Νόμος-πλαίσιο για ανώτατο όριο φοίτησης

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Νόμος-πλαίσιο για ανώτατο όριο φοίτησης

Post by Zifnab » Fri Aug 26, 2011 5:09 pm

Εγώ άκουσα χωρίς να είμαι σίγουρος ότι όλοι οι παλιοί δηλαδή αυτοί που είναι πάνω από 6(?) χρόνια στη σχολή έχουν 2 χρόνια για να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους.
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Νόμος-πλαίσιο για ανώτατο όριο φοίτησης

Post by PASCAL » Fri Aug 26, 2011 7:36 pm

Εδώ: http://www.hellenicparliament.gr/UserFi ... paidia.pdf
Στην σελίδα 117(*177) άρθρο 80, παρ. 9α,β,γ μπορείτε να διαβάσετε τι λέει νέος νόμος για τις διαγραφές. Απ' ότι κατάλαβα όλα ξεκινάνε από την λήξη ακαδημαϊκού έτους 2011-2012, δηλαδή τον Οκτώβρη του 2012.
Επίσης:
-Φοιτητές που τον Οκτώβρη του 2012 κλείνουν το 9ο έτος ή μεγαλύτερο, έχουν άλλα δύο χρόνια για να τελειώσουν, δηλαδη ως τη λήξη του ακαδημαϊκού έτους 2013-2014, δηλαδή τον Οκτώβρη του 2014.
-Φοιτητές που τον Οκτώβρη του 2012 κλείνουν το 6ο έτος ή μεγαλύτερο, έχουν άλλα τρία χρόνια για να τελειώσουν, δηλαδη ως τη λήξη του ακαδημαϊκού έτους 2014-2015, δηλαδή τον Οκτώβρη του 2015.
-Φοιτητές που τον Οκτώβρη του 2012 κλείνουν το 5ο έτος ή μικρότερο, έχουν άλλα τέσσερα χρόνια για να τελειώσουν, δηλαδη ως τη λήξη του ακαδημαϊκού έτους 2016-2017, δηλαδή τον Οκτώβρη του 2017.

Αυτά κατάλαβα εγώ. Διαβάστε και οι υπόλοιποι να μαζέψουμε ερμηνείες.
ΠΡΟΣΟΧΗ στη νομική γλώσσα :twisted: :smt013 :smt011
hellraiser_90 wrote:Άρα δεν ισχύει αυτό που έλεγε PASCAL? που σημαίνει 6 χρόνια ανώτατο όριο για όλους?
είναι 8 έτη και 10 για τους παλιούς. Επίσης στα 6 νομίζω σκάει ειδοποιήση αν θες να συνεχίσεις ή να σε διαγράψουν.
Γράψε άκυρο. Αυτό ήταν Γιαννάκου. Πάει αυτό...
Last edited by PASCAL on Fri Aug 26, 2011 8:01 pm, edited 1 time in total.
User avatar
nookie
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 863
Joined: Wed Dec 20, 2006 8:29 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Take a look around..
Contact:

Re: Νόμος-πλαίσιο για ανώτατο όριο φοίτησης

Post by nookie » Fri Aug 26, 2011 9:01 pm

PASCAL wrote:Εδώ: http://www.hellenicparliament.gr/UserFi ... paidia.pdf
Στην σελίδα 117(*177) άρθρο 80, παρ. 9α,β,γ μπορείτε να διαβάσετε τι λέει νέος νόμος για τις διαγραφές. Απ' ότι κατάλαβα όλα ξεκινάνε από την λήξη ακαδημαϊκού έτους 2011-2012, δηλαδή τον Οκτώβρη του 2012.
Επίσης:
-Φοιτητές που τον Οκτώβρη του 2012 κλείνουν το 9ο έτος ή μεγαλύτερο, έχουν άλλα δύο χρόνια για να τελειώσουν, δηλαδη ως τη λήξη του ακαδημαϊκού έτους 2013-2014, δηλαδή τον Οκτώβρη του 2014.
-Φοιτητές που τον Οκτώβρη του 2012 κλείνουν το 6ο έτος ή μεγαλύτερο, έχουν άλλα τρία χρόνια για να τελειώσουν, δηλαδη ως τη λήξη του ακαδημαϊκού έτους 2014-2015, δηλαδή τον Οκτώβρη του 2015.
-Φοιτητές που τον Οκτώβρη του 2012 κλείνουν το 5ο έτος ή μικρότερο, έχουν άλλα τέσσερα χρόνια για να τελειώσουν, δηλαδη ως τη λήξη του ακαδημαϊκού έτους 2016-2017, δηλαδή τον Οκτώβρη του 2017.

