"Γιατί με διέγραψαν από το ΚΚΕ"

Αναδημοσιεύσεις άρθρων και κειμένων που βρήκατε κάπου αλλού και θέλετε να μοιραστείτε μαζί μας .
User avatar
zaveti
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 797
Joined: Wed Oct 07, 2009 8:12 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: "Γιατί με διέγραψαν από το ΚΚΕ"

Post by zaveti » Tue May 28, 2013 8:21 pm

Αφου παρακολουθησα για λιγες μερες το συγκεκριμενο γεγονος της τοποθετησης του συγκεκριμενου πρωην μελους του ΚΚΕ αλλα και την τοποθετηση του ιδιου του ΚΚΕ, που επιλεκτικα καποιοι απεκρυψαν/δεν διαβασαν/αδιαφορησαν καταληγουμε στα εξης:
Αποφασιστε με ποια κριτικη ειστε για το ΚΚΕ, μια τα μελη του ΚΚΕ τα ξεπουλανε ολα και γινονται διευθυντες, μια τι φασιστες ειναι που δεν δεχονται τα μελη τους να γινουν διευθυντες. Αποφασιστε αρχικα τι απο τα 2 ειναι το ΚΚΕ. Ξαφνικα τους πηρε ο πονος ολους(μαζι με τους γνωστους αριστεροχαρουμενους του forum)...
Στο δια ταυτα δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι φασιστικο ενα κομμα να εχει συγκεκριμενες αρχες και δομες, ωστε να μην ειναι ξεφραγκο αμπελι και δεν γινεται ενα μελος του να κατεχει μια θεση που παει ανοιχτα κοντρα στην ιδια την πολιτικη του κομματος. Στην προκειμενη δεν ειναι τωρινη η θεση του ΚΚΕ για τους διευθυντες. Το κράτος ζητάει σήμερα από τον διευθυντή να δίνει στοιχεία για το πόσα παιδιά πρέπει να χωράνε σε κάθε τάξη μέχρι ασφυξίας, θα ζητήσει αύριο να «αξιολογήσει» τους συναδέλφους του, να γίνει manager για την είσοδο των ιδιωτών, να καλεί τον εισαγγελέα για τυχόν μαθητικές κινητοποιήσεις και η «προκοπή και το μεροκάματό» του να μετριέται με την υποταγή του. Οι κομμουνιστές το ομολογούν. Είναι κάθετα ενάντια ο εκπαιδευτικός να γίνει γρανάζι του κράτους και της βαθιάς αντιδραστικής πολιτικής στο σχολείο και θα παλέψουν γι' αυτό.
Οποιος θελει να γινει μεγαλοστελεχος του αστικου κρατους, χαφιες ή να καταγγελλει μαθητες για κινητοποιησεις, ανοιχτος ο δρομος...
Εξαλλου υπαρχουν πολλα κομματα που θα τους καλοδεχτουν, παλια ΠΑΣΟΚ, τωρα ΣΥΡΙΖΑ κ ΑΝΤΑΡΣΥΑ. Δεν συζητω για ΝΔ, εκει το εχουν παρει εργολαβια.
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: "Γιατί με διέγραψαν από το ΚΚΕ"

Post by ja_the_invincible » Wed May 29, 2013 4:15 am

^ Οι σκοτεινές αρμοδιότητες των διευθυντών.Απόγονοι των δοσίλογων ένα πράγμα.Πάλι καλά που υπάρχει και ένα σοβαρό κομματόσκυλο να πει τα πράγματα σωστά γιατί οι αριστεροχαρούμενοι εδώ μέσα έχουμε μπλεχτεί μου φαίνεται.Να , εγώ για παράδειγμα αδυνατώ να καταλάβω την εξής αντίφαση : πώς διαγράφεται άμεσα ένα μέλος όταν παρακούει την γραμμή του ΚΚΕ αλλά παράλληλα είναι μέλος και παίζει και στο τελευταίο φεστιβάλ της κνε αυτός ο τύπος :
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[img]http://3.bp.blogspot.com/-GlFmEnwqfKM/UEkd9OLiraI/AAAAAAAABoE/OCmzjmE5XMU/s640/vourliotis.jpg[/img]

