Η Βουλή αποφασίζει για το δημοψήφισμα της 5ης Ιουλίου

Αναδημοσιεύσεις άρθρων και κειμένων που βρήκατε κάπου αλλού και θέλετε να μοιραστείτε μαζί μας .
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Η Βουλή αποφασίζει για το δημοψήφισμα της 5ης Ιουλίου

Post by MpoMp » Thu Jul 09, 2015 2:07 pm

georginaj wrote:m4ver1ck +1

interesting read περί Μπαρουφάκη
http://www.georgakopoulos.org/2015/07/g ... et-prince/
Not really interesting. Δεν υπερασπίζομαι τη πολιτική του Βαρουφάκη και δεν έχω διαβάσει ακόμα τι είπε για (και τι είναι) ακριβώς τα IOU, αλλά αυτό που παραθέτεις είναι μόνο μια άποψη, χωρίς κάποιο τεκμηριωμένο επιχείρημα με πηγές και γεγονότα για τους ισχυρισμούς του συγγραφέα. Είναι γεμάτο το internet με τέτοια άρθρα τις τελευταίες μέρες, ειδικά τα σχόλια ειδησεογραφικών σελίδων. Καλό θα ήταν να αποθαρρύνονται οι συγγραφείς τους.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
georginaj
byte level
byte level
Posts: 70
Joined: Sat Aug 22, 2009 6:26 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Η Βουλή αποφασίζει για το δημοψήφισμα της 5ης Ιουλίου

Post by georginaj » Thu Jul 09, 2015 6:49 pm

MpoMp wrote:
georginaj wrote:m4ver1ck +1

interesting read περί Μπαρουφάκη
http://www.georgakopoulos.org/2015/07/g ... et-prince/
Not really interesting. Δεν υπερασπίζομαι τη πολιτική του Βαρουφάκη και δεν έχω διαβάσει ακόμα τι είπε για (και τι είναι) ακριβώς τα IOU, αλλά αυτό που παραθέτεις είναι μόνο μια άποψη, χωρίς κάποιο τεκμηριωμένο επιχείρημα με πηγές και γεγονότα για τους ισχυρισμούς του συγγραφέα. Είναι γεμάτο το internet με τέτοια άρθρα τις τελευταίες μέρες, ειδικά τα σχόλια ειδησεογραφικών σελίδων. Καλό θα ήταν να αποθαρρύνονται οι συγγραφείς τους.
Εμπιστεύομαι τον γεωργακοπουλο και μου αρέσει ο τρόπος που γράφει και πιςτευω απλα συνόψιζε τεκμηριωμένες πηγές και επιχειρήματα που εχω γνωρίζω. Επειδή όμως συμφωνω οτι κυκλοφορούν διάφορα άρθρα αμφιβόλου ποιότητας ίσως έπρεπε να γράψω (μια άποψη... Ενα άρθρο ) γιατι μάλλον το interesting read σου έπεσε βάρη.
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Η Βουλή αποφασίζει για το δημοψήφισμα της 5ης Ιουλίου

Post by MpoMp » Thu Jul 09, 2015 9:35 pm

georginaj wrote: Εμπιστεύομαι τον γεωργακοπουλο και μου αρέσει ο τρόπος που γράφει και πιςτευω απλα συνόψιζε τεκμηριωμένες πηγές και επιχειρήματα που εχω γνωρίζω. Επειδή όμως συμφωνω οτι κυκλοφορούν διάφορα άρθρα αμφιβόλου ποιότητας ίσως έπρεπε να γράψω (μια άποψη... Ενα άρθρο ) γιατι μάλλον το interesting read σου έπεσε βάρη.
Επειδή τον εμπιστεύεσαι εσύ δε σημαίνει ότι τον εμπιστεύονται και οι υπόλοιποι ή ότι θα το βρουν ενδιαφέρον. Χωρίς παρεξήγηση. :-)

Υπάρχουν και ενδιαφέρουσες απόψεις. Κατά τη γνώμη μου το συγκεκριμένο άρθρο κινείται στην κλασική γραμμή του "αντι-Βαρουφάκη" σχολιασμού των τελευταίων ημερών χωρίς κάποια ιδιαιτερότητα. Μόνο βαρύγδουπες εκφράσεις και πλούσιο λεξιλόγιο έχει με τα οποία προσπαθεί να αναπληρώσει για την έλλειψη κάποιας (πραγματικά ενδιαφέρουσας) πηγής ή άλλων στοιχείων που θα έδιναν μια γερή βάση στους καυστικούς του χαρακτηρισμούς. Οπότε, μάλλον ναι, μου έπεσε βαρύ χωρίς να με χορτάσει. :-p
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
Post Reply

Return to “Αναδημοσιεύσεις”