Αυτά κατάλαβα εγώ. Διαβάστε και οι υπόλοιποι να μαζέψουμε ερμηνείες.
ΠΡΟΣΟΧΗ στη νομική γλώσσα :twisted: :smt013 :smt011
hellraiser_90 wrote:Άρα δεν ισχύει αυτό που έλεγε PASCAL? που σημαίνει 6 χρόνια ανώτατο όριο για όλους?
είναι 8 έτη και 10 για τους παλιούς. Επίσης στα 6 νομίζω σκάει ειδοποιήση αν θες να συνεχίσεις ή να σε διαγράψουν.
Γράψε άκυρο. Αυτό ήταν Γιαννάκου. Πάει αυτό...

++ on that..κι εγω αυτο καταλαβα..

Βεβαια..σε ολα τα κομματια γινεται η απαραιτητη υποσημειωση ''εκτος και αν ο Οργανισμος του ιδρυματος αποφασισει διαφορετικα''...χωρις να εχω μελετησει ενδελεχως τι ειναι και πως λαμβανει τις αποφασεις του ο ''Οργανισμος'' δειχνει σχετικα fair το χρονοδιαγραμμα..ειδικα για αυτους της μεσαιας κατηγοριας που και δεν εχουν αφησει τον εαυτο τους να χαλαρωσει..και ειναι λιγο επιβαρυμενοι σε χρονια...Προσωπικα πιστευω(και ισως πρεπει) πως θα γινει ενα σχετικο game και στις αποφασεις του Οργανισμου προκειμενου να γινει ενα λογικευμενο customisation στις αναγκες του καθε ΑΕΙ...
Image
Internal Imperfectness makes it sooo trickier than it should be..
http://www.youtube.com/watch?v=VPWi-OrMzV4
http://www.youtube.com/watch?v=ZOgBtI8Q ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=vxtf8ypY ... re=related
Ακομα και στο μεταπτυχιακο...Siranai..
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Νόμος-πλαίσιο για ανώτατο όριο φοίτησης

Post by PASCAL » Fri Aug 26, 2011 10:11 pm

Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Κάπου στην αρχή του νομοσχεδίου αναφέρει πρέπει να ιδρυθεί ένας Οργανισμός μέσα σε κάθε ΑΕΙ για τη διαχείρισή του. Κάθε ΑΕΙ επομένως από αμιγώς δημόσιο ίδρυμα να μετατραπεί σε κάτι σαν ΔΕΚΟ, ημιδημόσιο, ημιδιωτικό, ένα υβρίδιο. Εδώ συμπυκώνεται και η πλήρης αντισυνταγματικότητα του νόμου όπου σύμφωνα με το άρθρο 16 η ανώτατη παιδεία παρέχεται αποκλειστικά από το κράτος, δηλαδή έχει αποκλειστικά δημόσιο χαρακτήρα. Βέβαια αυτό το σημείο του νόμου είναι για να κοπεί η κρατική επιχορήγηση στο μισό(όπως και έγινε) και να μπουν αναγκαστικά δίδακτρα και ιδιωτικές εταιρείες στην χρηματοδότηση. Αυτό δεν είναι πρωτότυπη τακτική. Το ίδιο εφαρμόστηκε για παράδειγμα στα Αγγλικά πανεπιστήμια όταν ιδιωτικοποιήθηκαν. Το κράτος δεν απέσυρε την χρηματοδότηση τους αλλά υπήρξε τόσο χαμηλή που για να επιβιώσουν αναγκάστηκαν να στράφουν σε δίδακτρα και ιδιωτικές εταιρείες.
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”