Πήρε Τμήμα του ΠΑΠΕΙ επάρκεια και μείναμε έξω!!!

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
User avatar
theo
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 187
Joined: Tue Sep 11, 2007 2:52 am
Gender:

Πήρε Τμήμα του ΠΑΠΕΙ επάρκεια και μείναμε έξω!!!

Post by theo » Sat Aug 08, 2009 12:57 am

Σας παραθέτω το link. Με μια πρόχειρη αναζήτηση θα βρείτε πολλά παρόμοια που το λένε.
http://users.sch.gr/alkisg/tosteki/inde ... pic=2110.0

Με δυο λόγια: Το τμήμα Διδακτικής τεχνολογάς του ΠΑΠΕΙ πήρε μέσα στο Καλοκαίρι την επάρκεια που παλεύουμε να πάρουμ εμείς με τα παιδαγωγικά μαθήμστα και μας αφήνει απ'έξω ακόμα και με καλό βαθμό σε ΑΣΕΠ.
Απορώ που δεν συζητείται ένα τόσο σοβαρό θέμα στο forum καθώς ξέρω ότι ακετοί φοιτητές μπήκαν ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΑΣΟΕΕ για να γίνουν καθηγητές και τίποτα λιγότερο!
Last edited by maria_ on Mon Aug 24, 2009 10:23 am, edited 1 time in total.
Reason: title edited
"Ζητείτε πρώτον την βασιλεία των ουρανών, και ταύτα πάντα προστεθήσεται υμίν..."
Elder
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 372
Joined: Mon Sep 11, 2006 3:57 am
Gender:
Location: Στον τελευταίο οικισμό των Βριλ . . .

Re: ΠΗΡΕ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΠΕΙ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΕΞΩ!!!

Post by Elder » Sat Aug 08, 2009 1:51 am

Δεν κατάλαβα.

ΠΟΙΟ ήταν το κριτήριο σύμφωνα με το οποίο ΜΟΝΟ εκείνο το τμήμα εντάχθηκε στις <<καθηγητικές σχολές>> ???

23 Ιουλίου 2009 γιατί ? για να περάσει στα ψιλά ?

Παυλόπουλος, Παπαθανασίου, Σπηλιοτόπουλος υπογράφουν . . . Well done . . .

Αν και απο Σεπτέμβρη ελπίζω και εύχομαι να πέσει άγριο κυνήγημα όπως πέρυσι με το θέμα περί υπογραφών έργων πληροφορικής. Και ελπίζω το κυνήγημα να έχει ευεργετικό αποτέλεσμα χωρίς απώλειες καταλήψεων. Αδιόρθωτοι είναι πάντως ...
Όσες κι αν χτίζουν φυλακές
κι αν ο κλοιός στενεύει,
ο νους μας είναι αληταριό
που όλο θα δραπετεύει..
User avatar
theo
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 187
Joined: Tue Sep 11, 2007 2:52 am
Gender:

Re: ΠΗΡΕ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΠΕΙ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΕΞΩ!!!

Post by theo » Sat Aug 08, 2009 1:56 am

Φίλε το κριτήριο ήταν ότι σπουδάζει εκεί συγκενής του υφυπουργού παιδείας (το είπα λίγο ωμά...) αλλά τεσπα.
"Ζητείτε πρώτον την βασιλεία των ουρανών, και ταύτα πάντα προστεθήσεται υμίν..."
User avatar
dexter
Venus Former Team Member
Posts: 2496
Joined: Wed Jan 09, 2008 11:50 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: springfield
Contact:

Re: ΠΗΡΕ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΠΕΙ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΕΞΩ!!!

Post by dexter » Sat Aug 08, 2009 2:17 am

theo wrote:Φίλε το κριτήριο ήταν ότι σπουδάζει εκεί συγκενής του υφυπουργού παιδείας (το είπα λίγο ωμά...) αλλά τεσπα.
ο συγγενής γράφεται με 2 γάμμα..
μπορεί να μπήκε το τμήμα αλλά εκεί κάνουν σε κάθε εξάμηνο ένα μάθημα παιδαγωγικής ή διδακτικής και είναι υποχρεωτικά..
http://foss.aueb.gr
always aim for for the sky for if you fail you can at least reach the clouds..
ALL BLACKS supporter..
http://www.bringthemback.org/
Elder
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 372
Joined: Mon Sep 11, 2006 3:57 am
Gender:
Location: Στον τελευταίο οικισμό των Βριλ . . .

