Βοήθεια για επιλογή smartphone

Αναδημοσιεύσεις άρθρων και συζητήσεις με θέμα την τεχνολογία.
Post Reply
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Βοήθεια για επιλογή smartphone

Post by Ισοβίτης » Wed Jun 24, 2009 10:19 pm

Θα ήθελα την άποψη / βοήθειά σας για επιλογή smartphone. Έχω υπόψην μου δύο τηλέφωνα με περίπου ίδια χαρακτηριστικά:

Το πρώτο είναι το HTC S740.
Το δεύτερο είναι το Nokia E75.

Το HTC είναι 20 ευρώ φτηνότερο, αλλά αν επιλέξω αυτό, θα του προσθέσω 4 με 8 γίγα μνήμης (άρα, πάμε στην ίδια ακριβώς τιμή).

Το θέλω για καθημερινή χρήση (τηλέφωνα, sms, e-mail, ελάχιστο browsing). Δεν παίζω ποτέ παιχνίδια. Με ενδιαφέρει να είναι γρήγορο, σταθερό και να μην απαιτεί κάθε μέρα φόρτιση. Προτιμώ να είναι περισσότερο κινητό και λιγότερο PC.

Λογικά, θα κάνω και development. Με Windows Mobile έχω μεγαλύτερη εξοικείωση, οπότε θα με ενδιέφεραν απόψεις για Symbian (εγκατέστησα το Carbide.c++ και δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε).

Όποιος μπορεί να ρίξει λίγο φως, θα του ήμουν ευγνώμων.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
(Και θα κερδίσει τον τελευταίο δίσκο του Χρήστου Θηβαίου)
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Βοήθεια για επιλογή smartphone

Post by cypher » Thu Jun 25, 2009 1:19 am

Απο μενα το HTC μιας και το ειχα δει και απο κοντα και μου αρεσε αρκετα περισσοτερο απο το nokia και σε λειτουργικοτητα και σε ευκολια χρησης. Τα ειδες τελικα απο κοντα σε καποιο καταστημα; Σε πιο τεινεις περισσοτερο; :-p
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Βοήθεια για επιλογή smartphone

Post by enum21 » Thu Jun 25, 2009 9:59 am

Ισοβίτης wrote:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
(Και θα κερδίσει τον τελευταίο δίσκο του Χρήστου Θηβαίου)
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Αυτό που κάνεις λέγεται δωροδοκία :-p
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: Βοήθεια για επιλογή smartphone

Post by Ισοβίτης » Thu Jun 25, 2009 11:16 am

@cypher: Τα είδα, αλλά δεν έβγαλα συμπέρασμα. Είναι εξίσου όμορφα. Τείνω προς το Nokia λόγω ταχύτητας.
@enum21: Πρέπει να δελεάσω τον κόσμο :-p
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
shodanjr_gr
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 810
Joined: Mon Mar 21, 2005 2:45 am
Academic status: Alumnus/a
Location: Stony Brook, NY

Re: Βοήθεια για επιλογή smartphone

Post by shodanjr_gr » Thu Jun 25, 2009 3:34 pm

Θα έμενα μακριά και από τα δύο. Τόσο τα Windows Mobile όσο και το Symbian είναι πολύ out-of-date λειτουργικά πλέον, και τα revisions αργούν.

Θα σου πρότεινα είτε iPhone (αλλά τσιμπάει λίγο και για develpoment θες Mac ή τουλάχιστον hackintosh) είτε το HTC Magic. Αν θες υποχρεωτικά hardware keyboard, μπορείς να κοιτάξεις και προς το HTC G1, αλλά θα πρέπει να το φέρεις από Αγγλία ή να το βρεις σε κάποιο forum μεταχειρισμένο (υπάρχουν αρκετά). Και τα δύο πάντως έχουν μοντέρνα APIs, πολύ χρηστικά interfaces, φοβερούς browsers. Για το iPhone μπορώ να σου πω ότι η μπαταρία με κανονική χρήση σου βγάζει 2-3 μέρες. Αν το σκίζεις σε χρήση data και παιχνίδια, θες κάθε μέρα φόρτιση. Το καινούργιο μοντέλο κρατάει λίγο παραπάνω.

