Σπουδές στην Ολλανδία

Συζητήσεις και ενημέρωση σχετικά με μεταπτυχιακές σπουδές σε Ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια.
User avatar
iorulezz
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 240
Joined: Thu May 18, 2006 2:49 am
Location: UK, 70's

Σπουδές στην Ολλανδία

Post by iorulezz » Wed May 20, 2009 12:45 pm

Όσο πλησιάζει ο Σεπτέμβριος, έρχομαι ολοένα και πιο κοντά στο να μετακομίσω για μερικά χρόνια στην πιο ενδιαφέρουσα απ' τις "κάτω χώρες".

Ανοίγω ένα θρεντ λοιπόν για την δυναμικά ανερχόμενη (ή πάντα δυνατή απλά εμείς την αγνοούσαμε στη σκιά των βαρβάτων Αγγλικών πανεπιστημίων που μονοπολούσαν/ουν το ενδιαφέρον των Ελλήνων επιστημόνων; -νομίζετε είναι τυχαίο πως το 95% των καθηγητών μας έχουν περάσει απ' το νησί;- ) Ολλανδία και τις σπουδές σχετικές με πληροφορική εκεί.

Image

Ξεκινώντας τη συζήτηση αυτή, μπορείτε να με βοηθήσετε στο εξής δίλημμα. Έχω γίνει δεκτός από 2 πανεπιστήμια για μαστερ από Σεπτέμβριο:

University of Utrecht - Applied Computing Science (link)
Vrije Universiteit Amsterdam - Computer Science (High-Performance Distributed Computing) (link)

Οι οδηγοί σπουδών είναι αρκετά διαφορετικοί, αλλά καθώς με ενδιαφέρουν κι οι 2 τομείς, προσπαθώ να αποφασίσω με βάση την ποιότητα σπουδών. Να πω ότι κλίνω αρκετά προς την Ουτρέχτη, πανέμορφη πόλη και το πανεπιστήμιο της είναι σε όλες τις λίστες πιο ψηλά από το άλλο (Top 10 Ευρώπης). Φυσικά οι λίστες δεν είναι το παν. Γι' αυτό όποιος μπορεί ας βοηθήσει!
Image

Travelling at twice the speed of light, Orion's stars are high tonight
The gentle madness has touched my hand, now I'm just a cosmic man.
User avatar
rigo
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1160
Joined: Wed Nov 02, 2005 10:54 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Amsterdam

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by rigo » Wed May 20, 2009 1:07 pm

Δεν ξέρω και πολλές λεπτομέρειες για τα μεταπτυχιακά που λες, πάντως το Vrije είναι εγγύηση ως προς τους καθηγητές του (Tanenbaum, van Steen).
Πάντως συμφωνώ μαζί σου στα τα περί Βρετανίας και από τέλη Αυγούστου θα βρίσκομαι κ εγώ προς Ολλανδία μεριά στο TU Delft! ;)
"Αλλού κοιμάται το κορμί, και αλλού η ψυχή ξυπνάει"
User avatar
iorulezz
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 240
Joined: Thu May 18, 2006 2:49 am
Location: UK, 70's

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by iorulezz » Wed May 20, 2009 3:22 pm

Στο Vrije δε νομίζω ότι διδάσκει ο Tanenbaum πέρα απ το δικό του Μάστερ.

Το Delft είναι όντως πολύ καλό , αλλά δεν το γνώριζα όταν έκανα τις αιτήσεις μου.
Όσον αφορά την Ουτρέχτη δυστυχώς δε μπορώ να βρω επαρκείς πληροφορίες για την πληροφορική. Ξέρουμε κανέναν να σπουδάζει εκεί;
Image

Travelling at twice the speed of light, Orion's stars are high tonight
The gentle madness has touched my hand, now I'm just a cosmic man.
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by ultimate_aektzis » Wed May 20, 2009 7:42 pm

