Πληροφορική Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Feedback

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.

Ποιούς κύκλους επιλέξατε για την απόκτηση του πτυχίου σας?

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα είμαι μικρός :P
15
9%
Θα πάρω πτυχίο χωρίς κύκλους
9
5%
(Θεωρητική Πληροφορική) & (Υπολογιστικά Μαθηματικά και Επιστημονικοί Υπολογισμοί)
3
2%
(Συστήματα και Δίκτυα Υπολογιστών) & (Βάσεις Δεδομένων και Διαχείριση Γνώσης)
39
24%
(Πληροφοριακά Συστήματα και Ασφάλεια) & (Επιχειρησιακή Έρευνα και Οικονομικά Πληροφορικής)
40
24%
(Θεωρητική Πληροφορική) & (Συστήματα και Δίκτυα Υπολογιστών)
0
No votes
(Θεωρητική Πληροφορική) & (Πληροφοριακά Συστήματα και Ασφάλεια)
3
2%
(Θεωρητική Πληροφορική) & (Βάσεις Δεδομένων και Διαχείριση Γνώσης)
9
5%
(Θεωρητική Πληροφορική) & (Επιχειρησιακή Έρευνα και Οικονομικά Πληροφορικής)
5
3%
(Συστήματα και Δίκτυα Υπολογιστών) & (Πληροφοριακά Συστήματα και Ασφάλεια)
9
5%
(Συστήματα και Δίκτυα Υπολογιστών) & (Επιχειρησιακή Έρευνα και Οικονομικά Πληροφορικής)
4
2%
(Συστήματα και Δίκτυα Υπολογιστών) & (Υπολογιστικά Μαθηματικά και Επιστημονικοί Υπολογισμοί)
0
No votes
(Πληροφοριακά Συστήματα και Ασφάλεια) & (Βάσεις Δεδομένων και Διαχείριση Γνώσης)
20
12%
(Πληροφοριακά Συστήματα και Ασφάλεια) & (Υπολογιστικά Μαθηματικά και Επιστημονικοί Υπολογισμοί)
0
No votes
(Βάσεις Δεδομένων και Διαχείριση Γνώσης) & (Επιχειρησιακή Έρευνα και Οικονομικά Πληροφορική)
5
3%
(Βάσεις Δεδομένων και Διαχείριση Γνώσης) & (Υπολογιστικά Μαθηματικά και Επιστημονικοί Υπολογισμοί)
1
1%
(Επιχειρησιακή Έρευνα και Οικονομικά Πληροφορικής) & Υπολογιστικά Μαθηματικά και Επιστημονικοί Υπολογισμοί)
3
2%
 
Total votes: 165
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Πληροφορική Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Feedback

Post by ultimate_aektzis » Wed Feb 02, 2011 9:55 am

Ενα εχω να πω:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Ωωωω βεβαια. :lol: :lol:
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Πληροφορική Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Feedback

Post by Zifnab » Wed Feb 02, 2011 10:46 am

enum21 wrote:
Zifnab wrote:[offtopic]
ultimate_aektzis wrote: Ρε φιλε σορυ αλλα νιωθω οτι εχω παει σε αλλη σχολη.Εγω βλεπω σε κατι επιχειρησιακες ερευνες να ειναι φισκα, και δικτυα-βασεις(ειδικα δικτυα) εχεις μια θεση για σενα μια για το μπουφαν και μια για τον καφε
ultimate_aektzis wrote:Ρε dude μονο τα παιδια που κανω παρεα να ψηφισουν παμε πανω απο 30 σε systems&db
Με τρόπο που θα έλεγαν οι Αρβύλα :-p :-p :-p :
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Γιατί Ούλτιμέιτ Αεκτζή ενώ κάνεις παρέα με 30 άτομα από βάσεις και δίκτυα δεν τους έφερες να γεμίσουν τις αίθουσες που λες επάνω ότι είναι άδειες..? Μήπως κάποιοι από τους 30 δεν έχουν μπουφάν για να γεμίσουν τις αίθουσες? - μήπως τα δώσαν στoυς μετανάστες της Νομικής? Μήπως αυτοί οι 30 δεν πίνουν αρκετούς καφέδες για να κρατάνε τις θέσεις πιασμένες? Ή μήπως οι ντεκαφεϊνέ δεν σερβίρονται σε ποτήρι?? Κάτι σημαντικό κρύβεται πίσω από τον Αεκτζή και τους 30... Μήπως συχνάζουν μόνο στο Α για να φαίνονται ελάχιστοι και να νιώθουν σπάνιοι που πήραν βάσεις και δίκτυα? ή μήπως τελικά είναι παιδιά του κ.Κωνσταντόπουλου που γεμίζουν τους άλλους κύκλους (εκτός από βάσεις και δίκτυα) με σκοπό να μπορεί να λειτουργεί το πρόγραμμα σπουδών?? Μήπως τελικά αυτοί οι 30 είναι συντελεστές του Venus πρίν από τους κύκλους (ΣεΣαρπ Cycles και Death Gate Cycles) και δεν έρχονται τελικά να ψηφίσουν? Απαιτούμε εξηγήσεις Αεκτζή Ούλτιμειτ !! :-p
[/offtopic]
ε όχι και [/offtopic]
καλά έλιωσα με το spoiler :lol: :lol:
δεν πιστεύω να τα φτιάχνεις εσύ τα βιντεάκια τους? :-p
Θα μπορουσα! ειμαι τρελο παιδι εγω
:lol:
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Πληροφορική Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Feedback