Αν θες υποχρεωτικά κάποιο από τα δύο που αναφέρεις, θα σου πρότεινα το Nokia. Γενικά το Symbian παίζει καλύτερα σε non-touchscreen τηλέφωνα, και από τη σειρά Ε έχω πολύ καλές εμπειρίες (είχα πριν 2 χρόνια το Ε61 και έχει αποδειχτεί ΣΚΥΛΙ κατασκευαστικά και από πλευράς μπαταρίας).
"Liberal" isn't a dirty word Blackadder!
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: Βοήθεια για επιλογή smartphone

Post by Ισοβίτης » Thu Jun 25, 2009 5:40 pm

Thank u!

Εννοείται ότι θα έπαιρνα iPhone αλλά δεν θέλω να το γυρίσω σε συμβόλαιο (δυστυχώς, δε με συμφέρει καθόλου μα καθόλου).

Το HTC G1 μού φαίνεται εξαιρετικό (το βρήκα εδώ), αλλά δεν το έχω δει από κοντά και δεν μπορώ να έχω σφαιρική κρίση...

Ακριβώς για τους λόγους που λες τείνω στο Nokia.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Για το δίσκο του Θηβαίου, πμ me :-p
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
shodanjr_gr
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 810
Joined: Mon Mar 21, 2005 2:45 am
Academic status: Alumnus/a
Location: Stony Brook, NY

Re: Βοήθεια για επιλογή smartphone

Post by shodanjr_gr » Thu Jun 25, 2009 6:18 pm

To iphone μπορείς να το παρεις και σκέτη συσκευή πάντως (και λογικά και το Magic. Γενικά sim-locked και exclusive συσκευές δεν υπάρχουν στην Ελλάδα).

Το πρόβλημα του G1 είναι ότι είναι γομαράκι απότι έχω ακούσει, αλλά κατά τα άλλα είναι πολύ καλή συσκευή.

Πάντως σκέψου το πριν πάρεις το Νοκια. Προσωπικά δεν μ'αρέσει εν έτει 2009 να προγραμματίζω για ένα OS που έχει μείνει σχεδόν στάσιμο για 3 χρόνια...
"Liberal" isn't a dirty word Blackadder!
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: Βοήθεια για επιλογή smartphone

Post by Ισοβίτης » Thu Jun 25, 2009 6:31 pm

Σκεφτόμαστε με τον ίδιο τρόπο μάλλον. Αυτός είναι και ο δικός μου ενδοιασμός. Απ' ό,τι λένε πάντως, η Nokia θα αλλάξει το λειτουργικό της σύντομα.

Δεν έχω ιδέα τι παίζει με ξεκλείδωτα iPhone, αν παρουσιάζουν δυσλειτουργίες ή οτιδήποτε σχετικό πάντως.
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
shodanjr_gr
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 810
Joined: Mon Mar 21, 2005 2:45 am
Academic status: Alumnus/a
Location: Stony Brook, NY

Re: Βοήθεια για επιλογή smartphone

Post by shodanjr_gr » Thu Jun 25, 2009 6:36 pm

Ισοβίτης wrote:Σκεφτόμαστε με τον ίδιο τρόπο μάλλον. Αυτός είναι και ο δικός μου ενδοιασμός. Απ' ό,τι λένε πάντως, η Nokia θα αλλάξει το λειτουργικό της σύντομα.
Και να αλλάξει η Νοκια OS, το N75 δεν θα το πάρει :Ρ
Δεν έχω ιδέα τι παίζει με ξεκλείδωτα iPhone, αν παρουσιάζουν δυσλειτουργίες ή οτιδήποτε σχετικό πάντως.
Στην Ελλάδα το iPhone είναι ξεκλείδωτο από μόνο του. Δεν χρειάζεται να μπλέξεις με jailbreaks και unlocks. Πας σε μία Vodafone, το αγοράζεις, βάζεις την SIM σου μέσα και είσαι ΟΚ ;).
"Liberal" isn't a dirty word Blackadder!
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: Βοήθεια για επιλογή smartphone