Re: ΠΗΡΕ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΠΕΙ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΕΞΩ!!!

Post by Elder » Sat Aug 08, 2009 2:22 am

Θα έπρεπε να υπάρχει η επιλογή όσοι εξετάστηκαν επιτυχώς στα μαθήματα αυτά να παίρνουν και την επάρκεια. Μην τρελαθούμε τώρα, που τα περνάμε και μετά θα τα ξαναδίνουμε για την επάρκεια μόνο και μόνο επειδή δεν είναι υποχρεωτικά.

Καιρός να τα κάνουμε κι εμείς υποχρεωτικά λοιπόν αν είναι τόσο τυπικό το θέμα :-p . Δεν είναι δύσκολο. Άσε που όλοι όσοι ξέρω επιλέγουν σίγουρα αυτά τα δυο μαθήματα σαν πρώτα τους μαθήματα επιλογής.

Και δεν κάνουν σε κάθε εξάμηνο τα παραλές :-D http://www.ted.unipi.gr/lessons.php?lang=el...
Όσες κι αν χτίζουν φυλακές
κι αν ο κλοιός στενεύει,
ο νους μας είναι αληταριό
που όλο θα δραπετεύει..
User avatar
theo
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 187
Joined: Tue Sep 11, 2007 2:52 am
Gender:

Re: ΠΗΡΕ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΠΕΙ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΕΞΩ!!!

Post by theo » Sat Aug 08, 2009 2:56 am

dexter wrote:
theo wrote:Φίλε το κριτήριο ήταν ότι σπουδάζει εκεί συγκενής του υφυπουργού παιδείας (το είπα λίγο ωμά...) αλλά τεσπα.
ο συγγενής γράφεται με 2 γάμμα..
μπορεί να μπήκε το τμήμα αλλά εκεί κάνουν σε κάθε εξάμηνο ένα μάθημα παιδαγωγικής ή διδακτικής και είναι υποχρεωτικά..
Τώρα εσύ είσαι με εμάς ή με τους άλλους;;;

Και πού 'σαι; Ξέρω ορθογραφία, δε χρειάζονται υποδείξεις...
"Ζητείτε πρώτον την βασιλεία των ουρανών, και ταύτα πάντα προστεθήσεται υμίν..."
User avatar
dexter
Venus Former Team Member
Posts: 2496
Joined: Wed Jan 09, 2008 11:50 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: springfield
Contact:

Re: ΠΗΡΕ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΠΕΙ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΕΞΩ!!!

Post by dexter » Sat Aug 08, 2009 3:12 am

theo wrote:
dexter wrote:
theo wrote:Φίλε το κριτήριο ήταν ότι σπουδάζει εκεί συγκενής του υφυπουργού παιδείας (το είπα λίγο ωμά...) αλλά τεσπα.
ο συγγενής γράφεται με 2 γάμμα..
μπορεί να μπήκε το τμήμα αλλά εκεί κάνουν σε κάθε εξάμηνο ένα μάθημα παιδαγωγικής ή διδακτικής και είναι υποχρεωτικά..
Τώρα εσύ είσαι με εμάς ή με τους άλλους;;;

Και πού 'σαι; Ξέρω ορθογραφία, δε χρειάζονται υποδείξεις...
εννοείται οτι είμαι με εμάς..σιγά μην ήμουν υπέρ μιας σχολή που ο καλύτερος μπήκε με 15700 ενώ σε εμάς όυτε ο χειρότερος από τις μεταγραφες δεν έχει βγάλει τόσο λίγο..
μην πορώνεσαι με την ορθογραφία απλά το είδα και το είπα..
http://foss.aueb.gr
always aim for for the sky for if you fail you can at least reach the clouds..
ALL BLACKS supporter..
http://www.bringthemback.org/
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Re: ΠΗΡΕ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΠΕΙ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΕΞΩ!!!

