Μεταπτυχιακό Ελλαδα ή εξωτερικό??

Συζητήσεις και ενημέρωση σχετικά με μεταπτυχιακές σπουδές σε Ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια.
Post Reply
spitfire-88
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 3
Joined: Wed Dec 12, 2012 2:35 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Μεταπτυχιακό Ελλαδα ή εξωτερικό??

Post by spitfire-88 » Wed Dec 12, 2012 2:40 pm

Καλησπέρα παιδιά και απο μενα! Ψαχνω και εγω για μεταπτυχιακό και είμαι στο αρχικο δίλημμα Ελλαδα ή εξωτερικό..υπαρχει η οικονομική δυνατοτητα για εξωτερικό αλλα το μονο που με φοβίζει ειναι οτι δεν μιλαω πολυ καλα αγγλικα..εχω proficency το οποιο ειχα παρει πριν 4 χρονια και προσφατα έδωσα ielts αλλα δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ανταποκριθώ στα μαθήματα του πανεπιστημίου..εσεις τι μου προτείνετε να κανω ενα μεταπτυχιακο στο εξωτερικό με την ελπιδα οτι θα προσαρμοστώ και θα τα καταφέρω ή να το κάνω ελλαδα στα σίγουρα? οποιαδήποτε γνώμη ή παρόμοια εμπειρια θα χαρώ πολύ να την ακούσω
User avatar
Clouseau
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 272
Joined: Mon May 11, 2009 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό Ελλαδα ή εξωτερικό??

Post by Clouseau » Wed Dec 12, 2012 3:39 pm

Αν σκέφτεσαι να μείνεις εξωτερικό, είναι μια καλή ιδέα να πάρεις μεταπτυχιακό από κάποιο πανεπιστήμιο που θα έχει τουλάχιστον ακουστά ο εργοδότης. Για την Ελλάδα η γνώμη μου είναι ότι το μόνο που χρειάζεται είναι ένα καλό πτυχίο. Μίλα με αποφοίτους των πανεπιστημίων που σε ενδιαφέρουν, ρώτα που δουλεύουν, βάλτα όλα κάτω και δες αν οι πιθανότητες να πιάσεις καλύτερη θέση και με καλύτερα χρήματα μ'αυτό το μεταπτυχιακό είναι μεγάλες. Ξέρω πάντως και αρκετά παιδιά απ'τη σχολή μας (πτυχίο ή μεταπτυχιακό) που έχουν πολύ καλές δουλειές έξω. Αυτά τελείως από τη μεριά της επαγγελματικής αποκατάστασης.
Exceptions, gotta catch 'em all!
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Μεταπτυχιακό Ελλαδα ή εξωτερικό??

Post by enum21 » Wed Dec 12, 2012 7:37 pm

Εξωτερικό. Μη φοβάσαι τα αγγλικά, ξεκίνα να τα εξασκείς από τώρα (αφού τελειώσεις το post μου :-p ) και μια χαρά θα τα πας. ;)
spitfire-88
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 3
Joined: Wed Dec 12, 2012 2:35 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό Ελλαδα ή εξωτερικό??

Post by spitfire-88 » Thu Dec 13, 2012 3:27 am

Εχετε καποια εμπειρια απο ατομα τα οποια δεν ηταν εξοικιωμενα με την γλωσσα και παρολα αυτα πήγαν στο εξωτερικο και ανταπεξελθηκαν? επισης πιστευετε οτι αξιζει καποιος να κανει μεταπτυχιακο στο εξωτερικο και να γυρισει Ελλαδα ή αμα εχει σκοπο να γυρισει ειναι το ιδιο πραγμα να το κανει εδω περα? γιατι δεν ξερω ακομα αν θελω να μεινω εξω για δουλεια
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό Ελλαδα ή εξωτερικό??