Post by Ισοβίτης » Thu Jun 25, 2009 6:46 pm

shodanjr_gr wrote:Και να αλλάξει η Νοκια OS, το N75 δεν θα το πάρει :Ρ
Το Ε75, όχι το Ν75 ;) Χμμμ, είναι σχετικά πρόσφατο μοντέλο (κυκλοφόρησε Μάρτιο - Απρίλιο). Να μην είμαι αισιόδοξος; :-p :-p :-p
shodanjr_gr wrote:Στην Ελλάδα το iPhone είναι ξεκλείδωτο από μόνο του. Δεν χρειάζεται να μπλέξεις με jailbreaks και unlocks. Πας σε μία Vodafone, το αγοράζεις, βάζεις την SIM σου μέσα και είσαι ΟΚ ;).
Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Αν αληθεύει, πέταξα στο κοντινότερο κατάστημα Vodafone!!!
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Βοήθεια για επιλογή smartphone

Post by enum21 » Thu Jun 25, 2009 6:49 pm

Ισοβίτης wrote: Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Αν αληθεύει, πέταξα στο κοντινότερο κατάστημα Vodafone!!!
Περίμενε λίγο μέχρι να φτάσει το άλλο θαύμα της Apple,i-phone 3GS :smt007
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Βοήθεια για επιλογή smartphone

Post by cypher » Fri Jun 26, 2009 4:08 pm

Παρεπιμπτωντος, βγηκε καινουργιο htc με λειτουργικο android http://www.theregister.co.uk/2009/06/25/flash_mobile/
http://www.engadget.com/2009/06/24/htc-hero-hands-on/
Θα ερθει ευρωπη απο ιουλιο. :-p :-p
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: Βοήθεια για επιλογή smartphone

Post by Ισοβίτης » Fri Jun 26, 2009 8:29 pm

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Τελικά, κατέληξα στο HTC μόνο και μόνο επειδή το Nokia έχει πολύ υψηλό SAR (1.2 έναντι 0.4). Για τον ίδιο λόγο απέρριψα και το iPhone (1.3). Δεδομένου, λοιπόν, ότι δεν επιθυμώ κινητό με οθόνη αφής ούτε κινητό με τιμή > 500 ευρώ, το HTC είναι η μόνη λύση που νομίζω ότι με καλύπτει (μέτρια, όχι πλήρως) σε όλους τους τομείς.
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Re: Βοήθεια για επιλογή smartphone

Post by Erevodifwntas » Sat Jun 27, 2009 1:37 am

εγώ πάντως θα πρότεινα ένα φτηνό HTC μέχρι 200, και αργότερα παίρνεις κάτι άλλο όταν έχουν βγει τα νέα λειτουργικά (ή έχει πέσει η τιμή του iphone). θεωρώ ότι αν πας σε μεγαλύτερη τιμή τότε καλύτερα να πας σε iphone.
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
vincent
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 438
Joined: Wed Oct 24, 2007 5:25 pm
Academic status: 4th year
Gender:
Location: L.A. (Lekanopedio Attikis)

Re: Βοήθεια για επιλογή smartphone

Post by vincent » Sat Jun 27, 2009 1:44 pm

Ισοβίτης wrote:Το θέλω για καθημερινή χρήση (τηλέφωνα, sms, e-mail, ελάχιστο browsing). Δεν παίζω ποτέ παιχνίδια. Με ενδιαφέρει να είναι γρήγορο, σταθερό και να μην απαιτεί κάθε μέρα φόρτιση. Προτιμώ να είναι περισσότερο κινητό και λιγότερο PC.