Δηλαδή μπορείς να αναπαράγεις την κουλτούρα του swag , του κώλου , των σεξιστικών και καπιταλιστικών προτύπων κλπ ΑΛΛΑ όλα κι όλα μην τολμήσεις να γίνεις γρανάζι του εκπαιδευτικού συστήματος.Αυτό είναι που λέμε σοβαρότητα κόμματος.
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
zaveti
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 797
Joined: Wed Oct 07, 2009 8:12 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: "Γιατί με διέγραψαν από το ΚΚΕ"

Post by zaveti » Wed May 29, 2013 11:39 am

Δηλαδη για πες μου τι ειναι ο διευθυντης πρωτοβαθμιας ή δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης οταν αποφασιζει οτι στα σχολεια τα τμηματα να αποτελουνται απο 35 ατομα, τι ειναι οταν γινεται καταληψη ή κινητοποιηση απο μαθητες και καλει την αστυνομια? Απαντησε μας λιγο τι ειναι για σενα, αγωνιστης?
Επισης δεν απαντησες ακομα με ποια απο τις 2 κριτικες εισαι αν τελικα τα μελη του ΚΚΕ γινονται διυεθυντες και αρα ειναι ξεπουλημενοι ή δεν γινονται και ντροπη τους επειδη δεν τους αφηνει το "φασιστικο" ΚΚΕ, που εχει το θρασος να εχει αρχες για το ποιος ειναι μελος του.
Τα περι Νιβο κλπ αστο δεν σε παιρνει να πεις για το διαχρονικο θεσμο του Φεστιβαλ της ΚΝΕ, τι ρολο εχει διαδραματισει στη νεολαια, στον πολιτισμο, στον αθλητισμο και σε αλλα πραγματα. Ασ'το να το ανοιξουμε αμα θες σε αλλο ποστ οταν ερθει η ωρα.
ΥΓ. τα περι κομματοσκυλου, να ξερεις οτι και εγω χαιρομαι να γνωριζω οτι υπαρχουν και σοβαροι αντικομμουνιστες σαν εσενα. Τιμη μου,αληθεια. Μην διαβαζεις πολυ Παγκαλο, θα σε πειραξει που και που (αν και τωρα περασες στο νεο ρευμα φανταζομαι...).
Αληθεια οταν ήσουν 1ο ετος ποιον συμπαθουσες στην αρχη? Ειμαι σιγουρος οτι ηταν ο Κοττης.
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: "Γιατί με διέγραψαν από το ΚΚΕ"

Post by MpoMp » Wed May 29, 2013 11:57 am

zaveti wrote:Δηλαδη για πες μου τι ειναι ο διευθυντης πρωτοβαθμιας ή δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης οταν αποφασιζει οτι στα σχολεια τα τμηματα να αποτελουνται απο 35 ατομα, τι ειναι οταν γινεται καταληψη ή κινητοποιηση απο μαθητες και καλει την αστυνομια? Απαντησε μας λιγο τι ειναι για σενα, αγωνιστης?
Ο διευθυντής πώς ακριβώς το αποφασίζει αυτό ο ίδιος αν δεν υπάρχουν αίθουσες για να χωρέσουν οι μαθητές? Η κατάληψη είναι παράνομη όσο κι αν δεν αρέσει σε κάποιους και οι καταλήψεις σε σχολεία έχουμε δει τι χαρακτήρα έχουν συνήθως και από ποιους υποκινούνται μερικές φορές.
zaveti wrote: Τα περι Νιβο κλπ αστο δεν σε παιρνει να πεις για το διαχρονικο θεσμο του Φεστιβαλ της ΚΝΕ, τι ρολο εχει διαδραματισει στη νεολαια, στον πολιτισμο, στον αθλητισμο και σε αλλα πραγματα. Ασ'το να το ανοιξουμε αμα θες σε αλλο ποστ οταν ερθει η ωρα.
ΥΓ. τα περι κομματοσκυλου, να ξερεις οτι και εγω χαιρομαι να γνωριζω οτι υπαρχουν και σοβαροι αντικομμουνιστες σαν εσενα. Τιμη μου,αληθεια. Μην διαβαζεις πολυ Παγκαλο, θα σε πειραξει που και που (αν και τωρα περασες στο νεο ρευμα φανταζομαι...).
Αληθεια οταν ήσουν 1ο ετος ποιον συμπαθουσες στην αρχη? Ειμαι σιγουρος οτι ηταν ο Κοττης.
:lol: :lol: :lol:
Μη νευριάσεις με την απάντηση που θα πάρεις.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: "Γιατί με διέγραψαν από το ΚΚΕ"