Post by Zifnab » Sat Feb 12, 2011 3:25 pm

Υπάρχουν άλλες ψήφοι?? Είχαμε 77 στο προηγούμενο poll :-p
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Πληροφορική Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Feedback

Post by crash_override » Sat Feb 12, 2011 4:08 pm

Νομίζω ότι έχει χαθεί λιγάκι το poll.
Εγώ προσωπικά τώρα το είδα...

(κάνε διαφορετικό topic για να φανεί :smt023 )
What to say man...what to say....
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πληροφορική Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Feedback

Post by PASCAL » Sat Feb 12, 2011 5:54 pm

Iσως το πιο ενδιαφέρον poll. Δεν θα 'πρεπε να δίνει και η σχολή τέτοια στατιστικά;
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Πληροφορική Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Feedback

Post by Zifnab » Sat Feb 12, 2011 5:56 pm

PASCAL wrote:Iσως το πιο ενδιαφέρον poll. Δεν θα 'πρεπε να δίνει και η σχολή τέτοια στατιστικά;
thanks PASCAL,
Απ' όσο ξέρω η γραμματεία δεν κρατάει τέτοια στατιστικά - αλλά είμαι σίγουρος ότι είναι γνωστό πως 2 τουλάχιστον από τους 6 κύκλους επιλέγονται από ελάχιστα άτομα..
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Πληροφορική Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Feedback

Post by Zifnab » Sat Feb 19, 2011 1:47 pm

Μιας και φτάσαμε τα 80 άτομα αξίζει λίγος σχολιασμός:

Ας δούμε τα αποτελέσματα του τωρινού poll υπό άλλο πρίσμα:

(Βάσεις Δεδομένων και Διαχείριση Γνώσης) 41 (30.59%)
(Πληροφοριακά Συστήματα και Ασφάλεια) 33 (24.62%)
(Συστήματα και Δίκτυα Υπολογιστών) 29 (21.64%)
(Επιχειρησιακή Έρευνα και Οικονομικά Πληροφορικής) 22 (16.41%)
(Θεωρητική Πληροφορική) 7 (5.22%)
(Υπολογιστικά Μαθηματικά και Επιστημονικοί Υπολογισμοί) 2 (1.49%)

Αν προσπαθήσουμε να τα βάλουμε στους 3 πηρήνες:

Πρακτικά Θέματα Πληροφορικής (Βάσεις-Δίκτυα) 29+41 = 70 (52.23%)
Business Logic-Οικονομικά-Επιχειρησιακά θέματα Πληροφορικής 22+33=55 (41.04%)
Ερευνητικά/Θεωρητικά Θέματα Πληροφορικής 2+7 = 9 (6.7%)

Αντίστοιχα, στο προηγούμενο poll (τον λόγο για τον οποίο επέλεξαν οι φοιτητές την σχολή), βγάζοντας έξω τον Προγραμματισμό

Πρακτικά Θέματα Πληροφορικής (Βάσεις-Δίκτυα) 14 (32.55%)
Business Logic-Οικονομικά-Επιχειρησιακά θέματα Πληροφορικής 26 (60.46%)
Ερευνητικά/Θεωρητικά Θέματα Πληροφορικής 3 (6.97%)
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Πληροφορική Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Feedback

Post by Master_ex » Sat Feb 19, 2011 2:48 pm

shrinked image
Το πιο ενδιαφέρον ποστ του τόπικ :smt023

Επειδή το δείγμα είναι μικρό και οι ερωτήσεις λίγες , γιατί υπάρχουν και άλλες σημαντικές ερωτήσεις όπως π.χ. ήταν ο κλάδος της πληροφορικής η πρώτη σας επιλογή και άλλα τέτοια, θα ήταν ενδιαφέρον αν η σχολή οργάνωνε κάτι πιο μαζικό.