Post by Erevodifwntas » Sat Aug 08, 2009 10:00 am

Elder wrote:Άσε που όλοι όσοι ξέρω επιλέγουν σίγουρα αυτά τα δυο μαθήματα σαν πρώτα τους μαθήματα επιλογής.
1ον άλλαξε παρέες ;-)
2ον το τμήμα αλλάζει όνομα (και ουσία) και δε λέγεται πια διδακτικής, οπότε δεν ξέρω τι νόημα έχει
3ον λογικό να πάρει επάρκεια μιας και γι'αυτό δημιουργήθηκε (γιατί νομίζεις ότι βάλανε το "διδακτικής" στο τίτλο)
4ον Ξέρω άτομα μου μπήκαν στη σχολή μας με βαθμό πολύ πάνω του 18.000 και δε θα τους άφηνα ούτε να μου κάνουν format (γιατί δεν ξέρουν ούτε καν τι είναι) και άτομα meπολύ χαμηλότερους βαθμούς που θα συνεργαζόμουν άνετα μαζί τους σε -σοβαρά- projects.
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
rigo
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1160
Joined: Wed Nov 02, 2005 10:54 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Amsterdam

Re: ΠΗΡΕ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΠΕΙ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΕΞΩ!!!

Post by rigo » Sat Aug 08, 2009 12:06 pm

Erevodifwntas++
Οτι δηλαδή το να γίνεις καθηγητής δευτεροβάθμιας είναι τέτοια τρομερή επιτυχία, που ο εν λόγω υφυπουργός μαζί με τον υπουργό και διάφορες μυστικές υπηρεσίες κατάφεραν να περάσουν το σχέδιο τους χωρίς να το πάρει χαμπάρι κανείς. Επίσης φρόντισαν να "αφήσουν έξω" άλλες σχολές σαν τη δικιά μας (που ας μην παραλείψουμε να πούμε: έχουν μεγαλύτερη βάση τελοσπάντων!!), προφανώς για να μην έχει η συγκεκριμένη φοιτήτρια ανταγωνισμό στην λαμπρή καριέρα που την περιμένει (ως καθηγήτρια γυμνασίου/λυκείου)!

PS: Και μεταξύ μας, σιγά τα μαθήματα (διδακτική-παιδαγωγική) που διδασκόμαστε! :smt006
"Αλλού κοιμάται το κορμί, και αλλού η ψυχή ξυπνάει"
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: ΠΗΡΕ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΠΕΙ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΕΞΩ!!!

Post by Zifnab » Sat Aug 08, 2009 12:42 pm

Μήπως προβλέπεται και αύξηση της βάσης τώρα που πήραν την επάρκεια στα παιδαγωγικά?
User avatar
Serendipity
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1977
Joined: Tue Sep 19, 2006 11:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Sweden
Contact:

Re: ΠΗΡΕ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΠΕΙ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΕΞΩ!!!

Post by Serendipity » Sat Aug 08, 2009 12:54 pm

να ρωτησω εγω κατι γιατι εχω μπερδευτει??εγω ξερω ατομα του συγγενικου μου περιβαλοντος που εχουν δωσει για ασεπ απο το τμημα μας για καθηγητες και τωρα διδασκουν σε σχολεια.δλδ αν αναγνωριστουμε και εμεις σαν καθηγητικη σχολη θα μπαινουμε με προβαδισμα βαθμολογικο?ή τι θα αλλαξει απο τα δεδομενα τωρα?απο την Εφημεριδα κυβερνησεως στο ΠΕ19 ειμαστε και εμεις στην λιστα...που μπορουμε να δωσουμε για καθηγητες.επιπλεον,το τμημα αυτο ειχα ακουσει (ορκο δεν παιρνω) οτι δεν ειχε αλλο επαγγελματικο δικαιωμα δλδ δεν αναγνωριζονταν καν ως πληροφορικοι...(μπορει να κανω και λαθος) καλο δεν ειναι που τους αναγνωριστηκε κατι?
-Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
--Albert Einstein--


ImageImage

My new blog Serendipity's thoughts!
User avatar
theo
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 187
Joined: Tue Sep 11, 2007 2:52 am
Gender:

Re: ΠΗΡΕ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΠΕΙ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΕΞΩ!!!