Post by nachos » Wed May 29, 2013 12:26 pm

http://kottis.gr/

Ja, δεν ήξερα ότι είχες τέτοιο πάθος με την χαρτοκοπτική... :smt005

Σύντροφε καλώς όρισες, σε είχαμε χάσει για αρκετό καιρό και προς στιγμήν ανησυχήσαμε ότι αποφοίτησες και χάσαμε τον κολαούζο του pascal.

Θα απαντήσω συνοπτικά στα points σου:

1) Ο διευθυντής, εκτός από εκπαιδευτικός είναι ένα διοικητικό στέλεγχος στα πλαίσια της σχολικής ιεραρχίας. Μέχρι εδώ φαντάζομαι το ΚΚΕ δεν έχει κάποιο πρόβλημα. (εκτός αν το γυρίζετε σιγά σε σιγά σε αναρχία/αυτοδιαχείριση που είναι και πιο πολύ στη μόδα - μάλλον ΟΧΙ όμως). Προφανώς λοιπόν, η διοικητική αρμοδιότητα συνεπάγεται ευθύνες και υποχρέωση λήψης αποφάσεων. Δυστυχώς αυτά είναι αναπόφευκτα, καθώς ο διευθυντής δεν μπορεί να παίξει το χαρτί: "είμαι αντιπολίτευση και δε χρειάζεται να προσπαθήσω να εφαρμόσω τους ισχυρισμούς μου", ή το κλασσικό αγαπημένο: "ο κομμουνισμός δεν μπορεί να εφαρμοστεί όσο υπάρχει καπιταλισμός". Ορθά λοιπόν το ΚΚΕ απορρίπτει το διευθυντικό θεσμό, καθώς η πρακτική αναγκαιότητα που επιτάσσει τη συστημική εφικτότητα των αποφάσεών του, αντιτίθεται στη φύση του Κόμματος.

2) Η απαίτησή σου να λάβουμε θέση για το πως κρίνουμε το ΚΚΕ είναι ελαφρώς (χονδροειδώς δηλαδή) σαχλή. Αφενός μεν, μπορούμε να κρίνουμε το Κόμμα όπως μας αρέσει (και επίσης να το γράφουμε και με πεζό 'κ'), αφετέρου δε, από τη στιγμή που ανήκεις σε ένα λαϊκό κίνημα πρέπει να έχεις υπόψην ότι ΕΣΥ πρέπει να πείσεις εμάς για αυτό, και όχι να πείσουμε εμείς εσένα (ή την συλλογικότητά σου) ότι είμαστε άξιοι να εκφέρουμε άποψη για το κίνημα. Αυτό φυσικά αν θες να μπεις στη βουλή και την επόμενη 4-ετία. Μπορείτε καλλιστα να μείνετε στην απέξω και να το παίζετε hard to get. :-D

3α) Για τα περί Νίβο, απλά κάντο γαργάρα γιατί ήταν απίστευτο ξεβράκωμα. Πιο τρανταχτή περίπτωση του "ψάχνουμε έναν celebrity να παίξει το ρόλο της βιτρίνας για το Κόμμα" δεν θα μπορούσε να κάτσει, κι αυτό γιατί ο τύπος, με τα δικά σας standards, αποτελεί την πανμέγιστη "πόρνη" του καπιταλισμού. Εκτός αν σας "καθόταν" ο Snoop Dog και τινάζατε την μπάνκα στον αέρα.

