικές σχολές θα παραδίδουν σε κάποιο μάθημα μια ομαδική εργασία βιβλιογραφική και θα απαλλάσσονται από τις εξετάσεις, ενώ εσύ θα δίνεις τρεις ατομικές, μια μεγάλη ομαδική και εξετάσεις για να περάσεις κάποιο μάθημα. Ακούγεται φρικτό, αλλά ακόμη και ο πιο απρόθυμος φοιτητής μπορεί να κατανοήσει πως μόνο έτσι γίνεται σωστή δουλειά. Γενικά πρόκειται για σχολή για κατασταλαγμένους + άτομα που αγαπούν πραγματικά την πληροφορική. Οι υπόλοιποι μάλλον θα δεινοπαθήσουν μέχρι να πάρουν πτυχίο και μετά θα αφήσουν τον κόπο να πάει στράφι...
Ωραία, τώρα τρόμαξα εγώ :shock:
Ηξερα για εργασίες ατομικές, ομαδικές και προφανώς την εξεταστική, αλλά δεν θέλω να ξαναπάω και σχολείο... Εχω όρεξη για να κάνω εργασίες κλπ, εννοείται αυτό, αλλά δεν μένει και λίγο time for yourself σε όλους...?
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Re: Πληροφορίες σχετικά με το τμήμα σας......

Post by gasparosoft » Mon Sep 01, 2008 6:06 pm

Stoupeace wrote:Ωραία, τώρα τρόμαξα εγώ :shock:
Ηξερα για εργασίες ατομικές, ομαδικές και προφανώς την εξεταστική, αλλά δεν θέλω να ξαναπάω και σχολείο... Εχω όρεξη για να κάνω εργασίες κλπ, εννοείται αυτό, αλλά δεν μένει και λίγο time for yourself σε όλους...?
Αν θες να πετύχεις όχι φυσικά...Το πανεπιστήμιο είναι πολύυυυυυυυυυυυυυ πιο δύσκολο και βαρβάτο από το ψευτολύκειο και τις ψευτοπανελλήνιες.
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Πληροφορίες σχετικά με το τμήμα σας......

Post by sandra » Mon Sep 01, 2008 6:10 pm

rose wrote:
Zifnab wrote:να συμπληρώσω την mariori, από προσωπική μου εμπειρία μέχρι τώρα, ότι η σχολή δεν σου μαθαίνει προγραμματισμό ώστε να μπορείς να μπείς στον πυρήνα ενός συστήματος, να κάνεις ένα νέο πρωτόκολλο στα δίκτυα κτλ (δλδ με C)
Τι σχέση έχει αυτό τώρα,ξέρεις τι σημαίνει system programming; λειτουργικά, δίκτυα, κατανεμημένα, διακριτά μαθηματικά, αλγόριθμοι. Εγώ βλέπω οτι όλα αυτά είναι υποχρεωτικά.
Ναι μεν διδάσκονται αλλά στα λειτουργικά π.χ. είναι σαν να κάνεις java1 σε C. Φτιάξτε βιβλιοπωλεία και τέτοια. Τα μαθήματα υπάρχουν το θέμα όμως είναι να βελτιωθούν.
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Πληροφορίες σχετικά με το τμήμα σας......

Post by Master_ex » Mon Sep 01, 2008 6:11 pm

gasparosoft wrote:Stoupeace έγραψε:
Ωραία, τώρα τρόμαξα εγώ :shock:
Ηξερα για εργασίες ατομικές, ομαδικές και προφανώς την εξεταστική, αλλά δεν θέλω να ξαναπάω και σχολείο... Εχω όρεξη για να κάνω εργασίες κλπ, εννοείται αυτό, αλλά δεν μένει και λίγο time for yourself σε όλους...?


Αν θες να πετύχεις όχι φυσικά...Το πανεπιστήμιο είναι πολύυυυυυυυυυυυυυ πιο δύσκολο και βαρβάτο από το ψευτολύκειο και τις ψευτοπανελλήνιες.
Έλα ρε Γιάννη μη το τρομάζεις το παιδί :-D
Κοίτα να δείς ποιο είναι το κόλπο, στο πανεπιστήμιο κάνεις ότι θέλεις εσύ γιατί το θέλεις εσύ. Ούτε χρειάζεται να πατήσεις στο πρώτο εξάμηνο, ούτε θα σου πεί κανένας τίποτα αν δεν περάσεις μάθημα μέχρι να πάς ξέρω'γω δεύτερο έτος. Το θέμα είναι να αποφασήσεις εσύ τι θέλεις και αναλόγως τους στόχους σου να κινηθείς, και πιστεψέ με είναι πολύ πιο ωραία τα πράγματα όταν κάνεις κάτι που αγαπάς ;)
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”