Post by theo » Sat Aug 08, 2009 2:06 pm

Το τμήμα Διδακτικής του ΠΑΠΕΙ είναι και αυτό στο Π19. Σκέψου ότι τώρα με τα εξτρα μορια της επάρκειας εμείς και άριστα να φρλαψουμε ΑΣΕΠ αυτοί και με βάση ΜΑΣ ΞΕΠΕΡΝΟΥΝ καθώς και όολες τις ανάλογες σχολές Πληροφορικής. Ακόμα και την Πληροφορική Πειραιά (Απορώ δεν τους ενδιαφέρει;;;).
Σκέψου πόσα άτομα θα βγαίνουν αποτη σχολή αυτή κάθε χρόνο καιπόσες είναι οι διαθέσιμες θέσεις καθηγητών που υπάρχει και κορεσμός στον τομέα...
Τους φτάνουμε μόνο με 2η ξένη γλώσσα και μεταπτυχιακό που δίνουν εξτρά μόρια, ενώ αυτοί έχουν μόνο το πτυχίο!!!
Και όλα αυτά δεν φαίρνουν πρόβλημα μόνο το Π19 αλλά και στο Π20 (ΤΕΙ)!

Πρέπει οποσδήποτε να αλλάξει κάτι, καθώς είναι πολύ άδικο να διαλέγουμε Πληροφορική ΑΣΟΕΕ σαν καύτερη από αυτήν του Πειραιά και ξαφνηκά να τρώμε τέτια ήτα... Αν το ξέραμε σίγουρα αρκετοί θα επιλέγαμε διδακτική που είναι πολύ πιο εύκολη και σε βάζει με τη μία Δημόσιο!
"Ζητείτε πρώτον την βασιλεία των ουρανών, και ταύτα πάντα προστεθήσεται υμίν..."
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Re: ΠΗΡΕ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΠΕΙ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΕΞΩ!!!

Post by Erevodifwntas » Sat Aug 08, 2009 2:18 pm

Δεν υπάρχει πια τμήμα διδακτικής
Την Τρίτη 16 Δεκεμβρίου 2008, στην 13η Συνεδρίαση της Ολομέλειας του Συμβουλίου Ανώτατης Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης (ΣΑΠΕ) αποφασίστηκε η μετονομασία του Τμήματος Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Πειραιώς σε Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων.
από το επίσημο site του τμήματος http://www.ted.unipi.gr/
Πρέπει οποσδήποτε να αλλάξει κάτι, καθώς είναι πολύ άδικο να διαλέγουμε Πληροφορική ΑΣΟΕΕ σαν καύτερη από αυτήν του Πειραιά και ξαφνηκά να τρώμε τέτια ήτα... Αν το ξέραμε σίγουρα αρκετοί θα επιλέγαμε διδακτική που είναι πολύ πιο εύκολη και σε βάζει με τη μία Δημόσιο!
Αν διάλεξες γι'αυτό τη σχολή μας τότε ναι έφαγες τεράστια ήττα και φταίνε αυτοί που έσπρωξαν σε εμάς.
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
statakos
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 482
Joined: Wed Sep 17, 2008 3:07 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: ΠΗΡΕ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΠΕΙ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΕΞΩ!!!

Post by statakos » Sat Aug 08, 2009 2:22 pm

Erevodifwntas wrote:
Πρέπει οποσδήποτε να αλλάξει κάτι, καθώς είναι πολύ άδικο να διαλέγουμε Πληροφορική ΑΣΟΕΕ σαν καύτερη από αυτήν του Πειραιά και ξαφνηκά να τρώμε τέτια ήτα... Αν το ξέραμε σίγουρα αρκετοί θα επιλέγαμε διδακτική που είναι πολύ πιο εύκολη και σε βάζει με τη μία Δημόσιο!
Αν διάλεξες γι'αυτό τη σχολή μας τότε ναι έφαγες τεράστια ήττα και φταίνε αυτοί που έσπρωξαν σε εμάς.
++
"Always program as if the person who will be maintaining your program is a violent psychopath that knows where you live."
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: ΠΗΡΕ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΠΕΙ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΕΞΩ!!!