3β) Περί προσφοράς του φεστιβάλ στους τομείς που αναφέρεις, δεν αντιλαμβάνομαι πως ακριβώς αυτή είναι προσδιορίσιμη στα πλαίσια του εξωκομουνιστικού κόσμου (ήτοι >= 95% του εκλογικού σώματος). Προσωπικά π.χ., μπορώ να πω ότι έχω απολαύσει αρκετές φορές τον συνδυασμό χοιρινό καλάμι - παγωμένη μπύρα σε ΚΝΕ-fests, αλλά δε νομίζω ότι επέδρασε ιδιαίτερα στην κουλτούρα μου, ή τις αθλητικές μου επιδόσεις.

4) Για τα του κομματόσκυλου, δεν νομίζω ότι είναι αντικομμουνιστικό το θέμα. Ο συγκεκριμένος flamer παίζει τέτοια μπάλα με όλους τους κομματικούς αντιπροσώπους.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: "Γιατί με διέγραψαν από το ΚΚΕ"

Post by ja_the_invincible » Wed May 29, 2013 1:05 pm

zaveti wrote:Δηλαδη για πες μου τι ειναι ο διευθυντης πρωτοβαθμιας ή δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης οταν αποφασιζει οτι στα σχολεια τα τμηματα να αποτελουνται απο 35 ατομα, τι ειναι οταν γινεται καταληψη ή κινητοποιηση απο μαθητες και καλει την αστυνομια? Απαντησε μας λιγο τι ειναι για σενα, αγωνιστης?
Αγόρι μου αν ένα σχολείο φτιάχτηκε για 300 μαθητές και τώρα έχει 500 , ή θα διώξει τους 200 ή θα τους στριμώξει.Δηλαδή τι ακριβώς περιμένεις από τον διευθυντή?Το ότι ένας διευθυντής μπορεί να κάλεσε την αστυνομία δεν σημαίνει ότι είναι εντεταλμένος να το κάνει , δεν είναι μέρος της δουλειάς του.Όπως η δουλειά ενός καθηγητή είναι να διδάσκει και όχι να κάνει την χειρότερη κομματική προπαγάνδα με ριζοσπάστες και 20ρια στους κνήτες και bonus υποκίνηση καταλήψεων για το κόμμα.Αλλά για το κόμμα σου για να μην είναι κάτι ξεπουλημένο πρέπει να υπόκειται στους μηχανισμούς της προπαγδας του.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Lv6pvKv-gUQ[/youtube]
Επισης δεν απαντησες ακομα με ποια απο τις 2 κριτικες εισαι αν τελικα τα μελη του ΚΚΕ γινονται διυεθυντες και αρα ειναι ξεπουλημενοι ή δεν γινονται και ντροπη τους επειδη δεν τους αφηνει το "φασιστικο" ΚΚΕ, που εχει το θρασος να εχει αρχες για το ποιος ειναι μελος του.
Όχι μαγκιά του ΚΚΕ να έχει δογματικό χαρακτήρα , μπράβο σου που οι απόψεις σου εναρμονίζονται τέλεια με την γραμμή που έχουν ορίσει άλλοι , αλλά για μένα το ιδεολογικό νταβατζιλίκι απευθύνεται σε ηλίθιους.Και επίσης δεν μου απαντάς εφόσον θεωρείς ξεπουλημένο τον καθηγητή που θέλει να γίνει διευθυντής :smt005 , γιατί δεν έχεις πρόβλημα με τον Νίβο και την πρώην δεξιά δημοσιογράφο Κανέλλη.Αυτοί δεν είναι ξεπουλημένοι?Ή μήπως οι αρχές του κόμματος είναι κάπως εύθραυστες?
Τα περι Νιβο κλπ αστο δεν σε παιρνει να πεις για το διαχρονικο θεσμο του Φεστιβαλ της ΚΝΕ, τι ρολο εχει διαδραματισει στη νεολαια, στον πολιτισμο, στον αθλητισμο και σε αλλα πραγματα. Ασ'το να το ανοιξουμε αμα θες σε αλλο ποστ οταν ερθει η ωρα.
Εγώ δεν μίλησα για το φεστιβάλ της κνε , μίλησα για τον Νίβο.Δεν βλέπω να μου απαντάς.Αλήθεια η γραμμή του κόμματος για τις συντρόφισσες είναι γυναίκες τριγύρω πολλές πάρα πολλές?
ΥΓ. τα περι κομματοσκυλου, να ξερεις οτι και εγω χαιρομαι να γνωριζω οτι υπαρχουν και σοβαροι αντικομμουνιστες σαν εσενα. Τιμη μου,αληθεια. Μην διαβαζεις πολυ Παγκαλο, θα σε πειραξει που και που (αν και τωρα περασες στο νεο ρευμα φανταζομαι...).
Αληθεια οταν ήσουν 1ο ετος ποιον συμπαθουσες στην αρχη? Ειμαι σιγουρος οτι ηταν ο Κοττης.
Καιρό είχα να γελάσω τόσο , αυτό με τον Πάγκαλο θα το πω και στους φίλους μου.Δεν με θεωρώ σοβαρό αντικομμουνιστή , άλλο αν έχετε την τάση να αναπαράγετε φοβικά σύνδρομα.Η άποψή μου είναι πιο απλή και συνοψίζεται στο 2ο quote.Αυτός ο Κόττης δεν ξέρω ποιός είναι , γκουγκλάροντας δεν βρήκα κάτι.Υποθέτω ότι είναι κάποιος δαπίτης/πασπίτης?Κοίτα η αλήθεια είναι στο 1ο έτος , όπως βασικά και στα υπόλοιπα έτη , απέφυγα να ανακατευτώ με τον βόθρο.Παρ'όλα αυτά ποτέ δεν μπόρεσα να ξεφορτωθώ κάτι σπαστικούς κνήτες που άμα σε δουν αριστεροχαρούμενο σου γίνονται βδέλες.Να φανταστείς ότι φέτος κάποιος κατάφερε να με περάσει για πρωτοετή και ήρθε να μου κάνει ψηστήρι :lol: .Παίζει να ήσουν και εσύ για ψάξου.
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
zaveti
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 797
Joined: Wed Oct 07, 2009 8:12 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: "Γιατί με διέγραψαν από το ΚΚΕ"