Στο vrije ειναι καθηγητης ο tanenbaum.Το λεει και στο εξωφυλλο των βιβλιων του.Ή καπου εκει τελος παντων.
πάντα δυνατή απλά εμείς την αγνοούσαμε στη σκιά των βαρβάτων(???) Αγγλικών πανεπιστημίων που μονοπολούσαν/ουν το ενδιαφέρον των Ελλήνων επιστημόνων;
:smt023 :smt023
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by HdkiLLeR » Wed May 20, 2009 9:02 pm

O Tanenbaum κάνει ένα master course στο Vrije (μπορεί να έχει αλλάξει αυτό φέτος). Σε γενικές γραμμές είναι περισσότερο focused στο research και όχι στο teaching. Οι φοιτητές του έχουν πάει πολύ καλά πάντος μετά (τουλάχιστον οι πρώτοι).
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by Ganther » Thu May 21, 2009 12:20 am

iorulezzz
Utrecht εχω παει, ηταν εκει ερασμους μια πρωην μου. Φανταστικη πολη να ζεις, εκανα και εγω αιτηση για εκει στο Business informatics αλλα τελικα δεν θα παω προτιμησα το ΚΤΗ.

Εχω ενα φιλο ειναι πορτογαλος και ειχε κανει εκει ερασμους (πληροφορικη), θα προσπαθησω να επικοινωνησω μαζι του και να σας φερω σε επαφη εαν θες. Απλα αυτος ηταν εκει προπτυχιακο, ισως κανει μεταπτυχιακο τωρα ειναι Utrecht αυτος αλλα νομιζω για δουλεια.
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by redlabel » Thu May 21, 2009 12:45 am

Πολύ καλά πανεπιστήμια υπάρχουνε παντού, αλλά τα καλύτερα και με διαφορά - κατά τη γνώμη μου - είναι στις ΗΠΑ.

Δ. Γκρ.

ΥΓ. Με εξαιρέσεις, όπως πάντα και παντού...
User avatar
Theofaman
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 984
Joined: Sat Sep 24, 2005 1:07 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Running from the weak side to the low post

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by Theofaman » Thu May 21, 2009 1:11 am

redlabel wrote:Πολύ καλά πανεπιστήμια υπάρχουνε παντού, αλλά τα καλύτερα και με διαφορά - κατά τη γνώμη μου - είναι στις ΗΠΑ.
... και τα πιο ακριβά ...


Για το Delft παντως έχω ακούσει καλά λόγια για μεταπτυχιακά σχετικά με Electical Engineering.
Theo(pame na)fam(e mprizoles)an!
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by HdkiLLeR » Thu May 21, 2009 1:34 am

Theofaman wrote:
redlabel wrote:Πολύ καλά πανεπιστήμια υπάρχουνε παντού, αλλά τα καλύτερα και με διαφορά - κατά τη γνώμη μου - είναι στις ΗΠΑ.
... και τα πιο ακριβά ...
Δεν νομίζω ότι κάποιος απο τους αποφοίτους του τμήματος μας που πήγε στις ΗΠΑ, πήγε χωρίς να πάρει χρηματική βοήθεια. Έτσι και αλλιώς εάν πας για PhD όλα είναι funded (φέτος υπήρχε λίγο φρένο λόγω της οικονομικής κατάστασης -- αλλά αυτό είναι το norm). Για MSc/MRes/MPhil (whatever) είναι δύσκολο να πάρεις full funding αλλά υπάρχουν πολλές υποτροφίες που μπορείς να κυνηγήσεις. Εάν καταφέρει κάποιος να μπεί σε ένα απο τα top 10 πανεπιστήμια στον κόσμο δεν νομίζω να δυσκολευτεί να πάρει κάποιο fellowship ;)
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
Theofaman
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 984
Joined: Sat Sep 24, 2005 1:07 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Running from the weak side to the low post

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by Theofaman » Thu May 21, 2009 1:46 am