Αν υπήρχε ενδιαφέρον θα μπορούσαν να βγάλουν πολλά ενδιαφέροντα συμπεράσματα σχετικά με το αν εκπληρώνουν τους στόχους που θέλουν να πετύχουν, αν οι φοιτητές έχουν τους ίδιους στόχους ή γιατί δε τους καταφέρνουν (αν δε τους καταφέρνουν).

Ύστερα θα μπορούσαν να πάρουν και τις κατάλληλες αποφάσεις για να διορθώσουν ότι είναι στραβό.
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πληροφορική Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Feedback

Post by PASCAL » Sat Feb 19, 2011 3:00 pm

Ένα καλό εργαλείο για ερωτηματολόγια είναι κι αυτό: http://www.surveymonkey.com/
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Πληροφορική Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Feedback

Post by stoupeace » Mon Aug 29, 2011 11:49 am

Το γεγονός ότι έπεσε η βάση του τμήματος κοντά στα 2000 έχει να κάνει με το ότι υπήρχαν λιγότεροι αριστούχοι μόνο, ή και με το ότι δε το δήλωσαν οι υψηλόβαθμοι?

Γενικά όλες οι πληροφορικές είδα πέσανε τρελά.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
terens
byte level
byte level
Posts: 71
Joined: Mon Jun 16, 2008 8:51 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πληροφορική Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Feedback

Post by terens » Mon Aug 29, 2011 12:00 pm

Και τα δύο νομίζω. Για παράδειγμα, η πληροφορική του εκπα έπεσε γύρω στα 1100-1200 μόρια. Αυτό σημαίνει ότι την προτίμησαν περισσότερο από ότι την δική μας.
Εγώ θυμάμαι όταν μπήκα το 2004 η σχολή είχε βάση κάπου 17400 μόρια, και τώρα να τη βλέπω 15200 κάπως μου φαίνεται.. :???:
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: Πληροφορική Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Feedback

Post by Loner » Mon Aug 29, 2011 12:05 pm

Πιστεύω ότι ήταν περίεργη χρονιά, τα θέματα ήταν αρκετά δύσκολα... Του χρόνου θα δούμε πώς θα κυμανθούν
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Πληροφορική Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Feedback

Post by XaviannNJ » Mon Aug 29, 2011 12:25 pm

stoupeace wrote:Το γεγονός ότι έπεσε η βάση του τμήματος κοντά στα 2000 έχει να κάνει με το ότι υπήρχαν λιγότεροι αριστούχοι μόνο, ή και με το ότι δε το δήλωσαν οι υψηλόβαθμοι?

Γενικά όλες οι πληροφορικές είδα πέσανε τρελά.
Δεν υπήρχαν και πάρα πολλοί υψηλόβαθμοι φέτος!(τουλάχιστον όχι με αυτά τα θέματα! :-p )
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Πληροφορική Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Feedback

Post by Zifnab » Mon Aug 29, 2011 1:42 pm

Η συζήτηση περί βάσεων μπορεί πλέον να συνεχιστεί εδώ http://venus.cs.aueb.gr/forum/viewtopic ... 88#p276488 :smt023
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Πληροφορική Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Feedback

Post by Zifnab » Thu Oct 06, 2011 1:27 pm

Όσοι έχουν να προσθέσουν ή να αλλάξουν κάτι σε σχέση με το Poll ας το κάνουν :smt023
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Πληροφορική Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Feedback

Post by Zifnab » Thu Oct 27, 2011 4:16 pm

Ανανεωμένα στατιστικά κύκλων:(με πράσινο αύξηση / με κόκκινο μείωση σε σχέση με τα προηγούμενα στατιστικά)


(Βάσεις Δεδομένων και Διαχείριση Γνώσης) 56 (28.57%)
(Πληροφοριακά Συστήματα και Ασφάλεια) 52 (26,53%)
(Επιχειρησιακή Έρευνα και Οικονομικά Πληροφορικής) 38 (19,38%)
(Συστήματα και Δίκτυα Υπολογιστών) 40 (20,4%)
(Θεωρητική Πληροφορική) 8 (4,08%)
(Υπολογιστικά Μαθηματικά και Επιστημονικοί Υπολογισμοί) 2 (1,02%)
Σύνολο ψήφων σε κύκλους: 196 (σύνολο poll:118)
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Πληροφορική Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Feedback