.

'Ενας ικανοποιημένος χρήστης του I-phone 3G σου προτείνει I-phone 3Gs.

Η αποψή μου είναι ότι ένα κινητό πρέπει να παραμένει κινητό. Και θα το κατλάβεις στην καθημερινότητα σου...

Αν θες να ακούσεις μουσική στον ηλεκτρικό, ποιο θα είναι καλύτερο???? (Εκτός αν στην τσάντα σοθ κουβαλάς εκατό συσκευές). Αν θες να γράψεις γρήγορα ένα μήνυμα???? Αν θες να πάρεις ένα τηλέφωνο χωρίς να χάνεσαι στο μενού των Windows??? Άντε μην χάσεις και αυτό με το οποίο γράφεις και άντε να το κάνω τώρα με τα χέρια αν και δεν κάνει καλό στην οθόνη

Και στο κάτω κάτω κάνε την διαφορά και πες δεν θέλω Windows στο κινητό μου... (μόνο Apple I-phone softoware 3.0 :-D :-D :-D )

Το I-phone είναι λιγότερο υπολογιστής περισσότερο κινητό (γι αυτό το κράζουν κιόλας σε σύγκριση με τα άλλα της αγοράς).

Υ.Γ) Επειδή σε ένα εξάμηνο στην αγορά των κινητών έχεις ξεπερασθεί αγόρασε ένα κινητό για να το κρατήσεις 6-7 χρόνια. Εγώ έχω κινητό εδώ και 8 χρόνια τώρα και είμαι στην δευτερή μου συσκευή που είναι το Ι-phone 3g, το πήρα πέρισι και θα το αλλάξω μολις βγω από την σχολή και τελειώσω το στρατό. Μόνο έτσι λες ότι ένα ακριβό κινητό αξίζει τα λεφτά του. Αυτά...
Image
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: Βοήθεια για επιλογή smartphone

Post by Ισοβίτης » Sat Jun 27, 2009 6:16 pm

Συμφωνώ απόλυτα και με τον Erevo και με το Vincent.

Όπως είπα, θα έπαιρνα iPhone 3GS με χίλια, αλλά έχει 1.3 SAR. Αυτό από μόνο του αρκεί για να μην το αγοράσω (δεδομένου ότι το όριο SAR στην Αμερική είναι 1.6, ενώ ακούγονται επιφυλάξεις ακόμα και για SAR = 1.0).

Σχετικά με τα υπόλοιπα κινητά-pc που είδα:

Σκέφτηκα να αγοράσω κάτι όπως το Samsung Omnia. Πήγα στα Public και σε ένα φίλο μου για test drive. Πολύ καλή συσκευή όσον αφορά στα τεχνικά χαρακτηριστικά της, ευκρινής οθόνη, κάμερα 5ΜΡ, λειτουργικό Windows Mobile 6.1 (με δυνατότητα αναβάθμισης σε 6.5). Αλλά!!! Το touch, όπως και σε όλα τα κινητά που είδα (πλην του iPhone), είχε αργή απόκριση, τόσο με δάχτυλα όσο και με γραφίδα. Επίσης, το Omnia είναι περισσότερο pc και λιγότερο τηλέφωνο.

Αφού λοιπόν απέρριψα το Omnia, είχα επιλογές είτε κάποιο Nokia (με Symbian) είτε HTC. Από Nokia υπήρχαν αρκετά που ικανοποιούσαν τις απαιτήσεις μου στη συνάρτηση χαρακτηριστικών - τιμής. Το πιο βολικό, εύχρηστο και καλαίσθητο (για μένα) ήταν με διαφορά το Nokia E75. Δυστυχώς, με SAR 1.2 όφειλα να το απορρίψω. Τα υπόλοιπα που είδα ήταν είτε δύσχρηστα είτε ακριβά είτε άσχημα εμφανισιακά :-p

Έμεναν τα HTC (Touch Diamond 1 & 2, Cruise, Magic, κλπ). Ε, τα περισσότερα έκαναν πάνω από 500 ευρώ οπότε όσο καλό touch/εμφάνιση/ευχρηστία και να έχουν δεν ασχολήθηκα.