HdkiLLeR wrote:
Theofaman wrote:
redlabel wrote:Πολύ καλά πανεπιστήμια υπάρχουνε παντού, αλλά τα καλύτερα και με διαφορά - κατά τη γνώμη μου - είναι στις ΗΠΑ.
... και τα πιο ακριβά ...
Δεν νομίζω ότι κάποιος απο τους αποφοίτους του τμήματος μας που πήγε στις ΗΠΑ, πήγε χωρίς να πάρει χρηματική βοήθεια. Έτσι και αλλιώς εάν πας για PhD όλα είναι funded (φέτος υπήρχε λίγο φρένο λόγω της οικονομικής κατάστασης -- αλλά αυτό είναι το norm). Για MSc/MRes/MPhil (whatever) είναι δύσκολο να πάρεις full funding αλλά υπάρχουν πολλές υποτροφίες που μπορείς να κυνηγήσεις. Εάν καταφέρει κάποιος να μπεί σε ένα απο τα top 10 πανεπιστήμια στον κόσμο δεν νομίζω να δυσκολευτεί να πάρει κάποιο fellowship ;)
Για τα Phd οντως υπαρχει χρηματοδοτηση αλλά είναι διαφορετική κατηγορία. Σιγουρα αν εισαι τοσο ικανος ωστε να μπεις στο top10 από κάπου θα πάρεις καποια χρηματοδοτηση. Βέβαια όταν βλέπω ποσά όπως αυτά, προβληματίζομαι. Δεν γνωρίζω δηλαδή αν είναι τόσο καλύτερα τα πανεπιστήμια στις ΗΠΑ (μιλάμε για τεχνολογικούς τομείς) ώστε να αξίζει η τόσο μεγάλη χρηματική διαφορά με την Ευρώπη. Κάποιος με εμπειρία απο ΗΠΑ ισως να μπορουσε να με διαφωτισει :)
Theo(pame na)fam(e mprizoles)an!
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by HdkiLLeR » Thu May 21, 2009 3:09 am

Theofaman wrote: Κάποιος με εμπειρία απο ΗΠΑ ισως να μπορουσε να με διαφωτισει :)
Βe more specific για να σε βοηθήσουμε :) :)
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by redlabel » Thu May 21, 2009 9:50 am

Γιάννη Jr., αν διαβάζεις τα posts, μίλησε στα παιδιά για τις μεταπτυχιακές σπουδές στο Carnegie Mellon.

Κυριάκο Π., αν διαβάζεις τα posts, πες στα παιδιά κάποιες από τις εμπειρίες σου στο Harvard και το MIT.

Δ. Γκρ.
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by rose » Thu May 21, 2009 11:58 am

iorulezz, μην το κουράζεις δεν εχει νόημα δώσε εκει το ταλιράκι σου στο καλο πανεπιστήμιο που βρήκες και περνα καλα.
που θα πάει θα το δουμε...
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by redlabel » Thu May 21, 2009 12:05 pm

Καλή και η Κοζάνη, αλλά η Λοζάνη είναι κάπως αλλοιώς...

Δ. Γκρ.
User avatar
iorulezz
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 240
Joined: Thu May 18, 2006 2:49 am
Location: UK, 70's

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by iorulezz » Thu May 21, 2009 12:53 pm

redlabel wrote:Καλή και η Κοζάνη, αλλά η Λοζάνη είναι κάπως αλλοιώς...

Δ. Γκρ.
Δυστυχώς απ την Λοζάνη απέρριψαν την αιτήση μου.
Για αμερική δεν το συζητάω σε καμία περίπτωση. Ίσως αργότερα για phd αν και δε νομίζω ότι είναι στους στόχους μου.