Post by MpoMp » Fri Feb 03, 2012 2:31 pm

Έχει γίνει καμία προσπάθεια ως τώρα να βιντεοσκοπούνται και να ανεβαίνουν κάπου διαλέξεις?
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Re: Πληροφορική Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Feedback

Post by netharis » Fri Feb 03, 2012 3:31 pm

MpoMp wrote:Έχει γίνει καμία προσπάθεια ως τώρα να βιντεοσκοπούνται και να ανεβαίνουν κάπου διαλέξεις?
Ο κ. Ανδρουτσόπουλος βιντεοσκοπεί όλες τις διαλέξεις της Τεχνητής Νοημοσύνης -- βρίσκονται στο eclass.
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Πληροφορική Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Feedback

Post by MpoMp » Fri Feb 03, 2012 3:35 pm

Τις βιντεοσκοπεί ο ίδιος ή συνεργάζεται με κάποιον φοιτητή?
Ρωτάω γιατί θεωρώ πολύ καλή ιδέα να εφαρμοστεί, αν όχι σε όλα, στα περισσότερα μαθήματα. Ειδικά στην περίοδο της εξεταστικής, το να ξαναπαρακολουθήσεις μια διάλεξη βοηθάει πολύ να ξεσκονίσεις τη μνήμη σου. Ή για τους απόντες, να την γεμίσεις.
Και αν όχι για όλες τις διαλέξεις του εξαμήνου, για τις σημαντικότερες. Θα μπορούσε να οργανωθεί σα πρωτοβουλία φοιτητών, δε νομίζω ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω από 1-2 κάμερες και συνεννόηση με τους διδάσκοντες.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πληροφορική Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Feedback

Post by cypher » Fri Feb 03, 2012 3:37 pm

Να συμπληρώσω οτι και ο κ.Βενέρης παλιά ανέβαζε βιντεοσκοπήσεις ή για σχεδίαση ψηφιακών συστημάτων η για αρχιτεκτονική (δεν θυμάμαι για πιο τώρα).
Τις βιντεοσκοπεί ο ίδιος ή συνεργάζεται με κάποιον φοιτητή?
Ρωτάω γιατί θεωρώ πολύ καλή ιδέα να εφαρμοστεί, αν όχι σε όλα, στα περισσότερα μαθήματα. Ειδικά στην περίοδο της εξεταστικής, το να ξαναπαρακολουθήσεις μια διάλεξη βοηθάει πολύ να ξεσκονίσεις τη μνήμη σου. Ή για τους απόντες, να την γεμίσεις.
Και αν όχι για όλες τις διαλέξεις του εξαμήνου, για τις σημαντικότερες. Θα μπορούσε να οργανωθεί σα πρωτοβουλία φοιτητών, δε νομίζω ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω από 1-2 κάμερες και συνεννόηση με τους διδάσκοντες.
++ απλά πρέπει να είναι απο άτομα που παρακολουθούν κι ολας. Αν ψήνεστε να το οργανώσετε/ουμε θα ήταν πολύ καλό. :)
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: Πληροφορική Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Feedback

Post by Loner » Fri Feb 03, 2012 4:16 pm

MpoMp wrote:Τις βιντεοσκοπεί ο ίδιος ή συνεργάζεται με κάποιον φοιτητή?
Ρωτάω γιατί θεωρώ πολύ καλή ιδέα να εφαρμοστεί, αν όχι σε όλα, στα περισσότερα μαθήματα. Ειδικά στην περίοδο της εξεταστικής, το να ξαναπαρακολουθήσεις μια διάλεξη βοηθάει πολύ να ξεσκονίσεις τη μνήμη σου. Ή για τους απόντες, να την γεμίσεις.
Και αν όχι για όλες τις διαλέξεις του εξαμήνου, για τις σημαντικότερες. Θα μπορούσε να οργανωθεί σα πρωτοβουλία φοιτητών, δε νομίζω ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω από 1-2 κάμερες και συνεννόηση με τους διδάσκοντες.
Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά δεν νομίζω να συμφωνήσουν και πολλοί καθηγητές να γίνει αυτό... Κάποιοι αν δεν κάνω λάθος είχαν πρόβλημα και με ηχογράφηση!
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πληροφορική Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Feedback