Με την εις άτοπον απαγωγή, κατέληξα στο HTC S740 :-D :-D :-D
εγώ πάντως θα πρότεινα ένα φτηνό HTC μέχρι 200
Το σκέφτηκα, αλλά το λειτουργικό τους σέρνεται αρκετά.

Αν υπάρχει οποιαδήποτε εναλλακτική πρόταση, ευχαρίστως να την ακούσω. Δεν βιάζομαι ιδιαίτερα (παρότι το 5 ετών Sharp GX25 μου κάνει νερά :-D )
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
User avatar
h4wk
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1367
Joined: Wed Nov 21, 2007 11:14 pm
Gender:

Re: Βοήθεια για επιλογή smartphone

Post by h4wk » Sat Jun 27, 2009 10:48 pm

γιατί όχι κάποιο blackberry? ή κάτι τέτοιο με google android;
User avatar
h4wk
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1367
Joined: Wed Nov 21, 2007 11:14 pm
Gender:

Re: Βοήθεια για επιλογή smartphone

Post by h4wk » Mon Jun 29, 2009 2:50 pm

μιας και το ποστ μου ήταν το τελευταίο απότι φαίνεται πρίν να πέσει το venus και τα λοιπά
να δηλώσω οτι χτές έψαχνα όλη μέρα για το G1 και το android και καταπορώθηκα,οπότε απο εκεί που δε το είχα ανάγκη σε 30 λεπτά τελειώνει ένας πλειστηριασμός στο e-bay και θα σας πώ αν κέρδισα :-D
νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή και αν το πάρεις απο ebay αξίζει τα λεφτά του 200+-50 ολοκαίνουργιο!!

το έχασα για 5ε και 5sec :smt013 :smt076 :smt013 τα νεύρα μου...

edit:
ebay wrote:Hi h4wk,

Lucky you, h4wk! The seller has offered you a second chance to buy this item. The second time can be a charm
:-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D
έχω χεστεί απ'τη χαρά μου!!
το τσίμπησα 230ε ολοκαίνουργιο μαζί με τα έξοδα αποστολής και μια κάρτα 8gb απο αγγλία
shodanjr_gr
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 810
Joined: Mon Mar 21, 2005 2:45 am
Academic status: Alumnus/a
Location: Stony Brook, NY

Re: Βοήθεια για επιλογή smartphone

Post by shodanjr_gr » Wed Jul 01, 2009 12:42 am

Γενικά με το SAR έχει υπόψιν σου το εξής. Υπάρχουν δύο τρόποι μέτρησης, ο "Αμερικάνικος" (επιρροή ακτινοβολίας σε 1g ιστού) και ο "Ευρωπαικός" (επιρροή σε 10g ιστού). Οπότε οι μετρήσεις αλλάζουν.

Με τα Ευρωπαικά δεδομένα, οι μετρήσεις του iPhone είναι αυτές:

Image

(από εδώ: http://manuals.info.apple.com/el_GR/iPh ... ide_GR.pdf).

έναντι του 0.38 του HTC με την ίδια μέτρηση.


Με το Αμερικάνικο σύστημα το HTC βγάζει 1.29 (http://member.america.htc.com/download/ ... Manual.pdf) έναντι του 1.38 του iPhone.


Που είναι και λογικό. Πλέον τα περισσότερα τηλέφωνα (ειδικά τα "καλά" smartphones) χρησιμοποιούν πάνω κάτω τα ίδια baseband chips και κεραίες, οπότε δεν μπορεί να είναι μέρα με την νύχτα στις εκπομπές τους ;).
"Liberal" isn't a dirty word Blackadder!
Post Reply

Return to “Τεχνολογικά Νέα”