Ο στόχος του θρεντ ήταν να ξεχωρίσω την Λοζάνη απ' την Κοζάνη αν και στο δικό μου δίλημμα μάλλον δεν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά.

rose wrote:iorulezz, μην το κουράζεις δεν εχει νόημα δώσε εκει το ταλιράκι σου στο καλο πανεπιστήμιο που βρήκες και περνα καλα.
Αυτό το πνεύμα έχει αρχίσει να με διακατέχει
Last edited by iorulezz on Thu May 21, 2009 12:55 pm, edited 1 time in total.
Image

Travelling at twice the speed of light, Orion's stars are high tonight
The gentle madness has touched my hand, now I'm just a cosmic man.
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by rose » Thu May 21, 2009 12:53 pm

Δεν ειναι λογική αυτή και το ξερετε, υπαρχουν παντα οι περιορισμοι γι αυτό και η επιλογή ειναι τέχνη και μάλιστα σπάνια. Στην τελική το παιδί μαθαίνει πληροφορική να πάει Αμερική να κάνει τι...μοριακή έρευνα; Δεν ειμαι ο πλεον αρμοδιος να δωσω συμβουλες , αλλα αν εχεις λεφτά >50.000 σκέψου κανένα καλό business school να πιάσουν τοπο.
που θα πάει θα το δουμε...
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by redlabel » Thu May 21, 2009 1:16 pm

...ως πολύ παλαιός (1995) στο ΟΠΑ, δεν γράφω πράγματα "στην τύχη", φίλε συνforumίτη. :smt024

Δ. Γκρ.

ΥΓ. Υπέθεσα ότι μιλάμε μόνο για Informatics (ή Computers Science, Computing, Computer Engineering, Information Systems κλπ.)
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by Ganther » Thu May 21, 2009 1:26 pm

Ενα πραγματικα πρωτοκλασσατο μεταπτυχιακο εκτος απο τον καθαρο οδηγο σπουδων που θα σου δωσει, δηλαδη τα μαθηματα κτλ, θα σου προσφερει και γνωριμιες.

Με αλλα ατομα θα γνωριστεις στο Harvard και στο ΜΙΤ και με αλλα στην Utrecht και στο Erasmus. Μετραει και αυτο και μαλιστα αρκετα στο απωτερο μελλον.

Τα ποσα αυτα που αναφερθηκαν δεν ειναι τοσο μεγαλα, αν λαβεις υποψιν οτι οταν μιλαμε για ΗΠΑ μιλαμε συνηθως για κατι το οποιο ειναι ΤΟΡ στην κατηγορια του, καθως και οτι θα πρεπει να συγκρινεις με διδακτρα που πληρωνουν μη Ευρωπαιοι στα Αγγλικα (πχ) πανεπιστημια...
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by rose » Thu May 21, 2009 1:29 pm

Οκ οπότε να δώσει ένα μάτσο λεφτά για computing science ή Information Systems; Kαι γιατι να μην κάνει σχεδόν τα ίδια πράγματα δωρεάν εδώ η στο Πανεπιστήμιο Κρήτης η με 5000 στην Ολλανδία; Δεν το δικαιολογώ εύκολα, αν ηταν γιατρός και ήθελε ενα super εξειδικευμένο πρόγραμμα να πω οκ.
που θα πάει θα το δουμε...
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by The Punisher » Thu May 21, 2009 1:34 pm

ισοπεδώνεις κάποια πράγματα όμως ... :roll:
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by Ganther » Thu May 21, 2009 1:49 pm

rose wrote:Οκ οπότε να δώσει ένα μάτσο λεφτά για computing science ή Information Systems; Kαι γιατι να μην κάνει σχεδόν τα ίδια πράγματα δωρεάν εδώ η στο Πανεπιστήμιο Κρήτης η με 5000 στην Ολλανδία; Δεν το δικαιολογώ εύκολα, αν ηταν γιατρός και ήθελε ενα super εξειδικευμένο πρόγραμμα να πω οκ.
Ρε πουλακι μου δεν λεω οτι δεν ειναι καλα τα εδω η τα Ευρωπαικα. Και εγω στη Σουηδια θα ειμαι απο Σεπτεμβρη και δε θα πληρωσω ουτε 1 ευρω διδακτρα, εκανα και εγω τις επιλογες μου...
Στην περιπτωση ομως που μπορεις να τα δωσεις τα 35.000 ευρω το χρονο (γιατι αλλη βαρυτητα εχουν για εμενα αλλη για εσενα αλλη για τον γιο του Κοκκαλη) τοτε ενα απολυτα ΤΟΡ μεταπτυχιακο ειναι κατα πολυ καλυτερο, και ξαναλεω οχι μονο για τον οδηγο σπουδων, αλλα και για τις γνωριμιες που κανεις.
Πως να το κανουμε, ειναι αλλο να γνωρισεις εμενα και εσενα στο μεταπτυχιακο σου και να κανεις παρεα, και αλλο τους γιους των στελεχων εταιριων κτλ. Εγω απο δικους μου το εχω δει σε μεγαλο βαθμο αυτο παντως με τις γνωριμιες και τη δικτυωση.