Post by ultimate_aektzis » Sat Aug 08, 2009 2:42 pm

Τι λετε ρε παιδια?Θα σας ρωτησει καποιος αν θελει να μπει στη σχολη για να γινει καθηγητης σε σχολειο?
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Re: ΠΗΡΕ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΠΕΙ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΕΞΩ!!!

Post by netharis » Sat Aug 08, 2009 2:45 pm

Δεν πιστεύω οτι πρέπει να αναγνωριστούμε σαν διδακτική σχολή. Δεν το θέλω.
Μπορεί να άλλαξε όνομα η Διδακτική Ψηφιακών Συστημάτων, αλλα δεν πιστεύω να άλλαξε και οδηγό σπουδών.
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: ΠΗΡΕ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΠΕΙ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΕΞΩ!!!

Post by stoupeace » Sat Aug 08, 2009 3:10 pm

Μα καλά με δύο (2) TWO μαθήματα περιμένετε αναγνώριση για να πάτε καθηγητές?
Περισσότερο λογιστές και οικονομολογοι μπορούμε να γίνουμε παρα καθηγητές, ειναι και υποχρεωτικά μαθήματα...

Κατηγορείτε το άθλιο εκπαιδευτικό που διορίζει άτομα που δεν αξίζουν, αλλά δεν σας χάλαγε μια θέση στο δημόσιο ;)
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
proskopos
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2808
Joined: Tue Dec 18, 2007 4:01 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Στα φεγγάρια του Πλάνταρ...
Contact:

Re: ΠΗΡΕ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΠΕΙ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΕΞΩ!!!

Post by proskopos » Sat Aug 08, 2009 3:32 pm

Stoupeace wrote:Μα καλά με δύο (2) TWO μαθήματα περιμένετε αναγνώριση για να πάτε καθηγητές?
Περισσότερο λογιστές και οικονομολογοι μπορούμε να γίνουμε παρα καθηγητές, ειναι και υποχρεωτικά μαθήματα...

Κατηγορείτε το άθλιο εκπαιδευτικό που διορίζει άτομα που δεν αξίζουν, αλλά δεν σας χάλαγε μια θέση στο δημόσιο ;)
++ Άσχετα απο αυτό όμως και πάλι μπορουμε να γίνουμε απλα χρειαζόμαστε επιπλέον χαρτιά...
Extreme Makeover... Mind edition...
3,6 μαθήματα/εξεταστική....
Image
Elder
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 372
Joined: Mon Sep 11, 2006 3:57 am
Gender:
Location: Στον τελευταίο οικισμό των Βριλ . . .

Re: ΠΗΡΕ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΠΕΙ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΕΞΩ!!!

Post by Elder » Sat Aug 08, 2009 3:37 pm

Παιδιά ανεξάρτητα αν θέλουμε ή όχι να γίνουμε καθηγητές (εγω προσωπικά δεν θέλω), είναι θέμα ισομορφισμού. Δεν είναι δυνατόν χωρίς λόγο να γίνεται η συγκεκριμένη διάκριση. Δεν έχει καν ουσία να κρίνουμε αυτούς που θα δώσουν ασεπ.

Η ουσία είναι στα ανισα διακαιώματα άνευ αιτίας και στην τελική με το προβάδισμα των μορίων τα σχολεία θα έχουν περισσότερους καθηγητές απο εκείνο το τμήμα πράγμα που χαλάει την ομοιομορφία. Στο μυαλό μου όπως το έχω εγω πρέπει με ίσους όρους να παλεύουν όσοι αξίζουν και να διακριθούν για την κάθε θέση είτε είναι ασεπ είτε είναι οτιδήποτε.

Το επίπεδο τον μαθημάτων επίσης συζητιέται αλλά δεν υπάρχει κάποιο αντικειμενικό κριτήριο που θα δείξει μετρήσιμο αποτέλεσμα για το τι διδακτική διδασκόμαστε. Το θέμα είναι οτι είμαι σίγουρος έτσι όπως έγινε κάτω απο το τραπέζι οτι και υποχρεωτικά να τα κάνουμε πάλι επάρκεια δεν παίρνουμε. Αυτοί ήταν να την παρουν γιαυτό είχαν και το όνομα.