Post by zaveti » Wed May 29, 2013 6:19 pm

Καλο ειναι αν δεν γνωριζει καποιος το τι ρολο αναλαμβανουν διευθυντες πρωτοβαθμιας κλπ εκπαιδευσης ανα περιφερια/δημο, ή να το ψαξουν το θεμα ή τελοσπαντων δεν ειναι αναγκη ντε και καλα να απαντησεις (αυτο ισχυει και για μενα-δεν το λεω για να το παιξω εξυπνος).
Καταρχας για να γινεις διευθυντης ή να παραμεινεις πρεπει να πληρεις τα κριτηρια, αλλιως δρομο. Και ναι ενα απο τα βασικα ειναι να μπορεις να χαφιεδευεις μαθητες που θα κανουν καταληψεις/κινητοποιησεις και να μπορεις να επιβαλεις το γνωστο "Νομος και Ταξη" του αστικου κρατους. Δευτερον στη τωρινη φαση αυτοι οι διευθυντες θα παρουν το ρολο manager στα σχολεια ολοκληρων πολεων, για το πως θα μπουν οι επιχειρησεις, θα αποφασισουν ποιοι δασκαλοι και καθηγητες θα απολυθουν. Και στο κατω-κατω λογικο δεν ειναι το κρατος να θελει σε αυτες τις θεσεις ανθρωπους με τετοια καθηκοντα που θα υπηρετησουν το σκοπο του? Απλα ενα κομμα που εχει τελειως διαφορετικη ιδεολογια απο αυτο δεν μπορει ενα μελος του να κανει οτι να'ναι.
Οποιος θέλει να πιστεύει ότι βρισκόμαστε στη δεκαετία του '80 ή και του '90 που ο διευθυντής είχε κάποια περιθώρια να ελιχθεί και να παίξει ένα θετικό παιδαγωγικό ρόλο, ονειροβατεί ή δεν ξέρει τι του γίνεται.