Post by michalis » Fri Feb 03, 2012 8:43 pm

netharis wrote:
MpoMp wrote:Έχει γίνει καμία προσπάθεια ως τώρα να βιντεοσκοπούνται και να ανεβαίνουν κάπου διαλέξεις?
Ο κ. Ανδρουτσόπουλος βιντεοσκοπεί όλες τις διαλέξεις της Τεχνητής Νοημοσύνης -- βρίσκονται στο eclass.
Το μόνο αρνητικό είναι ότι είναι μέτρια η ποιότητα του ήχου γιατί είχε πει κι ο ίδιος ότι είχε γίνει σε εντελώς ερασιτεχνικές συνθήκες, με το μικρόφωνο πάνω στην κάμερα, αντί για ξεχωριστά κανάλια ήχου-εικόνας, σε ώρα πραγματικής διάλεξης με την αντίστοιχη ηχορρύπανση κλπ. Αλλά οκ, ακριβώς επειδή είναι διαλέξεις Ανδρουτσόπουλου, τα παραπάνω είναι δευτερεύοντα. :)
Ο κ. Ξυλωμένος έχει ασχοληθεί, μάλλον με δική του πρωτοβουλία, λίγο καλύτερα με το θέμα κι έχει ηχογραφήσει όλες τις διαλέξεις σε δικό του χώρο, με αρκετά καλή ποιότητα ήχου και τις διαφάνειες να τρέχουν συγχρονισμένα.
Είναι αρκετοί οι καθηγητές που δε συμφωνούν πάντως...είτε γιατί δεν έχουν χρόνο/όρεξη να το οργανώσουν, είτε γιατί πιστεύουν ότι όποιος θέλει να παρακολουθήσει πρέπει να έρχεται στις διαλέξεις....τι να λέμε, εδώ υπήρχαν μέχρι πρόσφατα καθηγητές που όχι μόνο δεν ανέβαζαν διαφάνειες, αλλά δεν τις έδιναν καν για ψηφιοποίηση και ανέβασμα σε φοιτητές που ήταν πρόθυμοι να ασχοληθούν οι ίδιοι. Και παίζει να υπάρχουν ακόμα.



Zifnab wrote:
PASCAL wrote:Iσως το πιο ενδιαφέρον poll. Δεν θα 'πρεπε να δίνει και η σχολή τέτοια στατιστικά;
thanks PASCAL,
Απ' όσο ξέρω η γραμματεία δεν κρατάει τέτοια στατιστικά - αλλά είμαι σίγουρος ότι είναι γνωστό πως 2 τουλάχιστον από τους 6 κύκλους επιλέγονται από ελάχιστα άτομα..

Βασικά οι κύκλοι, αν δηλώνονται, δηλώνονται στο πτυχίο, οπότε δε μπορούν με ασφάλεια να βγουν στατιστικά για έτη κλπ. Μόνο αν κάνει κανείς μια βόλτα στα υποχρεωτικά κύκλων μπορεί να καταλάβει τι παίζει. Εγώ που πήρα Βάσεις και Επιχειρησιακή έχω να πω ότι και τα δύο μαζεύουν ελάχιστο κόσμο και ειδικά για τις Βάσεις δε μπορώ να το καταλάβω...η Επιχειρησιακή οκ, είναι πιο εξεζητημένη αν και γενικά είναι κατά 95% εφαρμοσμένα μαθηματικά, δεν έχει και πολλή σχέση με λογιστική/οικονομία. Για την ακρίβεια μετά από κάποιο σημείο δεν έχει καμία σχέση. Έχω την αίσθηση ότι η συντριπτική πλειοψηφία παίρνει Ασφάλεια/Πληροφοριακά λόγω θεωρίας. Αρκεί να συγκρίνει κανείς τα 200 άτομα στις διαλέξεις Ασφάλειας με τα 20 στις διαλέξεις Τεχνητής και τα 15 στις διαλέξεις Μαγείρου...Για το poll δεν ξέρω, ίσως να έχει να κάνει και με το προφίλ χρηστών του Venus....εκτός κι αν κάποιος επιλέγει Βάσεις και δεν πατάει σε διάλεξη Τεχνητής που ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί να το κάνει κάποιος....
Last edited by michalis on Fri Feb 03, 2012 9:01 pm, edited 1 time in total.
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”