Post by michalis » Thu Dec 13, 2012 3:46 am

spitfire-88 wrote:Εχετε καποια εμπειρια απο ατομα τα οποια δεν ηταν εξοικιωμενα με την γλωσσα και παρολα αυτα πήγαν στο εξωτερικο και ανταπεξελθηκαν? επισης πιστευετε οτι αξιζει καποιος να κανει μεταπτυχιακο στο εξωτερικο και να γυρισει Ελλαδα ή αμα εχει σκοπο να γυρισει ειναι το ιδιο πραγμα να το κανει εδω περα? γιατι δεν ξερω ακομα αν θελω να μεινω εξω για δουλεια
Το ίδιο πράγμα σίγουρα δεν είναι γιατί εδώ για να πετύχεις καλό μεταπτυχιακό, σε αξιοπρεπεπείς συνθήκες (δηλαδή να μπορείς να αναδειχθείς χωρίς να χρειάζονται...κοννέ) και φθηνό, πρέπει να είσαι αρκετά τυχερός. Γενικά στην Ελλάδα είναι ακριβά τα μεταπτυχιακά. Σίγουρα αξίζει να έχεις μία εμπειρία από κάτι διαφορετικό, ασχέτως του τι θα κάνεις μετά. Κι εκεί θέλει πολύ ψάξιμο γιατί κι έξω κυκλοφορούν πολλά σκουπίδια. Το added value του μεταπτυχιακού στην Ελλάδα είναι πολύ μικρό αυτές τις εποχές, άσχετα αν το έχεις κάνει εδώ ή έξω. Δηλαδή εκεί που θα παιρνες 900 καθαρά με το πτυχίο, άντε να πάρεις 1200 με το μεταπτυχιακό (ίσως λέω και πάρα πολλά) και σίγουρα δεν παίρνεις πίσω τα λεφτά σου όταν πχ. το Information Systems το δικό μας κάνει 4,5 χιλιάρικα. Στις περισσότερες περιπτώσεις συμφέρει να δουλέψεις έξω στην αρχή να κάνεις απόσβεση, να δεις και τι παίζει και μετά να αποφασίσεις τι θα κάνεις. Αν και προσωπικά δεν ξέρω κανέναν που να άρχισε καριέρα έξω και μετά να αποφάσισε να γυρίσει. :lol: Συνήθως γυρνάνε αυτοί που με κάποιο τρόπο βρήκαν στρωμένη δουλειά. Αν δεν ανήκεις σ'αυτή την κατηγορία κοιτάς να κάνεις κάτι έξω μόνος σου. Και το "έξω" δυστυχώς δε σημαίνει καν Ευρώπη γιατί και στις υπόλοιπες χώρες δεν είναι τόσο καλύτερα τα πράγματα...Από γνωστούς που μπορώ να συγκρίνω στην Ευρώπη και έξω απ'την Ευρώπη, σίγουρα οι δεύτεροι είναι σε πολύ καλύτερη φάση, σε ό,τι κλάδο κι ανήκουν.
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Re: Μεταπτυχιακό Ελλαδα ή εξωτερικό??

Post by gasparosoft » Thu Dec 13, 2012 5:12 am

Το μεταπτυχιακό ανακαλύφθηκε για να αυξήσει τον τζίρο των πανεπιστημίων. Μόνο αν θες να το γυρίσεις σε κάτι άλλο είναι βολικό. Αλλιώς είναι χάσιμο χρόνου και πεταμένα λεφτά.

ΥΓ0: Οπότε κάντο όπου θα σου έρθει πιο οικονομικά και πιο βολικά για εσένα και την οικογένειά σου. Δεν είναι εύκολο πράγμα να αφήνεις την χώρα σου.
ΥΓ1: Νομίζω πως θα γίνει σχετική εκδήλωση κιόλας από τον κ. Τουμπή. Αν γίνει καλό είναι να πας.
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Μεταπτυχιακό Ελλαδα ή εξωτερικό??

Post by nachos » Thu Dec 13, 2012 10:38 am

Το θέμα των αγγλικών μη το φοβάσαι, άλλωστε και εδώ να κάνεις master, η βιβλιογραφία και γενικότερα το υλικό πιθανότατα θα είναι στα αγγλικά. Εγώ τουλάχιστον που έκανα master στην επιστήμη των υπολογιστών της ασοεε, δεν έτυχε να διαβάσω ούτε μισή ελληνική πρόταση.

Από κει και πέρα, θα ήθελα, αν μου επιτρέπεις, να παρατηρήσω ένα δυο πράγματα, που θα συμβούλευα οποιονδήποτε θέλει να μπει σε αυτή τη διαδικασία:

Πρώτον, το master έχει νόημα, μόνο σε δύο περιπτώσεις: είτε του να έχεις βρει τι θες να κάνεις επαγγελματικά, και μέσω του master, να επιδιώξεις να αποκτήσεις περαιτέρω εφόδια που να σε οδηγήσουν προς αυτό, είτε από επιστημονικό ενδιαφέρον - ακαδημαϊκή ανέλιξη.