Τα πράγματα έχουν σφίξει.Εδω παντως δημοσιευω την απαντηση της ΚΟΒ που ανηκε ο συγκεκριμενος απλα για να ξερουμε:
«Το ΚΚΕ είναι κόμμα εθελοντών ομοϊδεατών που λειτουργεί με συγκεκριμένους κανόνες. Αυτά αποτυπώνονται στο Πρόγραμμα και το Καταστατικό και το ξέρουν από την αρχή που μπαίνουν στο ΚΚΕ τα μέλη του Κόμματος.

Όποιος δεν μπορεί να συνεχίσει να είναι μέλος του ΚΚΕ με βάση αυτούς τους κανόνες είτε αποχωρεί με δική του ευθύνη, είτε διαγράφεται με απόφαση της Κομματικής Οργάνωσης που ανήκει, αφού προειδοποιηθεί και εξαντληθούν τα περιθώρια με ατομικές και συλλογικές συζητήσεις.

Ο Β. Ζωγράφος επέλεξε το δεύτερο δρόμο και η Οργάνωσή του επέλεξε την τήρηση των κανόνων του Καταστατικού.

Όλα τα υπόλοιπα είναι για να συντηρείται ο αντιΚΚΕ θόρυβος».
Αν και εκτος θεματος, δινω μια τελευταια απαντηση.
Για τα Νιβο, Κανελλη:
1ον Δεν ειναι μελη του ΚΚΕ, ενημερωσου καλυτερα. Η μια ειναι συνεργαζομενη βουλευτης του, ο αλλος επαιξε σε φεστιβαλ της ΚΝΕ. Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα, σε αλλον αρεσουν αλλα ειδη. Παντως το συγκροτημα του εχει παρει σαφη για μια σειρα απο "καπιταλιστικα" πραγματα που θες να κρυψεις, οπως τη ναρκω-κουλτουρα και αλλα. Στο φεστιβαλ υπαρχει πολυμορφια αλλα στη λαικη σκηνη, αλλα στη νεανικη κλπ. Εξαλλου με συγκεκριμενο προγραμμα ηρθαν. Εγω πχ εκεινη την ωρα παρακολουθουσα κατι αλλο. Βρες κατι αλλο για να καταληξεις στα συμπερασματα σου.
2ον Ξεχασες να πεις για τα παιδια της Αλεκας, που πανε στα ιδιωτικα. Καλα για να μην πω για τον Κουτσουμπα. Ελεος, στο λαϊκισμο και την προπαγανδα υπαρχουν και ορια(της λογικης...)
Ειπαμε η Παγκαλιαση βλαπτει σοβαρα τον εγκεφαλο, περα απο την υγεια δημιουργώντας παχυσαρκια...
Υπαρχουν πολυ πιο σοβαρα πραγματα να ασχοληθουμε.
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: "Γιατί με διέγραψαν από το ΚΚΕ"

Post by nachos » Wed May 29, 2013 6:24 pm

zaveti wrote:Καταρχας για να γινεις διευθυντης ή να παραμεινεις πρεπει να πληρεις τα κριτηρια, αλλιως δρομο. Και ναι ενα απο τα βασικα ειναι να μπορεις να χαφιεδευεις μαθητες που θα κανουν καταληψεις/κινητοποιησεις και να μπορεις να επιβαλεις το γνωστο "Νομος και Ταξη" του αστικου κρατους. Δευτερον στη τωρινη φαση αυτοι οι διευθυντες θα παρουν το ρολο manager στα σχολεια ολοκληρων πολεων, για το πως θα μπουν οι επιχειρησεις, θα αποφασισουν ποιοι δασκαλοι και καθηγητες θα απολυθουν.
Να κόψεις την κόκα γιατί σε πειράζει ψηλέ. Σοβαρά.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: "Γιατί με διέγραψαν από το ΚΚΕ"