Γενικα εχει αλλη βαρυτητα να πεις Γεια, ειμαι αποφοιτος ΜΙΤ αλλη να πεις ειμαι αποφοιτος της Utrecht η της Κρητης. Εσενα το ιδιο σου ακουγεται? Πες ειλικρινα.
Το αν θα καταφερεις ποτε να το εξαργυρωσεις αυτο (σε χρημα-καλυτερη δουλεια) ειναι αλλουνου παππα ευαγγελιο.

ΥΓ. εγω το θεωρω λιγο ατοπο το Hijack που καναμε στο θεμα του ανθρωπου και προτεινουμε ο καθενας το δικο του, ειδικα τωρα που εχουν ληξει οι αιτησεις :-D :smt016

αφου ρωταει κατι συγκεκριμενο!
User avatar
iorulezz
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 240
Joined: Thu May 18, 2006 2:49 am
Location: UK, 70's

Re: Σπουδές στην Ολλανδία

Post by iorulezz » Thu May 21, 2009 2:06 pm

Παιδιά ας μην δημιουργείται έριδα, άλλος είναι ο σκοπός εδωπέρα.

Σίγουρα στην Αμερική οι σπουδές είναι σε άλλο επίπεδο, όπως και σε Τοπ της ευρώπης. Σίγουρα οι γνωριμίες είναι καλύτερες.

Θεωρώ (ίσως και λανθασμένα) ότι δεν χρείαζονται φοβερές γνωριμίες, για να είσαι καλός επιστήμονας. Δεν είναι ο σκοπός όλων των ανθρώπων να γίνουν Τοπ στον τομέα τους, να φύγουν στην Αμερική και τα λοιπά. Δεν βάζουν όλοι οι άνθρωποι την επιστήμη πάνω απ' όλα. Όπως δεν είναι και όλων ο στόχος η "καλύτερη" εταιρεία.

Είχα κι εγώ βλέψεις για σκανδιναβία (να πω την αλήθεια μου για Ελσίνκι) , αλλά αφού μίλησα με κόσμο που ζει εκεί, αποφάσισα να μην κάνω αιτήσεις. Ίσως καλύτερο πανεπιστήμιο, ίσως δυσκολότερη ζωή. Αποφάσισα διαφορετικά.

Τέλος για να υποστηρίξω τις επιλογές μου, το πανεπιστήμιο της Ουτρέχτης σύμφωνα με τις λίστες (arwu, webometrics κλπ) είναι στο Τοπ 10 της ευρώπης. Επίσης είναι μέλος του LERU ( link ) που σημαίνει πως μου δίνει τη δυνατότητα να μεταπηδήσω σε κάποιο "καλύτερο" αγγλικό πανεπιστήμιο σε περίπτωση που απογοητευτώ. Το τμήμα είναι τελείως προσανατολισμένο σε research και ο οδηγός σπουδών απ' τους πιο ενδιαφέροντες (για μένα τουλάχιστον) .


EDIT: ορθογραφίες
Image

Travelling at twice the speed of light, Orion's stars are high tonight
The gentle madness has touched my hand, now I'm just a cosmic man.
Post Reply

Return to “Μεταπτυχιακά”