Δεύτερον, στο δίλλημα Ελλάδα ή εξωτερικό, το πρωτογενές στοιχείο ενδιαφέροντος είναι το αν βρίσκεις αυτό που θες, και φυσικά σε τι τιμή. Αυτό που ειπώθηκε νωρίτερα, ότι τα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα είναι ακριβά, είναι πολυ σχετικό. Ακριβά σε σχέση με τι δηλαδή; Θυμάμαι ότι κοιτούσα πρόσφατα ένα master σε software engineering στην Οξφόρδη, και τα 4 χιλιάρικα που πλήρωσα στην ασοεε, δε συνιστούσαν ούτε καν το 1/3 του κόστους. Γενικότερα το κόστος το αξιολογείς με βάση αυτό που σου προσφέρεται, και φυσικά με την αντοχή της τσέπης σου ;)

Γενικότερα πάντως, μην πέσεις στην παγίδα του να επιλέξεις ένα master, ελπίζοντας ότι αυτό θα σε καθοδηγήσει στο να βρεις τι θες να κάνεις στη ζωή σου. Αυτό δεν πετυχαίνει σχεδόν ΠΟΤΕ. Βρες τι θες να κάνεις, μετά διάλεξε το μέσον που θα σε βοηθήσει να το πετύχεις. Όσο για το μισθολογικό που επίσης αναφέρθηκε νωρίτερα, το να κάνεις master αποσκοπώντας σε μεγαλύτερη αμοιβή εδώ στην Ελλάδα, είναι απλά σαχλό. Αν θυμάμαι καλά, το master σήμαινε απλά +40-50 euro παραπάνω στο μισθό σου (όσο υπήρχαν συλλογικές συμβάσεις :-p ), και αυτό για όσους αποφάσιζαν πως θέλουν να στο πληρώσουν. Άρα προφανώς υπό αυτή την οπτική δε θα είχε κανένα νόημα :-D
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
spitfire-88
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 3
Joined: Wed Dec 12, 2012 2:35 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό Ελλαδα ή εξωτερικό??

Post by spitfire-88 » Fri Dec 14, 2012 6:19 pm

Ευχαριςτώ πολυ ολους για τις αποψεις σας...Πάντως εγω πιστευω οτι τα πτυχία των αγγλικών δεν παίζουν κανένα ρόλο όσο η εξοικίωση με τη γλώσσα...αυτο ειναι που δεν εχω καθολου ..γι αυτο και προβληματιζομαι!
?:=2b|~2b
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 164
Joined: Wed Dec 10, 2008 9:17 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό Ελλαδα ή εξωτερικό??

Post by ?:=2b|~2b » Fri Dec 14, 2012 6:23 pm

Αυτά τα θέματα κια άλλα θα απαντηθούν στην σχετική εκδήλωση του τμήματος, την Πέμτη που μας έρχεται, 3-5, στο Αμφ. Γ. αν δεν κάνω λάθος, έχετε πάρει όλοι οι προπτυχιακοί την σχετική ανακοίνωση.

Σταύρος Τουμπής
User avatar
L30N
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 252
Joined: Sat Oct 17, 2009 2:35 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό Ελλαδα ή εξωτερικό??

Post by L30N » Sat Dec 15, 2012 12:39 am

?:=2b|~2b wrote:Αυτά τα θέματα κια άλλα θα απαντηθούν στην σχετική εκδήλωση του τμήματος, την Πέμτη που μας έρχεται, 3-5, στο Αμφ. Γ. αν δεν κάνω λάθος, έχετε πάρει όλοι οι προπτυχιακοί την σχετική ανακοίνωση.

Σταύρος Τουμπής
Best ever! :-D
User avatar
photisd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 875
Joined: Tue Nov 20, 2007 9:13 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό Ελλαδα ή εξωτερικό??

Post by photisd » Sun Dec 16, 2012 2:39 pm

Κατά τη γνώμη μου καλύτερα φύγε έξω! Είναι πολλά τα θετικά και λίγα τα αρνητικά και θα σου μιλήσω με βάση άτομα του φιλικού μου κύκλου..

