Μικρό και Μαλακό + Open source

Αναδημοσιεύσεις άρθρων και συζητήσεις με θέμα την τεχνολογία.
Post Reply
User avatar
jimmyD
Venus Former Team Member
Posts: 946
Joined: Wed Apr 21, 2004 6:33 pm
Academic status: MSc
Location: στην κοσμάρα μου

Μικρό και Μαλακό + Open source

Post by jimmyD » Sun May 16, 2004 2:59 am

Microsoft
Η Microsoft φλερτάρει το Open Source;
Σάββατο 15 Μαΐου 2004 10:54 [Σχόλια: 19]

Η Microsoft μέσα σε λίγους μήνες κάνει το δεύτερο βήμα προς το Open Source, προσφέροντας τον κώδικα του project WTL (Windows Template Library). Πρόκειται για μια βιβλιοθήκη που βοηθάει καταλυτικά την κατασκευή interface για εφαρμογές των Windows.

Η βιβλιοθήκη WTL επεκτείνει τις υπηρεσίες της ATL (Active Template Library) και περιέχει ένα σετ από έτοιμες classes για την κατασκευή GUI controls, dialogs, frame windows, GDI objects κ.ά.

Ο κώδικας της WTL βρίσκεται ήδη στο SourceForge, το μεγαλύτερο ίσως portal για το hosting εφαρμογών Open Source, και συνοδεύεται από τη CPL (Common Public Licence), η οποία έχει δημιουργηθεί από την IBM.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι τον περασμένο μήνα η Microsoft προέβη και στη διάθεση του κώδικα του WiX (Windows Installer XML), που βρίσκεται στην τελική φάση της κατασκευής του.
Πηγή pcmag

Τι είναι τουτο πάλι???
Since I was born I started to decay
now nothing ever ever goes my way...
Image
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Post by mikem4600 » Sun May 16, 2004 2:49 pm

Βασικά νομίζω ότι απλώς προσπαθεί να κρατήσει τα χαρτιά της ανοιχτά, ακόμα κι αν επίσημα είναι τόσο κατά του open-source. Αν υπάρξει μαζικότερη μετακίνηση του κόσμου προς το open-source θέλει να είναι έτοιμη. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι από τη μία μέρα στην άλλη τα Windows θα γίνουν open-source! :roll:
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Mon May 17, 2004 1:40 pm

Ναι και εγώ πιστεύω πως είναι θέμα πολιτικής. Απλά θέλει να εισχωρήσει και σε ένα διαφορετικό χώρο και να έχει και εκεί κάποια παρουσιά. Win--open source δεν νομίζω να δούμε πάντος εκτός εάν το 90% τως χρηστών μετακινηθούν σε αυτήν την περιοχή.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
crontab
byte level
byte level
Posts: 53
Joined: Sat May 01, 2004 7:10 pm
Contact:

Post by crontab » Mon May 17, 2004 3:11 pm

Οταν έβγαλε το XENIX υπήρχε ο πηγαίος κώδικα διαθέσιμος ?
Απλά ξέρω πως τότε πλήρωνες την AT&T και σου 'δινε τον κώδικα μαζί με την άδεια.Απλά να υπενθυμίσω πως μέχρι το XENIX V ..FSF,GNU,GPL δεν υπήρχαν καν.
Post Reply

Return to “Τεχνολογικά Νέα”