Ασχέτως με το άν πάμε ή δεν πάμε ασεπ δεν μπορούμε να χαρίζουμε δικαιώματα γιατί είναι ικανοί να μας τα φάνε όλα (βλέπε περυσινή χρονιά). Αυτή είναι η άποψή μου.
Όσες κι αν χτίζουν φυλακές
κι αν ο κλοιός στενεύει,
ο νους μας είναι αληταριό
που όλο θα δραπετεύει..
User avatar
theo
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 187
Joined: Tue Sep 11, 2007 2:52 am
Gender:

Re: ΠΗΡΕ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΠΕΙ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΕΞΩ!!!

Post by theo » Sat Aug 08, 2009 4:36 pm

Ως για μένα το θέμα είναι ότι έγινε χωρίς καμία ειδοποίηση, και μετά από τις καταθέσεις μηχανογραφικών. Για σκεφτήτε τους φοιτητές που θα έρθουν στη σχολή μας με σκοπό το καθηγητηλίκι... Ακόμα κι αν δεν εκφράζει εσάς, ήταν πολύ βρώμικη κίνηση για πολλούς φοιτητές και απόφοιτηους της Πληροφορικής...
"Ζητείτε πρώτον την βασιλεία των ουρανών, και ταύτα πάντα προστεθήσεται υμίν..."
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: ΠΗΡΕ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΠΕΙ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΕΞΩ!!!

Post by Master_ex » Sat Aug 08, 2009 4:50 pm

Αυτό που έγινε δεν είναι άδικο για αυτούς που θα μπούν στο μέλλον στα πανεπιστήμια γιατί θα ξέρουν και θα επιλεξουν ανάλογα. Το θέμα είναι πως αν αυτό ισχύει και για τους υπόλοιπους αποφοίτους αυτού του πανεπιστημίου θα αδικηθούν άτομα που ήθελαν να γίνουν καθηγητές πληροφορικής και δεν ήξεραν ποια σχολή θα τους έφαιρνε πιο κοντά στο στόχο τους.

Κατά τη γνώμη μου η λύση δεν είναι να αποκτήσουμε και εμείς αυτό το δικαίωμα αλλά να υπάρξει πρόβλεψη για ίση μεταχείριση των μέχρι τώρα αποφοίτων σχολών πληροφορικής.
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
User avatar
Manousos
byte level
byte level
Posts: 119
Joined: Thu May 20, 2004 12:01 pm
Location: Athina
Contact:

Re: ΠΗΡΕ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΠΕΙ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΕΞΩ!!!

Post by Manousos » Sat Aug 08, 2009 5:45 pm

Erevodifwntas wrote:Δεν υπάρχει πια τμήμα διδακτικής
Την Τρίτη 16 Δεκεμβρίου 2008, στην 13η Συνεδρίαση της Ολομέλειας του Συμβουλίου Ανώτατης Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης (ΣΑΠΕ) αποφασίστηκε η μετονομασία του Τμήματος Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Πειραιώς σε Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων.
από το επίσημο site του τμήματος http://www.ted.unipi.gr/
Πρέπει οποσδήποτε να αλλάξει κάτι, καθώς είναι πολύ άδικο να διαλέγουμε Πληροφορική ΑΣΟΕΕ σαν καύτερη από αυτήν του Πειραιά και ξαφνηκά να τρώμε τέτια ήτα... Αν το ξέραμε σίγουρα αρκετοί θα επιλέγαμε διδακτική που είναι πολύ πιο εύκολη και σε βάζει με τη μία Δημόσιο!
Αν διάλεξες γι'αυτό τη σχολή μας τότε ναι έφαγες τεράστια ήττα και φταίνε αυτοί που έσπρωξαν σε εμάς.
Ποιο τμήμα έπρεπε να δηλώσει για να γίνει καθηγητής Πληροφορικής σε σχολείο? Από ότι κατάλαβα το μόνο τμήμα που έχει την επάρκεια αυτή τη στιγμή είναι αυτό που συζητάμε, ή κάνω λάθος?
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”