Θετικά
1) Αλλαγή παραστάσεων, γνωρίζεις άλλες κουλτούρες, άλλους ανθρώπους κλπ. Τα αγγλικά μην τα φοβάσαι, γιατί ξέρω παιδιά που κεκέδιζαν και δεν το είχαν καθόλου με Αγγλικά και τα πάνε περίφημα!
2) Όπως και να έχει, θα έχεις κάνει μεταπτυχιακό και θα έχεις κάτι καλύτερο από άλλους..
3) Θα το έχεις κάνει σε καλύτερο πανεπιστήμιο από κάποιο της Ελλάδας και θα μάθεις τι πάει να πει δουλειά και σκληρή προσπάθεια... Έτσι θα μάθεις να οργανώνεις το χρόνο καλά, να μαθαίνεις γρήγορα όπως λέει κι ο κ. Τουμπής.
4) Θα ωριμάσεις σαν άνθρωπος, αφού θα μάθεις όλα να τα αντιμετωπίζεις μόνος/μόνη and in the end, όταν θα κοιτάς πίσω, θα αναπολείς τις καλές στιγμές και θα λες και πώς τα κατάφερες...
5) Πολύ σημαντικό το κόστος! Αν δεν είσαι από Αθήνα και πληρώνεις ενοίκιο εδώ, το να πας έξω θα σου είναι πολύ πιο οικονομικό! Ξέρω παιδιά που κάνουν μεταπτυχιακά σε χώρες όπως Δανία, Ολλανδία, Ελβετία και Σουηδία και το κόστος είναι από μηδαμινό μέχρι και τα 2000 ευρώ σε δίδακτρα!! Ειδικά στη Σκανδιναβία, τα πιο πολλά μεταπτυχιακά είναι δωρεάν! Επομένως το όποιο παραπάνω κόστος της ζωής αντισταθμίζεται από τα πολύ χαμηλά δίδακτρα!
6) Συν τοις άλλοις στο εξωτερικό και για αυτές τις χώρες που γνωρίζω, τα μεταπτυχιακά στο τελευταίο εξάμηνο σε στέλνουν πρακτική με καλό μισθό και με προοπτική να μείνεις και μετά, οπότε βγαίνεις αρκετά κερδισμένος! Ενδεικτικά να αναφέρω ότι 2 γνωστοί μου έπιασαν πρόσφατα δουλειά στην Ελβετία με 90.000 (Credit Suisse) και 100.000 (Cisco) φράγκα το χρόνο!! Με λίγα λόγια ανοίγουν αμέσως πολλοί και εξαιρετικοί δρόμοι!

Αρνητικά
1) Θα τρέχεις και δε θα φτάνεις πολλές φορές και θα νιώσεις τι πάει να πει δουλεύεις υπό πίεση.. Ιδίως αν πας σε δυνατό πανεπιστήμιο! Όμως για να πήγες σημαίνει ότι άξιζες και θα τα καταφέρεις!
2) Η ζωή μακριά από Ελλάδα, φίλους, οικογένεια πάντα είναι δύσκολη! Στις δυσκολίες θα τους θες κοντά και δε θα τους έχεις κι επίσης δε θα βρεις πουθενά ανθρώπους φιλόξενους, εγκάρδιους και ανοιχτούς όπως τους Έλληνες! Συνηθίζεται το όσο πιο βόρεια, τόσο και πιο ψυχροί άνθρωποι...
3) Αν είσαι από Αθήνα και μένεις με δικούς σου, μπαίνει και το οικονομικό στη μέση, αλλά συμψηφίζοντας τα όσα ακούς, μαθαίνεις και θες, εσύ θα κρίνεις..
4) Όσο περνάει ο καιρός, ακούω από αρκετούς ότι το μεταπτυχιακό είναι πεταμένα λεφτά κι ότι χρειάζεται ίσως μονάχα αν σκέφτεσαι να συνεχίσεις για διδακτορικό ή μόνιμη καλή δουλειά έξω. Κατά πάσα πιθανότητα αν σκέφτεσαι για πίσω Ελλάδα, τα επόμενα χρόνια αναμένεται να ισχύει το "προσλαμβάνουμε αυτούς που θα μας κοστίσουν λιγότερα και έχουν λιγότερα προσόντα".
5) Επίσης γνώμη πολλών είναι πως πρέπει να έχεις ξεκαθαρίσει από άλλες εκκρεμότητες πρώτα, όπως στρατό. Είναι εμπόδιο για το μετά... Μετά το μεταπτυχιακό είσαι στο mood του να δουλέψεις και δεν χρειάζεσαι διακοπές.
‎...Τα μεγαλύτερα όνειρα δεν βγαίνουν ποτέ έξω απ' το κουτί. Χρειάζεται μεγάλο θάρρος για να τα βγάλεις στο φως, να τα κρατήσεις ψηλά και να δεις τον πραγματικό σου εαυτό να αντικατοπτρίζεται μέσα τους...
User avatar
DrNio
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 750
Joined: Sun May 30, 2010 6:04 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Zion / Closer to 2199

Re: Μεταπτυχιακό Ελλαδα ή εξωτερικό??

Post by DrNio » Thu Oct 31, 2013 9:35 am

Ξέρει κανείς κάποιο πανεπιστήμιο που να μην έχει πολλά δίδακτρα π.χ. στην Ολλανδία ή καθόλου π.χ. Σουηδία κλπ. που να ασχολείται με θέματα Web develpment , ή να μην 'αποφευγει' τα προγραμματιστικά μαθήματα όπως μεταπτυχιακά τύπου Information Sciences κλπ. Ή κάποιο άλλο πανεπιστήμιο που το master του να το κάνεις με distance learning? Μιλάμε αποκλειστικά για μονοετή μεταπτυχιακά....That's a hard one!
Everything that has a beginning has an end
Post Reply

Return to “Μεταπτυχιακά”