Post by MpoMp » Wed May 29, 2013 6:43 pm

nachos, εθελοτυφλείς και αν θες να εθελοτυφλείς είναι δικό σου θέμα. Γι' αυτό άσε τις ειρωνείες.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: "Γιατί με διέγραψαν από το ΚΚΕ"

Post by necrofear_13 » Wed May 29, 2013 7:22 pm

nachos wrote:
zaveti wrote:Καταρχας για να γινεις διευθυντης ή να παραμεινεις πρεπει να πληρεις τα κριτηρια, αλλιως δρομο. Και ναι ενα απο τα βασικα ειναι να μπορεις να χαφιεδευεις μαθητες που θα κανουν καταληψεις/κινητοποιησεις και να μπορεις να επιβαλεις το γνωστο "Νομος και Ταξη" του αστικου κρατους. Δευτερον στη τωρινη φαση αυτοι οι διευθυντες θα παρουν το ρολο manager στα σχολεια ολοκληρων πολεων, για το πως θα μπουν οι επιχειρησεις, θα αποφασισουν ποιοι δασκαλοι και καθηγητες θα απολυθουν.
Να κόψεις την κόκα γιατί σε πειράζει ψηλέ. Σοβαρά.
Δεν κάνουν κόκα ρε (μακάρι να κάναν κόκα λιγότερες παρενέργιες θα είχε), το κόμμα δεν έχει λεφτά. Για αυτό για να μην απολύσουν (και άλλο) κόσμο καπνίζουν ότι χορταράκι βρουν να φυτρώνει στην Αθήνα και ιδού τα αποτελέσματα.....

Υ.Σ. Το πιο πιθανό πάντως είναι τα παραισθησιογόνα μανιτάρια....
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
m4ver1ck
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 295
Joined: Fri Apr 01, 2011 4:31 pm
Gender:

Re: "Γιατί με διέγραψαν από το ΚΚΕ"

Post by m4ver1ck » Thu May 30, 2013 3:52 pm

Μπά, το πρόβλημα είναι πιο πεζό και άπτεται της μελέτης των ατομικών συμπεριφορικών προτύπων σε συνάρτηση με την πολιτική ιδεολογία. Η προπαγανδιστική τακτική που ακολουθούν οι ΚΚΕδες, να προσπαθούν να παρουσιαστούν σε κάθε περίπτωση σαν θύματα, τείνει περνάει βαθμηδόν και στο συνειδησιακό και στην ψυχοσύνθεση τους. Έτσι, στον βαθμό που ο ΚΚΕς έχει εμβαπτιστεί με αυτόν τον τρόπο σκέψης, τείνει με παρανοικό τρόπο να βλέπει γύρω του εχθρούς και με μια διαλεκτική αυτιστική μέθοδο να προσπαθεί να μας πείσει οτι αυτές οι φαντασιώσεις του, είναι πραγματικότητα.

Οσον αφορά την ψευτό-δικαιολογία για το διευθυντιλίκι. Αν το ΚΚΕ γούσταρε να αντιταχθεί σε αυτό το φαινόμενο -που καταγγέλει οτι συντελούν οι διευθυντές- θα έβαζε το ίδιο διευθυντές κομμουνια, σαν αντίβαρο στους διευθυντές-σκυλάκια του καπιταλισμού. Έτσι και αλλιώς στο διευθυντιλίκι στην οικονομία το ΚΚΕ, παραδοσιακά δεν έχει και άσχημη άποψη (κατά τα πρότυπα των λαμπρών χρόνων της ΕΣΣΔ).
Kommt Zeit, kommt Rat, kommt Attentat!
Post Reply

Return to “Αναδημοσιεύσεις”